Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Dünyanın en soğuk şehri +38 derece

Sibirya'daki Verhoyansk şehrinde hava sıcaklığı 38 dereceye kadar yükseldi. Şehir dünya üzerindeki en soğuk yerlerden biri olmasıyla biliniyor. 38 derecelik sıcaklık Kuzey Kutup Dairesi içinde ölçülen en yüksek değer olarak tarihe geçti.

Ülkenin kuzey bölgelerinde sıcaklıkların mevsim normallerinden bu denli şaşması uzmanları endişelendiriyor. Peki Sibirya nasıl gezegenin en hızlı ısınan bölgesi haline geldi?

Russia Beyond'a konuşan coğrafyacı Aleksandr Kislov, Rusya'nın Azur Adaları ile İzlanda üzerinde  yer alan iki farklı basınç merkezinin etkisiyle ısındığını söyledi. Bir başka deyişle Rusya'daki sıcak havalar Atlantik Okyanusu kaynaklı.

Hava anomalilerinin yeni normal olduğu yönündeki yorumlara karşı çıkan bilim insanları da var. Moskova Devlet Üniversitesi Meteoroloji Bölümü'nden Pavel Konstantinov bunlardan biri. Konstantinov, meslenin tek başına küresel ısınma ile açıklanamayacağını ve bundan sonra bütün kış mevsimlerinin bu şekilde ılık geçeceği yönündeki tahmine katılmadığını belirtiyor.

Ancak tartışmasız bir olgu var ki, o da Rusya'nın dünya ortalamasından 2,5 kat daha hızlı ısınıyor olduğu gerçeği. Voykov Jeofizik Gözlem Merkezi'nden Andrey Kiselev bu durumu Rusya'nın tek bir kuşak şeklinde uzanan ve karaların sulara ağır bastığı bir ülke olmasına bağlıyor. Çevresi Okyanusla çevrili ülkeler, denizlerin serinletici etkilerinden daha çok faydalanabiliyor.

Isınan havaların sürpriz sonuçlarından biri de Sibirya bölgesindeki böceklerin büyümesi oldu. Orman Koruma Merkezi'nden Vladimir Soldatov, "Ömrümde hiç bu kadar hızlı büyüyen tırtıllar görmemiştim" diyor.

Bazı uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Norilsk'te yaşanan çevre felaketi de havaların sıcak seyretmesinden kaynaklandı. Buna göre, iklimsel değişim ve ısıdaki dalgalanmalar yakıt depolarının tabanlarının vaktinden önce aşınmasına sebep oldu ve tonlarca yakıt suya ve toprağa karıştı.

Uzmanları endişeye sevkeden bir diğer faktör de "zombi yangınlar". Karların altında kalan tabakalarda başlayan yangınlar, karların erimesiyle beraber büyük orman yangınlarına dönüşebiliyor.

21.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi