Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'da mülk alana oturma izni

Rusya oturum ve vatandaşlık rejimini yumuşatma adımlarına devam ediyor. Son olarak, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni bir yasa tasarısı, ülkede emlak alana oturum ve çalışma izni verilmesini öngörüyor. Bakanlık yetkilileri bu sayede daha fazla yabancı yatırım çekileceği ve ekonomik kalkınmanın ivme kazanacağı düşüncesinde.

Yetkililer uygulamaya haziran 2021 tarihinde başlanabileceğini söylüyor.

Avrupa'da pek çok ülkede mevcut olan benzer uygulamaların incelendiği, daimi oturma izni alabilmek için satın alınması gereken gayrımenkulün en az kaç ruble değerinde olacağının yakın zamanda belirleneceğüi vurgulandı. 

Tasarıya göre, oturum izni alabilmek için satın alınacak emlaka dair kriterler hükümet tarafından belirlenecek. 

Yasa tasarısında, illegal paranın ülkeye girişini engellemek için, gayrımenkul alımında kullanılacak paranın kaynağının belgelenmesi şartı öngörülüyor.

Yetkililer ayrıca, AB'deki yaygın uygulamanın aksine, emlak satın alarak oturma izni verilecek yabancılara çalışma yasağı ya da başka yatırımlardan gelir etme engeli düşünülmediğini vurguladılar.

Şu an benzer statüyü (sadece oturma izni olmak kaydıyla) Yunanistan 250 bin, İspanya 500 bin euroluk emlak alımı durumunda veriyor. 

Uzmanlar Rusya'da bölgelere göre farklılık gösterecek bir uygulama olabileceğini, duruma göre en az 1 milyon ila 5 milyon ruble değerinde gayrımenkul alımının şart koşulabileceğini vurguluyor. Moskova ve St. Petersburg içinde daha yüksek, özel bir tarife olabileceği belirtiliyor.

 
Daha önce de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancıların Rusya vatandaşlığı alma prosedürünü basitleştiren tasarıyı 24 Nisanda onaylamıştı. Böylece Rusya vatandaşı olabilmek için mevcut vatandaşlıktan vazgeçme şartı kaldırılmış oldu.

14.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi