Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Paris'te 'Kırımsız' Ukrayna zirvesi: Putin ile Zelenskiy ilk kez baş başa görüştü

‘Normandiya Dörtlüsü’ olarak adlandırılan Fransa, Almanya, Rusya ve Ukrayna liderleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un davetlisi olarak Paris’te pazartesi günü bir araya geldi. 2,5 saat süren dörtlü toplantının ardından, Rusya ve Ukrayna devlet başkanları Putin ile Zelenskiy'nin heyetler eşliğinde yaklaşık 1 saat görüştüğü, iki liderin baş başa görüşmesinin ise yaklaşık 15 dakika sürdüğü bildirildi. Zelenskiy, tüm savaş esirlerinin 31 Aralık'a kadar koşulsuz değişimi için anlaşma sağlandığını açıkladı.

Macron ile birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna sorununa çözüm bulmak amacıyla üç yıllık bir aradan sonra yeniden bir masa etrafında toplandı. 

En son yapılan zirve Ukrayna ve Fransa’da düzenlenen devlet başkanlığı seçimleri öncesinde gerçekleştiği için Zelenskiy ve Macron dörtlü formatın yeni simaları olarak masada yer aldı.

Putin görüşmenin nasıl geçtiğini soran gazetecilere kısaca, "İyi ve tatmin edici" karşılığını verdi. 

Bu arada Rusya basınına yansıyan haberlere göre, zirvede Doğu Ukrayna'daki kriz ele alınırken, Kırım konusunun masaya gelmediği bildirildi. Rusya, Kırım konusunu hiç bir şekilde pazarlık ya da müzakere konusu yapmayacağını defalarca net olarak açıklamıştı. 

BBC'nin aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Paris'te Fransa ve Almanya'nın girişimiyle ilk kez bir araya geldi. İki lider, Doğu Ukrayna'da varılan "tam ve kapsamlı" ateşkesin yıl bitmeden uygulanmasında anlaştı.

Putin ve Zelenskiy, Doğu Ukrayna'da tarafların "tüm tutukluları karşılıklı olarak serbest bırakması" için çalışma kararı aldı. Görüşmede Rusya destekli güçlerin Doğu Ukrayna'dan çekilmeleri konusunda ise anlaşmaya varılamadı. Zelenskiy bu nedenle görüşmede fazla ilerleme sağlanamadığını, Doğu Ukrayna konusunda taviz vermelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

Putin ise Ukrayna'nın anayasasında değişiklik yapmasını, halen ayrılıkçıların kontrolündeki Donbass bölgesine (Donetsk ve Lugansk) özel statü vermesini ve bölgedeki çatışan taraflara mensup herkes için af çıkarılmasını istediğini söyledi.
 
"Normandiya Dörtlüsü" formatında gerçekleşen bu zirvenin sonuncusu, 19 Ekim 2016'da Berlin'de gerçekleşmişti. 2014 yılında Normandiya çıkartmasının yıl dönümünde dört lider ilk kez bir araya geldiği için dörtlü zirve bu şekilde anılıyor.


10.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi