Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Ruslar kadın devlet başkanı ister mi?

Rusya'da halkın yüzde 68'i başkanlık makamına bir kadının oturmasını istemiyor. Devlete bağlı kamuoyu yoklama kuruluşu VTsİOM'un anketinden çıkan sonuç bu yönde. 2016 yılında yapılan benzer bir ankete bu oran yüzde 61 olarak yansımıştı. 

Bununla birlikte Rusya halkı kadınların önemli görevler üstlenmesine karşı değil. Örneğin "Sağlık bakanlığı koltuğunda bir kadın görmek ister misiniz?" sorusuna yüzde 69 "evet" yanıtını veriyor. "Kadınlar parti lideri ya da Duma'da grup başkanı olabilir" diyenlerin oranı ise yüzde 51.

VTsİOM analistleri, kadınların siyaset yapmasına en olumlu bakan demografik dilimin 18-24 yaş grubu olduğuna dikkat çekiyor. Moskova ve St. Petersburg'da yaşayanlar da bu konuya olumlu bakma eğiliminde.

Analistlere göre, Rusya halkında iktidarda "kuvvetli bir el" görme talebi hala çok yaygın. Kadın başkan fikrine soğuk bakılmasının bir diğer nedeni, muhafazakar aile değerleri ve cinsiyetler arası iş bölümü fikrinin bizzat devlet eliyle popülerleştirilmesi.

7.3.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi