Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAZARLAR

İsmail Boy yazdı: "İtibar neden önemli?"

Türkrus.Com yazarı İsmail Boy'un yazısı: Kişilerin, kurumların ve markaların hayatlarında “itibar” çok önemli bir yer tutar. Ailelerimizin bize bırakabileceği en önemli miraslardan biridir “itibar”.Peki ama nedir bu “itibar” denilen şey? Genel tarifinde şöyle denilir:

“Kişi ve kurumların geçmiş dönemlerden biriktirdikleri davranış modellerinin başka kişi ve kuruluşlarca, mevcut diğer kişi ve kurumlarla mukayese edilerek, geleceğe yönelik yarattıkları bir algı türüdür.”

Yani öncelikle geçmişten bir birikim gerekiyor, sonra piyasada sizinle benzeri davranış biçimlerine sahip olanların bulunması gerekiyor ki onlarla mukayese edilebilinsin. (İki şeyi birbiriyle kıyaslamak için her ikisinin de benzeri kalıplarda olması esastır, yani elmalarla elmalar kıyaslanmalıdiı. Elmalar ile armutlar kıyaslanamaz). Benzer olanla kıyaslamadan yola çıkarak, sizin geleceğe yönelik davranışlarınız hakkında fikir oluşur.

Peki bu çok mu önemlidir? Yani itibar dediğimiz olgu hayatta ne işimize yarar?

Günümüzde kişi ve kurumların geleceği artık buna bağlıdır, zira öyle bir döneme girdik ki, artık her ürün kolayca taklit edilebiliyor, her haber anında eskiyor. Firmaların müşterilerine geçmişte reklam yoluyla verdikleri mesajların artık hiç bir değeri kalmadı. Müşteri şimdi dijital dünyada haber bombardumanıyla karşı karşıya. Yine dijital ortam sayesinde her olay anında bir haber olup büyük kitlelere yayılabilmektedir.

Reklamcıların dünyadaki en etkin reklam turu olarak gördükleri ‘Word of Mouth’ yani ağızdan ağıza yayılan haber artık yerini sosyal medyaya yani twitter, facebook gibi sitelere bırakmıştır. Oralarda yayılacak iyi veya kötü bir haber sizin itibarınız için bir kriter olacaktır.

Bunlar iyi güzel de bu itibar hala benim ne işime yarayacak diyorsanız:

A-Kişi veya kurum olarak piyasa değeriniz belirlenecektir. İnsan olarak kredibiliteniz, kurum olarak hisse senedi değeriniz artabilecektir.

B-Ürününüz daha iyi fiyata pazarlanabilecek, kârlılığınız artacaktır.

C-Krizler karşısında daha sağlam kalma şansınız yükselecektir. Unutmayın ki krizlerde kişiler ve kurumlar sadece itibarlı firmalarla yollarına devam etmek ister.

Buraya kadar yazılanlar sizin için önemli değilse, bu yazının bundan sonrasını okumanıza gerek yok, ama önemliyse devam edelim. Peki itibar için ne gerekli?

A) Şeffaflık

B) Etik değerlere sahip çıkmak

C) Çevreye karşı duyarlı olmak

D) İşbirliği yaptığınız çalışanlarınızla ilişkilerinizde saygılı davranmak, onların haklarını gözetmek.

E) Yer aldığınız toplumda, sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olmak.

Bu sayılanların dışında bir diğer önemli konu da kişilerin ve çalıştıkları kurumların “itibar” konusunda birbirleriyle gösterecekleri uyumdur. Yani siz itibarınıza değer veren biri olarak yukarıda belirtilen kriterler içinde yer almayan bir firma veya kurum ile ne kadar birlikte olabilirsiniz o da önemli bir hadisedir. Özetle, itibar sadece bireysel değildir, toplum içinde ve iş dünyasında sinerji ile gelişir. 

13.3.2013

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi