Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da yabancıya vatandaşlık patlaması

Rusya 2020 yılının ilk çeyreğinde 161 bin yabancı uyruklu insana vatandaşlık verdi. Konuyu haberleştiren RBC gazetesi, sayının geçtiğimiz yıla kıyasla 2,5 kat arttığını yazıyor. Buna göre, Rusya'nın vatandaşlık verdiği insan sayısında 2017'den bu yana düzenli bir artış söz konusu.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2015 yılında 210 bin kişi Rusya vatandaşlığı alırken 2019'da bu sayı 500 bine yaklaştı. 2020 sonunda sayının yeni bir rekora imza atması bekleniyor.

2016-2020 arası Rusya vatandaşlığı alanlar arasında Ukraynalılar, Kazaklar, Tacikler, Ermeniler, Özbekler, Moldovalılar ve Azeriler başı çekiyor. Ukrayna'dan gelenler arasında Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri mensuplarının ağırlığı yüksek. Medyaya açıklanan son verilerde, eski SSCB ülkeleri dışında, Türkiye dahil diğer ülkelere ilişkin bilgi bulunmuyor. 

Rusya geçtiğimiz yıl kabul edilen bir yasa ile Ukrayna, Belarus, Moldova ve Kazakistan vatandaşlarının Rusya vatandaşlığı almasını kolaylaştırmıştı. Yasanın eski halinde bu ülke vatandaşlarının Rusya tabiyeti kazanabilmeleri için 5 yıl Rusya'da yaşamaları şartı aranıyordu.

Ayrıca hükümet bu yıl da yeni bir düzenlemeyi hayata geçirerek, Rusya vatandaşı olmak isteyenlerin mevcut vatandaşlıklarından vazgeçmesi şartını kaldırmıştı.

20.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi