Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

Putin 'Geleceğin Oyunları'nı açtı, 'dost liderlerle' görüştü

Başkan Putin,  Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlenen ‘Geleceğin Oyunları’ adlı çoklu spor turnuvasının açılış töreninde yaptığı konuşmada Rusya’nın dünyanın önde gelen spor devleti olduğunu vurguladı. Putin, “Klasik spor ile siber sporu birleştirme fikrinin Rusya’da doğması doğaldır. Ülkemiz dünyanın önde gelen spor devleti, büyük zaferlerin, rekorların ve sporcuların anavatanı olmuştur ve olmaya devam ediyor” diye konuştu.
 
Kazan’da düzenlenen çoklu spor turnuvasına ilişkin konuşan Putin, “Biz her zaman sporun ve onun getirdiği yüksek insani değerlerinin ilerletilmesinden yana olduk. ‘Geleceğin Oyunları’, dünya spor ailesine hediyemizdir” vurgusunu yaptı.
 
Sputnik'in haberine göre Rus lider, "‘Geleceğin Oyunları’ siyasi konjonktürden, her türlü ayrımcılıktan ve çifte standartlardan uzaktır. Oyun alanlarında gerçek sporun hüküm süreceğinden eminim. Dünyanın 100’ün üzerinde ülkesinden 2 bin sporcunun ustaca beceri, azim ve kazanma arzusu sergilemesi gerekecek. Hiç şüphe yok ki, en iyilerin en iyisinin rekabeti son derece heyecan verici bir etkinliğe dönüşecek ve izleyicilerin kalplerini fethederek bize yeni parlak yıldızları kazandıracak” ifadelerini kullandı.
 
‘Geleceğin Oyunları’ klasik spor ve siber sporu ya da VR/AR teknolojisini birleştiren, gerçek ile sanalın birleşimi anlamına gelen ‘phygital’ (physical+digital) konseptini temel alan büyük ölçekli uluslararası yeni nesil spor etkinliği.
 
Kazan’da dün açılışı yapılan ve 3 Mart’a kadar sürecek olan tarihin ilk ‘Geleceğin Oyunlarına’ 107 ülkeyi temsil eden 277 takımdan toplam 2 binin üzerinde sporcu katılacak. Turnuva, insansız hava araçları ve robot yarışmaları da dahil olmak üzere klasik sporu, siber sporu ve teknolojileri birleştiriyor. Yarışmanın toplam ödül fonu ise 10 milyon dolar olacak.  Ödüller, beş kategoriye ayrılan 21 disiplin arasında spor, taktik, strateji, teknoloji ve hız dallarında paylaştırılacak
 
Putin, Kazan'da dost devletlerin liderleriyle görüştü
 
Putin, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan ve Sırbistan liderleriyle görüştü.
 
Putin, Sırbistan Cumhurbaşkanı Milorad Dodik ile yaptığı görüşmeye Moskova'ya desteğinden dolayı teşekkür ederek başladı. “Ölümsüz Alay geçit töreninde bizzat yer bile alıyorsunuz" diyen Putin, Sırp Cumhuriyeti ile uzun süredir devam eden ilişkilerin ‘doğası gereği kesinlikle yapıcı olduğunu’ vurguladı.
 
Dodik ise, Sırpların Batı politikalarını reddettiğine dikkat çekerek, "Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılmama yönündeki ısrarımızı sürdürüyoruz. Elbette NATO üyeliğine doğru ilerlemeyi reddediyoruz” dedi.
 
Kırgızistan lideri Sadır Caparov ile bir araya gelen Putin, Rusya ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin her alanda başarıyla geliştiğini belirterek, “Kırgız ekonomisine yapılan doğrudan yatırımların yüzde 35'i Rusya’dan. Bu konularda çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Kırgız lider ise, Rus mevkidaşına seçim kampanyasında başarılar diledi.
 
Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Cömert Tokayev ile kapsamlı işbirliği konusunu görüştü. Liderler özellikle Kazakistan’da inşa edilen enerji santralleri ve Çin'e giden gaz boru hattının inşasını ele alırken, Kazakistan lideri ayrıca Rusya’daki seçimlere değinerek, "Doğal olarak nihai sonuçtan şüphe yok, çünkü Rusya sizin otoriteniz ve liderliğiniz altında gözle görülür ve etkileyici başarılara imza atıyor. Esasen siz açıklamalarınız ve eylemlerinizle küresel gündemi şekillendiriyorsunuz" ifadelerini kullandı.
 
Putin, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliğinin son derece başarılı bir şekilde geliştiğini vurgulayarak, “En üst düzeyde karar alınmasını gerektiren konular yok. Dört ay önce Moskova'da alınan kararların uygulanmasını konuşmuştuk. Özellikle 500 milyon dolarlık ortak fonun oluşturulması, ana hatlarını çizdiğimiz planların uygulanması için iyi bir mali temel” dedi. Mirziyoyev de Rus liderin seçimleri kazanacağına inandığını ifade ederek, Mart ayındaki seçimlerin ardından onu Özbekistan'a davet etti.
 
Tacikistan lideri Emomali Rahmon ile de bir araya gelen Putin, iki ülke arasındaki işbirliğininin geliştiğine vurgu yaparak, "Özellikle görüşmelerimizden sonra çözemeyeceğimiz tek bir sorun bilmiyorum. Her yönde hareket edeceğiz. Başarının en önemli faktörlerinden biri de liderlerin kişisel ilişkileridir” dedi. Rahmon da Rus mevkidaşına ‘sağlık ve her konuda başarı’ diledi.
 
Görüşmelerin ardından liderler günün ana etkinliği olan Kazan Expo uluslararası sergi merkezindeki ‘Geleceğin Oyunları’ adlı çoklu spor turnuvasının açılış törenine gitti.
 
21.2.2024

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама