Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya ne zaman düze çıkar? Merkez Bankası'ndan kötümser tahmin

“Rusya ekonomisinin kriz öncesi seviyeyi yakalaması 2022 yılından önce beklenmiyor.” Bu öngörü Rusya Merkez Bankası’na ait. Bazı uzmanlar ise kısa vadede ekonomiyi daha karamsar bir tablonun beklediği görüşünde. 

Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Kseniya Yudayeva, Rusya ekonomisinin 2022 yılının ilk çeyreğinden önce 2019’daki seviyeye ulaşmasının beklenmediğini açıkladı.

Ekonomide 2020’de yüzde 4,5-5,5 daralma bekleyen Merkez Bankası, 2021’de yüzde 3,5-4,5 büyüme yaşanacağını tahmin ediyor.

Krizden zarar gören sektörlerde kısa süreli toparlanmanın geride kaldığı belirtilen Merkez Banksı raporunda, olumsuz faktörlerin ekonomik büyümenin önünü tıkamaya devam ettiğine dikkat çekiliyor.

Raporda gelirlerdeki azalma, hizmet sektöründeki kısıtlamaların bir kısmının devamı ve dış talebin düşük seviyede olmasının 2020 yılı boyunca iş iklimini olumsuz etkilemeyi sürdüreceği tahmin ediliyor.

Öte yandan IMF, Rusya ekonomisinde bu sene yüzde 6,6 daralma, 2021’de yüzde 4,1 büyüme bekliyor. IMF, ekonomide kriz öncesi seviyeyi yakalamanın ise 2020 yılının başında mümkün olmadığını tahmin ediyor.

Yüksek Ekonomi Okulu uzmanları ise daha karamsar bir tablo çiziyor. Bu kuruluşun raporunda sanayideki daralmanın sonbaharda hızlanabileceği ve yıllık bazda yüzde 13’e çıkabileceği öngörülüyor. Raporda, sanayi üretiminin 2020’nin tamamında yüzde 6, 2021’de yüzde 1 gerileyeceği tahmin ediliyor. 

2.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi