Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rus gazı Ruslara daha mı pahalı?

Rusya'da yapılan zam, "doğal gaz kullanım tarifesi 1 Ağustosta güncellenecek" diye duyuruldu. Derinleşen kriz yüzünden geçim sıkıntısı çekilen ülkede doğal gazın Rusya içindeki fiyatının, Avrupa'ya satış fiyatını geçtiği konuiuşuyor. Nezavisimaya Gazeta, son piyasa verilerine dayanarak, Gazprom'un doğal gazın metrekübünü Almanlara 70 dolardan sattığını, Moskova'nın çevre yerleşim birimlerinde (Podmoskovye) ise bu fiyatın 96 dolar (6 bin 859 ruble) olduğunu yazdı.

Üstelik Gazprom, Rusya'da sattığı gazın fiyatını 1 Ağustostan sonra yüzde 3 arttıracak. Bu da metreküp fiyatının yaklaşık 100 dolara yükselmesi demek; yani Almanya fiyatından 30 dolar daha fazlası.

Gazete çok sayıda blogger'ın yaklaşık 1000 kilometrelik boru hattı sevkiyat maliyetine rağmen, gazın Rusya fiyatının neden Almanya'dan bu kadar yüksek olduğunu sorgulayan yazılar kaleme aldıklarını bildiriyor.

Bloggerlar, örneğin Vladimir Vilayeti'nde yeni zamla birlikte gazın metreküp fiyatının 104,3 dolara yükseleceğini yazdı.

Genel kanı, Gazprom'un dış pazarlarda talep yetersizliği nedeniyle uğradığı kaybı ülke içinden telafi etmeye yöneldiği yönünde.

Bu yöndeki iddialar, TürkRus.Com'da şu haberle gündeme getirilmişti:

Gazprom zararını kapatmak için formül buldu: İç piyasa fiyatına zam

Rusya'nın en büyük doğal gaz üreticisi Gazprom zor bir dönemden geçiyor. Sıcak geçen kış mevsimi, ardından koronavirüs salgını nedeniyle yurt dışı talebinin düşmesi ve zararın büyümesi şirketi çözüm arayışına itti. Şirket ülke içi satış fiyatını yükseltme kararı aldı. Ajansa konuşan bir şirket yetkilisi, ilgili makamları konuya dair bilgilendirdiklerini söyledi.

Rusya Federal Anti-Tekel Kurumu FAS, Gazprom'a temmuzdan itibaren doğal gaz fiyatını yüzde 3 oranında arttırma tavsiyesinde bulunmuştu.

Gazprom yılın ilk çeyreğinde 116 milyar ruble (1,6 milyar dolar) zarar etti. Lenta portalı, bu tutarın son 6 yılda kaydedilen en yüksek zarar olduğuna dikkat çekiyor. 

Portal 2019-2020 kış mevsiminin sıcak geçmesi nedeniyle Avrupa pazarı başta olmak üzere Rusya'nın pek çok müşterisinin daha az doğal gaz tüketmesine sebep olduğunu yazdı.

Koronavirüs salgını nedeniyle talepteki daralmanın sürmesi ve ikinci çeyrekte zararın artacağı bekleniyor.

Gazprom'un Avrupa spot piyasasına sattığı gazın bin m3 fiyatının 100 dolara kadar düştüğü bildiriliyor.


28.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi