Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Rusya'nın bu tür kötü senaryoların içinde yer alacağına inanmıyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye, İdlib konusunda kendi harekât planlarını uygulamak üzere her türlü hazırlığını yapmıştır. Ülkemizin bu konudaki kararlılığını hâlâ anlamamış olan rejime ve onu cesaretlendirenlere İdlib’i bırakmayacağız. Bu bölgedeki gelişmelerin ülkemizin üzerine getireceği yükü göz göre göre omuzlamaya asla niyetimiz yoktur. Ne pahasına olursa olsun, İdlib’i hem Türkiye hem de bölge halkı açısından güvenli bir yer hâline dönüştürmeye kararlıyız” dedi.

Türkiye’nin Suriye’de destansı bir mücadele yürüttüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekât bölgelerinde tacizler en sert şekilde cevap verildiğini, İdlib’de rejimin saldırganlığını sona erdirip Soçi Muhtırası sınırlarına çekilmesi için son günlere girildiğini ve artık son ikazları yaptıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye İdlib konusunda kendi harekât planlarını uygulamak üzere her türlü hazırlığını yapmıştır. Her operasyonda olduğu gibi bu konuda da bir gece ansızın gelebiliriz diyoruz. Daha açık bir ifadeyle İdlib harekâtı bir an meselesidir. Ülkemizin bu konudaki kararlılığını hâlâ anlamamış olan rejime ve onu cesaretlendirenlere özellikle İdlib’i bırakmayacağız. İşte Cumartesi günü Sayın Trump’la da bu konuyu görüştük ve onunla da bu tespitlerimizi paylaştık. Bu bölgedeki gelişmelerin ülkemiz üzerine getireceği yükü göz göre göre omuzlamaya asla niyetimiz yoktur. Ne pahasına olursa olsun İdlib’i hem Türkiye hem de bölge halkı açısından güvenli bir yer haline dönüştürmekte kararlıyız” sözlerine yer verdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın “İdlib konusunda Erdoğan birlikte çalışıyoruz” şeklinde açıklamasının bulunduğunun aktarılmasının ardından, “Türkiye'nin olası bir harekâtında ABD nasıl bir destek sağlayacak? Trump ile bu konuyu görüştünüz mü?" sorusu üzerine ise Erdoğan, "Her an her türlü dayanışmamız olabilir” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'e olası bir harekâtta hava unsurlarının kullanılıp kullanılmayacağı ve bu harekâtın adının ne olacağı yönündeki soruya cevap verirken ise, “Dedik ya, bir gece ansızın gelebiliriz.' Bir gece ansızın geldiğimizde adıyla sanıyla, her şeyiyle geliriz” ifadesini kullandı.

“RUSYA'NIN KÖTÜ SENARYOLARIN İÇİNDE YER ALACAĞINA İNANMIYORUM”

“Rusya tarafından, 'Türkiye'nin Suriye askerine yapacağı bir operasyon en kötü senaryo' olarak nitelendiriliyor. Bunu siz nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim arkadaşlarımızın yaptığı görüşmelerde, bana böyle bir şey gelmiş değil. Rusya'nın bu tür kötü senaryoların içinde yer alacağına inanmıyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin Libya’da da meşru hükûmet olan Trablus yönetiminin yanında yer aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin Libya’ya ayak basmasıyla birlikte darbeci Hafter’in ilerleyişi zaten durmuştu. Şayet uluslararası toplumun da dâhil olduğu görüşmelerden adil bir anlaşma çıkmazsa ki şu anda Trablus’un meşru yönetimi masadan çekilmiştir ki olumlu bir karardır, haklı bir karardır, isabetli bir karardır, çünkü tezgâh farklı dolaşıyor, farklı yöne doğru gidiyor. Meşru Trablus yönetimini ülkenin tamamında hâkimiyet kurması için destekleyeceğiz” dedi.

Akdeniz’de Libya ile yapılan anlaşmanın ardından Türkiye’nin lehine dengelerin değiştiğini, Avrupa Birliği’nin Libya ile ilgili olarak herhangi bir karar alma yetkisi bulunmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Avrupa Birliği durumdan vazife çıkarmanın gayreti içerisindedir, oradan da kendine bir vazife çıkarıyor, neye göre, bu yetkiyi nereden alıyorsun? Böyle bir yetkin yok. Ne kara, ne deniz, Türkiye’nin konumu farklı. Bu konuda sergilediğimiz kararlı duruş sayesinde Akdeniz’de ilan ettiğimiz statü, Yunanistan başta olmak üzere konuya müdahil ülkeler tarafından yavaş yavaş kabullenilmeye başlamıştır. Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Sayın Trump ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefimizi ülkelerimiz arasındaki diğer sorunlardan ayrı tutma kararına vardık. Türkiye’nin yüksek teknoloji başta olmak üzere geleceğin ekonomisinin altyapısını kurma çabalarına Amerika’yla tesis edeceğimiz ticari iş birliğinin inşallah büyük katkısı olacaktır.”

19.2.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi