Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Altın gelirleri doğalgazı geçti

Rusya'nın altın satışından elde ettiği gelirler, modern tarihte ilk kez doğalgaz satışından elde edilen gelirleri geride bıraktı. Merkez Bankası, Nisan-Mayıs aylarında ihraç edilen altının parasal bedelinin 3,55 milyar dolara ulaştığını açıkladı. İhraç edilen altının ağırlığı ise 65,4 ton.

Bununla birlikte konuyu haberleştiren RBC gazetesi, altın satışından elde edilen gelirlerin doğalgaz ve petrol ihracatındaki düşüşü telafi etmeye yetmediğini yazıyor. Federal Gümrük Servisi verilerine göre, Gazprom Nisan-Mayıs aylarında sadece 2,4 milyar dolarlık doğalgaz ihracı gerçekleştirebildi. Merkez Bankası verileri, bu miktarın 2002 yılından bu yana kaydedilen en düşük tutar olduğuna işaret etmekte.

RBC'nın ulaştığı ekonomistler, altın ihracatının artmasında en büyük etkenin Merkez Bankası'nın altın alımını durdurma kararı olduğunu belirtiyor. Bir diğer etken de altın çıkarma sezonunun başlamış olması.

Doğalgaz ihracatını baskılayan en önemli gelişme ise salgınla birlikte uluslararası talepteki daralma oldu. 2018-2019 yıllarında Avrupa'ya 200 milyar metreküp doğal gaz satan Rusya'nın bu yıl gaz ihracatının 163 milyar metreküpte kalması bekleniyor.

15.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi