Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da 'orta sınıf' krizi: Son 15 yılın en kötü seviyesini yaşıyor...

Rusya'da ekonomistleri en çok kaygılandıran konuların başında gelen orta sınıfın daralması konusu gündemdeki yerini koruyor. AlfaBank'ın araştırmasına göre, orta sınıftaki daralma son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Bugün istikrarlı bir gelire sahip olan Rusyalıların oranı yüzde 30'a kadar düşmüş durumda. 2014 yılında bu oran yüzde 37 idi. Bundan 5 yıl önce hane halkı gelirlerinin yüzde 48'i orta sınıf mensupları tarafından kazanılırken, şimdi bu oran yüzde 39 seviyesinde.

Analistler, orta sınıftaki daralmanın Rusya ekonomisinin büyümesine ket vuran unsurların başında geldiği konusunda hemfikir. Nüfus ve alım gücü bakımından ülkedeki tüketimin ve talebin asıl motoru orta sınıf. Bir başka deyişle, orta sınıf küçüldükçe, ülkede üretilen ürünlerin alıcısı azalıyor.

Rusya'da orta sınıf içerisinde devlet görevlilerinin oranı 15 yılda yüzde 10'dan yüzde 15'e çıktı. Ancak aynı dönemde girişimcilikten elde edilen gelirler yüzde 5'e gerileyerek tarihin en düşük seviyesine indi. Dahası, devlet için çalışanların sayısı artarken, özel sektörde hizmet veren orta sınıf mensuplarının sayısı her geçen gün azalıyor.

26.6.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi