Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

Son gelişmeler: 17 Şubat-20 Mart, arşiv haberleri

ÖNEMLİ GELİŞMELER//  20 Mart Pazartesi  Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun 391. günü
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Çin lideri Şi Cinping, Moskova'da Başkan Putin ile ilk buluşmasını gerçekleştirdi. İki lider Kremlin'de gayrı resmi görüşme için bir araya geldi. Resmi görüşmeler ve anlaşmaların imzalanması ise yarının gündemi olacak. Görüşmenin basına açık kısmında Putin, Çin'in Ukrayna'daki duruma ilişkin barış planını memnuniyetle karşıladıklarını ve dikkatle değerlendirdiklerini söyledi. Şi ise, gelecek yıl Rusya'da başkanlık seçimi yapıacağını hatırlatarak, "Rus halkın sizi destekleyeceğinden eminim" dedi. Putin'e "sevgili dostum" diye hitap eden Şi, iki ülke arasındaki ilişkilerin her zaman yakın olması gerektiğini söyledi.
 
Putin ise, Çin'in çok etkili bir ekonomi ve güçlü devlet sistemine sahip olduğunu ve diğer birçok ülkeden çok daha etkili olduğunu kaydetti. Rus lider, "Bu durum gerçek bir ilgi uyandırıyor ve hatta sizi biraz kıskanıyoruz" dedi.
 
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Ria ajansı Çin lideri Şi Cinping'i taşıyan uçağın Moskova'daki Vnukovo Havalimanı'na indiğini duyurdu. Flightradar verilerine göre uçağın inişini 100 binin üstünde kullanıcı canlı takip etti. Havaalanında Şi, Çin bayraklı büyük bir araba konvoyu ve Rusya Başbakan Yardımcısı Çernişenko tarafından karşılandı. Resmi görüşmeler yarın öğleden sonra yapılacak ve iki lider medyanın karşısına çıkarak açıklamalarda buunacaklar.
 
- Rusya'nın BRICS ortaklarından Güney Afrika Cumhuriyeti, Vladimir Putin'in ülkeye ayak basması durumunda Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kararı gereği tutuklanabileceğinin sinyalini verdi. Reuters'e konuşan bir başkanlık temsilcisi "Hükümet olarak hukuki yükümlülüklerimizin farkındayız, fakat BRİCS zirvesine kadar konunun taraflarıyla iletişim halinde olacağız," ifadelerini kullandı. Putin'in Güney Afrika Cumhuriyeti'nde bu yıl ağustos ayında düzenlenecek BRICS zirvesine katılması bekleniyordu.
 
Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı, Lahey'deki mahkemeye "devlet başkanlarının dokunulmazlığına saygı gösterilmesi" çağrısında bulundu. Dışişlerinden yapılan açıklamada mahkemenin "objektif ve ihtirastan uzak bir pozisyon benimsemesi" ve "siyasileşmeden ve çifte standartlardan kaçınması" gerektiği belirtiliyor.
 
- Moskova Borsası'nda dolar kuru 77,37, euro kuru da 82,3 rubleyi gördü. Yuan kuru da yüzde 035'lik artışla 11,2 rubleye çıktı. Öte yandan ABD ve Avrupa merkezli bankacılık krizlerinin etkisiyle Brent petrolün varil fiyatı 70,63 dolarla 2021'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.
 
- Nijniy Novgorod şehrinde bir mahkeme Rus otomobil üreticisi GAZ'ın başvurusu üzerine Volkswagen'e ait bütün aktiflere ihtiyati tedbir koydu. Volswagen ve GAZ, daha önce Nijniy Novgorod'da ortak montaj üretimi gerçekleştiriyordu. Rus üretici Volswagen'in kendilerini 15,6 milyar ruble zarara uğrattığı iddiasında.
 
- Simferopol yönetimi kimliği belirsiz kişilerin bazı semtlere doğal gaz veren boru hattına sabotaj düzenlendiğini açıkladı. Olayda yaralalan olmazken doğal gaz tedarikinde aksama yaşanmadığı belirtiliyor.
 
- Tass ajansı, bu yılın ilk iki ayında Rusya'dan Türkiye'ye gerçekleşen kereste ihracatının bir önceki yıla kıyasla 3,5 kat arttığını aktarıyor. Haberde Türkiye'nin yanı sıra Hong Kong, İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin'e kereste satışının da arttığı belirtildi.
 
SABAH BÜLTENİ
 
-Rossiya 1 televizyon kanalınında konuşan Devlet Başkanı Vladimir Putin Rus ordusunun envanterinde ses üstü hızda hareket eden silahların bulunduğunu, ancak henüz bu silahları yaygın biçimde kullanmadıklarını söyledi. Özel askeri operasyonu neden 2014'te başlatmadıkları yönündeki bir soruyu cevaplayan Putin "O zaman elimizde ses üstü füzeler ve diğer modern silah sistemleri yoktu," cevabını verdi.
 
- Kanada ABD, Güney Kore ve Japonya'ya Rusya ve Çin'e karşı mücadele etmek için Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QUAD) benzeri bir yapı kurmayı önerdi. Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Hindistan ve Japonya arasında 2007 yılında kurulan stratejik güvenlik diyaloğu kısaca QUAD olarak adlandırılıyor (Kyodo).
 
- Yandex Türkiye'de açmayı planladığı yeni birim için personel alımına başladı. Tass'ın haberine göre yeni ofis İstanbul'da açılacak. İstanbul ofisinin Türkiye'ye yönelik ürünler geliştirmekten sorumlu olacağı bildiriliyor.
 
- St. Petersburg'daki modern sanat müzesi Erarta'yı ziyaret eden bir Rusya vatandaşı müze yönetimini "Rusya'nın, devlet başkanının ve özel askeri operasyonun itibarını zedelediği" gerekçesiyle ilgili makamlara ihbar etti. RBC'nın haberine göre ziyaretçi, diptik tabir edilen bir ikili panonun inceleme için ekspertize gönderilmesini, müzesinin ise "vatana ihanet edip etmediğinin" araştırılmasını istedi. Polis olayla ilgili yorum yapmazken müze yönetimi diptiki sergilemeye devam edeceklerini açıkladı.
 
- Rusya'nın eski devlet başkanı Dmitri Medvedev, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Putin hakkında çıkardığı tutuklama kararıyla ilgili yeniden konuştu. Kommerasant'ın haberine göre, kararın yok hükmünde olduğunu belirten Medvedev "bir Rus gemisinden atılacak ses üstü Oniks füzesinin Lahey'deki mahkeme binasına tam isabet kaydedeceğini" söyledi.
 
- Rusya Devlet Duması'nın şahin partilerinen Adil Rusya Partisi'nin lideri Sergey Mironov, "teröristler ve pedofiller için" idam cezasının geri getirilmesinden yana olduklarını açıkladı. (Ria)
 
19 Mart Pazar
 
SON HABER
 
Başkan Putin, Çin komünist Partisi’nin resmi yayın organı olan Halkın Günlüğü gazetesi için kaleme aldığı makalede Rusya’nın Ukrayna krizinin siyasi ve diplomatik yoldan çözümüne açık olduğunu ifade etti. Putin, “Rusya, Ukrayna krizinin siyasi ve diplomatik yollardan çözümüne açık. Ancak daha Nisan 2022'de barış görüşmeleri sonlandırıldı ve bunu biz yapmadık” ifadelerini kullandı.
 
‘Rusya ve Çin geleceğe bakan bir ortaklıktır’ adlı makalede, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaklaşan görüşme ile ilgili olarak Rusya'nın yüksek beklentilerinin olduğuna dikkat çeken Putin, “Görüşmenin ikili işbirliğinin tüm kollarına yeni ve güçlü bir ivme kazandıracağından hiç şüphemiz yok. Ayrıca aramızda bu kadar sıcak ilişkilerin olduğu eski, iyi bir dostu görmek benim için de harika bir fırsat” diye yazdı.
 
Rusya-Çin ilişkilerinin bölgesel ve küresel istikrarın temel taşı, büyük devletler arasındaki işbirliğinin bir örneği olduğunu kaydeden Putin, ‘dünyada çok şeyin değiştiğini ancak değişmeyen şeyin güçlü Rusya-Çin dostluğu olduğuna’ dikkat çekti.
 
Rus lider, Rusya’nın Çin'in Ukrayna'daki krizin çözümünde yapıcı bir rol oynamaya hazır oluşunu memnuniyetle karşıladığını vurgulayarak, Moskova’nın Ukrayna'daki olaylarla ilgili ortaya koyduğu dengeli tutumu, olayların arka planını ve gerçek nedenlerini anladığı için Çin’e minnettar olduğunu ifade etti.
 
Küresel nükleer güvenliği konusunda da değinen Putin, “Küresel nükleer güvenliği baltalayabilecek sorumsuz ve düpedüz tehlikeli eylemlerden derin endişe duyuyoruz” vurgusunu yaptı. (Sputnik)
 
HAFTAYA BAKIŞ
 
Yeni hafta, uluslararası alanda yankı yaratması beklenen önemli bir ziyaretle başılyor. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in iki gün sürecek Moskova ziyareti bugün başlıyor. Putin'in davetiyle, Ukrayna'daki askeri operasyonun başlamasından sonra ilk kez Moskova'ya gelecek olan Şi, üçüncü kez Çin liderliğine seçildikten sonra ilk dış gezisini Rusya'ya yaparak "daha geziye başlamadan" önemli bir mesaj yollamış oldu.  
 
Resmi ziyaret bugün başlayacak. Bugün iki liderin Rusya-Çin ilişkilerine dair makaleleri, ulusal medya organlarında yayınlayacak. Liderler bu akşam önce resmi yemekte bir araya gelecek. Tüm dünyanın gözlerini çevirdiği resmi görüşmeler ise 21 Mart salı günü yapılacak. Ziyarette önemli ikili belgelerin imzalanması bekleniyor.
 
Moskova, Ukrayna'da askeri operasyonun devam ettiği bir dönemde gerçekleşecek bu ziyareti "Pekin'in Moskova'ya güçlü desteği" olarak sunmaya özen gösteriyor. Kremlin'den yapılan açıklamada Şi Cinping ile Vladimir Putin'in  iki ülke arasındaki 'stratejik işbirliği' olanaklarını ele alacakları, iki ülke arasında mevcut işbirliğini derinleştiren bir dizi anlaşmanın imzalancağı belirtildi.
 
Şu ana kadar Rusya'ya uygulanan yaptırımları "tek yanlı ve kabul edilemez" bulan, diğer yandan "tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi" çağrısında bulunan Çin, tarafları ateşkese davet etmiş ve bir barış planı önerisi ortaya atmıştı. Ancak bu çağrılar Ukrayna'dan ve Batılı müttefiklerinden destek bulmadı ve "Rusya yanlısı" olmakla eleştirildii
 
Putin'in dış politkada sorumlu yardımcısı Yuri Uşakov, Ukrayna konusunda "Çin yönetiminin bu konudaki ölçülü ve itidalli tutumunu çok takdir ediyoruz" demişti. Uşakov, "Çin, Rusya'nın en büyük ticaret ortağıdır. İkili ticaret hacmi, 2022'de yaklaşık 185 milyar dolara ulaştı, her yıl yüzde 30 büyüme kaydedildi" demişti.
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Polonya'nın Fransa Büyükelçisi Jan Emerik Rosciszewski, LCI TV kanalında yaptığı açıklamada, "Ukrayna savaş alanında bağımsızlığı savunmakta başarısız olursa, Polonya ordusunun Rusya ile çatışmaya doğrudan katılmak zorunda kalacağını" söyledi.
 
- ABD haber portalı Politico, NATO'nun Rusya sınırını hedef alarak doğuya 300 bin kadar asker konuşlandırma olasılığını tartıştığını yazdı. Habere göre NATO bu adımla, çatışmaların Ukrayna dışında yayılma ihtimaline karşı önlem alıyor. Habere göre ittifak birliklerinin 100 bin askerden oluşan ilk bölümü 10 gün içinde konuşlandırılmaya hazır. 
 
-  The New York Times, NATO ülkelerinin üçte ikisinin  Ukrayna'ya gönderilebilecek silah ve askeri teçhizat stoklarını tükettiğini yazdı .
 
- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında bu hafta başında yapılacak görüşmenin ardından yapılabilecek herhangi bir ateşkes çağrısını "sadece Rusya'nın kazanımlarını onaylayacağı için kabul edilemez sayacaklarını" söyledi. (Fox News)
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, "Amerikan İHA'larının Karadeniz'deki görevi barışçıl değil, elde ettikleri bilgileri Kiev ile paylaşarak doğrudan çatışmaya dahil oluyor" dedi.
 
- Başkan Putin, Rusya'nın hipersonik silahlara sahip olduğunu, ancak Ukrayna'daki özel operasyon sırasında bunları kullanmadığını söyledi.
 
- Wagner özel ordusunun kurucusu Prigojin'in Ukrayna'nın karşı saldırıya hazırlandığını belirterek, "Hazırlanmak için birkaç haftamız var. apılması gereken konsantre olmak ve düşmandan gelecek saldırıları beklemek" dedi.
 
- Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, "Fransa'nın Kiev'e yardım etme konusunda herhangi bir tabu ile sınırlı olmadığını" söyledi. Bakan, "Ukrayna'ya yardımı olacak her şey uygundur, çünkü Kiev meşru bir savunma durumundadır" dedi.
 
- Financial Times'ın haberine göre, Avrupa Birliği'nde patlayıcı sıkıntısı nedeniyle Ukrayna'ya mühimmat üretimi ve teslimatı kısmen ertelendi.
 
SABAH BÜLTENİ
 
Rusya Devlet Başkanı Putin, geçen eylül ayında yapılan referandum ile Rusya Federasyonu’na katıldığı ilan edilen Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Mariupol şehrine dün bir ziyaret gerçekleştirdi. TASS'ın Kremlin basın servisine dayandırdığı habere göre, Putin ziyareti sırasında Mariupol'deki bazı tesisleri gezdi ve yerel halkla görüştü. Ayrıca Putin Rostov-na-Donu'daki askeri operasyonun komuta noktasında bir toplantı düzenledi.
 
Kremlin basın servisi, Putin’in helikopterle Sivastopol'den Mariupol'a uçtuğunu ve ardından kendi kullandığı araba ile şehrin mahallelerini dolaştığını kaydetti. Kremlin açıklamasına göre Putin ayrıca yat kulübü, tiyatro binası ve Mariupol sahil şeridini de inceledi. Putin’e bu gezide, yeni konut mikro bölgelerinin, sosyal tesislerin, konut ve toplumsal hizmetler altyapısının ve sağlık kurumlarının inşasından sorumlu Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin eşlik etti.
 
VIDEO: Putin Mariupol sokaklarında araba kullanıyor. Tıklayın.
 
Putin dün, Kırım’ın referandumla Rusya’ya katılmasının 9. yıldönümünde Sivastopol’u ziyaret etmişti. Putin’in Ukrayna’dan alınan Mariupol şehrine bu ilk ziyareti, Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) hakkında, "savaş suçları işlediği" iddiasıyla gıyabi tutuklama kararı çıkarmasının ertesi günü gerçekleştirdi. 
 
18 Mart Cumartesi
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tahıl koridoru anlaşmasının ikinci kez uzatıldığını açıklamasının ardından Ukrayna, anlaşmanın süresinin 120 gün daha uzatılmasına karar verildiğini duyurdu. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, uzatılmaması durumunda bugün sona erecek olan tahıl koridoru anlaşmasının 120 gün uzatılmasına karar verildiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise, RIA Novosti'ye verdiği demeçte, Rusya'nın tahıl anlaşmasını yalnızca 60 gün uzatmayı kabul ettiğini söyledi. Zaharova "Taraflardan anlaşmanın 120 gün uzatıldığına dair raporlar görüyoruz, hem Dışişleri Bakanlığı hem de Rusya'nın BM'deki temsilcileri olarak Rus tarafının anlaşmayı 60 gün uzattığını defalarca ifade ettik" dedi.
 
Tahıl Koridoru Anlaşması, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM arasında 22 Temmuz 2022'de İstanbul'da yapılmıştı. 19 Kasım 2022'den itibaren 120 gün süreyle uzatılan anlaşma, bugün sona eriyordu. Rusya, anlaşmanın 60 gün uzatılmasını talep ederken Ukrayna bugün bir açıklama yaparak anlaşmanın en az 120 gün uzatılması konusunda ısrarcı olduklarını söylemişti. Son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, "Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresinin uzatılmasını sağladık" dedi.
 
- Reuters'in isimlerini açıklamadığı iki ABD'li yetkiliye dayandırarak verdiği habere göre ABD, MQ-9 Reaper insansız hava aracının düşmesi olayının ardından Karadeniz üzerinde uçuşları yeniden başlattı. Karadeniz üzerindeki yeni uçuşların RQ-4 Global Hawk İHA’sı tarafından gerçekleştirildiği aktarıldı. Pentagon'un MQ-9 Reaper İHA’sının düşmesinin, Washington'un bu tür misyonları gerçekleştirmesine engel olmayacağını defalarca dile getirdiği kaydedildi.
 
- Wagner özel ordusunun kurucusu Yevgeni Prigojin, "mayıs ortasına kadar 30 bin kişiyi işe almayı planladığını" duyurdu. Prigojin, “Günde 1200 kişiyi işe aldığımız günler oluyor. Mayıs ortasına kadar  savaşçı sayısının yaklaşık 30 bin artmasını planlıyoruz ”dedi.
 
- Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Putin hakkındaki gıyabi tutuklama kararı için, "Kimsenin hukukun üzerinde olmadığı gerçeği artık aşikar hale geliyor" dedi.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, 300 kişi ve 141 tüzel kişiye daha yaptırım uyguladı. Listede Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Başbakan Hüseyin Arnus ve Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad da bulunuyor. 
 
- Rusya Federasyonu'nun atadığı Zaporojye Bölge İdaresi yetkilisi Vladimir Rogov, Rus birliklerinin Zaporojye’deki yabancı paralı askerlerin ana üssüne düzenlediği saldırıda onlarca militanı etkisiz hale getirdiğini duyurdu.
 
- Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, Kuran'la alay eden Ukraynalı askeri tasfiye edene 5 milyon, onu canlı yakalayana 10 milyon ruble ödül vereceğini duyurdu. Bu eylemin basit bir kınamayla geçiştirilemeyeceğine vurgu yapan Kadirov, "Bu pisliğin ortadan kaldırılması için 5 milyon rublelik bir ödül koyuyorum. Canlı yakalayana iki kat daha fazla, 10 milyon ruble" ifadelerini kullandı. (Sputnk)
 
 
SON HABER
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın referandum sonucu Rusya'ya katılmasının 9. yıldönümünde Kırım'a gitti.  Putin, Sivastopol kentine bağlı Hersones’teki Sanat Okulu ve Korsun Çocuk Merkezini ziyaret etii.  Kırım ve Sivastopol, 16 Mart 2014’te yapılan ve yüzde 96.7 ‘Evet’ oyunun çıktığı referandum sonrasında 18 Mart 2014’te resmen Rusya Federasyonu'nun parçası ilan edilmişti.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- ABD Başkanı  Biden, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya'nın çocuk hakları komiseri Maria Lvova-Belova hakkında tutuklama emri çıkarma kararını "haklı bir karar" olarak niteledi. 
 
- Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Rusya Ulusal Muhafızları (Rosgvardiya) görevlileri Bryansk Bölgesi’nin Novozıbkov ilçesinde bulunan Drujba petrol boru hattının pompalama istasyonunda el yapımı patlayıcı cihaz buldu. Rus RBK gazetesinin aktardığına göre, 16 Mart günü saat 14:40 sıralarında pompalama istasyonu yakınında bulunan patlayıcı cihaz Rosgvardiya personeli tarafından etkisiz hale getirildi. FSB’den yapılan açıklamada, patlayıcı cihazın bir insansız hava aracından atılmış olabileceği belirtildi. (Sputnik)
 
- Polonya Savunma Bakanı Blaszczak, Rusya’nın Kaliningrad bölgesi sınırına ABD yapımı HIMARS çoklu roketatar sistemleri yerleştirileceklerini belirtti.
 
- Moldova Devlet Başkanı Maya Sandu, "Moldova anayasasında yer alan tarafsızlık ilkesinin ülkeyi korumadığını ancak sınırların Ukrayna ordusu tarafından savunulduğunu" söyledi. Sandu, "Şu anda tarafsızlıkla değil, Rus ordusunu sınırlarımızdan uzak tutan Ukrayna ordusu tarafından korunuyoruz" dedi.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD’nin, Rusya’yla doğrudan askeri çatışmaya yol açabilecek giderek saldırganlaşan eylemlerinin sonuçarını düşünmesi gerektiğini belirtti. Zaharova, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, Ukrayna’ya Leopard tanklarını vermeye hazır ülke sayısının giderek arttığı yönündeki sözlerini değerlendirdi. Zaharova’nın yazılı açıklamasında, “Washington, Rusya’yla doğrudan askeri çatışmayla ve ABD için Vietnam veya Afganistan’a benzer küçük düşürücü başarısızlığın tekrarıyla dolu, giderek saldırganlaşan eylemlerinin sonuçlarını düşünmeli” ifadesi kullanıldı. (Sputnik)
 
- New York'ta bir mahkeme Metropolitan Opera'yı, 2022'de 13 performansı iptal etme kararının ardından Rus opera sanatçısı Anna Netrebko'ya 200 bin dolar tazminat ödemeye mahkum etti.
 
17 Mart Cuma
 
SON HABER
 
Rusya Federal Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), Türkiye havalimanlarında yaz aylarında Rus yolcu uçaklarına mevcut anlaşmalara uygun olarak planlı şekilde yer hizmetlerinin sağlanacağını belirtti. Rosaviatsiya Başkan Yardımcısı Vladimir Poteşkin ve Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek, Ankara’da bir araya gelerek iki ülke arasındaki hava ulaşımının gelişimini görüştü.
 
İkili işbirliğinin yüksek seviyede olduğunu kaydeden taraflar, önümüzdeki ‘Yaz 2023’ IATA Sezonu’nda Rusya ve Türkiye arasındaki hava taşımacılığıyla ilgili acil sorunları değerlendirdi. Rus uçaklarına Türkiye’de yakıt ikmali konusu ayrıca ele alındı.
 
Rosaviatsiya’nın açıklamasında, “Görüşme sırasında, Rus ve Türk havayollarının uçuşlarıyla ilgili konunun, iki ülkenin havacılık otoritelerinin sürekli kontrolü altında olduğu kaydedildi. Rus havayollarının ‘Yaz 2023’ IATA Sezonu’nda planlandığı seferlere Türkiye Cumhuriyeti havalimanlarında, daha önce varılan ticari anlaşmalara uygun olarak yer hizmetleri planlı şekilde sağlanacak” ifadesine yer verildi. (Sputnik)
 
GECE BÜLTENİ
 
- Finlandiya'nın NATO’ya Katılımına İlişkin Protokol TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Protokolün genel gerekçesinde, NATO'nun kurucu metni olan Vaşington Antlaşması'nın 10. maddesinde, "Taraflar, bu anlaşmanın ilkelerini geliştirebilecek ve Kuzey Atlantik Bölgesi'nin güvenliğine katkı yapacak durumda olan herhangi bir Avrupa devletini bu antlaşmaya katılmaya oy birliği ile davet edebilirler. Davet edilen devlet, katılım belgesini ABD hükümetine vererek bu antlaşmaya taraf olabilir. ABD hükümetinin aldığı her bir katılma belgesinden tüm tarafları haberdar edecektir" hükmünün yer aldığı hatırlatıldı. (TRT)
 
- Tass ajansı Moskova'da polisin "Ukrayna ordusu için para topladıkları" gerekçesiyle iki bara baskın düzenlediğini aktarıyor. Kommersant'ın ilgili haber içerisinde paylaştığı bir fotoğrafta Underdog adlı barın kapısına baskından sonra Z harfi çizildiği görüldü.
 
SON HABER:
 
Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında, "savaş suçları işlediği" iddiasıyla tutuklama kararı çıkardı. BBC'nin haberine göre ICC’nin Putin’e yönelttiği suçlamalar arasında, Ukrayna’daki bazı çocukların yasa dışı şekilde Rusya’ya götürülmesi de yer alıyor. Mahkeme bu nedenle, Rusya Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lovova-Belova hakkında da tutuklama kararı çıkardı.
 
ICC’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, soruşturmanın daha iyi şekilde yürütülmesi ve mağdurların korunması için Putin hakkındaki tutuklama kararının ve yakalama emrinin gizlice verilmesinin düşünüldüğü fakat bunun kamuoyuna açıklanması durumunda gelecekte benzer suçların önüne geçilmesi ihtimali nedeniyle kararın duyurulmasının istendiği belirtildi.
 
Rusya, ICC'ye taraf olan ülkelerden biri değil. Bu nedenle mahkemeyi tanımıyor. Ukrayna ise mahkemenin kuruluş sözleşmesini imzalayan fakat yürürlüğe koymayan ülkelerden olsa da, 2013 sonrası işlenen suçlar için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sınırlı yetki vermiş durumda. 
 
Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Rusya'nın ICC'ye taraf olmadığını ve herhangi bir yükümlülük taşımadığını hatırlattı. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'yı mahkum eden ICC kararlarını tanımadığını söyledi .
 
ICC,  Lahey'de bulunan Uluslararası Adalet Divanı ile bağlantılı değil. ICC, 1998 yılında kabul edilen Roma Tüzüğü ile kurulmuştu. Bu mahkeme, soykırım, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçlarının sorumlularını yargılıyor. ICC, BM Güvenlik Konseyi'nin önerisi üzerine dava açabiliyor ancak BM'nin bir parçası değil. UCM Roma Statüsü'nün 63. maddesine göre gıyaben yargılama mümkün değil.
 
Mahkemenin tarihçesi, yetkisi ve çalışmaları hakkında bilgi için tıklayın.
 
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Güvenlik kaygılarımızın giderilmesi hassasiyetine binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik." dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın açıklaması düzenledi. Açıklama Erdoğan şunları söyledi: 
 
"Finlandiya ve İsveç'in katılım müzakerelerinin başlatılmasına Madrid'de yapılan zirvede onay vermiştik. İmzalanan 3'lü mutabakat ile Türkiye'nin haklı isteklerini kayıt altına almıştık. Güvenlik kaygılarımızın giderilmesi hassasiyetine binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik. NATO, Finlandiya'nın üyeliğiyle daha da güçlenerek bu sayede küresel güvenlik ve istikrarın muhafazasında inanıyorum ki etkin rol oynayacaktır.
 
İsveç'le görüşmelerimizi ittifakın prensipleri ve bizim terörle mücadeledeki yaklaşımlarımız temelinde sürdüreceğiz. Sürecin nasıl ilerleyeceği İsveç'in atacağı somut adımlarla doğrudan bağlantılı olacaktır. İsveç'e karşı farklı bir yaklaşımımız yok. İsveç teröristlere kucak açtı. 120 teröristin listesini verdik, 'bize verin' dedik. Teröristleri bize vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil. Finlandiya'da bu tür eylemler olmadığı için İsveç'ten ayırdık, olumlu yaklaşımımızı attığımız imzayla gösterdik. Terörle mücadelede Türkiye'ye yönelik olumsuz adımları gördüğümüz sürece, bu nereden gelirse gelsin her türlü tavrı almaya hazırız." (TRT)
 
- Vladimir Putin Kırım ve Sivastopol'a yönelik her türlü tehdidi bertaraf etmek için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi. İki bölgenin sosyo-ekonomik kalkınması konulu bir toplantıda konuşan devlet başkanı "Açık ki bugün öncelikli mesele güvenlik," şeklinde konuştu. Rusya bundan tam 9 yıl önce bugünlerde bölgeyi bünyesine katmıştı.
 
- Vladimir Putin ve Şi Cinping pazartesi günü Rusya-Çin ilişkilerinin durumunu değerlendiren ortak bir makale yayınlayacak. İlgili açıklama Putin'in yardımcısı Yuri Uşakov'dan geldi. Makale eş zamanlı olarak hükümet gazeteleri Renmin Ribao ve Rossiyskaya Gazeta'da yayınlanacak. İki lider arasındaki görüşmenin ana konusu ise Ukrayna'daki çatışma ve uluslararası konjonktür olarak açıklandı.
 
- Sberbank 2022 yılı için hissedarlarına rekor kâr payı ödedi. Bankadan yapılan açıklamada hisse başına 25 ruble ödeme yapıldığı belirtiliyor. Ödenen toplam miktar 565 milyar ruble (7,3 milyar dolar).
 
- Polonya Kaliningrad sınırına HIMARS bataryaları yerleştirme kararı aldığını açıkladı. Polonya ordusu Rusya sınırına yakın bir noktada konuşlanan birliği ayrıca Güney Kore'den aldığı tanklarla tahkim edecek.
 
- Kırım'daki otel rezervasyonlarının Rus turistlerin bütün rezervasyonları içindeki payı yüzde 1 olarak açıklandı. Rezervasyon servisi Ostovok.ru Rus turistlerin ne mayıs, ne de yaz tatili için yarımadadaki tatil beldelerine ilgi gösterdiğini açıkladı. Kırım'a olan ilginin düşününde en temel faktör olarak yarımadadaki havaalanlarının askeri operasyon nedeniyle kapalı olması gösteriliyor.
 
- Wildberries yönetimi bugün Devlet Duması aracılığıyla teslim noktaları işletmecileriyle bir araya geldi. İşletmecilerin şirkete 12 maddelik bir talep listesi ilettiği, şirketin de buna karşılık "iyi niyetli teslim noktası işletmecilerinin blokajını kaldırdığı" açıklandı. Wildberries'in yeni uygulamaya başladığı şartlar nedeniyle bazı teslim noktaları greve gitmişti. İşletmeciler yeni şartların kendilerini zararına çalışmaya zorladığını iddia etmişti.
 
SON DAKİKA
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Recep Tayyip Erdoğan'ın Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi fikriyle ilgili bir soruya "Rusya'nın Türk liderin barış girişimlerini ve arabulucuk çabalarını takdir ettiği" cevabını verdi. Perşembe günü Ankara’da yapılan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesinde konuşan Türkmenistan eski başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov Erdoğan’ın Nobel Ödülü için aday gösterilmesini teklif etmişti.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dış politika danışmanı Ünal Çeviköz, dış politikada planladıkları hamleleri anlattı. Muhalefetin "Erdoğan'ın yaptığının aksine İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımını engellemeyeceğini" belirten Çeviköz, "İkili sorunlarınızı NATO gibi çok taraflı bir kuruma taşırsanız, o zaman bütün diğer NATO ülkeleri ile kendi ülkeniz arasında bir tür kutuplaşma yaratırsınız. İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğinin, NATO gibi kolektif bir savunma örgütünün güvenliğini artıracağını ve güçlendireceğini düşünüyorum" diye konuştu.
 
Türkiye'nin Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde Rusya ile Ukrayna arasında, Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılması konusunda da bir arabulucu olarak hareket etmeye devam edeceğini ekleyen Çeviköz, "Şu an Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler esasında asimetrik çünkü Türkiye büyük ölçüde Rusya'dan enerji ithalatına bağımlı" ifadelerini kullandı. Çeviköz, "Biz basitçe, Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğu gerçeğini vurgulayacağız ve Rusya ile görüşmelerimizde, kesinlikle eşitler arasında bir ilişki arayışında olacağız. Fakat Rusya'ya, Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğunu da hatırlatacağız" dedi. (Artıgerçek)
 
- Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Rus uçaklarının Türkiye'de yakıt dolumunda sorun yaşadığı iddialarını reddetti. Bakanlık seferlerin normal rejimde devam ettiğini ve herhangi bir aksaklık yaşanmadığını açıkladı. Bakanlık yetkilileri bazı tekil konularda Türk tarafıyla konsültasyon halinde olduklarını belirtiyor. Önceki gün AirtportHaber, Türkiye'nin Amerikan malı Rus uçaklarına dolum yapılmasını yasakladığını yazmıştı. Kommersant'a konuşan iki sektörel kaynak da gelişmeyi doğrulamıştı.
 
- Kremlin, Çinli lider Şi Cinping'in ziyaret tarihini açıkladı. ÇKP Genel Sekreteri Şi'nin 20-22 Mart arasında Rusya'yı ziyaret edeceği öğrenildi. Vladimir Putin'in davetini kabul eden Şi, 3. kez genel sekreter seçildikten sonra ilk dış gezisini Moskova'ya yapıyor.
 
- İspanyol El Pais gazetesi, Zara'nın Rusya'daki 269 mağazasını nihai olarak kapatma kararı aldığını yazıyor. Zara, Bershka, Pull&Bear, Oysho ve Stradivarius markalarının sahibi Inditex şirketinin Rusya'da toplam 514 mağazası bulunuyor. Şirket Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği özel askeri operasyonun ardından geçici olarak faaliyetini durdurmuştu. Gazete kalan mağazaların Rus iş insanlarının elinde bulunduğunu ve bunların çalışmaya devam edebileceğini yazıyor.
 
- Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Karadeniz üzerinde Amerikan insansız hava aracının düşmesiyle sonuçlanan olayda Rus uçaklarını kullanan pilotları devlet madalyasına aday gösterdi.
 
- Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Nikolay Yevmenov, denizaltılara sesten hızlı füzeleri konuşlandırmayı planladıklarını açıkladı. RBC söz konusu füzelerin Ukrayna'ya düzenlenen hava saldırılarında da kullanılan güdümlü Kalibr füzeleri olduğunu yazıyor.
 
- Slovakya Başbakanı Eduard Heger, Ukrayna'ya Mig-29 savaş uçağı göndereceklerini açıkladı. Dün de Polonya hükümeti Ukrayna'ya 4 adet Mig 29 vereceğini duyurmuştu.
 
- GooglePlay ABD'nin yaptırım listesine dahil ettiği Rus bankaların mobil uygulamalarını kaldırdı. Söz konusu bankalar: Levoberejnıy, Primorye, Uralsib, Sankt-Petersburg, Metallinvestbank, MTS-bank, SDM-bank, MKB, UBRiR, Lanta bank ve Zenit.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Rusya'da devletle iş dünyasının "bütçeye tek seferlik katkı" pazarlığı devam ediyor. Sanayiciler ve Girişimciler Birliği, Maliye Bakanlığı'na başvuruda bulunarak ödenecek vergi miktarında indirim istedi. İlgili yasanın yıl sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor.
 
- Beyaz Saray sözcüsü John Kirby Ukrayna'da şu anda Çin'in ortaya attığı şekilde bir ateşkes ilan edilmesinin sadece Rusya'ya yarayacağını söyledi. Kirby Rusya'nın bu fırsatı poziyonlarını kuvvetlendirmek için kullanacağı kanısında olduklarını dile getiriyor. Kirby olası bir ateşkesin Rusya'nın ele geçirdiği bölgelerin Rusya'ya ait olduğunun kabulü anlamına geleceğini söyledi.
 
- Pentagon Çin'in henüz Rusya'ya ölümcül silah tedarik etmediğini açıkladı. Amerikan basını Pekin'in geçen yazdan bu yana Rusya'ya Çin yapımı bazı silahlar verdiğini ileri sürmüştü. Ancak Pentagon yöneticileri ellerindeki istihbarat ışığında bu haberlerin gerçeği yansıtmadığına inandıklarını söyledi.
 
- Polonya birkaç gün içinde Ukrayna'ya 4 adet Mig 29 savaş uçağı vereceğini duyurdu. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada yıl sonuna kadar Ukrayna'ya teslim edilecek uçak sayısını 9'a kadar çıkaracakları bilgisi yer aldı.
 
- Yaptırım kapsamına alınan Rus bankası MTS-bank ticari müşteriler için dolar konverte işlemlerini durdurdu. Gerçek kişiler için işlemler devam ediyor.
 
- Endonezya hükümeti şu anda Rusya vatandaşlarına yönelik bir vize sınırlaması uygulamayı planlamadıklarını açıkladı. Rus turistlerin uğrak yeri Bali'nin valisi Rus ve Ukrayna vatandaşlarına vize verilmesinin durdurulmasını istemişti. Vali Vayan Koster bu iki ülke vatandaşlarının vize rejimini düzenli olarak ihlal ettikleri iddiasında.
 
GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMESİ
 
Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımlara katılmayan Türkiye'ye özellikle ABD'den gelen baskılar artarken, yaşanan sıkıntıların arttığına dair yeni haberler gelmeye devam ediyor. Geçen hafta önce Türk gümrüklerinin, Rusya'ya Türkiye üzerinden gelen yaptırıma konu malların sevkiyatını durdurduğu bildirilmiş, Rus makamarı konunun resmi düzeyde görüşüldüğünü ve çözülmesinin beklendiğini duyururken Türk tarafından resmi bir açıklama gelmemişti. Bu sorunun "bir şekilde çözülmesi" için çalışmaların sürdüğü haberlerinin ardından şimdi de gündemde dün medyaya yansıyan bir başka haber ve iddia var. Bu kez Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın kararı ile Türkiye'de ABD yapımı Rusya yolcu uçaklarına yakıt ve bağlantılı hizmetlerin verilmesinin yasaklandığı iddia edildi. Dün gece bu haberler üzerine açıklama yapan Aeroflot ve S7 havayoları kaynakları, "Türkiye'ye uçuşların normal şekilde gerçekleştirildiği"  bilgisini verdi. RBC'nın sektör temsilcileri ile dün gece yaptığı temaslara göre, Türkiye'deki havaalanı yakıt ve yer hizmetleri sağlayan şirketlerin tamamının böyle bir yasa başlatmadığı, sorunun kısmi olduğu öne sürülüyor. Turizm sektöründe soruna açıklık getirilmeye çalışılırken, çıkan yorumlarda Türkiye üzerinde artan yaptırım baskıları nedeniye bu ve benzer zorunların artabileceği uyarısı yapılıyor.  
 
16 Mart Perşembe 
 
SON HABER
 
- Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Kommersant, bazı Rus uçaklarının yaptırımlar yüzünden Türkiye'de sorun yaşadıklarını doğruladı, havayolu şirketlerinin yakıt ikmali sorunlarını çözmeyi umduklarını yazdı. Türk havalimanlarının ABD yaptırım listesindeki Rus havayollarının uçaklarına yakıt ikmali yapmayı reddetmeye başladığına dair işaretler olduğunu, Türk basınına göre ABD yapımı 44 uçağın kara listeye alındığını hatırlatan Kommersant, kendi kaynaklarından şimdilik yalnızca iki yakıt ikmalini reddetme vakasını doğruladığını yazdı. Gazetenin kaynakları, Rus turist akışının Türkiye için önemi nedeniyle sorunun şu ana kadar yaygın olmadığını ve "her halükarda çözüleceğini" söykedi. Yaptırım riskine karşı Türkye'de alternatif bir servis sitemi kurulabileceği veya Rusya'nın güneyinde (muhtemelen Soçi'de) yakıt ikmali için ara inişli uçuşlar gündeme gelebileceği belirtiliyor. Habere göre şimdiye kadarn bu gelişmeleri Rus şirketlerinin Türkiye'ye uçuşları üzerinde herhangi bir etkisi olmadı:
 
Önceki gelişmeler
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın kararı ile Türkiye'de Rusya uçaklarına yakıt ve bağlantılı hizmetlerin verilmesinin yasaklandığı iddia eildi. Sektörün önde gelen yayınlarından Airporthaber.com'un aktardığına göre, alınan karar uyarınca 14 Mart tarihi itibariyle üretimi ABD'de yapılan ve Rus-Belarus kontrolünde olan uçaklara çeşitli hizmetlerin verilmesi durduruldu. Rus basınında kararın Airbus ve Boeing uçakları kapsadığı belirtilidi. BFM portalı haberi "Türkiye, Rus ve Belarus uçaklarına yakıt ikmali yapmayı ve bakım yapmayı durdurdu" diye duyurdu. Rus tarafından resmi bir teyit ya da yalanlama gelmedi. 
 
Habere göre bu karar kapsamında özel, kargo, ticari, charter uçaklar veya herhangi bir yabancı ülkede üretilen ve yüzde 25'den fazla ABD orijinli hammadde içeren uçaklar, eğer Rusya ve Belarus'a gidiyorsa, yakıt ikmali ve bağlantılı hizmetlerin verilmesi yasaklandı.
 
Alınan karar ABD Ticaret Bakanlığı'na bağlı ihracat uygulamalarına ilişkin Endüstri ve Güvenlik Ofisi'nin yazısı uyarınca alındı.
 
Karar, ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen bir yazının ardından Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından alındı. Airporthaber.com, yasaklı uçakların listesini şöyşe duyurdu:
 
 
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Türkiye, Suriye, Rusya ve İran Dışişleri Bakan Yardımcılarının Şam ile ilişkilerin normalleştirilmesi çerçevesinde bugün Moskova’da yapmaları planlanan zirve ertelendi. Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynakları  toplantının ileri bir tarihe ertelendiğini teyit etti, nedenini açıklamadı. Erteleme kararının Putin-Esad görüşmesinden hemen sonra alınması dikkati çekti.
 
- Sivatopol şehrinde yerel yayın organı ForPost'un haberine göre dün düştüğü açıklanan Amerikan MQ-9 Reaper insansız hava aracı, Sivastopol yakınlarında 900 metre derinlikte bulundu. Rusya Savunma Bakanlığı'na yakın kaynağa atfedilen habere göre, İHA Güney Akım doğalgaz boru hattının denizaltındaki bölümü yakınında 850-900 metre derinlikte bir sualtı robotu yardımıyla bulundu.
 
- Yerel basının haberine göre, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda önümüzdeki günlerde dört MiG-29 uçağını tam çalışır durumda Ukrayna'ya teslim edeceklerini söyledi. Duda, toplam sayıyı belirtmeden, "Başka MiG'ler de var, ancak bunların bakıma alınmaları ve teslime hazırlanmaları gerekiyor" dedi. (RBC)
 
- Başkan Putin, don dönemde Rusya’ya yaptırım uygulanan ülkeler için kullanılan “dost olmayan ülkeler”   ifadesinin tamamen doğru olmadığını, çünkü “dost olmayanlar”ın ülkeler değil onların seçkinleri veya yöneticileri olduğunu söyledi.
 
- Merkez Bankası, Rusya'nın 3-10 Mart haftasında uluslararası rezervleri nin5,1 milyar dolar azalarak 573,3 milyar dolara gerilediğini duyurdu.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı, Batılı ülkelerin Rusya'dan gelen petrolde uygulanan tavan fiyatları daha da düşürmesinin enerji piyasalarında  gerginliğin tırmanmasına yol açacağı uyarısında bulundu. 
 
- Fransa Savunma Bakanı Sebastian Lecornu, ilk AMX-10 RC zırhlı araçlarının Ukrayna'ya teslim edildiğini söyledi.
 
- Samara Bölgesi Şehir Mahkemesi Putin'in federal meclis konuşmasını kulaklarında erişte ile dinleyen yerel milletvekili Mihail Abdalkin'e 150 bin ruble para cezası kesti.
 
SON HABER
 
- Rusya'nın güneyinde Rostov-on-Don şehrinde FSB sınır muhafaza departmanına ait bölgede bir depoda yangın çıktı. Görgü tanıkları, yangından önce patlamalar olduğunu bildirdi. Resmi açıklamalarda ise elektrik kısa devresinden yangın çıktığı belirtiliyor. TASS'ın haberine göre, yangında bir kişi öldü, iki kişi de yaralandı. Depoda mühimmat patladığına dair iddialar da var. (Kommersant)
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Sputnik'e konuşan Beşar Esad, "Rusya’nın önemi hem Türk tarafı hem Suriye’yle iyi ilişkileri olmasından geliyor" dedi. Türkiye ile ülkesinin ilişkileri sorusuna yanıt veren Esad, Türkiye ile şimdiye dek temas kurmamış olmalarının bu ülkenin Suriye’deki çatışmalarda oynadığını ifade ettiği negatif rolden kaynaklandığını belirtti ve ekledi:
 
“Rusya’nın oynadığı rolün önemi de buradan geliyor: Rusya’nın hem Türk tarafı ile teması hem de Suriye ile iyi ilişkileri var. Rusya’ya güveniyoruz çünkü Türkiye ile temaslarımızı kolaylaştırmak için arabulucu rolü oynadı ve bunu, kendi politikasının üstüne kurulu olduğu temel prensipler çerçevesinde yaptı. Bu prensipler; uluslararası hukuka saygı, ülkelerin egemenliğini tanıma, terörizmin kabul görmemesi, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı, Suriye devletinin kendi toprakları üstündeki egemenliği ve burada yasadışı olarak bulunan yabancı güçlerin Suriye’den çekilmeleriydi. Bize göre savaşın seyrini her şey değiştirebilir; Suriyelilere haklarını, işgal edilmiş topraklarını ve toprakları üstünde tam egemenliğini geri vererek savaşın sonunu getirebilir. Bu yöne doğru ilerlememiz gerekiyor.”
 
- Dolar kuru 20 Nisan'dan bu yana ilk kez 77 rubleyi geçti. 12:25 itibariyle dolar 77.31 rubleden işlem görüyordu. Euro da, geçen yıl 21 Nisan'dan bu yana ilk kez 82 rublenin üzerine çıktı. Saat 12:25 itibariyle, euro 82,5 rubleyi gördü.
 
- ABD, iki Rus Su-27 savaş uçağının bir ABD insansız hava aracıyla Karadeniz üzerindeki "buluşmasının" görüntülerini yayınladı. ABD Avrupa Komutanlığının yayınladığı videoda, insansız hava aracının bir Rus uçağıyla yakınlaştığı anlar görülüyor.  ABD olayı Rus jetlerinin "riskli bir engelleme hareketi" olarak nitelendirirken,  Rusya, "kontrolsüz manevra" nedeniyle düşen insansız hava aracıyla Rus jetlerinin temas etmediğini savundu. Video linki için tıklayın.
 
- Politico dergisi Rusya'nın özel askeri operasyonunun başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna ordusunun ölü ve yaralı, toplam 100 bin asker kaybettiğini yazdı. Ukrayna'nın çoğu tecrübeli askerler olmak üzere en büyük kaybı Bahmut'ta verdiğini yazan dergi tahminine kaynak olarak ABD'li yetkilileri gösteriyor.
 
- Rusya'nın Hindistan Büyükelçisi Denis Alipov, Hindistan'ın Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına riayet edeceği yönünde Bloomberg'de çıkan haberin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Solovyov Live programında konuşan Alipov, Hindistan'ın söz konusu mekanizmaya katılmayacağını daha önce defalarca açıkladığını dile getirdi.
 
- Rusya'da yabancı ajan ilan edilen eski Yekaterinburg valisi Yevgeni Royzman polis tarafından gözaltına alındı. Kommersant gazetesi, Royzman'ın sosyal medya sitesi VKontakte'deki sayfasında başka bir kullanıcının paylaştığı bir yazı nedeniyle gözaltına alındığını yazıyor. Habere göre, Royzman'a "Yasaklı sembollerin gösterimini" düzenleyen ceza yasası maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle suçlama yöneltilecek.
 
- Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ'daki Laçin koridoru krizinin insani felakete dönüşmesini önledikleri için Rus barış gücü birliklerine teşekkür etti. Paşinyan ayrıca en kısa zamanda Azerbaycan'la imzalanacak barış anlaşmasıyla ilgili çekincelerini Bakü'ye ileteceğini söyledi.
 
- ABD merkezli haber kuruluşu Axios, İsrail hükümetinin Ukrayna'ya ilk kez bir silah satışına resmi onay verdiğini yazdı. BBC Rusça servisinin de aktardığı habere göre, İsrail Kiev yönetimine insansız hava araçlarıyla mücadele için radyo-elektronik sistem tedarik edecek.
 
- Rusya'nın en büyük online perakende platformu Wildberries ile teslim noktası işletmecileri arasında büyüyen grev gerilimiyle ilgili Çalışma Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakan Kotyakov konuyu incelediklerini, bu esnada Wildberries yönetimini çalışma kanunlarına uymaya çağırdıklarını söyledi. Teslim noktası işletmecileri önceki gün Wilberries Moskova ofisinin önünde toplanarak daha adil şartlar talep etmişti. Wildberries buna cevaben ertesi gün bazı teslim noktalarını kapatmıştı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Kremlin'de Putin'le görüşen Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşebilmeleri için, Türkiye'nin Suriye'deki askerlerini çekmesinin şart olduğunu söyledi. Ria ajansına konuşan Esad, Erdoğan'la yapacağı görüşmelerin ülkedeki çatışmayı bitirmesi gerektiğini, aksi takdirde görüşmenin bir anlamı olmayacağını dile getirdi.
 
- ABD ve Rusya savunma bakanlarının ardından, genelkurmay başkanları arasında da bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Gerasimov ve Milley bir görüşme gerçekleştirdiği. Bakanlık görüşmenin içeriğini açıklamadı, ancak iki mevkidaşın önceki gün Karadeniz üzerinde yaşanan Su-27 - MQ 9 Reaper yakınlaşmasını ele aldığı tahmin ediliyor.
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, Karadeniz'de düşen ABD dronununu çıkarmaya çalışacaklarını söyledi. Rus televizyonuna konuşan Patruşev, "Yapabilir miyiz, bilmiyorum, ama kesinlikle bunu denememiz lazım," ifadelerini kullandı. ABD'li yetkililer ise dronun bilgisayarında bulunan yazılımın düşmeden önce komutla silindiğini, aracın içinde "değerli bir şeyin kalmadığını" açıkladı.
 
- Rusya, Çin ve İran, Umman Körfezi'nde Deniz Güvenlik Kuşağı 2023 adını verdiğikleri ortak bir tatbikat gerçekleştiriyor. Dün başlayan tatbikat cumartesi günü sona erecek. Üç ülkede 2019'dan bu yana bölgede birlikte savaş oyunları tabir edilen tatbikatlar yapıyor.
 
- Danimarka hükümeti, Rus yetkililerin Kuzey Akım boru hattı üzerinde bir patlayıcı daha olabileceği konusunda kendilerini bilgilendirdiğini açıkladı. Ülkenin dışişleri bakanlığı Rusya'nın bulduğu bombanın tehlike arz etmediği görüşünde (Kommersant).
 
- ABD merkezli NASDAQ borsası Yandex, TsİAN, OZON, Qiwi ve HeadHunter şirketlerini 24 Marttan itibaren liste dışı bırakacağını duyurdu. Rus şirketlerine itiraz için bir haftalık süre tanındı. NASDAQ, Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği özel askeri operasyondan 4 gün sonra Rus hisselerinin alım-satımını durdurmuştu.
 
15 Mart 2023
 
SON HABER
 
- Kremlin Sarayı'ndan Putin ile Esad arasındaki görüşmenin üç saat sürdüğü açıklandı. Kremlin açıklamasında, iki liderin görüşmede geniş yelpazede siyasi ve ekonomik konuları ele aldığı bildirildi. Liderlerin ikili ilişkiler, farklı alanlarda ortak işbirliği, uluslararası ve bölgesel alandaki son gelişmeleri ele aldığı kaydedildi. Görüşme öncesinde Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, görüşmede Türkiye-Suriye ilişkilerinin de ele alınacağını söylemişti.
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Bakan Sergey Şoygu’nun ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile telefon görüşmesi yaptığını duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Şoygu ve Austin, ABD tarafının girişimi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Açıklamada, “15 Mart 2023 tarihinde Amerikan tarafının girişimiyle Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Orgeneral Sergey Şoygu ile Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Lloyd Austin arasında telefon görüşmeleri yapıldı” ifadelerine yer verildi. (Sputnik)
 
- Rusya ile ABD arasında şimdi de "İHA enkazı" krizi yaşanıyor. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi stratejik iletişim koordinatörü John Kirby, "ABD'nin Karadeniz'e düşen MQ-9 İHA'sının enkazının yanlış ellere geçmemesi için önlemler aldığını" söyledi. Kirby, "Bu İHA, Amerika Birleşik Devletleri'nin malıdır ve onu bizden başka kimsenin almasını istemeyiz" dedi. Daha önce Pentagon sözcüsü General Patrick Ryder, MQ-9'un Rus ordusunun eline geçmediğine dair güvence vermişti. Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev ise, Rusya'nın Karadeniz'e düşen bir Amerikan insansız hava aracının kalıntılarını almaya çalışacağını söyledi. Patruşev, bunun için teknik imkanların olduğunu kaydetti.
 
- ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, dokuz ülkenin Ukrayna'ya 150 Leopard tankı sağlama sözü verdiğini açıkladı.
 
- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  dün Karadeniz’de düşen ABD'ye ait dron hakkında değerlendirmelerde bulundu. Akar, ABD Deniz Kuvvetleri’nin batan insansız hava aracını araması için Karadeniz boğazlarının açılması ihtimalini değerlendirerek, durumun yakın gelecekte düzeleceğini söyledi. Akar, "Olayı yakından takip ediyoruz. Bizim de çeşitli temaslarımız var. Temaslarımızı sürdürüyoruz. Bu konudaki gelişmeleri de bizler kendi içimizde ve muhatabımız Amerikalılarla da görüşmek suretiyle makul ve mantıklı bir şekilde çözme konusunda gayret gösteriyoruz, çalışıyoruz. Çözülmesinden yanayız. Çalışıyoruz. Şu an Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı iletişim halinde, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde göreceğiz” ifadelerini kullandı.
 
- Ukrayna lideri Zelenskiy, Odessa, Hmelnıtskiy ve Lugansk bölgelerinin başkanlarını görevden aldı. Kararın nedenleri açıklanmadı.
 
-  Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Türkiye'nin ülkesinin  NATO'ya katılımını onaylamaya karar verdiğini söyledi.  Daha önce Finlandiya liderinin 16 Mart'ta Ankara'yı ziyaret edeceği bildirilmişti.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, tahıl anlaşmasının 60 günlüğüne uzatılması konusunda Moskova’da alınan kararın ABD ve AB için bir tür soğuk duş etkisi yarattığını belirtti. Rus diplomat, Batılı ülkelerin gelişmelerin, Ukrayna'dan tahıl ihracatının engellenmeden devam edeceği ve Kiev'e silah alımlarının için gelir getireceği, Rus tarım ürünleri ihracatının ise engellenmeye devam edeceği şekilde işleyecek olan, kendileri için uygun bir senaryo üzerinden olmasını beklediklerini ifade etti. Zaharova, Washington ve Moskova'daki AB temsilcilikleri tarafından Rusya'nın Ukrayna’dan gıda ihracatına ilişkin ‘Karadeniz girişiminin’ uzatılması konusundaki tutumunun duyurulması ile ilgili yapılan ilk yorumların ‘ikiyüzlülüğü, profesyonellikten uzak olması ve gerçek gerçekleri tamamen çarpıtması açısından’ şaşırtıcı olduğunu vurguladı. (Sputnik)
 
- Almanya'da bir mahkeme bir işletmeye, daha sonra Kırım köprüsünün yapımında kullanılan bir hidrolik çekiç tedarik ettiği için 1,3 milyon euro para cezası verilmesine hükmetti. Karar, şirket Rusya'ya yönelik yaptırımları ihlal ettiği için alındı.
 
- Moskova bölgesindeki bir askerlik şubesini ateşe vermekten, 22 yaşındaki Kirill Butılin13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
SON HABER
 
-  Başkan Putin, Kremlin Sarayı'ndan Suriye Devlet Başkanı Esad'ı ağırladı. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada "uluslararası terörizme karşı mücadelede işbirliği" açıklaması yapıldı. Esad, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunu desteklediklerini vurguladı.  Esad, "Ziyaretimin Rusya ile ilişkilerde yeni bir aşama başlatacağına ve somut sonuçlar getireceğine inanıyorum" dedi.
 
Putin görüşmeleri sırasında, Suriye Devlet Başkanı Esad ile ‘sürekli iletişim hâlinde olduklarını ve ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmekte olduğunu’ belirtti. Sputnik'in aktardığına göre Putin, Kahramanmaraş merkezli depremlerin Suriye’de neden olduğu yıkımın ülkedeki insani durumu kötüleştirdiğini, ancak Rusya’nın depremin yol açtığı durumu iyileştirmek için Suriye’ye ‘mümkün olan her şekilde yardım edeceğini’ kaydetti. Rusya ile Suriye arasındaki ticaret hacminde artış gözlemlediklerini ve geçen sene bu artışın yüzde 7 oranında olduğunu da söyleyen Rusya Devlet Başkanı ayrıca, Suriye’de uluslararası terörizme karşı çok önemli çabalar ortaya koyduklarını belirtti.
 
Kremlin’deki görüşmelerinin basına kısmında Esad ise Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü özel askeri operasyonu desteklediğini kaydetti.
 
Suriye Devlet Başkanı şu ifadeleri kullandı: “Ukrayna’da özel askeri operasyonun başlamasından bu yana buraya (Moskova) gerçekleştirdiğim ilk ziyaret olması sebebiyle, yeni ve eski Nazilere karşı yürütülen bu özel askeri operasyonu Suriye’nin desteklediğini yinelemek istiyorum. ‘Eski ve yeni Naziler’ diyorum çünkü (geçmişte) Batı nasıl eski Nazileri kendi topraklarında kabul etmişse, şimdi de onları destekliyor.”
 
Putin ve Esad’ın basına açık gerçekleştirilen bu açıklamaların ardından Rusya-Suriye görüşmeleri Moskova’da kapalı kapılar ardından devam edecek. Taraflar arasındaki görüşmelerin birinci aşaması; savunma bakanları, dışişleri bakanları ve maliye bakanlarının yer alacağı heyetlar arası görüşmelerden oluşacak. Söz konusu görüşmeleri takiben, Putin ve Esad’ın bire bir görüşmesi gerçekleşecek.
 
Liderlerin bugünkü görüşmeleri sırasında ele alınacak konulardan biri, Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi olacak. Görüşmelerin basına açık kısmında iki liderin konuşmaları. VIDEO
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Başkan Putin, savcılara seslenerek ülkeyi istikrarsızlaştırma girişimlerine sert yanıt verilmesi çağrısında bulundu. Putin, Rusya Federasyonu Başsavcılığı kolejinin genişletilmiş toplantısında konuştu. Putin, "Ülkedeki sosyo-politik durumu istikrarsızlaştırma girişimlerine sert bir şekilde yanıt vermenizi rica ediyorum" dedi. Rus lider, Rusya'nın "olumlu değişim ve ülkenin egemenliğini güçlendirme yolunda" olduğunu  beirterek, "Devlet birçok önemli görevle ve pek çok çözülmemiş sorunla karşı karşıya. Ama ülkenin egemenliğini, bağımsızlığını, Rusya'nın geleceğini güçlendirmeyi ve güvenli gelişimi için koşullar yaratmayı amaçlayan büyük ölçekli olumlu değişiklikler aşamasındayız" diye ekledi.
 
- Vladimir Putin Kremlin'de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la bir görüşme gerçekleştiriyor. Görüşme öncesi Kremlin'den yapılan açıklamada ikilinin  siyasi ve ekonomik işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunacağı belirtildi.
 
- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.  Görüşmede, İstanbul Tahıl Anlaşması ve ikili ilişkiler ele alındı.
 
- Rusya Maliye ve Dışişleri bakanlıkları "hasım ülkelerle" çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının durdurulmasını teklif etti. Rusya'nın 84 ülkeyle bu konuda karşılıklı anlaşması bulunuyor.
 
- Anadolu Efes, Carlsberg şirketinin Rusya’da bulunan 8 fabrikasını alacağına dair Rus basınında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Carlsberg tarafından yapılan açıklamada da ilgili haberler yalanlandı. Rus medyasında Anadolu Efes'in, Carlsberg'in Rusya'daki 8 fabrikasını satın almak üzere anlaşmaya vardığı iddia edilmişti. Vedomosti gazetesinde yer alan ve kaynaklara dayandırılan habere göre, satışın 2023'ün ilk yarısında tamamlanmasının beklendiği belirtilmişti.
 
- ABD'nin yeni yaptırımları nedeniyle Rusya'dan Çin'e doğal gaz taşıyan Sibirya'nın Gücü ve Türkiye'ye doğal gaz taşıyan Türk Akımı boru hatlarının türbinsiz kaldığı bildiriliyor. Kommersant'ın haberine göre ABD ve Avrupa Birliği, Alman Siemens ve Amerikalı Baker Hughes gibi üreticilerin Rusya pazarından çekilmesine rağmen bu ülkeye gaz türbini satışlarını son ana kadar yasaklamamıştı. Ancak ABD Sanayi ve Güvenlik Bürosu BIS şubat ayında aldığı kararla Rusya ve Belarus'a türbin satışına yasak getirdi.
 
- Kaluga'da Türkiye menşeili 14 ton çilek böceklendiği gerekçesiyle ıskartaya çıkarıldı. Yetkililer Moskova'ya giden çileklerde çiçek tripsine rastlandığını ve partinin imha edileceğini açıkladı. 
 
- NATO görevi kapsamında devriye uçuşu yapan Almanya ve İngiltere'ye ait 2 savaş uçağı, Estonya yakınlarında İl-78 model Rus tanker uçağının yolunu kesti. Uçağın Kaliningrad'dan St. Petersburg'a uçtuğu öğrenildi. İngiltere ve Rus uçaklarının sık sık temas kurduğunu hatırlatan BBC Rusça servisi Alman uçaklarının ilk kez Rus hava kuvvetleriyle bu şekilde karşı karşıya geldiğine dikkat çekti.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Amerikan kongresinden Demokrat ve Cumhuriyet partili bazı senatörler Ukrayna'ya F-16 savaş uçakları temin edilmesi için Biden yönetimine çağrıda bulundu. Politico'nun haberine göre, senatörler konuyu değerlendirmesi için Savunma Bakanı Lloyd Austin'e bir mektup yazdı. Başkan Biden daha önce birkaç kere Ukrayna'ya F-16 tedarik etme niyetlerinin olmadığını söylemişti.
 
- Duma milletvekili Ernest Valeyev, ikinci bir seferberlik dalgasına hazırlanıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ura.ru'ya konuşan Valeyev bu tip yalan haberler yoluyla toplumdaki huzursuzluğun körüklenmek istediğini belirtti.
 
- Rusya'da özel askeri operasyona katılan askerlerin yanı sıra gönüllülerin de itibarını zedeleyenlere hapis cezası verilmesini öngören tasarı yasalaştı. Buna göre Wagner birliklerinin itibarını zedelediği tespit edilen kişiler 5 yıl hapisle cezalandırılabilecek.
 
- Ukrayna polisi, 6 aydır Harkov bölgesinde gizlenen bir Rus askerini yakaladıklarını açıkladı. Adı açıklanmayan 42 yaşındaki askerin Kupyansk yakınlarındaki Uzlovoy köyünde yakalandığı bildiriliyor. Köy 27 Eylülde Ukrayna ordusunun kontrolüne geçmişti.
 
- Sovyet Birliği döneminin ünlü muhaliflerinden Sergey Grigoryants 82 yaşında hayatını kaybetti. Grigoryants 1970'li yıllarda yasaklı yayın sattığı gerekçesiyle tutuklanıp hapse gönderilmişti. 1980'lerde tekrar tutuklanan muhalif isim 1987'de hapisten çıktıktan sonra Glasnost (Şeffaflık) adlı dergiyi kurmuştu. Sergey Grigoryants Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra da yönetimi eleştirmeye devam etmişti.
 
- Yekaterinburg metrosunda Uralmaş istasyonunda yangın çıktı. Olayda ölen ya da yaralanan olmazken 58'i çocuk 385 kişi tahliye edildi. Acil Durumlar Bakanlığı yangının kısa sürede söndürüldüğünü açıkladı.
 
14 Mart Salı
 
GECE BÜLTENİ
 
- Vedomosti gazetesi, Anadolu Efes'in bu yaza kadar Rusya'daki Baltika bira fabrikalarını satın alabileceğini yazdı. Gazeteye göre, iki şirket arasında süren görüşmelere yakın iki kaynak, Anadolu Efes'in Rusya'daki sekiz Baltika bira fabrikasının sahibi Carlsberg ile yılın ilk yarısı bitmeden bir anlaşmaya varabileceğini söyledi. Kaynaklardan biri, tarafların prensipte anlaşmaya vardıklarını ve şimdi bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını iddia etti. AB InBev Efes'in (AB InBev ile Anadolu Efes'in Rusya'daki ortak şirketi) bir sözcüsü, Vedomosti'ye "grubun söylentiler hakkında yorum yapmadığını" söyledi. Carlsberg de soruları yanıtsız bıraktı.
 
Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz üzerinde yaşanan olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, ABD İHA'sın Kırım yarımadası bölgesinde Rusya hava sahasını ihlal ettiği, bunun üzerine Rus jetlerine kalkış emri verildiği, bir ABD İHA'sının sert bir manevra sonucu kontrolü kaybederek düştüğü belirtildi. Açıklamada, Rus savaş uçaklarının olayda silah kullanmadığı, ABD İHA'sı ile temasının olmadığı, jetlerin güvenli şekilde üslerine döndüğü kaydedildi.
 
- Karadeniz'deki olay ve yükselen gerginliğin ardından Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoli Antonov'un ABD Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı bildirdildi.
 
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi iletişim koordinatörü John Kirby, CNN'e yaptığı açıklamada Rus savaş uçaklarının Karadeniz üzerinde ABD uçaklarını engellemesinin "alışılmadık bir durum olmadığını", son haftalarda başka engellemeler de olduğunu söyledi. Habere göre ABD, Ukrayna operasyonunun başlamasından bu yana Karadeniz üzerinde Reaper insansız hava araçları dahil casus uçakları kullanıyor. Hava Kuvvetlerine göre "15 kilometre  yüksekliğe kadar uçabilen Reaper dronları, istihbarat toplamak ve uzun süre keşif yapmak için sensörlere ve yeteneklere sahip. Bu özellikler İHA'ları çatışma bölgeleri ve Karadeniz'deki hareketleri izlemek için ideal bir araç haline getiriyor."
 
ABD'nin Avrupa ve Afrika Bölgesi Hava Kuvvetleri Komutanı General James Hecker, “MQ-9 insansız uçağımız, bir Rus jeti tarafından engellenip düşürüldüğünde, uluslararası hava sahasında normal operasyon uçuşundaydı" dedi.
 
- ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı, bir Rus Su-27 savaş uçağının Karadeniz üzerinde bir Amerikan MQ-9 Reaper insansız hava aracıyla çarpıştığını duyurdu.  İHA'nın olaydan sonra uluslararası sulara düştüğünü belirttiler. Beyaz Saray, olayla ilgili ABD Başkanı Joe Biden'a acil bilgi verildiğini duyurdu. Açıklamaya göre olay, 14 Mart sabahı uluslararası sularda meydana geldi. Amerikan komutanlığı bunu, iki Rus jetinin katıldığı "güvenli olmayan ve profesyonelliğe uymayan bir engelleme" olarak nitelendirdi. Amerikan tarafına göre, Su-27'lerden biri manevra yaparken MQ-9 pervanesine dokundu. Bu nedenle, insansız hava aracı kontrolü kaybetti ve düştü. ABD açıklamasında, Rus ordusu "profesyonel ve güvenli davranmaya" çağırıldı ve "bu tür olayların istenmeyen bir tırmanışa yol açabileceği" uyarısı yapıldı.  Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın olaydan haberdar edildiğini söyledi.
 
Pentagon'dan gelen ilk açıklamada ise "iki Rus Su-27 uçağının Karadeniz’de ABD'ye ait MQ-9 insansız hava aracını taciz ettiğini, uçaklardan birinin çarptığı MQ-9’un uluslararası sulara düştüğü" belirtildi.
 
Moskova olayla ilgili henüz yorum yapmadı.
 
Wikipedia'dan teknik bilgiler:
 
Su-27: Menzili 3530 km, azami hızı saatte 2500 km, uzunluğu 22 metre, kanat geniliği 15 metre, fiyatı 30 milyon dolar.
 
MQ-9 Reaper  1850 km menzile sahip, kanat uzuluğu 20 metre, azami hızı 482 km, ağılrığı 2223 kilo. Fiyatı: 16,9 miyon dolar.
 
 
Kolaj: Ortada MQ-9 Reaper, yanlarda Su-27
 
AKŞAM BÜTENİ
 
- Başkan Putin, "Toplum birlik, beraberlik ve soğukkanlılık gösterirse ve düşman bunu görürse, Rusya Ukrayna'daki özel harekattan galip çıkacaktır" dedi.
 
- Ukrayna devlet savunma şirketi Ukroboronprom, tank topları için 125 mm'lik mermi üretimine başladığını duyurdu. Açıklamada, “Bu, şirketin işletmeleri tarafından yurtdışındaki bir NATO ülkesiyle yakın işbirliği içinde üretimi başlatılan ikinci tür mühimmattır. Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın siparişi üzerine T-64, T-72 ve T-80 tankları için 125 mm'lik mermilerden oluşan ilk parti teslim edilmiş durumda” ifadelerine yer verildi. “Güvenlik nedeniyle üretim ülke dışına taşındı, ancak mühimmat yapımında tarafımızdan tasarımcılar, teknoloji uzmanları, tornacılar, dökümhane çalışanları vb. insanlar yer alıyor” denilen açıklamada, üretimin bir NATO ülkesinde kurulduğu ifade edildi ancak hangi ülke olduğu konusunda bilgi verilmedi. (Sputnik)
 
- Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Varşova'nın MiG-29 savaş uçaklarını 4 ila 6 hafta içinde Ukrayna'ya gönderebileceğini söyledi. Slovakya Savunma Bakanı Yaroslav Nagy de ellerindeki MiG-29 savaş uçaklarını Ukrayna'ya devretmeye ilk bakanlar kurulu toplantısında karar verilebileceğini duyurdu.
 
- ABD ve Avrupa Birliği, mart ayında Rusya’dan gelen petrol ürünleri için uygulanan tavan fiyat gözden geçirecek. Fiyatın 5 dolar düşürülmesi planlanıyor. Şu anda, Rusya'dan gelen dizel için fiyat limiti varil başına 100 dolar, fuel oil için 45 dolar.
 
- Başkan Zelenskiy ve Ukrayna Genelkurmay'ı, Bahmut'ta (Arteoivsk) savunmaya devam edilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Açıklamayı Kiev’de başkanlık ofisi yaptı.
 
- Rusya Devlet Duması, “Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerine yardım eden oluşumların kamuoyunda itibarsızlaştırılmasını ve haklarında yalan bilgilerin yayılmasını" suç sayan bir yasayı onayladı. İhlalin cezası 7 ila 15 yıl  arası hapis cezası olacak. Yasa, özellikle Wagner özel ordusu hakkında medya ve sosyal medyada yapılan sert yorumlar sonrası gündeme gelmişti. 
 
- Rusya’da hükümet, Tataristan petrol şirketi Tatneft'in Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian Tyres'ın varlıklarını satın almasına izin verdi. Nokian Tyres'in bir raporuna göre, komisyon tarafından onaylanan fiyat 23.05 milyar ruble, yani 286 milyon euro olacak. Başlangıçta varlıklara bağımsız uzmanlarca 400 milyon euro değer biçilmişti.
 
SON HABER
 
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, paralel ithalat ile satın alınan ürünlerin Rusya’ya transitinin Türkiye tarafından engellendiği haberlerine ilişkin Sputnik haber ajansına açıklamasında, “Bu konuda Türkiye makamları ile temas içindeyiz” dedi. Gruşko, bu haberlerin doğru olup olmadığı ya da Türkiye ile gerçekleştirilen temaslarda gelinen nokta konusunda detay vermedi.  Daha önce Rus Kommersant gazetesi, Rusya’ya doğrudan satışı yasaklanmış olmasına karşın paralel ithalat yöntemiyle satın alınmış ürünlerin Rusya’ya transitinin Türkiye tarafından engellendiğini yazmıştı. Kommersant, söz konusu haberini Rus lojistik şirketlerinin yetkililerine dayandırmıştı. (Sputnik)
 
Rusça yayın yapan bazı Rus haber siteleri, "Avrupa mallarının Türkiye üzerinden Rusya'ya taşınmasıyla ilgili zorlukların sona erdiği, bunu bazı lojistik şirketi yetkililerinin teyit ettiği" haberini geçti. Moscow Times'ın VPost kanalına dayandırdığı haberde de pazartesi sabahı havalimanlarında hala münferit sorunlar yaşanırken, salı günü gümrüklerde durumun normale dönmeye başladığı iddia edildi. Ancak Türkiye'deki gümrük-lojistik kaynakları bu bilgileri teyit etmedi. Türk resmi makamlarından da sorun geçen hafta manşetlere taşınmasına rağmen bir açıklama yapılmış değil.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'nın Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Rus ordusunun Ukrayna'da savaş suçu işlediği yönündeki kararlarını tanımayacağını açıkladı. Önceki gün The New York Times mahkemenin Rus askerlerine yönelik ilk ceza davalarını açarak tutuklama kararları çıkarmaya hazırlandığını yazmıştı.
 
- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksanr Gruşko, tahıl anlaşmasının geçerlilik süresinin 60 gün uzatıldığını açıkladı. Anlaşmanın geçerliliği süresi 18 Martta dolacak. Ancak Kiev yönetimi Rusya'nın pozisyonunun Türkiye ve Birleşmiş Milletler'le varılan anlaşmaya uymadığını açıkladı. Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov anlaşmanın geçerlilik süresinin en az 120 gün uzatılması fikrinde olduklarını söyledi. Türkiye Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise koordinasyonun sürdüğü belirtiliyor.
 
- ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin güçlü başkan adaylarından Florida valisi Ron DeSantis, Ukrayna'yı korumanın ülkesi için kilit önemde olmadığını söyledi. Fox News'da Tucker Carlson'un programına çıkan DeSantis, Biden'ın dış politikasını eleştirdi ve Trump'ın çizgisine yakın yorumlarda bulundu. Cumhuriyetçi Parti'de Ukrayna'ya destek Demokrat Parti'deki kadar yüksek olmamakla birlikte Biden'ın izlediği dış politika genel olarak takdir ediliyordu.
 
- Rusya'da devlete bağlı kamuoyu yoklama kuruluşu VTsİOM'un anketinde Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya duyulan güven yüzde 11,2'lik oranla özel askeri operasyonun başladığı günden bu yana en düşük seviyeye geriledi. Ankette en çok güven duyulan isim yüzde 37,5'le Vladimir Putin oldu. Sergey Lavrov ve Mihail Mişustin'in güven oranları Şoygu'nun üstünde yer aldı.
 
- Bloomberg ajansı, Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna'nın bu yıl için istediği 1 milyon top mermisini temin edecek durumda olmadığını yazdı. Estonyalı yetkililer Ukrayna ordusunun ayda 60 bin ile 210 bin arasında top mermisi ateşlediğini, Avrupa Birliği savunma sanayisinin ise ayda en fazla 25 bin mermi üretebildiğini açıkladı.
 
- Avrupalı depo ve lojistik şirketi Logicor, St. Petersburg'da sahip olduğu 40 bin m2'lik Veylkorp depo alanını elden çıkararak Rusya pazarından çekildi.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı, özel askeri operasyonun başladığı Şubat 2022'den bu yana ilk kez keskin bir düşüş kaydetti. TÜİK'in açıkladığı verilere göre 2023'ün ilk ayında Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı yüzde 20 oranında düştü. 2022 ocak ayında 1,3 milyar dolar olarak kayıtlara geçen ihracat miktarı bu 2023'te 1 milyar dolarda kaldı. Türkiye'nin Rusya'ya ihracatındaki düşüşte ABD ve Avrupa Birliği yetkililerinin yaptırımların delinmemesi yönündeki baskılarının etkili olduğu tahmin ediliyor.
 
- Tass ajansı Rusya ile Ukrayna'nın tahıl anlaşmasının diğer ürünleri de içine alacak şekilde genişletilmesi konusunda bir uzlaşmaya henüz varamadığını bildiriyor. Ajansın müzakere sürecinin içinden bir kaynağa dayandırdığı habere göre, taraflar ileri sürdükleri şartlarda ısrarcı pozisyonlarını koruyor. Buna göre anlaşmanın mevcut şartlarda uzatılması, diğer konularda ise müzakerelerin sürmesi bekleniyor.
 
- Sırbistan Ekonomi Bakanı Rade Basta, Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılmamanın kendileri açısından "tahammül edilemez bir noktaya gelmekte olduğunu" açıkladı. Basta, hükümetin diğer üyelerine çağrıda bulunarak yaptırımlar konusundaki pozisyonlarını netleştirmelerini istedi. Rade Basta koalisyon hükümetinde Sosyalist Parti'nin temsilcisi olarak bulunuyor. Kommersant ülke içinde Basta'nın açıklamalarına tepkiler yükseldiğini ve istifasının istendiğini yazıyor.
 
- The Washington Post gazetesi, Kiev yönetiminin askeri personeli niteliğindeki düşüş nedeniyle karşı taarruz konusunda bazı şüpheler beslediğini yazdı. Habere göre, bazı üst düzey devlet görevlileri subay ve asker kadrolarında yaşanan kayıplar nedeniyle uzun süredir beklenen bahar taarruzu için birliklerin henüz hazır olmadığı düşüncesinde. Gazeteye göre Ukrayna'nın son bir yıldaki ölü ve yaralı asker kaybı 120 bin civarında.
 
- Kazakistan nisan ayında Almanya'ya 20 bin ton petrol sevkiyatı yapmayı planlıyor. Sevkiyat Rusya'dan geçen Drujba boru hattı üzerinden yapılacak. İlgili açıklama Enerji Bakanı Bolat Akçulakov'dan geldi. Akçulakov ilk iki parti sevkiyatın şubat ve mart aylarında yapıldığını, bundan sonra ayda ortalama 20 bin tonluk sevkiyat gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. 2023 yılı planı 300 bin ton.
 
- Kommersant gazetesi Qatar Energy'nin eski üst düzey yöneticisi Tayeb Belmahdi'nin Rosneft yönetim kurulu başkanlığından ayrılmaya hazırlandığını yazdı. Belmahdi koltuğu geçtiğimiz haziranda eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'den devralmıştı.
 
13 Mart Pazartesi
 
GECE BÜLTENİ
 
- Rusya'daki KOBİ'lerin çatı kuruluşu olan "Opora Rossii", Türkiye üzerinden paralel ithalatın durdurulmasına ilişkin kendi tespit ettiği gerekçeyi açıkladı. AİF gazetesine konuşan kurumun başkanı Aleksandr Kalinin, sorunun kaynağını "Avrupa Birliği'nin entrikaları" olarak yorumladı. Kalinin, yeni AB yaptırımları sonrası merkezi sistemde Rusya için transit kargo işlemlerinin durdurulduğunu, ardından "Rusya'nın gümrük sisteminde 'alıcı ülkeler' listesinden kaybolduğunu", Türkiye AB ile gümrük birliği içinde olduğu için Türk gümrüğünün Avrupalılarla birlikte kullandığı yazılımda Rusya'ya dair işlem yapamadığını söyledi.  Kalinin, "Haliyle Türk tarafı, Avrupa kargo gümrükleme sistemine dahil ve Rusya karşıtı yaptırımların ardından, Rusya Federasyonu bu sistemden kayboldu, basitçe listeden çıkarıldı. Avrupa sistemindeki sorun sadece Türkiye'yi değil, Rusya'nın AB üyesi olmayan ama gümrük bölgesinin bir parçası olan diğer ortaklarını da etkiledi” dedi. Rus yetkiliye göre şimdi Türk gümrükler, Rusya'ya mal yollanması için daha önce kullandıkları ulusal sisteme geçmeye çalışıyor, ancak uzun yıllardır Avrupa ile ortak sistem kullanıldığı için geçiş zaman alıyor. Kalinin, "Türkler, son yıllarda pratik olarak kullanılmayan gümrükleme sistemi üzerinde yeniden çalışmaya hazırlanıyor" iddiasını dile getirdi.
 
- Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında Cenevre’de yapılan görüşmenin sona erdiğini duyuran Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, tahıl anlaşmasının süresinin 60 gün uzatılmasına destek verdiklerini belirtti. Verşinin, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Az önce Rusya Dışişleri Bakanlığı olarak, Ticaret ve Kalkınma Konferansı Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ve İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Martin Griffiths başkanlığındaki BM heyetiyle istişarelerin yeni turunu gerçekleştirdik” açıklamasında bulundu. Verşinin, “Rusya, 18 Mart’ta ikinci dönem sona erdikten sonra bu anlaşmanın bir kez daha uzatılmasına itiraz etmiyor, ama sadece 60 gün süreyle” ifadesini kullandı. Moskova’nın tahıl anlaşmasıyla ilgili gelecekteki tutumunun, Rusya’nın tarım ürünleri ihracatıyla ilgili durumun “lafta değil uygulama” normalleşmesine bağlı olacağını kaydeden Rus diplomat, buna banka işlemleri, lojistik, sigorta, dondurulan mali hesapların açılması ve Togliatti-Odessa boru hattı üzerinden amonyak tedarikinin de dahil olduğunu belirtti. Verşinin, “Oysa henüz Washington, Brüksel ve Londra’nın Rus gıda ve gübreleri için açıkladığı yaptırım yumuşatmaları işe yaramıyor” diye ekledi. (Sputnik)
 
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Çinli lider Şi Cinping'in, önümüzdeki hafta Moskova'ya yapacağı geziden sonra Ukrayna lideri Zelenskiy ile online bir görüşme planladığı bildirildi. The Wall Street Journal'ın kaynaklarına dayandırdığı haberine göre bu, Çin'in Ukrayna'daki çatışmalarda ateşkes planının bir parçası olarak gündeme gelebilir. Pekin, Çinli liderin diğer bazı Avrupa ülkelerine  de seyahat edeceğini teyit etti, ancak ayrıntıları açıklamadı. Askeri operasyonla başladığından beri Şi, Zelenskiy ile hiçbir doğrudan iletişim kurmadı.
 
- Rusya ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin, tahıl anlaşmasının uzatılması olasılığına ilişkin görüşmelerinin Cenevre’de başladığı belirtildi. Rusya’nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Temsilciği’nden bir kaynak, Sputnik haber ajansına açıklamasında, tahıl anlaşmasının uzatılması olasılığının ele alındığı görüşmelerin yerel saatle 11.00’de (TSİ 13.00) başladığını söyledi. Daha önce kasım ayında uzatılan anlaşmaların süresi 18 Mart’ta doluyor. Dolayısıyla anlaşmanın yeniden uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin kararın bu zamana kadar alınması gerekiyor.
 
-  Moskova'da yapılması planlanan Suriye konulu toplantının tarihi 15-16 Mart olarak açıklandı. Toplantıya Rusya, Türkiye, Suriye ve İran’dan dışişleri bakan yardımcıları katılacak. Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar, başkanlık edecek.
 
-  Türkiye Uluslararası Taşımacılar Birliği (UND) Başkan Yardımcısı Kemal Gül, "yaptırım uygulanan malların Türkiye üzerinden Rusya Federasyonu'na geçişine getirilen yasakğın Ankara'nın AB gerekliliklerine uymasıyla ilgili olduğunu" söyledi. (Kommersant)
 
-  Rusya'nın Ukrayna'daki hedeflerine şu anda yalnızca askeri yoldan ulaşabileceğini söyleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kiev'le barış müzakereleri için henüz bir emare bulunmadığını ifade etti. Peskov, Rus blog yazarı Aleksey Navalnıy hakkındaki belgesel filmine Oscar ödülü verilmesini eleştirdi. Belgeseli izlemediğini ve nitelikleri hakkında bir yargıda bulunamayacağını kaydeden Peskov, ancak verilen ödülün konunun siyasileştirildiğini gösterdiğini söyleyebileceğini dile getirdi. Kremlin Sözcüsü, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın bu ayın ortasında Moskova’yı ziyaret edip Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile görüşeceği haberlerini doğrulayıp doğrulayamayacağının sorulması üstüne de, bu ziyaret konusunda ‘zamanı gelince’ basını bilgilendireceklerini belirtti. Peskov, Kremlin’de gerçekleşen görüşmeleri ‘güvenlik kuralları gereği kendi belirledikleri zamanda duyurduklarını’ da ekledi. Öte yandan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in bu hafta içinde Moskova’yı ziyaret edip Putin ile görüşeceğine ilişkin haberlerin sorulması karşısında da Peskov, şu anda böyle bir görüşmenin olacağını doğrulayamayacağını, ‘tarafların üstünde anlaşmaları hâlinde, zamanı gelince bu görüşmeyi duyuracaklarını’ kaydetti. (Sputnik)
 
- Brent ham petrolünün fiyatı 6 Şubat'tan bu yana ilk kez varil başına 80 doların altına düştü. Diğer yandan Moskova Borsası'nda dolar kuru 75 rublenin altına indi.
 
- Başkan Putin, Kremlin’de bir araya geldiği Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov'a Çeçen güçlerin Ukrayna’daki özel askeri operasyondaki başarıların dolayı teşekkür etti. Kadirov "Çeçenistan halkı  askeri operasyona tam destek veriyor, hedeflerine ulaşılması gerektiğine inanıyor Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız” dedi. 
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Reuters ajansı Çinli lider Şi Cinping'in önümüzdeki hafta Moskova'ya resmi bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu. Şi kısa süre önce üçüncü kez Çin Komünist Partisi genel sekreterliği görevine seçilmişti.
 
Ajans Vladimir Putin'in Şi'yi geçtiğimiz aralık ayında Moskova'ya davet ettiğini hatırlatıyor. Çin kısa bir süre önce Ukrayna'daki çatışmanın sona erdirilmesi için bir barış planı öne sürmüştü.
 
- Ria ajansına konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden Burak Günaydın, Rusya'ya transit giden mallar konusunda yetkililerden herhangi bir bildirim almadıklarını açıkladı. Kommersant'a konuşan Rus lojistikçiler, Türkiye'nin transit geçişlerin durdurulması konusunda resmi açıklamalar yapmaktan kaçındığını belirterek bu tür açıklamaların daha önce yaptırımların delinmesine göz yumulduğunun kabul edilmesi anlamına geleceğini iddia etti.
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, Kuzey Akım sabotajının Ukraynalar tarafından gerçekleştirildiği iddiasına şüpheyle yaklaştığını söyledi. Argumentı i Faktı dergisine konuşan Patruşev Ukrayna'nın bu işten bir çıkarının olamayacağını, saldırının arkasında kimin olduğunu henüz tam olarak bilmediklerini ifade etti.
 
- Ukrayna Savunma Bakanlığı Wagner birliklerinin birkaç koldan Bahmut'a sızmaya çalıştığını açıkladı. Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırski, Bahmut etrafındaki durumu "zorlu" olarak tanımladı. ABD merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü ISW şehrin yüzde 50'sinin Rus küçlerin kontrolünde olduğunu açıklamıştı.
 
- Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) silahlanma raporunun sonuçlarını bugün açıklıyor. Raporda Rusya'nın kendi ihtiyaçları nedeniyle silah ihracatını kıstığına dikkat çekildi. Ukrayna ise Hindistan ve Katar'ın ardından dünyada en çok silah ithal eden ülke oldu.
 
Raporda ayrıca Rusya'nın dünyanın en büyük silah ihracatçılarından biri olmakla birlikte kademeli olarak rakipleri karşısında gerilediğine dikkat çekildi. Buna göre Rusya'nın payı 2013-2017 arasında yüzde 22 olarak hesaplanırken, 2018-2022 arasında yüzde 16'ya geriledi.
 
- Dün Amerika Birleşik Devletleri'ne ait B-52 model bir stratejik bombardıman uçağının St. Petersburg'a 200 km mesafede Baltık Denizi üstünde manevra gerçekleştirdiği öğrenildi. FlightRadar24'ün verilerini haberleştiren RBC gazetesi, uçağın nükleer silah taşıma kapasitesine sahip olduğunu yazıyor. Öte yandan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak manevra sırasında B-52'ye Polonya jetlerinin eşlik ettiğini açıkladı.
 
- Rusya Federal Gümrük Servisi FTS dış ticaret verilerini kısmen yeniden açıklamaya başlayacağını duyurdu. Servis veri açıklamayı nisan 2022'de durdurmuştu.
 
Karar sonrası FTS ülkenin dış ticaretinin 2022 yılında yüzde 8,1 oranında artışla 850 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Dış ticaret fazlası 332 milyar dolar.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Hapisteki muhalif Rus siyasetçi Aleksey Navalnıy'nın komadan çıktıktan sonra Rusya'ya dönüş sürecini anlatan Navalny adlı belgesel bu sabaha karşı düzenlenen Oscar töreninde En İyi Belgesel Film ödülüne layık görüldü. Ödülü yönetmen Daniel Roher'le birlikte Navalnıy'nın ailesi aldı.
 
Alman yapımı savaş karşıtı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok filmi de En İyi Yabancı Film dahil olmak üzere 4 dalda Oscarı kucakladı.
 
- Lenta portalı Donetsk'teki Avdeyevka bölgesinde Rus ordusunun Ukrayna birliklerini çembere almak ihtimalinin bulunduğunu yazıyor. Rus yanlısı Russkaya Vesna'dan yapılan açıklamaya dayandırılan haberde bölgede Rusya'nın kuvvetli bir taaruz başlattığı bildirildi.
 
- Belgorod valiliği hava savunma sistemlerinin şehrin üzerinde 4 roketi düşürdüğünü açıkladı. Vali Vyaçeslav Gladkov olayda bir kadının yaralandığını söyledi.
 
- Rusya pazarından tamamen ayrılma kararı alan Alman lastik üreticisi Continental'in hisselerine Armen Sarkisyan'a ait S8 Capital talip oldu. Sarkisyan'ın ortaklarından olduğu Avilon adlı distribütör filma da Kaluga'daki Volskswagen fabrikasını satın alma aşamasında.
 
- Gürcistan'da hapiste tutulan eski başbakanlardan Saakaşvili ölüm döşeğinde olduğunu açıkladı. Yeterli tıbbi destek alamadığını iddia eden Saakaşvili'nin son dönemde aşırı kilo kaybettiği görülmüştü. İktidardaki Gürcü Hayali partisi ise eski başbakanın tedavisinin eksiksiz yerine getirildiği iddiasında.
 
- Moskova'nın Odintsovo bölgesinde bir depolama alanında yangın çıktı. Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı olayda 4 bin m2'lik alan yandı ve 2 bin m2'lik alanın çatısı çöktü.
 
12 Mart Pazar
 
SON HABER
 
Rusya’nın gündeminde Batı yaptırımına maruz kalan ürünlerin Türkiye üzerinden transit geçişinin durdurulmasına ilişkin tartışmalar ilk sıralarda kalmaya devam ediyor. Piyasadaki genel beklenti, 13 Mart pazartesi günüyle başlayacak yeni haftada Rus ve Türk yetkililerin konuyu masaya yatıracakları ve bir “çıkış yolu” arayacakları şeklinde. Konuyu Rus sektör temsilcileri ile görüşen Business FM radyosu ve haber portalı, "kimsenin en son AB yaptırım paketinin nasıl yorumlanacağını tam olarak anlamadığını, her halükarda Rusya’nın paralel mallara ilişkin uluslararası ticaretinin Türkiye olsun veya olmasın devam edeceğini” yazıyor. Habere göre, en son verilere göre, malları Türkiye üzerinden hava yoluyla taşımak artık mümkün değil. Karayolu taşımacılığında ise belirsizlik sürüyor, bazı ürünler geçerken bazılarına izin verilmiyor. 
 
Sektörün önde gelen şirketlerinden Optimal Logistics'in Genel Müdürü Georgi Vlastopulo, Rusya-Türkiye hattında ortada üç çözüm senaryosu olduğunu söyledi: 1- Umulan ama pek inanılmayan senaryo: Teknik sorunlar aşılacak, her şey eskisi gibi olacak. 2- Çift kullanımlı malların, yani askeri-endüstriyel kompleks için kullanılabilecek ürünlerin geçişinin yasaklanması, diğer ürünlere izin verilmesi. Bu "en olası senaryo” olarak görülüyor. 3- Türkiye'nin yaptırım listesine AB’nin kararına geçen tüm malları eklemesi. Bu “en kötü senaryo” olarak not ediliyor ve gerçekleşirse bir süre için malların Türkiye üzerinden geçişinin imkansız olacağı belirtiliyor. 
 
Business FM, “En son Avrupa yaptırım paketinin nasıl yorumlanacağı tam olarak net değil. Esas olarak Rusya'nın teknoloji geliştirmesine ve askeri potansiyelinin güçlendirilmesine katkıda bulunabilecek malların arzı yaptırım listesinde. Ancak sıradan ayakkabı bağcıkları bile asker botlarında kullanılıyor diye potansiyel olarak bu tanımın kapsamına girebilir. Bu mantıkla hemen hemen her ürün ikili kullanım kategorisinde kabul edilebilir” uyarısında bulunuyor. 
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova, "Kremlin'de bir elitler savaşı olduğu yönünde yayılan sözlerin uydurma olduğunu" söyledi. (Kommersant)
 
- Bloomberg'e göre Hindistan hükümeti, Rusya Federasyonu'na yönelik yaptırımları ihlal etmemeleri ve petrol fiyatlarında tavanı aşmamalrı konusunda bankalara ve şirketleri uyardı.
 
- Savunma Bakanı Hulusi Akar,  tahıl anlaşmasının uzatılacağından emin olduğunu söyledi. 
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna tahılının ülkeden çıkarılmasını içeren anlaşmanın yeniden uzatılmasına ilişkin bir görüşmenin yapılmadığını belirtti. Zaharova, Ukrayna tarafının gerçekleştirmiş olduğu bazı görüşmelerde Rusya’nın yer almadığını kaydetti. Daha önce Reuters haber ajansı, tahıl anlaşmasının uzatılmasına ilişkin görüşmelerin Ukrayna tarafının girişimiyle yeniden başlatıldığını yazmıştı. Bununla beraber Zaharova, Rus temcililerin söz konusu anlaşmayla ilgili yarın Cenevre’de Birleşmiş Milletler yetkilileriyle görüşeceklerini söyledi. (Sputnik)
 
- Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Korgeneral İgor Konaşenkov, pazar günü düzenlediği brifingde, Ukrayna ordusunun Zaporojye şehri yakınlarında mühimmat deposunun imha edildiğini söyledi.
 
- Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın Vaclav Meydanı’nda toplanan kalabalık binlerce kişi, ülkelerinde artan yoksulluk ve enflasyon oranı nedeniyle hükümetin istifasını talep etti. Çek Cumhuriyeti hükümetinin Ukrayna’ya yardımlarını durdurmasını isteyen protestocular, hükümetin ‘en başta kendi vatandaşlarının çıkarlarıyla ilgilenmesi gerektiğini’ söyledi. Moldova'nın başkenti Kişinyev'de de binlerce kişi mitingte hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi ve Devlet Başkanı Sandu'yu istifaya çağırdı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- ABD’nin Rusya nedeniyle yaptırımlar listesine aldığı Çinli general Li Shangfu, Çin’in yeni savunma bakanı olarak atandı. 2018 yılında Rusya'dan S-400 sistemleri ve Su-35 savaş uçakları satın alma anlaşması nedeniyle Çinli general yaptırım listesine dahil edilmişti. Bu, ABD’nin Moskova ile savunma anlaşması nedeniyle yabancı ülke vatandaşlara karşı ilk kez ikincil yaptırım uygulamasıydı. (Kommersant)
 
-  Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmeye hazır olduğunu ama bunu Moskova’ya da gitme şartıyla yapacağını belirtti. La Nación gazetesine konuşan Papa Francis, “Kiev’e gitmeye hazırım. Kiev’e gitmek istiyorum. Ama Moskova’ya da gitme şartıyla. Ya her iki şehre giderim ya da hiçbirine gitmem” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy arasında Vatikan’da bir görüşmenin mümkün olup olmadığını bilmediğini söyleyen Papa, farklı ülkelerin temsilcilerinin bir araya gelebileceğini belirterek “Bu konu üzerinde çalışan bir İsrailli grup var. Vatikan da çalışıyor” dedi.
 
- Wagner ordusunun kurucusu Yevgen Prigojin yayınladığı son video mesajında,  Bakmut’a yönelik operasyonda ayda 1 milyar dolara ihtiyaç olduğunu savundu. Prigojin, ilerleyen birliklerin mühimmat ihtiyacını hesaplarken,  “Bir kilogram mühimmat 50 dolar, ayda 10 bin ton mühimmat lazım, bu ise 500 milyon dolar. Yüksek hassasiyetli füzeleri, tanklar, makineli tüfekler, füzeler ve diğerlerini de eklerseniz  500 milyon dolar daha gerekir. Toplam 1 milyar dolar” dedi. (RBC)
 
-  Ukrayna'nın birçok bölgesinde bu sabah hava saldırısı alarmı verildi. Poltava, Sumy, Dnepropetrovsk ve Harkov bölgelerinde sirenler işitildi.
 
- Kanada, yaptırımlar çerçevesinde Rus çelik ve alüminyum ürünlerinin ithalatını yasakladı. Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, düzenlediği basın toplantısında Rusya'ya yönelik tecridin ekonomik, siyasi ve diplomatik olması gerektiğini savundu. Maliye Bakanı Chrystia Freeland, yaptığı açıklamada "Putin'in yasa dışı ve barbarca Ukrayna işgalini finanse etmek için kullandığı geliri kesmek veya sınırlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" dedi. Daha önce Kanada, 1600'den fazla Rus kişi ve kuruluşa yaptırım açıklamıştı. (Sputnik)
 
 
11 Mart Cumartesi
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Bloomberg ajansına göre Avrupa Birliği üçüncü ülkelerden Rusya'ya ihracat üzerindeki kontrolleri güçlendirmelerini talep edecek. Avrupa Birliği'nin Avrupa'da satın alınan ileri teknolojilerin ve Rusya'nın askeri amaçlarla kullanabileceği diğer malların yeniden ihracatının keskin bir şekilde artıran ülkelerin izlenmesini talep ediyor. AB'nin Yaptırımlar Politikası Özel Temsilcisi David O'Sullivan, "AB'den Rusya'ya ticaret akışlarında büyük bir düşüş ve diğer üçüncü ülkelerle, özellikle Rusya'ya yakın olanlarla ticarette olağandışı artışlar görüyoruz” dedi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) bildirdiğine göre, Türkiye, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Orta Asya ülkelerinden Rusya ve Belarus’a olan ticaret hareketi bu nedenle mercek altında. 
 
- Hindistan'ın, Rusya ve Avrupa'ya giden yeni bir ticaret yolu için Ermenistan ve İran ile müzakere ettiği bildirildi.  Ermenistan, Hint mallarının Rusya ve Avrupa'ya daha hızlı ulaşması için Hindistan'a Karadeniz üzerinden bir ticaret koridoru sağlama teklifinde bulundu. Teklif, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan'ın Hindistan ziyareti sırasında gündeme geldi. The Economic Times gazetesine göre Ermenistan uzun süredir Hindistan'dan yatırım çekmeye çalışıyor. Son öneri, Hindistan'ın Türkiye ve Pakistan ile yakın ilişkiler içinde olan Azerbaycan'ı atlayarak,  İran ve Ermenistan üzerinden Avrupa'ya bağlanması.
 
- İran devlet televizyonunun İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliğine dayandırdığı habere göre, Rusya'dan Su-35 uçaklarının alımı kesinleşti. İran'ın 1988'de İran-Irak arasındaki savaşın ardından bazı ülkelere savaş uçağı alma talebini ilettiği ve Rusya'nın da bu talebe olumlu yanıt verdiği aktarıldı. BM tarafından 2007 itibarıyla İran'a uygulanan silah ambargosunun Ekim 2020'de kaldırılmasının ardından Rusya'dan Su-35 uçaklarının tedariki konusunda girişimlere başlandığı ve nihayet savaş uçaklarının satın alma prosedürlerinin tamamlandığı belirtildi. (Sputnik)
 
- Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn, Ukrayna'ya ücretsiz insani kargo teslimatını durdurdu. (Der Spiegel) .
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin Rusya'nın adını "Moskoviya" olarak değiştirme konusunu inceleme talimatı vermesini, Ukrayna'da “Rusya karşıtlığı” yaratma girişiminin kanıtı olduğunu savundu. Dmitri Medvedev ise bu öneriye karşılık Ukrayna'nın adının "Schweinisch Bandera-Reich" (Bandera'nın domuzlarının ülkesi) diye değiştirilmesini önerdi.
 
- Rusya ile Hindistan arasındaki ticaret dış ticaret hacmi son bir yılda, Rusya'nın Hindistan'ın en büyük beş ticaret ortağı arasına girmesi anlamına gelen rekor bir rakam olan 39,8 milyar dolara ulaştı. 
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Özel ordu Wagner’in başkanı Yevgeni Prigojin, NATO’dan aldığı tank, zırhlı araçlar ve binlerce yeni askeri bölgeye sevk eden Ukrayna ordusunun Bahmut (Artemovsk) bölgesinde bir karşı saldırıya hazırlandığını bildirdi. Bu arada bazı yerel kaynaklar bu sabah,  Wagner güçlerinin Bahmut’un merkezine doğru ilerledikleri haberlerini geçti. 
 
- ABD’de Gallup tarafından yapılan bir araştırmada, halkın yüzde 50’sinin Çin'i ABD'nin en büyük düşmanı olarak gördüğünü ortaya koydu. Rusya’yı "bir numaralı düşman” sayanların oranı yüzde 32. 2002-2012 yıllarında Amerikalıların sadece yüzde 5’i Rusya’yı düşman olarak gördüğünü söylemişti.
 
- Rosstat, şubat ayında yıllık enflasyonın yavaşlayarak yüzde 10,99'a indiğini duyurdu. Enflasyon, ocak ayındaki yüzde 0,84'ün adından şubat ayında yüzde 0,46 olarak gerçekleşti. Yılbaşından beri  fiyatlar yüzde 1,3 arttı.
 
- Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede, "AB'nin Rusya'ya olan enerji bağımlılığından kurtulmasına yardımcı olduğu için" Washington'a teşekkür etti.
 
- Pentagon, Ukrayna'ya artan silah transferi ve Çin ile olası bir çatışma ihtimaline karşı cephaneliklerin yenilenmesi için Kongre’den 170 milyar dolar ekstra kaynak isteyecek. 
 
- Eski Rusya Başbakanı Sergey Stepaşin, Müslümanların ve Hristiyanların şu anda birbiriyle çatışmadığını, aksine onları birleştiren ortak değerleri savunduklarını belirtti. Stepaşin, “Bugün Müslümanlar ve Hıristiyanlar birbiriyle çatışmıyor. Tanrı tektir. Hepimiz, bizi birleştiren değerleri savunuyoruz. Biz iblisle, şeytanlarla, şu anda ahlak bozan korkunç dünyayla karşı karşıyayız. Bu sadece Ukrayna’da yaşananlar değil, Avrupa ülkelerinin çoğunda yaşananlar” ifadesini kullandı.
 
10 Mart Cuma
 
GECE BÜLTENİ
 
- Rusya Adalet Bakanlığı ünlü ekonomist Sergey Guriyev'i yabancı ajan ilan etti. Yabancı ajan ilan edilen diğer isimler: blogger Veranika Vodvud, eski milletvekili Gennadi Gudkov, Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF, Özgür Buryatya Vakfı, eski Yandex yöneticisi Lev Gerşenzon, gazeteci Daniil Guvaryov.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı kısmi seferberlik kapsamında yedek askerlerin yeniden göreve çağrılmasının planlanmadığını açıkladı.
 
- Kanada Rusya'dan aluminyum, demir ve çelik ithalatına yasak getirdi.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Batının Ukrayna'ya asker göndermeye yakın olduğunu iddia etti. Kossuth radyo istasyonuna konuşan Orban "Dünya yerel bir çatışmanın küresel bir çatışmaya dönüşmesine hiç bu kadar yakın olmamıştı," ifadelerini kullandı. Orban ayrıca Batı dünyasının "savaş hummasına tutulduğunu" ileri sürdü.
 
- Rusya'nın resmi istatistik servisi Rosstat ülkede yoksulluğun 1990'lardan bu yana en düşük seviyeye gerilediğini ileri sürdü. Servis yoksulluk sınırının altında kalan nüfus oranını yüzde 10,5 olarak açıkladı.
 
SON DAKİKA:
 
Bloomberg ajansı da, "isminin gizli kalmasını isteyen üst düzey bir Türk yetkiliye" dayandırdığı haberinde, "Türk makamlarının yaptırım uygulanan malların Rusya'ya geçişini 1 Mart'tan bu yana yasakladığını" yazdı.  Ajans, kararın AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarının genişletilmesiyle ilgili olduğunu düşündüklerini söyleyen İstanbul merkezli  gümrük komisyonculuğu şirketi Subaşı'nın genel müdürü Mustafa Boyacıoğlu'nın görüşlerini aktardı. Boyacıoğlu, "Bu konuda resmi bir duyuru yapılmaması ve bir geçiş dönemi verilmemesi lojistik firmaları arasında kafa karışıklığına yol açtı" dedi. Habere göre bazı Rus kargo taşıyıcıları, Türk gümrük makamlarının 13 Mart Pazartesi gününe kadar malların yeniden yoluna konacağına söz verdiğini söylüyor. Haberde AB yaptırımlarının 10'uncu paketine ilişkin verilerin elektronik geçiş sistemine eklenmesi sırasında yaşanan kesintilerin teknik zorluklardan kaynaklandığı bildirildi. Bu nedenle sektörde şimdi 13 Mart pazartesi günü bekleniyor. 
 
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Gürcistan'daki gösterileri Maydan'a benzetti. Lavrov yabancı ajan yasasına karşı sokağa dökülen kalabalıkların kendisine Ukrayna'daki devrimi hatırlattığını belirterek Gürcü muhalefetinin iktidarı kuvvet kullanarak devirmeyi hedeflediğini ileri sürdü.
 
- Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu genel direktörü Konstantin Simonov, Türkiye'nin Rusya'ya reeksportu durdurma kararını yorumladı. Simonov, ABD'nin Rusya'ya uygulayacak yeni yaptırımı kalmadığını, bu nedenle mevcut yaptırımların işlemesi için "vidaları sıkmaya" başladığını söyledi. Genel direktör ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın Türkiye ziyaretinde reeksport konusunun gündeme geldiğinden kuşkusu olmadığını dile getiriyor.
 
- Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Josep Borrell Rusya'ya karşı yaptırım imkanlarını neredeyse tamamen tükettiklerini söyledi. EURACTIV'e konuşan Borrell Rusya'ya uygulayabilecekleri yeni bir yaptırım bulunmadığını, ancak Ukrayna'ya askeri ve mali yardımı sürdürebileceklerini belirtiyor.
 
- Rusya Merkez Bankası ocak-şubat döneminde dış ticaret fazlasının geçtiğimiz yıla kıyasla 2,8 kat küçüldüğünü açıkladı. Dış ticaret geçtiğimiz yıl 37,7, bu yıl ise 12,9 milyar dolar fazla verdi.
 
- Gazprom ihracat biriminin başına Dmitri Handog'u getirdi. Daha önce bu görevi yürüten Yelena Burmistrova ise Gazprombank'ın başına kaydırıldı.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Kuzey Akım sabotajıyla bir ilgilerinin olmadığını açıkladı. Zelenskiy "Bağımsız medyaya saygı duyuyorum, ama bence bu çok tehlikeli, bazı kuruluşlar bu yönde adımlar atıyor... Ukrayna bunu kesinlikle yapmadı. En önemlisi bu. Bunu kim uydurduysa gülünç bir iddia," şeklinde konuştu.
 
- Ukrayna başkanlık ofisi danışmanı Mihaylo Podolyak karşı taarruz için tarih verdi. İtalyan La Stampa gazetesine konuşan Podolyak Ukrayna ordusunun iki ay içinde karşı saldırı başlatacağını söyledi. Başkanlık ofisi danışmanı taarız için daha fazla 155 mm top mermisine ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekledi.
 
SON DAKİKA:
 
Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Ticaret Temsilciliği yaptırımlara tabi ürünlerin Türkiye üzerinden transit geçişi konusunda yaşanan aksaklıkları çözmek için Türk yetkililerle temasta olduklarını duyurdu. Elçilikten yapılan açıklamada "Şu anda aksamanın nedenini anlamak için Türk yetkililerle temas halindeyiz. Sorunun en kısa zamanda çözülmesini umuyoruz," ifadelerine yer verildi (RBC).
 
Öte yandan Business FM, Türk gümrük yetkililerinin Rusya'ya transit giden malların geçişinde yaşanan aksaklıkların 3 gün içerisinde giderileceği sözü verdiğini yazıyor. Habere göre yaşanan aksaklığın ardında Avrupa Birliği'nin kabul ettiği 10. yaptırım paketiyle ilgili bazı teknik sorunlar var.
 
Dün Kommersant'ın radyo yayınında, "Batı tarafından yaptırım uygulanan malların Türkiye üzerinden Rusya'ya reeksportunun askıya alındığı" haberi duyurulmuştu.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov ülkeden ayrılan vatandaşlara seslendi. Peskov çok sayıda Rusya vatandaşının yabancı ajan yasası nedeniyle protestolara sahne olan Gürcistan'dan ayrılmaya çalışmasıyla ilgili bir soruya cevaben "Mutluluğu vatanınızın bayraklarının yakılmadığı ülkelerde arayın" şekilnde konuştu. Peskov Rusya vatandaşlarının dünya üzerinde seyahat etmesine bir engel bulunmadığını söyledi. 
 
Ukrayna'ya düzenlenen özel askeri operasyon ve ardından gelen seferberlik kararından sonra ülkeden ayrılan Rusların en çok gittiği ülkelerden biri Gürcistan'dı. Protesto gösterilerinden sonra iki ülke arasındaki Verhnıy Lars sınır kapısında Rusya yönünde bir trafik yaşandığı gözlenmişti. Tiflis'teki gösterilerde Rusya aleyhinde sloganlar atılması dikkat çekmişti.
 
- Financial Times gazetesi Batının Ukrayna'ya söz verdiği Patriot bataryalarından ilkinin ülkeye ulaştığını yazdı. ABD ve Almanya'nın yanı sıra Hollanda da Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi tedarik edeceğini açıklamıştı. 
 
Öte yandan bu sabah Ukrayna genelinde hava saldırısı alarmı verildi. Klymenko Time, Sumskaya Vilayeti'nde patlamalar duyulduğunu bildiriyor.
 
- Wagner birlikleri Bahmut'taki AZOM fabrika bölgesine girdiklerini ve fabrika arazisinde ilerlemeye başladıklarını duyurdu. Kısa bir süre önce Bahmutka ırmağının doğu kıyısı Rus birliklerin eline geçmişti.
 
- Alfa-Bank bankanın ortakları Friedman ve Aven'in ellerindeki hisseleri satma hazırlığında olduğu yönünde çıkan haberleri doğruladı. Dün Financial Times gazetesi Rus milyarderlerin AB'nin yaptırım listesinden çıkmak için hisselerini elden çıkarmak dahil her türlü yola başvurmaya hazır olduğunu yazmıştı.
 
- Moslenta portalı İspanyol Inditex'e ait Bershka ve Zara markalarının isim değiştirerek Rusya pazarına döneceğini yazdı. Habere göre firma bu kez Ecru ve Maag markalarıyla pazarda faaliyet gösterecek.
 
- Financial Times, Avrupa Birliği ülkelerinin "Rus casus gemilerine karşı" ortak devriye oluşturma konusunu değerlendirdiğini yazıyor. Habere göre birliğin yeni deniz stratejisi bugün açıklanacak.
 
- Gürcistan parlamentosunda bugün yapılan nihai oylamada Yabancı Ajan yasa tasarısı reddedildi. İktidar partisi Gürcü Hayali, protestoların ardından söz verdiği gibi yasa aleyhinde oy kullandı. 112 milletvekilinin katıldığı oturumda 35 milletvekili hayır, 1 milletvekili ev oyu kullandı.
 
- Avrupa'da etkili olan soğuklar nedeniyle doğal gazın bin m3 fiyatı yeniden 500 doların üstüne çıktı. Fiyat dün iki yıl aradan sonra ilk kez 450 dolara kadar gerilemişti.
 
 
SABAH BÜLTENİ
 
- The Washington Post'un deneyimli gazetecilerinden David İgnatius, Vladimir Putin'in Batıya karşı beslediği husumetin ilk kez ne zaman başladığı sorusuna yanıt arayan bir değerlendirme kaleme aldı. İgnatius Rusya-Batı ilişkilerindeki yarılmanın başladığı nokta olarak 2004'teki Beslan saldırısına işaret ediyor. Buna göre Putin ilk kez Batıya karşı suçlayıcı bir dil benimsedi ve ABD başta olmak üzere bu ülkeleri "Çeçen teröristlere destek olmakla" itham etti. İgnatius'a göre o günden bu yana Rusya ile Batı arasındaki uçurum giderek açılıyor.
 
Çeçen militanların Beslan'da bir anaokulunda yüzlerce yetişkin ve çocuğu rehin aldığı saldırıya güvenlik kuvvetleri müdahale etmiş ve 300'ün üstünde rehine hayatını kaybetmişti.
 
- Bloomberg ajansı Avrupa Birliği'nin dondurulduğu açıklanan Rusya'ya ait varlıkların büyük bölümünü bulamadığını yazıyor. Habere göre 2019'da Rusya'nın AB'deki doğrudan yatırımlarının büyüklüğü 136 milyar euro olarak açıklanırken şu anda dondurulan varlık miktarı yalnızca 20,9 milyar euro.
 
- Rusya'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Dmitri Polyanski Kuzey Akım soruşturmasıyla illgili bilgilere erişme taleplerinin Danimarka, Almanya ve İsveç tarafından reddedildiğini açıkladı. Polyanski bu ülkelerle yapılan yazışmaları açıklayacaklarını ve konuyu genel kurul gündemine getireceklerini söyledi.
 
- ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmayı sürdürebilmek için İran'la daha önce benzeri görülmemiş bir askeri işbirliği sürecine girdiğini söyledi.
 
- Financial Times'ın haberine göre ABD yönetimi Trafigura ve Gunvor gibi küresel traderlarla bir görüşme gerçekleştirerek Rus petrolü alıp satmaktan çekinmemelerini istedi. Konuyla ilgili gazeteye konuşan bir Beyaz Saray kaynağı, tavan fiyat ihlal edilmediği sürece şirketlerin istedikleri gibi alışveriş yapma hakkı olduğunu söyledi.
 
- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Gürcistan'da iktidarın yabancı ajan yasa tasarısını geri çekmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi. Price iktidar partisine benzer tasarılar hazırlamama çağrısında da bulundu. Sözcü bu tür tasarıların hem Gürcistan'ın, hem de Avrupa-Atlantik ülkelerinin değerlerine ve temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu söyledi.
 
9 Mart Perşembe
 
GECE BÜLTENİ
 
- Financial Times’a göre, milyarder iş insanları Mihail Fridman ve Pyotr Aven, Alfa-Bank'taki hisselerini 178 milyar ruble (2,3 milyar dolar) karşılığında iş ortakları Andrey Kosogov'a satmayı planlıyor. Bir yıl önce Kosogov, Alfa-Bank'ın yüzde 41'inin sahibi olmuştu. . Aven ve Fridman, bankanın Kıbrıs Rum kesimindeki ana şirketini kontrol eden Lüksemburg merkezli bir holding şirketi aracılığıyla Alfa Bank'ın yüzde 45'inden biraz fazlasına sahipler. FT, Rusya'nın Ukrayna'daki özel operasyonunun başlamasından önce bankanın defter değerinin 10,6 milyar dolar olduğunu belirtiyor.
 
- Rusya Merkez Bankası, ihracat ödemelerinde ruble ve “dost ülke" para birimlerinin payının ilk kez yüzde 50’yi geçtiğini duyurdu. Yıl boyunca, yuanın ihracat ödemelerindeki payı 30 kattan fazla arttı. Rublenin payı da üç katına çıktı. Artık ruble ve "dost para birimleri" ihracat anlaşmalarının hacminin yarısından fazlasını oluşturuyor. Dolar ve euro cinsinden anlaşmaların payı yüzde 48’e indi.
 
- Dünya kristal devi Swarovski’nin tamamen Rusya pazarından çekilme ve ülkedeki iş letmesini kapatma kararı aldığı belirtildi. Swarovski CEO’su Alexis Nasard, Trend portalına röportajında, “Rusya’da daha önce askıya alınan faaliyetleri bile sürdüremeyeceğimiz kanaatine vardık” ifadesini kullandı. Net tarih vermeyen Nasard, işletmeyi kapatma sürecinin, “ekonomik yaptırımlar ve diğer ticari kısıtlamalar” dahil mevcut yasalara uygun hayata geçirileceğini kaydetti. Swarovski, geçen yılın mart ayında, internet mağazası dahil Rusya’daki satışlarını askıya almıştı. (Sputnik)
 
- Letonya hükümetinin alkollü sürücülerin el konulan araçlarını Ukrayna'ya göndermeye karar verdiği bildirildi. Letonya merkezli LSM televizyonunun aktardığına göre Letonya hükümeti, daha önce el konulan alkollü sürücelere ait 8 otomobili Ukrayna’nın ihtiyaçları için bu ülkeye göndermeye karar verdi. Araçların Ukrayna Savunma Bakanlığı, Vinnitsa bölge hastanesi ve Kupyansk'taki (Harkov bölgesi) sağlık kuruluşlarına teslim edilmesi planlanıyor. Sputnik’e göre Letonya’da bu yıl yürürlüğe giren ilgili yasaya göre, alkollü araç kullanan vatandaşlar, el konulan araçları için tazminat talep edemiyor. Ülkede bu yılın başından bu yana el konulan yaklaşık 200 araç, açık artırma yoluyla satışa çıkarıldı.
 
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya ve BM temsilcileri arasında tahıl anlaşmasıyla ilgili toplantının 13 Mart'ta yapılacağını duyurdu. Zaharova, toplantıya BM'yi temsilen İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı Genel Sekreteri Rebecca Greenspan'ın masada bulunacağını kaydetti.
 
 
- Deprem afet bölgesine destek çağrısı yapan Beşiktaş, Galatasaray ve A Milli Takım'ın eski yıldızı Gökhan Zan'ın çabalarına Rusya Premier Lig lideri Zenit kayıtsız kalmadı.  Antakya'da deprem bölgesine giden Zenit'in Türkiye ekibi, Hataylı eski futbolcu Gökhan Zan'a futbol topu, kış şartlarına uygun mont, bere ve eldivenleri depremzede çocuklara dağıtılmak üzere teslim etti. Zenit ekibi, Zan'a yardımların ulaştırılmasına katkı sağladığı için teşekkür ederek Türk halkına geçmiş olsun dileklerini iletti. 
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Moskova ve Rusya’nın diğer baı şehirlerinde çok sayıda radyo istasyonu ile TV kanalına siber saldırı düzenlendiği, bunun sonucunda asılsız hava saldırısı alarmı verildiği bildirildi. Acil Durumlar Bakanlığı yayınların dikkate alınmamasını istedi. Kommersant’ın haberine göre bugün erken saatlerde, bazı televizyon kanallarının Moskova'da bir hava saldırısı alarmı duyurduğu sosyal medyada yaygın olarak duyuruldu. Uyarıya "Herkes derhal siper alsın" sözleri eşlik etti. 
 
-  Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerinin mart başında Rusya’nın Bryansk bölgesine sızıp gerçekleştirdikleri terör eylemlerine karşılık Ukrayna’ya misilleme saldırıları düzenlediklerini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ‘deniz ve karaya konuşlu uzun menzilli silahlar ve hipersonik Kinjal roketleri ile Ukrayna’nın askeri altyapısının kilit unsurlarını, savunma sanayi tesislerini ve bu buralara enerji sağlayan tesisleri vurduklarını’ kaydetti. Konaşenkov, söz konusu saldırılarda Ukrayna’daki bazı silahlı insansız hava aracı konuşlanma noktalarının imha edildiğini ve ayrıca rezerv birliklerin yerinin değiştirilmesinin ve Ukrayna hükümetine bağışlanmış olan silahların tren yoluyla taşınmasının engellendiğini belirtti. Sözcü, misilleme saldırıları ile hedef alınan tesislerde askeri teknik araçların onarımı ile mühimmat üretimi süreçlerinin durdurulduğunu da sözlerine ekledi. (Sputnik)
 
- Hapisteki muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy tarafından kurulan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'nın (FBK)  başkanı Leonid Volkov, yaptırım uygulanan bazı Rus milyarderleri savunan bir mektuba imza attığının ortaya çıkmasının ardından istifa etti. Volkov, Ekim ayında AB Yüksek Diplomasi Temsilcisi Josep Borrell'e gönderdiği bir mektubu "siyasi bir hata" olarak nitelendirdi. Mektupta Volkov, milyarder iş insano Mikhail Fridman ve Alfa Group’taki diğer ortakları (Peter Aven, German Han, Aleksey Kuzmiçev) dahil olmak üzere bazı Rus zenginlerine uygulanan yaptırımların kaldırılmasını istemişti.
 
- Forbes'in haberine göre, kripto borsası Binance, Rusya vatandaşlarının ve Rusya'da yaşayan bireylerin kripto para birimi karşılığında bir p2p hizmeti aracılığıyla dolar ve euro alıp satmalarını yasakladı.
 
-  Zaporojye Bölge İdaresi yetkilisi Vladimir Rogov, Sputnik’e demecinde Ukrayna tarafının Zaporojye Nükleer Güç Santralini besleyen son elektrik hattını kestiğini söyledi. Rogov, “Nükleer santral şu anda elektriksiz durumda ve ihtiyacı olan enerjiyi dizel jeneratörlerin çalıştırılması yoluyla alıyor" dedi. Santral çalışanlarının reaktörleri sıcak kapatma modundan soğuk kapatma moduna aldıklarını belirten Rogov, bunun, mühendislerin daha önce gün içinde çalıştırdıkları üniteleri devreye alma durumunu desteklemeyi bıraktıkları anlamına geldiğini kaydetti.
 
- Rusya’nın iktidar partisi Birleşik Rusya, Kuzey Kore'nin iktidar partisi olan Kore İşçi Partisi ile işbirliğini arttırma kararı aldı. Birleşik Rusya, Pyongyang'ın "ABD ve uydularının küresel ve bölgesel politikasını reddeden tarafsız ve dengeli konumunu desteklediğini “ duyurdu. Kore İşçi Partisi, 1949'da Kuzey Kore'de iktidara geldi ve o zamandan beri ülkenin siyasi yaşamını tümüyle kontrol altında tutuyor. 
 
 
SON DAKİKA
 
Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Kommersant'ın radyo yayınında, "Batı tarafından yaptırım uygulanan malların Türkiye üzerinden Rusya'ya reeksportunun askıya alındığı" haberi duyuruldu. Rus tarafından konuyla ilgili iş çevrelerine dayandırılan haberde, gümrük sisteminin bu malların geçişini engellediği, şirketlerin "acilen alternatif yol arayışına girdikleri" belirtildi.  Lojistik şirketlerinden Optimalog'un CEO'su Georgi Vlastopulo, önceden mutabık kalınan bazı hava taşımacılığı işlemlerinin iptali ile ilgili bildirimlerin önceki gün gelmeye başladığını belirterek, "Türkiye transit ülke yapılarak gelen mallar artık Rusya'ya gönderilmiyor dediler. Dün şirketler, Türk gümrük sisteminin Türk menşeli olmayan malların transit geçişini engellediğine dair yazılar almaya başladı” dedi. Türkiye'den bazı kaynaklar haber doğruladı ve resmi değil, "fiili" bir uygulama başladığını teyit etti. Kommersant kaynakları, transit geçişin durdurulmasını ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in Türkiye'ye yaptığı son ziyarete bağlıyor. Daha önce Bloomberg ajansı, Washington'un Türkiye ile müzakereler sırasında Ankara'dan Rusya'ya mal ihracatını durdurmasını talep ettiğini yazmıştı. Uzun süredir, Rusya'ya yaptırım uygulamayan bazı ülkelere ABD'nin "ikincil yaptırımlar" tehididiyle uyarı yolladığı haberleri gündemdeydi. Rusya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi Ocak-Eylül 2022'de ikiye katlanarak 45 milyar dolara ulaşmıştı.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujniy, dün gece düzenlenen hava saldırısında sabah saatleri itibarıyla 34 seyir füzesiyle 4 kamikaze dronu düşürdüklerini açıkladı. Devlet Başkanı Zelenskiy ise Rusya'nın toplamda 81 füze ateşlediğini duyurdu. Öte yandan Lvov valisi Maksim Kozitski bir füzenin meskun mahale düştüğünü ve 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
- Moldova'nın doğusunda fiilen Rusya'nın kontrolünde bulunan Transdinyester bölgesinin yönetimi Ukrayna istihrabatının Tiraspol şehrinde üst düzey görevlilere yönelik suikast hazırlığında olduğunu, ancak grişimin bertaraf edildiğini açıkladı.
 
- Gürcistan'da iktidar partisinin Yabancı Ajan yasasında geri adım atması muhalefeti yatıştırmaya yetmedi. Ana muhalefet partisi Girçi, gösterilerde gözaltına alınanların hala serbest bırakılmadığına dikkat çekerek protestoları sürdüreceklerini açıkladı. Parti yetkilileri ayrıca yasa tasarısının nasıl geri çekileceği konusunda açık ve net bir yol haritası görmek istediklerini söyledi.
 
- Rusya'da konutlarda yaşanan doğal gaz patlamalarının arkası kesilmiyor. Son olarak Çita'ta beş katlı bir apartmanda yaşanan patlamada 6 kişi hastaneye kaldırıldı. 3'ü çocuk 11 kişinin binadan tahliye edildiği bildiriliyor.
 
- Avrupa'da doğal gazın bin m3 fiyatı 2021 temmuz ayından bu yana ilk kez 450 doların altına indi.
 
- Sberbank 2022 yılında 270,5 milyar ruble net kâr elde ettiğini açıkladı (3,5 milyar dolar). Ancak şirketin elde ettiği bu kâr 2021 yılında elde edilen kâra kıyasla yüzde 78,2 daha düşük.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Gürcistan'da son iki günde yoğun protestolara neden olan yabancı ajan yasa tasarısı geri çekildi. İktidardaki Gürcü Hayali partisinden yapılan açıklamada "Tasarının toplumda fikir ayrılığına neden olduğunu görüyoruz. Yalan makinesi yasayı kötü göstermeyi ve nüfusun önemli bir kısmının kafasını karıştırmayı başardı" ifadelerine yer verildi. Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili kabul edilmesi halinde yasayı veto etme sözü vermişti.
 
- Kiev, Odessa ve Harkov güne hava saldırılarıyla uyandı. RBC gazetesi ülke genelinde 10 bölgede patlamalar işitildiğini aktarıyor. Ukrayna en son 1 ay önce geniş ölçekli bir hava saldırısına maruz kalmıştı. 
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Batının kendilerine uzun menzilli silahlar tedarik etmeleri durumunda bu silahları Rusya Federasyonu topraklarında kullanmayacaklarını söyledi. CNN'e konuşan Zelenskiy Rus topraklarının ilgi alanına girmediğini, ancak 1991 sınırlarını dikkate alacaklarını söyledi. Ukrayna 2022'de Rusya'ya katılan bölgelerin yanı sıra Kırım ve Sivastopolu Rusya toprağı olarak kabul etmiyor.
 
- CNN'e konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ABD'nin Ukraynalı pilotlara F-16'larla uçuş eğitimi vermediğini, Sovyet yapımı uçaklara Amerikan roketlerinin montajı konusunu değerlendirdiklerini söyledi. Vladimir Zelenskiy ise Ukraynalı pilotların F-16'larla uçuş eğitimi alması konusunda Joe Biden'ın söz verdiğini dile getirdi.
 
- Gürcistan'daki protestolar dün akşam da devam etti. Polis özel harekat birlikleri parlamento binasına girmeye çalışan göstericilere müdahale etti. Öte yandan Gürcistan-Rusya sınırındaki Verhnıy Lars giriş kapısında tıpkı seferberlik günlerinde olduğu gibi yığılma nedeniyle trafiğin tıkandığı bildiriliyor. Ancak bu kez trafiğin akış yönü Gürcistan'dan Rusya'ya.
 
- Rusya Çalışma Bakanlığı, 2022'de federasyona katılan bölgelerin imarı için bu yıl fazladan 48 bin inşaat işçisine ihtiyaç duyduklarını açıkladı.
 
8 Mart Çarşamba
 
GECE BÜLTENİ
 
- ABD ortak istihbarat birimleri tarafından yayınlanan yıllık tehdit değerlendirme raporunda, Rusya'nın NATO ile doğrudan bir askeri çatışma istemediği, buna yol açabilecek eylemlerden kaçındığı, ancak bu senaryonun olasılık olarak hala geçerli olduğu bildirildi.  İstihbarata göre “sınırötesi bir çatışma riski" bulunuyor. Belge, bu risk eşiği aşılırsa Rusya ile Batı arasındaki dünyanın "on yıllardır yaşamadığı" bir askeri çatışmaya yol açacağını öngörüyor. ABD istihbaratı, diğer önde gelen ülkelerden desteğini kaybetmesine rağmen Çin'in ABD'ye karşı Rusya ile diplomatik, ekonomik ve teknolojik işbirliğini sürdüreceğini öngörüyor. (Kommersant)
 
- Avrupa Yüksek Diplomasi Başkanı Josep Borrell, Ukrayna'ya acil mühimmat alımı için AB Barış Fonu'ndan 1 milyar euro alınmasını önerdi. Borrell, AB'nin askeri eğitim misyonunun bir parçası olarak mart ayı sonuna kadar 11 bin Ukrayna askerini ve yıl sonuna kadar 30 bin Ukrayna askerini eğireceğini duyurdu.
 
- TASS ajansına konuşan bir diplomatik kaynağa göre Türkiye ve Rusya tahıl anlaşmasını uzatmak için ciddi çaba harcıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri Guterres de Kiev’de yaptıkları görüşmede, tahıl anlaşmasını 18 Mart'tan sonra uzatmanın gerekli olduğunu vurguladılar.
 
- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Rusya ve Türkiye'nin dörtlü dışişleri bakanları toplantısı için Suriye ve İran'dan yanıt beklediğini söyledi. Türkiye ve Suriye'nin dışişleri bakanlarını 12 yıl aradan sonra bir araya getirecek toplantı hakkında Moskova'dan yeni bir açıklama geldi. Rus basınına demeç veren Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Rusya ve Türkiye'den diğer iki taraftan cevap beklediğini kaydetti. Bogdanov, "Henüz herkesten teyit almadık. Herkesi davet ettik. Türk meslektaşlarımızla biz anlaşmış durumdayız, fakat bunun kendileri için ne kadar uygun olup olmadığı konusunda Suriye ve İran'ın yanıtlarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
- İstanbul Tuzla'daki bir tersanede onarımda olan Rusya bandıralı balıkçı gemisinde akşam saatlerinde yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 120 metre uzunluğundaki balıkçı gemisindeki yangın kontrol altına alındı.
 
- ABD Hazinesi, Sberbank'ın Kazakistan'daki eski iştiraki olan ve el değiştirdikten sonra Bereke Bank adıyla faaliyet gösteren bankayı yaptırım listelerinden çıkardı. 
 
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bakhmut'un (Artemovsk) önümüzdeki günlerde Rus kontrolüne geçebileceğini söyledi. Stoltenberg, “Ruslar ağır kayıplar verdiler, ancak aynı zamanda Bahmut'un önümüzdeki günlerde düşebileceğini de göz ardı edemeyiz. Ama bu çatışmalarda mutlaka bir dönüm noktası olmayacak” dedi. NATO Genel Sekreteri, “Bu sadece Rusya'yı hafife almamamız ve Ukrayna'yı desteklemeye devam etmemiz gerektiğini gösteriyor” dedi.
 
- NATO üyesi ülkeler, aynı anda Ukrayna'ya tedarik sağlamak ve kendi stoklarını yenilemek için askeri-endüstriyel kompleks şirketleriyle mühimmat üretimini genişletmek için anlaşmalar imzaladılar.
 
-  Rusya ile Ukrayna arasındaki yeni esir değişim anlaşmasında sorun çıktı. Rusya İnsan Hakları Ombudsmanı Tatyana Moskalkova’nın açıklamasına göre, Ukrayna tarafı 70 Ukrayna askerini Rus savaş esirleriyle değiştirmeyi reddetti, bu nedenle iki taraftan toplam 160 mahkum yerine 90 serbest bırakıldı - 
 
- Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, AB ülkelerinden meslektaşlarını Kiev için 1 milyon top mermisi satın alma planını desteklemeye çağırdı.
 
-  Japon dizel motor üreticisi Yanmar Holdings, nisan ayından itibaren Rusya pazarındaki faaliyetlerini tamamen durduracağını duyurdu.
 
- Avrupa Adalet Divanı, Wagner özel ordusunun kurucusu Yevgeni Prigojin'in annesi Violetta Prigojina'ya yönelik yaptırımları kaldırdı. Karar gerekçe olarak "yalnızca akrabalık ilkesi temelinde yaptırım uygulanamayacağı” ilkesi vurgulandı. 
 
-  Almanya Savunma Bakanı Pistorius, "Ukrayna bu ay Almanya’dan 18, Portekiz’den 3 adet Leopard 2 tankı alacak” dedi.
 
- Alman lastik ve otomotiv elektroniği üreticisi Continental AG, Rusya'daki şirketini kapatmayı planladığını duyurdu.
 
- Birleşik Arap Emirlikleri lideri Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Abu Dabi'de Ukrayna'nın First Lady'si Olena Zelenska ile bir araya geldi ve çatışmadan etkilenen çocuklara yardım etmek için 4 milyon dolar bağışladı. 
 
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Kuzey Akım boru hatlarının bombalanmasıyla bir ilgileri olmadığını açıkladı. İsveç'te Avrupa Birliği ülkelerinin savunma bakanlarıyla bir araya gelen Reznikov "Bizim işimiz değil," şeklinde konuştu. New York Times konuyla ilgili haberinde hattın bombalanmasında Ukrayna ve Rusya vatandaşlarının yer aldığını, ancak bu kişilerin hükümetle bağının olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını yazmıştı.
 
Öte yandan İngiliz The Times gazetesi, Batının Kuzey Akım saldırılarında Kiev'in parmağı olduğunu bildiğini, ancak Ukrayna'yı korumak ve Almanya'yla arasının açılmasını önlemek için bu bilgiyi gizlediğini iddia etti. Dergi saldırıyı Zelenskiy ile bağı olmayan bir Ukraynalının finanse ettiğini yazıyor.
 
- Gürcistan İçişleri Bakanlığı dünkü gösterilerde 66 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Öte yandan muhalefet yeni protesto gösterileri düzenleme hazırlığında.
 
- The Drive'ın haberine göre Ukrayna ABD'den Mk 20 Rockeye II model salkım bombaları istedi. Habere göre Ukrayna bu bombaları uçaktan atmak yerine demonte ederek küçük ölçekli insansız hava araçlarıyla atılabilecek hale getirmek niyetinde.
 
- Rusya'nın Ukrayna sınırındaki vilayetlerinden Belgorod'un eski valisi FSB tarafından göz altına alındı. Tass ajansı eski vali Anton İvanov'a "yüklü miktarda rüşvet almak" suçlaması yöneltildiğini bildiriyor.
 
- Ramzan Kadırov Çekya'da çalınan İngiliz tayı ile ilgili açıklama yaptı. Kadırov Zazu adındaki tayın "En az 10 milyon dolar değerinde" olduğunu söyledi. Çekya basını Kadırov'a ait tayın değerini 18 bin dolar olarak açıklamıştı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, The New York Times ve Die Zeit'in dün yayınladığı Kuzey Akım saldırısında "Ukrayna parmağı" olduğu yönündeki haberlerin dikkat dağıtma amaçlı olduğunu söyledi. Peskov haberin dikkatleri gerçek faillerden uzaklaştırma amacını güttüğü görüşünde. Sözcü araştırmanın birden fazla ülkede yayınlanmasına atıfta bulunarak "koordine bir çalışma" ifadesini kullandı. Rusya Kuzey Akım boru hattına düzenlenen saldırı için ABD'yi suçluyor.
 
- Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin Bahmut'un doğusunu ele geçirdiklerini açıkladı. Telegram kanalından bir açıklama yapan Prigojin şehre de adını veren Bahmutka ırmağının doğusunun tamamen Wagner kontrolünde olduğunu söyledi. Irmağın batı kıyısından itibaren şehir merkezi başlıyor. ABD merkezli Uluslararası Savaş Çalışmaları Enstitüsü de Ukraynalıların ırmağın batısına çekildiğini doğruladı.
 
- Politico dergisi Pentagon yönemininin F-16'ların kullandığı AIM-120 havadan havaya füzeleri Ukrayna'nın kullandığı Sovyet yapımı savaş uçaklarına monte edebilmek için çalışma yürüttüğünü yazıyor. Ancak habere göre platformlar arasındaki radar farkı nedeniyle güçlükler henüz aşılabilmiş değil.
 
- Amerika Birleşik Devletleri Maliye Bakanlığı yetkilileri G7 ülkeleriyle birlikte Rus petrolüne uygulanan 60 dolarlık tavan fiyatı mart ayında gözden geçireceklerini açıkladı. Ria'ya ilgili açıklamayı yapan Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg fiyatın ne yönde revize edileceği konusunda bilgi vermedi. Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması üçüncü ayını doldurmuştu.
 
- Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te dün akşamki gösterilerin ardından kapanan Rustaveli Bulvarı sabah saatleri itibarıyla yeniden trafiğe açıldı. Gürcüler hükümetin Rusya benzeri bir yabancı ajan yasası çıkarma girişimini protesto etmek için sokağa dökülmüştü.
 
7 Mart Salı
 
GECE BÜLTENİ
 
-  Ukrayna lideri Zelenskiy CNN'le röportajında, Ukrayna ordusunun geri çekilmesi Rus ordusunun daha fazla ilerlemesine ve Donbass'ın diğer büyük şehirlerinin kontrolünü ele geçirmesine izin vereceğinden, Bahmut'u(Artemovsk) savunma devam etme kararı aldıklarını söyledi. Zelenkiy,  “Bahmut'tan sonra daha da ilerleyebileceklerini anlıyoruz. Kramatorsk'a, Slavyansk'a  kadar ilerleyebilirer" dedi. Rusya Savunma Bakanı Şoygu da, Artemovsk'un ele geçirilmesinin "Rus birlikleri için Ukrayna ordusunun savunmasının derinliklerine ilerleme imkanı vereceğini" belirtti.
 
- Gürcistan’da hükümetin yabancı ajanlar yasasını protesto için muhalefet sokağa döküldü. Polisin parlamento önündeki mitinge gözyaşartııcı gaz ve ses bombası da kullanarak müdahalesiyle şiddet olayları yaşandı. Çok sayıda gösterici gözaltına alındı, eylemler devam ediyor.  Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zurabişvili olaylları yatıştırmak için yasayı veto etme sözü verdi.
 
- Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarının işlevsiz hale gelmesine yol açan sabotajların arkasında Ukrayna yanlısı bir grubun olabileceğini gösteren yeni istihbarat verileri elde edildiği, 'Rusya izi' bulunmadığı belirtildi. New York Times (NYT) gazetesi, Kuzey Akım sabotajlarına ilişkin olarak ABD istihbaratının yeni verileri hakkında bilgi sahibi olan Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı bir habere yer verdi. İstihbarat verilerine göre patlayıcıların boru hatlarına muhtemelen, ordu ve istihbarat servisleriyle ilgisi bulunmayan deneyimli dalgıçlar tarafından yerleştirildiğini yazan NYT, sabotajın Ukrayna hükümetiyle bağlantılı kişiler tarafından gayri resmi olarak düzenlenmiş olma ihtimalinin açık olduğunun altını çizdi. (Sputnik)
 
- Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, son sekiz ay içinde AB'nin Rusya'dan aldığı doğal gaz miktarını yüzde 80 oranında azalttığını söyledi.
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya ile Ukrayna arasında bugün yeni bir esir değişimi anlaşması gerçekleşti. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Rusya ile esir değişimini doğruladı ve 130 Ukrayna askerinin Rusya'dan döndüğünü söyledi.  Rusya Savunma Bakanlığı da, 90 Rus askerinin serbest kaldığı ı duyurdu.
 
-  Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Belarus'daki Maçulişçi havaalanında Rus A-50 uçağına yönelik sabotajdan "yerel partizanların" sorumlu olduğunu söyledi. Podolyak, Twitter mesajında "A-50 gözcü uçağına yapılan saldırı, yerel partizanlar tarafından yürütülen bir terörle mücadele eylemidir" diye yazdı. Belarus makamları, sabotaj zanlısının Rusya pasaportu olduğu bildirildi. (Kommersant)
 
- Başkan Putin, Bakanlar Kurulu'na askerler ve ailelerinde yaşanan travmalar sonrası yaşanan sendromlar ve tedavileri için sistematik çalışma yapılması konusunda talimat verdi.
 
- Ukrayna hükümeti, Rusya ile sınır kontrolü anlaşmasından çekilmeyi onayladı.
 
- Alman ev kimyasalları üreticisi Henkel AG, 2023'ün ilk çeyreği bitmeden Rusya'daki faaliyetlerini tamamen durdurmayı planlıyor.  Şirket Moment, Persil, Pril, Schwarzkopf, Syoss ve diğer markaların sahibi.
 
- St. Petersburg Valisi Aleksandr Beglov, şehrin üniversite yöneticilerinden öğrencilerin Wagner özel ordusu tarafından düzenleneceği iddia edilen etkinliklere katılmasına izin vermemelerini istedi. Beglov, mektuplarında Yevgeni Prigojin'in paralı asker ordusunu "şehirdeki sosyo-politik durumu istikrarsızlaştırmaya" çalışmakla suçluyor.
 
- Rusya’da yarın için resmi dolar kuru 75.46 ruble, euro kuru ise 80.55 ruble olarak açıklandı. 
 
- Çeçenya lideri Ramzan Kadırov'un sahibi olduğu Zazu adlı 16 yaşındaki  safkan İngiliz  aygırı, Çek Cumhuriyeti'ndeki bir ahırdan çalındı. Aygır, yaptırımlar kapsamında tutuklanan Çeçen liderin mülkünün bir parçasıydı. Çek polisi , 3-4 Mart gecesi Krabchitsy'deki bir ahırdan yaklaşık 18 bin dolar değerinde bir atın çalındığını söyledi. Atın Kadırov'a ait olduğu, Jezdci.cz portalı tarafından bildirildi.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Protestnıy MGU (Protest MGU) adlı telegram kanalının yazarı Dmitri İvanov ordunun itibarını zedelemek suçundan yargılandığı davada 8,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İvanov kanalda yazdıkları için pişman olmadığını, bugün de aynı şeylerin altına imzasını atacağını söyledi.
 
- Rusya’ya ait A-50 havadan erken ihbar ve kontrol (AEW&C) uçağının Belarus’ta insansız hava araçlarının hedefi olduğu iddiası Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko tarafından doğrulandı. Lukaşenko saldırıda "hafif zarar gören" uçağın Rusya'da bakıma alındığını söyledi.
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Washington'un "görünmez elinin" Ukrayna'daki çatışmanın tırmanmasını sağladığını söyledi. Peskov Amerikan yönetimininin çatışmayı bilerek uzatmaya çalıştığını sözlerine ekledi.
 
- Rusya Savunma Bakanı özel askeri operasyona katılan kadın asker sayısını 1100 olarak açıkladı.
 
- İzvestiya gazetesi, Rusça internette yeni ortaya çıkan bazı girişimlerin Rus sim kartıyla Türk bankalarından Visa ve Mastercard özellikli kart alma hizmeti sunduğunu yazdı. Habere göre kartlara SWIFT ve Zolotaya Korona aracılığıyla para yatırılabiliyor. Hizmetin bedeli ise 25 ile 70 bin ruble arasında. Gazeteye konuşan uzmanlar bu tip hizmetlerin bir yandan geçici çözüm sunduğunu, ancak diğer yandan da kişisel bilgileri dolandırıcılara kaptırma riskine kapı araladığını belirtiyor.
 
-  Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ticaret hacmi 2022 sonu itibariyle 258 milyar 600 milyon euro olarak gerçekleşti. Bu rakam, son sekiz yılın rekoru olurken AB ülkelerinin Rusya’dan mal ithalatı tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Rus haber ajansı RIA Novosti’nin, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verileri temelinde yaptığı hesaplamalara göre, 2022’de Rusya ve AB arasındaki ticaret hacmi son sekiz yılın en yüksek seviyesini gördü.
 
Rusya’dan AB’ye mal ihracatı geçen yıl dörtte bir oranında artarak 203 milyar 400 milyon euro’yu buldu. Daha önce en yüksek rakam, 2012 yılında 203 milyar 600 milyon euro olarak gerçekleşmişti.
Öte yandan AB ülkelerinden Rusya’ya ihracat 55 milyar 200 milyon euro ile 2005’ten bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Ancak bu düşüşe rağmen Rusya-AB ticareti, 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
 
Ticaret, son bir yılda yüzde 2.3 büyüyerek 258 milyar 600 milyon euro oldu. AB’nin Rusya’yla ticaretteki açığı 2022 sonu itibariyle 148 milyar 200 milyon euro’ya çıktı. Bu rakam, 2021’de kayda geçenin iki katı. (Sputnik)
 
SABAH BÜLTENİ
 
- The Economist dergisi ABD ve Avrupa Birliği'nde Ukrayna'ya askeri yardımları ve Rusya'ya yönelik yardımları arttırma konusunda verilen desteğin düşmeye başladığını yazıyor. Derginin anket yoluyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre ABD'de yalnızca cumhuriyetçiler değil, demokratlar arasında da destekte düşüş söz konusu. Nisan 2022'de cumhuriyetçiler arasındaki destek yüzde 67'yken şimdi yüzde 39 olarak ölçüldü. Demokratlarda ise destek verenlerin oranı yüzde 82'den 75'e düşmüş durumda.
 
- RBC gazetesi, Türkiye'den IC Holding'in M-11 Moskova-Petersburg paralı otoyolunu inşa eden firmalardan Magistral Dvuh Stolits şirketinin ortaklığından çıktığını yazıyor. IC Holding'in şirketteki hisselerini, şu anda yolun işletmesini de üstlenen aynı şirkete devretti. Gazete IC İçtaş'ın şirketteki payının yüzde 10,5 olduğunu aktardı. IC İçtaş'a bağlı Rusmoststroy'dan yapılan açıklamada inşaatın bitmesi dolayısıyla Magistral Dvuh Stolits'teki hisselerini satma kararı aldıkları belirtiliyor. Ancak RBC yolun inşaatının 2019'da bittiğini, şirketin daha önce bu yönde bir plan açıklamadığını hatırlattı. Gazete kararın ardındaki asıl sebep olarak yaptırım baskısına işaret etti. IC İçtaş Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin inşaatında da yer almıştı.
 
Rusya tarafı, IC İçtaş şirketiyle mühendislik, satın alma ve inşaat anlaşmasını 26 Temmuz'da iptal etmiş, ancak Putin ile Erdoğan arasında yapılan görüşmeden sonra IC İçtaş projeye geri dönmüştü.
 
- Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmanın kritik noktaya yaklaştığını açıkladı. Bakan tarafları bir an evvel müzakere masasına oturmaya çağırdı.
 
- ABD ve AB, Rusya'yı elmas gelirlerinden mahrum bırakmanın yollarını arıyor. Avrupa Birliği'nin yaptırım politikaları koordinatörü James O'Brien ve Avrupa Komisyonu temsilcisi Denis Reddonet konuyla ilgili olarak elmas sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi. Yetkililerin sektörden olası yaptırımların hayata geçmesine destek olmaları istendi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak Rusya'nın elmas ticaretinden milyarlarca dolar kazanmaya devam ettiğini ve bunun önüne geçmek için AB ile birlikte en etkili yöntemleri bulmaya odaklandıklarını duyurdu.
 
- Fransız lastik üreticisi Michelin, Moskova yakınlarındaki fabrikasını, şirketin Rusya distribütörlüğünü yapan Power International-Şinı firmasına satma kararı aldı. Firma geçtiğimiz yıldan bu yana Rusya pazarında Çinli Hifly marka lastiklerin satışını gerçekleştiriyor. Fabrikanın bu yeni ortaklık çerçevesinde yeniden üretime geçip geçmeyeceği şimdilik belirsiz.
 
6 Mart Pazartesi
 
23.06: Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD makamlarının Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı sağlamayı düşünmediğini bir kez daha teyit etti. 
 
23.02: Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, "Raiffeisen Bank International'ın Batı yaptırımları bağlamında Rusya'da çalışmaya devam edip etmeyeceğine bağımsız olarak kendisinin karar vermesi gerektiğini" söyledi.  
 
22.57: Rusya Merkez Bankası, döviz çekme kısıtlamalarını 9 Eylül 2023'e kadar altı ay daha uzattığını duyurdu. 9 Mart 2022'den önce açılan bir hesaptan 10 bin dolar veya eşdeğeri döviz çekilebilecek. Hesabın geri kalamı istenirse ruble olarak alınabilecek. Bankalar sadece 9 Nisan 2022'den sonra kasalarına giren ABD doları veya euroyu vatandaşlara satabilecek. Diğer dövizlerin satışına ilişkin herhangi bir kısıtlama olmadığı bildirildi. 
 
22.56: Rus havayolu devi Aeroflot, Dalaman Havalimanı’na düzenli seferlere 6 Nisan’dan itibaren yeniden başlayacaklarını duyurdu. Aeroflot’tan yapılan açıklamada, Dalaman Havalimanı’na seferlerin ilk 3 hafta haftada iki gün, 27 Nisan’dan itibaren de her gün yapılacağı kaydedildi. (Sputnik)
 
17.59: Rusya Maliye Bakanlığı, ocak-şubat döneminde bütçenin petrol ve gaz gelirlerinin, 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 46 azalarak 947 milyar ruble olduğunu duyurdu. Maliye Bakanlığı'na göre bunun nedeni Ural petrolü fiyatı ile doğal gaz ihracatındaki düşüş. Aynı dönemde petrol ve gaz dışı gelirler, gelir vergisi gelirlerindeki azalma nedeniyle yüzde 9 düşüşle 2,217 milyar rubleye indi.
 
16.46: Rusya Devlet Başkanı Putin, Kazak lider Tokayev ve İranlı mevkidaşı Raisi ile birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
 
16.44: Rusya'da yeni otomobil satışları şubat ayında yüzde 62 düştü. Avrupa Otomotiv İşletmeleri Birliği raporuna göre geçen ay 42 binden az araba satıldı. Bu geçen yılın şubat ayına göre 68,5 bin daha az. Komersant gazetesi, istatistiklerin BMW, Mercedes-Benz, Chery ve Exeed markalarının satış verilerini aylık yerine üç aylık olarak yayınlama kararı nedeniyle bu markaların satışlarını içermediğini yazıyor. Rapora göre Rusya'da 2021'de 1,6 milyon, 2022'de 687,3 bin araba satıldı.
 
16.41: Rusya, AGİT Viyana Belgesi kapsamında ordusu hakkında bilgi vermeyi reddetti. Bu adım "Batı ülkelerinin eylemlerine bir yanıt" olarak nitelendirdi. Rusya, Viyana Belgesi 2011'de (VD-2011) şart koşulan ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) üye 57 ülkeyi kapsayan silahlı kuvvetlerle ilgili yıllık veri alışverişinden çıkmış oldu. (RBC) 
 
16.35: Rusya Federal Başsavcılığı, Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nü (Transparency International) Rusya'da "istenmeyen örgüt" ilan etti.  Örgütün Rusya şubesi 2015 yılında "yabancı ajan" olarak kabul edilmiş, ancak bu statüde faaiyetine izin verilmişti. Başsavcılık, "Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Rusya'nın "ç işlerine karıştığını, anayasal düzenin temellerine ve ülkenin güvenliğine tehdit oluşturduğunu" savundu. Uluslararası Şeffaflık Örgütü 1993 yılında kuruldu. Örgütün amacı, yolsuzlukla mücadele etmek ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki yolsuzluk seviyesini incelemek.
 
15.32: The Economist dergisi, resmi istatistiklere atıfta bulunarak, Rusya'da 2019-21 döneminde erkeklerin ortalama yaşam süresinin yaklaşık beş yıl azalarak 64,2 yıla düştüğünü yazdı. Buna göre Rus erkekleri Haiti'dekilerle eşit, Bangladeş'tekilerden altı yıl daha az yaşıyor. Japonya ile karşılaştırıldığında, Rus erkeklerinin ortalama yaşam süresi 18 yıl daha düşük.
 
15.23: Üç taraftan Rus güçleri tarafından kuşatılan Bahmut (Artemovsk) şehrinde şiddetli çatışmaların devam ettiği  bildirilirken, Ukrayna'nın şehirde kalan son güçlerini geri çekip çekmeme konusundaki tartışmaların sürdüğü haber veriliyor. Rus basınına yansıyan son haberlere göre, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin ofisi, Kiev'in Bahmut'u savunmaya devam etme kararını açıkladı. Başkanlık ofisinin bildirdiğine göre, bu karar Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutanlık Karargahı (AFU) toplantısında alındı. Lenta.ru'nun haberine göreZelenskiy, Ukrayna Genelurmay Başkanı Valeri Zalujin'ye ve diğer komutanlara Bahmut'un savunmasına devam etmeye değip değmeyeceğini sordu. Komutanların savunmanın sürdürülmesinden yana olduğu ve Ukrayna ordusunun şehirdeki konumlarını güçlendirmeye karar verdiklerini duyurdu. RIA ajansı Ukrayna ordusunun yaklaşık 10 bin askerinin kulatıldığı haberini geçti.  Amerikan Savaş Çalışmaları Enstitüsü (ISW) yayınladığı son raporda, Ukrayna kuvvetlerinin Donetsk bölgesindeki Bahmut'tan sınırlı bir taktiksel geri çekilme yürüttüğünü, ancak tam bir geri çekilme hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu iddia etti. Şehir, her iki taraf için de önemli bir stratejik kavşak noktası olduğu için yaklaşık son 6 aydır şiddetli çatışmalara sahne oluyor.
 
14.24: Son iki yılda Ukrayna'nın, üçüncü ülkeler üzerinden en az 1 milyar dolarlık Bulgar yapımı silahları aldığı iddia edildi. Bu satış için Kiev ve Sofya'nın doğrudan tek bir anlaşma yapmak zorunda kalmadığı, "aracı ülkeler" kullanıldığı kaydedildi. (EURACTIV)
 
14.20: Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Kremlin'in uluslararası ziyaretleri güvenlik nedenleriyle önceden duyurmadığını, bu nedenle, Vedomosti'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Mart ayı ortasında Moskova'yı ziyaret edeceği haberi için yorum yapmayacağını söyledi. 
 
12.37: 70. ölüm yıldönümünde Stalin'i anmak için Kızıl Meydan'da düzenlenen törene genellikle ileri yaşlarda olduğu gözlenen binin üstüne kişi katılım gerçekleştirdi. Töreni Komünist Partisi organize etmişti.
 
12.36: Financial Times gazetesi Rusya ve İran'ın askeri işbirliğini derinleştirme konusunda bazı tereddütler içinde olduğunu yazdı. Habere göre Batılı ülkelerden gelen "bedeli olur" yönündeki uyarılar nedeniyle taraflar tereddüt yaşıyor. Geçtiğimiz aylarda Rusya'nın Ukrayna'dan uzun menzilli balistik füze alacağı haberleri yansımış, ancak bu füzelerin tedarik edildiği yönünde bir işarete rastlanmamıştı.
 
12.34: Ria ajansı, Türkiye'de doğal gaz merkezi kurulması konusundaki görüşmelerin belirsiz bir tarihe ertelendiğini yazıyor. Ajans kaynak olarak Türkiye Enerji Bakanlığı'nı işaret etti. Türkiye ve Rusya arasındaki doğal gaz merkezi görüşmesinin 22 Martta İstanbul'da yapılması planlanıyordu.
 
12.31: Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te polis ÇVK Ryodan yanlısı olduğu iddia edilen 50 çocukla görüşme gerçekleştirdi. İçişleri bakanlığı çocuklarla "önlem amaçlı" görüşüldüğünü açıkladı. ÇVK Ryodan olgusu Moskova'da ortaya çıkmış, ardından hızla Rusya'nın diğer şehirlerine, hatta Ukrayna'ya sıçramıştı.
 
12.00: Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin yöneticileri Kiev'i ziyaret etti. koalisyonun parçası olan Almanya Sosyal Demokrat Partisi ülkede iktidarda bulunduğu yıllar boyunca Rusya yanlısı politika izlemekle suçlanıyordu. Parti yetkilileri yeni bir dış politika stratejisi geliştirmek niyetinde olduklarını açıklamıştı.
 
11.57: Rusya Uzay Ajansı Roskosmos, Moskova'nın Presnya semtinde ajansa bağlı Motor adlı tasarım bürosunun bulunduğu binayı sattı. Rus basını oldukça cazip bir konumdaki binanın yıkılarak yerine konut yapılacağını yazıyor.
 
11.55: Alman Bild dergisi Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile Genelkurmay Başkanı Zalujnıy'nin Bahmut konusunda anlaşmazlığa düştüğünü yazdı. Derginin iddiasına göre Zalujnıy kuşatma altındaki Bahmut'tan çekilme tavsiyesinde bulunurken Zelenkiy birliklerin şehri savunmaya devam etmesi gerektiğine karar verdi.
 
10.41: Federal Güvenlik Servisi FSB, Kremlin'e yakın iş adamı Konstantin Malofeyev'e yönelik bir suikast girişimini önlediklerini açıkladı. Servis Malofeyev'e yönelik saldırı girişimini geçen hafta Bryansk'a düzenlenen saldırının başındaki Denis Kapustin'in organize ettiğini açıkladı. Tsargrad kanalanının sahibi Malofeyev aşırı milliyetçi ve muhafazakar görüşleriyle tanınıyor.
 
09.57: Rusya'nın Habarovsk vilayetinde yetkililer özel askeri operasyonda hayatını kaybedenlerin gömüldükleri bir mezarlığa kamera sistemi kurdu. Kommersant gazetesi sistemin mezarlara zarar verilme ihtimaline karşı kurulduğunu yazıyor. Gazeteye konuşan yetkililer mezarlıkta vandalizm olaylarının son günlerde sıklaştığını söyledi. Kısa bir süre önce kimliği belirlenemeyen kişilerin asker mezarlarına gamalı haç ve pagan sembolleri çizdiği bildiriliyor.
 
09.31: Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu üyesi Çağrı Erhan'ın Ria'ya yaptığı açıklamalar Rus basınında kendine yer buldu. Kommersant'ın haberine göre Türkiye'nin ABD'den savaş uçağı alamaması durumunda bu boşluğu Rus uçaklarıyla doldurabileceğini söyledi. Gazete ayrıca Erhan'ın "ABD ile İngiltere'nin Putin-Zelenskiy görüşmesine karşı olduğu" yönündeki sözlerini aktarıyor. Erhan yalnızca Erdoğan'ın her iki liderlere de görüşebildiğini, bu nedenle taraflar arasında bir uzlaşma yolunu ancak onun bulabileceğini söyledi. Güvenlik ve Dış Politika Kurulu üyesine göre "ABD ve İngiltere savaşın olabildiğince uzamasını istiyor ve Ukraynalıların geleceğini düşünmüyor."
 
09.13: Rus basını Suriye Devlet Başkanı Başar Esad'ın mart ortasında resmi bir ziyaret için Moskova'ya geleceğini yazıyor. Vedomosti gazetesi Esad'ın enerji ve finans konularında isteme amacıyla Moskova'ya geleceğini, daha sonra da Putin'le görüşme ihtimalinin bulunduğunu yazıyor. Habere göre görüşmede gündem maddelerinden biri de Türkiye ile Suriye arasındaki normalleşme süreci olacak. Ocak ayında üç ülkenin dışişleri bakanlarının üçlü bir görüşme çerçevesinde bir araya gelmesi için hazırlıklara başlandığı duyurulmuştu. Bazı gözlemciler Esad'ın Moskova ziyaretinin Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla üçlü bir zirveye dönüşme ihtimalinin bulunduğu iddiasında.
 
08.41: Kaliningrad'da kurulu Rus otomobil fabrikası Avtotor kendi ürettiği elektrik motorunun testlerine ilkbahardan itibaren başlayacağını açıkladı. Holdingin kurucusu Vladimir Şerbakov bölgedeki otomobillerdeki bütün motorların elektrik motoruyla değiştirilmesi yönündeki önerilerinin hükümet tarafından kabul gördüğünü söyledi.
 
08.33: Rusya genelindeki bina ve fabrika yangınlarına bir yenisi eklendi. Moskova yakınlarındaki Moskoks fabrikasında yaşanan patlamadan sonra 200 m2'lik alanda yangın çıktı. RBC olayda ölen ya da yaralanan olmadığını, yangının söndürüldüğünü bildiriyor.
 
08.31: Rusya'nın ünlü şampanya markası Abrau-Durso 2010'dan bu yana sahibi olduğu Fransa'daki Chateau d'Avize şaraphanesini elinden çıkardı. Rusya'nın iş dünyası ombudsmanı Boris Titov'un ailesine ait olan işletmenin satış gerekçesi "bölgede çalışmanın zorlaşması" olarak gösterildi.
 
5 Mart Pazar
 
23.58: Ukraya doğu birlikleri sözcüsü Sergey Çerevatı, Ukrayna ordusunun Bahmut'ta mevzilerini savunmayı sürdürmeye devam ettiğini, şehirdeki birliklerin lojistik bağlantısının kesintiye uğramadığını savundu. (M. Komsomolets)
 
23.56: Olaf Scholz, Almanya'nın bugüne dek Ukrayna'ya yardım için 14 milyar euro harcadığını söyledi.
 
23.55:  Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, en büyük Rus devlet petrol şirketi Rosneft'in başkanı Igor Seçin'i kabul etti. Reuters'in bildirdiğine göre toplantı, adada benzin istasyonlarının geçici olarak kapatılması ve benzin için saatlerce kuyruk oluşması nedeniyle aciddi bir yakıt kıtlığı yaşandığı günlede gerçekleşti. Seçin, Küba başkanına "Küba ile ilgili meseleler söz konusu olduğunda Putin'in onlarla doğrudan ve kişisel olarak ilgilenip kontrol ettiği" mesajını iletti.
 
22.16: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Moskova’nın ‘tahıl anlaşmasını’ eşit mutabakatlara dayalı olması koşuluyla yerine getirmeye hazır olduğunu belirtti. Zaharova, “Biz, anlaşmanın üzerimize düşen kısmını yerine getirdik ve yerine getirmeye hazırız. Bu Batılı, Amerikan şirketlerinin ceplerini doldurduklarından ve kendi karları için bir kez daha hile yapma arzusunda olduklarından bahsediyorsak, bu (ABD Dışişleri Bakanı Antony) Blinken'in entrikalar serisinin bir parçasıdır” dedi.
 
19.46: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin Rusya'dan gelen doğal gaz, petrol ve kömüre olan bağımlılığıı sona erdirdiğini söyledi. Scholz "Bunu, ülkede ekonomik bir krize yol açmadan başardık" dedi. Scholz, "Batı'nın Ukrayna'ya belirli garantiler vermeye hazır olduğunu ancak bunun zamanının henüz gelmediğini" söyledi. Scholz, CNN'e verdiği demeçte müttefiklerin ancak çatışmalar sona erdikten sonra garanti vermeye hazır olduğunu açıkladı 
 
19.40: Son AB yaptırımları ile SWIFT bağlantısı kesilen Rusya'nın en büyük özel bankalarından Tinkoff Bank, Türkiye'ye para transferi yapmayı durdurdu. TASS ajansına göre bankanın müşteri destek servisi, yaptırımlar altına giren Tinkoff Bank'ın Türkiye'ye havale yapmayı durdurduğunu teyit etti. 
 
13.36: İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Kiev'e desteğe devam edeceklerini belirterek "Ukrayna'daki çatışmanın tırmanmasını önlemek gerekiyor, ancak adil bir barış Kiev'in teslim olması anlamına gelemez" dedi.
 
13.35: Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin cephane üretip 3. ülkelere sattığını, ancak Rusya veya Ukrayna'ya silah sağlamadığını söyledi. Vucic buna rağmen, "Silah ve mühimmat üretip sattığınızda, bir çatışma bölgesine veya bir kriz bölgesine düşmeleri kaçınılmazdır" dedi.
 
13.32: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doha'daki Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı’nda (EAGÜ-V) yaptığı konuşmada, BM ve Türkiye'nin tahıl anlaşmasını uzatmak için çalıştığını söyledi.
 
10.02: Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin Çin Ulusal Halk Kongresi'nin ilk oturumunun açılışı için hazırladığı raporda, "Ukrayna'daki kriz ve küresel ekonomideki yavaşlama nedeniyle Çin'in GSYİH büyümesi önemli ölçüde yavaşladı" denildi.  Çin'in 2022'deki GSYİH büyümesi tahmin edilenden neredeyse iki kat daha düşük çıktı. Planlanan yüzde 5,5 iken, gerçekleşen büyüme yüzde 3 oldu. Bu, 2020 pandemi yılı hariç, 1976 Kültür Devrimi'nden bu yana en düşük büyüme. (M. Komsomolets)
 
10.00: Amerikan Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), Ukrayna'daki duruma ilişkin son raporunda Rus kuvvetlerinin Bahmut'un (Artyomovsk) belirli bölgelerinde ilerleyiş için yeterli konumsal avantaj elde ettiğini belirtti. Buna rağmen enstitünün analistleri, yakın gelecekte şehrin tamamen kuşatılmayacağına ve Ukrayna birliklerinin direnmeye devam edeceğine inanıyor.
 
09.58: Rusya Savunma Bakanlığı, operasyon bölgesini denetleyen Savunma Bakanı Şoygu'nun grup komutanlarından sorumluluk alanlarındaki mevcut durum ve eylem planları hakkında raporlar aldığını bildirdi.
 
09.56: Ukrayna'nın Sumy, Poltava, Çerkassy, ​​​​Kirovohrad, Dnepropetrovsk, Harkiv, Mykolaiv bölgeleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerinin Kiev'in kontrolündeki kısımlarında bu sabah hava saldırısı alarmı verildi. 
 
09.53: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeni Ivanov, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika'daki bazı ülkelerin Rusya vatandaşlarına vizeyi kaldırabileceğini söyledi. İvanov bu ülkeleri şöyle sıraladı: Bahreyn, Umman, Suudi Arabistan, Bahamalar, Barbados, Haiti, Zambiya, Kuveyt, Malezya, Meksika, Trinidad ve Tobago.
 
09.51: Donald Trump, başkanlığı sırasında Vladimir Putin'i "herhangi bir ülkeyi ele geçirmeye teşebbüs etmesi halinde Rusya'nın başına gelecek vahim sonuçlar konusunda uyardığını" söyledi. Tump'a göre, "Putin o zaman ona inanmadı”.
 
09.50: Letonya Başbakanı Krisjanis Karins, Batı'nın, ihtiyacı olması halinde savaş uçaklarını Ukrayna'ya teslim etmesi gerektiğini söyledi. Başbakan, "Savaş uçaklarının teslimi an meselesi. Batı'nın neden savaş uçağı tedarik etmemesi gerektiğini anlamıyorum" dedi. (DerSpiegel)
 
4 Mart Cumartesi
 
21.00: Bloomberg ajansı, yaptırımların tam olarak hedefe ulaşamadığını, Rusya’nın ithalat hacimlerini 2020 yılındaki göstergelere döndürdüğünü yazdı. Ajansın aktardığı dış ticaret verilerine göre, ağırlıklı olarak Avrupa Birliği'nde üretilen gelişmiş çipler ve entegre devreler, üçüncü ülkeler üzerinden yaptırımlar delinerek Rusya'ya gönderiliyor. Özellikle Türkiye, BAE, Kazakistan ve Çin'in bu konuda Rusya'yı yaptırımların etkisinden kurtardığı belirtildi. Örnek olarak Bloomberg, Kazakistan'dan Rusya'ya yapılan mal ithalatına ilişkin bir istatistiği aktarıyor: "2022'de Kazakistan Rusya Federasyonu'na 3,7 milyon dolarlık gelişmiş yarı iletken gönderdi, bu rakam 2021'de sadece 12 bin dolardı." 2017'den 2021'e kadar Rusya Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Birleşik Krallık'tan ortalama 163 milyon dolarlık gelişmiş çipler ve entegre devreler satın aldı. 2022'de bu rakam 60 milyon dolara düştü. Trade Data Monitor'e göre Rusya açığı Türkiye, Sırbistan, BAE ve diğer ülkelerden gelen tedariklerle kapatıldı. Amerikan yönetim danışmanlığı şirketi Oliver Wyman’ın mali suçlarla mücadele bölümü yetkilisi Daniel Tannebaum,  yeni yaptırımların  yetersiz olduğunu, Batılı hükümetlerin şu an ‘yaptırım uygulama ve denetleme mekanizmalarını’ geliştirmesi gerektiğini savundu.
 
12.58: Alman savunma sanayi kuruluşu Rheinmetall, Ukrayna'da yılda 400 adet Panter tankı üretebilecek bir fabrika inşa etmek için Kiev ile müzakerelerin sürdüğünü bildirdi.
 
12.56: Ukrayna makamları, bir Rus füzesinin 2-3 Mart gecesi Zaporojye'deki bir konut binasına isabet ettiğini ve bir çocuk en az 10 kişiyi öldürdüğünü duyurdu. (Kommersant)
 
12.53: İngiliz Savunma Bakanlığı'nın günlük raporunda, Rusya tarafından kuşatılan Bahmut'u savunan Ukrayna birliklerine ikmal imkanlarının giderek sınırlı hale geldiği, Ukrayna bölgeye elit birlikler kaydırıp önemli köprüleri yıkarak şehrin savunmasını güçlendirmeye çalışsa da Rus birliklerinin şehre doğru ilerlemeye devam ettiklerini duyurdu. İngiliz analistlere göre, Rus ordu birlikleri ve Wagner grubunun paralı askerleri, üç taraftan kuşatılan Ukrayna savunma hattının bulunduğu kuzey eteklerine ilerlemeyi başardı. Raporda, "Son 36 saat içinde Bahmut'tan Çasov Yar'a giden son ana ikmal yoluna şehri bağlayan hayati bir geçiş de dahil olmak üzere iki önemli köprü yıkıldı"  denidi. 
 
12.50: Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'nın doğusunda askeri operasyon yürüten birlikleri ziyaret ederek denetledi. Güney Donetsk bölgesinde Vostok grubu birliklerinin denetimi sırasında Şoygu bazı subay ve askerlere kahramanlık madalyalarını taktı. 
 
08.29: Amerikan Savaş Araştırmaları Enstitüsü uzmanları, Ukrayna ordusunun Bahmut'tan (Artemivsk) kontrollü bir şekilde çekilmeye hazırlandıklarını iddia etti. Raporda Bahmut için verilen savaşın  Mayıs 2022'den beri, 10 aydır devam ettiği, bu süre zarfında her iki tarafın da ağır kayıplar verdiği belirtildi.
 
08.26: CNN televşzyonu Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'ndaki kaynaklarına atıfta bulunarak Kiev'in şu ana kadar can kaybının 260 bin, yaralı sayısının yaklaşık 247 olduğunu iddia etti. Ayrıca 84 bin kişinin firar ettiği veya ortadan kaybolduğu, 28 binden fazlasının Rusya'ya esir düştüğü iddiasına da yer verildi. (M. Komsomolets) 
 
08.23: Suudi Arabistan Ukrayna'ya iki uçak dolusu, 168 ton insani yardım gönderdi. Uçaklar, Ukrayna sınırına yakın Polonya havaalanı Rzeszow-Jasionka'ya ulaştı.
 
08.21: Rusya'da aşırılık yanlısı suçların sayısı bir yılda yüzzde 158 arttı. Sadece Ocak 2023'te İçişleri Bakanlığı 134 aşırılık yanlısı suç kaydetti. Bakanlık ayrıca terör suçlarının sayısında da artış olduğunu belirtiyor. Ocak ayında İçişleri Bakanlığı 157 terör suçu kaydetti. İçişleri Bakanlığı'nın 35 aşırılık yanlısı suç kaydettiği Ocak 2019'a kıyasla, 2023'te sayı rekor artışla dört katına çıktı. İçişleri Bakanlığı belgelerinde bu tür suçların çoğunun internet üzerinden işlendiği belirtiliyor.
 
08.16: Reuters'in adı açıklanmayan üst düzey bir AB yetkilisine dayandırdığı haberine göre, Avrupa Birliği, "kırmızı çizgiyi aşıp Rusya'ya silah tedarik etmesi halinde Çin'e yaptırım uygulayarak yanıt verme" kararı aldı. 
 
08.15: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nin stratejik iletişim koordinatörü John Kirby, CNN'de yaptığı açıklamada, ABD'nin Çin'den "Ukrayna'ya savunma yardımı sağlanmasını beklediğini" söyledi. Kirby ayrıca Çin'in askeri eylemlerinden dolayı Rusya'yı kınamasını beklediğini ekledi. Kirby'e göre Pekin, Moskova'ya askeri yardım etme konusunda hâlâ tereddütlü, henüz bir karar verilmiş değil.
 
08.14: Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Washington'da yaptıkları görüşmede "gerektiği sürece" Ukrayna'yı destekleyeceklerini bir kez daha vurguladılar. İki liderin açıklamasında, "Rusya'yı saldırganlığından dolayı sorumlu tutma taahhütlerini bir kez daha teyit ettikleri" vurgulandı.
 
08.11: Bloomberg'in bildirdiğine göre, bu yılın başından bu yana Rusya'dan yapılan buğday sevkiyatı, Ukrayna'da özel bir askeri operasyonun başlamasından önceki döneme göre yaklaşık yüzde 90 artarak 6,1 milyon tona ulaştı.
 
3 Mart Cuma
 
23.34: Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ABD'nin Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketini açıkladı. Blinken, bunun Ağustos 2021'den bu yana 33'üncü askeri yardım paketi olduğunu duyurdu. Dışişleri Bakanlığı mesajında paketin ABD tarafından sağlanan HIMARS ve obüsler için ek mühimmat, Bradley piyade zırhlı araçları da içerdiği belirtildi.  Blinken, "Bugün sadece Rusya vereceği kararla savaşı bitirebilir. Rusya bunu yapana kadar, ne kadar sürerse sürsün, Ukrayna ile birleşik bir cephe olarak duracağız ve Ukrayna'nın müzakere masasında mümkün olan en güçlü konuma sahip olması için ordusunu güçlendireceğiz" dedi. The Hill'e göre, Ocak 2022'den Ocak 2023'e kadar ABD, Ukrayna'ya 75,5 milyar dolar yardım yaptı. Bunun.29,3 milyar dolar askeri yardım, 45 milyar dolar genel güvenlik ve ekonomik iyileşme yardımı, 1,9 milyar dolar insani yardım olarak nitelendi.
 
22:47: Rusya'nın Şubat-Aralık 2022 döneminde AB ithalatındaki payı yüzde 9,5'ten yüzde 4,3'e, Rusya'nın AB ihracatındaki payı yüzde 4'ten yüzde 2'ye düştü.
 
22.46: Sırbistan Savunma Bakanlığı, Moskov'da da kaygı ve tepki yaratan tepkiler üzerine açıklama yaparak, "Ukrayna'ya silah sağlamadık" dedi.
 
22.35: Amerika Birleşik Devletleri, Rus siyasetçi Vladimir Kara-Murza'nın davasına bakan iki hakimin de aralarında bulunduğu bir dizi devlet görevlisini yaptırım listesine aldı. Kara-Murza geçtiğimiz nisan ayından bu yana hapiste tutuluyor ve 20 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor.
 
20.57: Rusya'nın resmi haber ajansı Ria Novosti'ye konuşan ismi açıklanmayan bir FSB yetkilisi, “Horasan Vilayeti” örgütünün uyuyan hücrelerin Türk devletinin güvenliğini tehdit ettiğini söyledi. FSB yetkilisi, “Orta Asya ülkelerinden gelenler, ‘Horasan Vilayeti’ örgütü  tarafından terör saldırıları için görevlendiriliyor. Afganistan’dan transferleri ağırlıklı olarak Türkiye üzerinden gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu ülkede (Türkiye) ‘uyuyan cihatçı hücreler’ oluşturuluyor. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği tehdit altında” dedi.
 
19.56: Apple Rusya'da MacBook bilgisayarlara ve iPad tabletlere teknik servis hizmeti vermeyi durdurdu. Şirketten İnterfaks'a yapılan açıklamada karara gerekçe olarak Rusya'ya yedek parça satışındaki sınırlamalar gösterildi.
 
19.00: Aeroflot 27 Nisandan itibaren Yekaterinburg ve Kazan'dan Antalya'ya direkt uçuşlara başlayacağını açıkladı. Uçuşlar Boeing 737-800 model uçaklarla gerçekleştirilecek. Yaz mevsimi uçuşları 28 Ekim 2023'e kadar devam edecek.
 
17.40: Rusya'nın petrol ve doğal gaz gelirleri son bir ayda yüzde 22,5'lik artışla 521,2 milyar rubleye yükseldi (6,9 milyar dolar).
 
Öte yandan Reuters haber ajansı Rusya'nın Kuzey Akım doğal gaz boru hatlarını tamir etmeyi planlamadığını aktarıyor. Ajansa konuşan konuya yakın bir kaynak "Kuzey Akım hatları gömüldü. Projeler dondurulacak", ifadelerini kullandı.
 
16.48: Vladimir Putin Güvenlik Konseyi üyeleriyle online bir toplantı gerçeklştiriyor. Toplantının bir bölümü Rus televizyonlarından canlı yayınlanırken, bir bölümü kapalı gerçekleşecek. Toplantıda anti-terör önlemlerinin ele alınacağı bildiriliyor.
 
16.47: Sırbistan savunma sanayi şirketi Krusik, Ukrayna'ya GRAD roketi gönderdikleri yolundaki iddiaları yalanladı. Batı basını şirketin Türkiye üzerinden dolambaçlı bir yolla Ukrayna'ya mühimmat tedarik ettiğini yazmış, haberler üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı Sırp yetkililere seslenerek resmi pozisyonlarını açıklamalarını istemişti.
 
15.23: Vladimir Putin sıkıyönetim koşullarında siparişleri zamanında yetiştiremeyen savunma sanayi şirketlerine kayyum atanmasına imkan veren bir kararname imzaladı. 
 
13.56: Raiffeisenbank Rusya'da yeni tüzel kişilere hesap açmayı geçici olarak durdurdu. Bankada hesabı bulunan tüzel kişilerin yeni döviz hesabı açmasına da sınırlama getirildi.
 
Ukraynalı yetkililer bir süredir Avusturya bankası Raiffeisen Bank International'a Rusya pazarından tamamen çekilme çağrısında bulunuyordu.
 
Öte yandan Tinkoff Bank, Gürcistan'a döviz transferlerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı.
 
13.53: Ukrayna Aleksandr Krasnoyartsev adlı Rus pilotu 12 yıl hapis cezasına mahkum etti. Binbaşı rütbesine sahip Krasnoyartsev 6 Mart 2022 tarihinde kullandığı Su-34 model savaş uçağıyla Harkov'da sivil hedefleri bombaladığı iddiasıyla yargılanıyordu. Rus pilotun kullandığı uçak bir süre sonra düşürülmüş ve pilot sağ ele geçirilmişti.
 
13.11: Rus otomobil üreticisi Avtovaz, Lada Vesta model araçların üretimine yeniden başladı. Modelin üretimi geçtiğimiz ilkbaharda parça bulunamaması nedeniyle durdurulmuştu. RBC gazetesi Vestaların üretiminin İjevsk'ten Tolyatti'ye kaydırıldığını yazıyor.
 
13.03: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov Ukrayna sınırındaki vilayetlerde sıkıyönetim kararı alınmadığını söyledi. Dün Bryansk'ta yaşanan saldırının ardından Çeçen lider Ramzan Kadırov bölgede sıkıyönetim ilan edilmesi çağrısında bulunmuştu. Peskov "Bu kararı ancak Rusya Federasyonu başkanı alabilir. Bu yüzden şu anda alınmış herhangi bir karar yok," şeklinde konuştu.
 
Peskov ayrıca Bryansk'taki saldırıdan ders çıkaracaklarını ve benzer bir olayın yaşanmaması için gerekli önemleri alacaklarını söyledi.
 
12.13: Geçtiğimiz yıl Nobel Komitesi tarafından barış ödülüne layık görülen isimlerden Belaruslu insan hakları savunucusu Ales Byalyatski, Minsk'te yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Byalyatski ödülü Rusya'dan Memorial ve Ukrayna'dan Yurttaş Özgürlükleri Merkezi'yle paylaşmıştı.
 
10.57: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bundan sonra Batının doğal gaz boru hatlarını havaya uçurmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Hindistan'da düzenlenen G20 zirvesinde bir foruma katılan Lavrov Rusya'nın gelecekte Çin ve Hindistan gibi daha güvenilir ortaklarla iş yapmaya odaklanacağını dile getirdi.
 
10.25: Rusya Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'da imzalanan tahıl anlaşmasının artık işlevini yerine getirmediğini açıkladı. Bakanlık Batının Rusya ile Birleşmiş Milletler arasında imzalanan memorandumu sabote ettiği görüşünde. ABD önceki günlerde Rusya'yı tahıl anlaşmasının geçerlilik süresini uzatmaya davet etmişti.
 
10.18: Rus milyarder Oleg Deripaska ülkenin başkentini Sibirya'ya taşıma önerisini tekrarladı. Deripaska Rusya'nın eninde sonunda başkenti taşımak zorunda kalacağını, çünkü dış ticaretin yönünün batıdan doğuya kaydığını söyledi.
 
10.11: Bloomberg ajansı ABD Başkanı Joe Biden ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un görüşmesinde iki ülkenin Ukrayna'ya mühimmat tedarikinde nasıl bir yol izleyeceği konusunun ele alınacağını yazdı. Habere göre Biden Almanya'nın mühimmat üretimini arttırmasında ısrarcı olacak, hatta ABD'deki üretim kapasitesinin bir bölümünün Almanya'ya taşınmasını teklif edecek.
 
10.07: St. Petersburg'daki ÇVK Wagner Merkezi bünyesinde Wagneryonok (Wagner Yavrusu) adında bir gençlik kulübü açıldı. Kommersant gazetese kulübün ocak sonundan beri çeşitli etkinliklerde gençleri milletvekilleri ve güvenlik kuvvetleri mensuplarıyla bir araya getirdiğini yazıyor.
 
09.40: ABD'nin kansas eyaletinde iki ABD vatandaşı Rusya'ya uçak teknolojisi gönderdikleri iddiasıyla gözaltına alındı. İkiliye 2020'den bu yana yaptırımları delmek için komplo kurmak suçlaması yöneltileceği bildiriliyor.
 
09.25: Rusya hava kontrolörlerinin İngilizce yeterlilik kurallarını değiştirdi. Yeni düzenlemede yeterlilik sınavı ancak bir buçuk yıl süren eğitimin ardından verilecek. Sertifika süreleri dolan kontrolörlere ise işten el çektirilecek. Kontrolörler Sendikası havaalanı yönetimlerinin bu yolla "fazla personelden kurtulmaya" çalıştığı iddiasında.
 
08.37: Reuters ajansı bugün ABD'nin Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketi açıklayacağını yazdı. Yeni pakette HIMARS roketleri ve Bradley zırhlı muhaberebe araçlarının yer alacağı bildiriliyor.
 
08.35: ABD Maliye ve Ticaret bakanlıkları Rusya'ya uygulanan yaptırımların etrafından dolanıldığı şüphesi uyandıran durumlarla ilgili bir dizi tavsiye yayınladı. Bakanlıklar teslimatın Ermenistan ya da Özbeskistan üzerinden gerçekleştiği, alıcı şirketle ilgili internette çok az bilgi bulunduğu ve teknik servis talep edilmediği durumlarda büyük bir olasılıkla yaptırımların delinmeye çalışıldığına dikkat çekiyor.
 
08.31: ABD ve Rusya dışişleri bakanlarının Hindistan'da düzenlenen G20 zirvesi sırasında gerçekleştirdiği kısa görüşmeyle ilgili, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price bir açıklama yaptı. Price görüşme için özür dilemeyeceklerini söyledi. Sözcü şöyle konuştu: "Rus meslektaşlarımızın bundan büyük gürültü çıkarmaya çalıştıklarını biliyorum. Ama bizim açımızdan bu kapsamlı bir buluşmadan ziyade kısa bir görüşmeydi... Bunun için özür dileyecek değiliz."
 
01.02: Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Kolomna yakınlarındaki patlamaya ilişkin iddiaların araştırıldığını, bölgede herhangi bir yangın izine rastlanmadığını duyurdu. (RBC)
 
2 Mart Perşembe
 
23.02: Moskova bögesindeki şehirlerden Kolomna'da akşam saatlerinde şiddetli bir patlama olduğu haberleri geliyor. Baza ajansı ve RBC'nın aktardığı haberlere ve video kayıtlarına göre, yerel halk sosyal medyada  yüksek sesli bir patlama duyulduğunu duyurdu. Kolomna belediyesi basın servisi, RBC'ye ayrıntıların hala belli olmadığını, güvenlik güçlerinin olay yerine intikal ettiğini söyledi. Acil Durumlar Bakanlığı da, kurtarma ekiplerinin olay mahalline gitmekte olduğunu doğruladı. Dün Kolomna'da bir Ukrayna İHA'sı düşmüştü. Kolomna, Moskova merkeze yaklaşık 110 kilometre mesafede bulunuyor.
 
20.29: Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsviçre gazetesi Die Weltwoche ile röportajında, Ukrayna'daki çatışmanın başlamasından kısa bir süre önce Vladimir Putin ile aralarında geçen konuşmayı açıkladı. Orban, “Savaşın başlamasından iki hafta önce Moskova'da Başkan Putin ile son görüşmemde ona şunu sordum: Macaristan'ın NATO üyeliği sizin için bir sorun mu? Macaristan'dan NATO'dan çıkmasını mı istiyorsunuz? Bunu en baştan netleştirmesini önerdim. Putin, Macaristan'ın NATO üyeliğinin sorun olmadığını, sorunun yalnızca Ukrayna ve Gürcistan'ın olası üyeliğinde olduğunu söyledi. Orban, diğer bir sorunun da Romanya ve Polonya'da hâlihazırda kurulmuş olan Amerikan füze üslerinin yanı sıra NATO'nun Ukrayna ve Gürcistan'a silah konuşlandırmak için genişlemesi olasılığı olduğunu söyledi" dedi. Orban ayrıca, "Bu savaşı kimse kazanamaz. Ukraynalılar 140 milyon nüfuslu bir nükleer güç tarafından tehdit ediliyor, Ruslar ise tüm NATO tarafından tehdit ediliyor. Çatışmayı bu kadar tehlikeli yapan da budur. Kolayca bir dünya savaşına dönüşebilecek bir çıkmaz ortaya çıktı” dedi.
 
20.21: FSB, Bryansk bölgesinde terör eylemi yapan sabotajcıların topçu saldırısına tutulduğunu ve Ukrayna topraklarına sürüldüğünü duyurdu. Açıklamada, bölgede sivil halkın kayıp vermesini ve sivil altyapının zarar görmesini önlemek için Ukraynalı sabotajcılara Ukrayna topraklarında topçu saldırısı gerçekleştirdildiği belirtildi. (RBC)
 
20.18: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, G20 zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Ne yazık ki kapanış deklarasyonu tüm G20 bakanları adına onaylanmadı. Batılı meslektaşlarımız, tıpkı bir yıl önceki zirvede olduğu gibi ne pahasına olursa olsun ve çeşitli retorik ifadelerle, Ukrayna'nın etrafındaki durumu ön plana çıkarmaya çalıştılar. Bunu "Rus saldırganlığı" sosu ile yaptılar. İyi bir şey yapmadı. Başta G7 ülkeleri olmak üzere Batılı heyetlerin konuşmalarıyla tartışma duygusal açıklamalara dönüştü. Tüm bunlar, G20 gündemindeki konuların normal bir şekilde tartışılmasına zarar verecek şekilde yapıldı. Sonuç olarak, nihai belgenin tüm bakanlar adına kabul edilmesi mümkün olmadı" dedi.
 
20.02: Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları, 24 Şubat'ta Rusya'nın operasyonu başladığından beri ilk kez yüz yüze gçrüştüler. İki bakan Hindistan'daki G20 zirvesinde 10 dakika süren kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Blinken Lavrov'u "savaşı bitirmeye" ve "anlamlı diplomasi" yapmaya çağırdığını söyledi. Blinken, "Dışişleri bakanına geçen hafta Birleşmiş Milletler'de benim ve diğerlerinin söylediğini ve bugün birçok G20 dışişleri bakanının söylediğini tekrarladım: Bu saldırıları, savaşını sona erdirin, adil ve kalıcı bir barışa yol açabilecek anlamlı bir diplomasiye girişin" dedi. Blinken’in Rusya’da hapiste olan ABD vatandaşı Paul Whelan’ın serbest kalması gerektiğini aktardığı açıklandı. İki diplomat en son Ocak 2022'de İsviçre'de bir araya gelmişti. Diğer ajanslara göre  görüşme sırasında Blinken, Rusya'dan Stratejik Saldırı Silahları Anlaşmasına (START) katılımı askıya alma kararını yeniden gözden geçirmesini istedi. Daha sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  Zaharova görüşmenin gerçekliğini, görüşme talebinin Amerikan tarafından geldiğini söyledi. 
 
17.50: Rusya'nın Bryansk Valisi Aleksandr Bogomaz, Klimovskiy ilçesine bağlı Lyubeçane köyünde sabotajcıların saldırısı sonucu ölen sivillerin sayısının ikiye çıktığını söyledi. 
 
17.23: Rusya Merkez Bankası, uluslararası rezervlerinin son bir haftada 1,4 milyar dolar düştüğünü bildirdi. 24 Şubat 2023 itibariyle reervler 580,7 milyar dolar olarak açıklandı. Bu rakama, Batı yaptırımlarıyla dondurulan 300 milyar dolar civarındaki rezerv de dahil.
 
17.19: Rus basınına yansıyan haberlere göre FSB güçleri, Ukraynalı sabotajcıların eylem yaptıkları açıklanan Bryansk bölgesine bağlı Klimovskiy şehrinde çok sayıda patlayıcı ele geçirdi.  Şu anda bölgede mayın temizliği yapıldığı bildirildi. FSB'ye göre Rusya toptaklarına giren sabotaj grubunun saldırısı sonucunda bir sivil öldü, 11 yaşındaki bir çocuk kurşunla yaralandı. Klimovskiy ve çevresinde durumun kontrol altına olduğu bildirildi. 
 
16.30: Ev sahibi ülke Hindistan'ın Dışişleri Bakanı Subramanyam Jaishankar, G20 ülkeleri dışişleri bakanları toplantısının katılımcıları Ukrayna konusunda fikir birliğine varamadığı için ortak bir bildiri yayınlanmayacağını bildirdi.
 
16.23: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Sırbistan'ın Ukrayna'ya silah ve mühimmat tedarik ediyor olabileceğine dair iddiaları yakından takip ettiklerini söyledi. Moskova'nın Sırbistan Ulusal Meclisi'nde bu konuda yaşanan tartışmayı dikkatle izlediğini söyleyen Zaharova, "Elbette gelen bilgiler bizi derin endişeye sevk ediyor" dedi.
 
16.21: Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, mart ayında sona ermesi beklenen döviz kısıtlamalarını uzatacaklarını duyurdu.
 
15.25: Başkan Putin, Ukraynalı sabotajcıların Bryansk bölgesine sadırı düzenlediğini söyledi ve bunu"terör eylemi" olarak nitelendirdi. Putin “Bugün bir terör eylemi, bir suç daha işlediler. Sınır bölgesine girerek sivillerin üzerine ateş açtılar. Sivil araç olduğunu görerek, içinde sivillerin ve çocukların bulunduğunu görerek ateş açtılar. Bunlar, bizi tarihi hafızamızdan, tarihimizden, örf ve adetlerimizden, dilimizden mahrum etmeyi kendilerine görev edinen kişilerdi" dedi.
 
14.30: FSB, Bryansk bölgesindeki Ukraynalı sabotajcıları imha etmek için operasyonu başlattığını duyurdu. Sınır bölgesinde, Rusya devlet sınırını geçen silahlı Ukraynalı sabotajcılara karşı operayonun Klimovskiy bölgesinde yürütüldüğü bildirildi.Daha önce Rus güvenlik makamlarına atıfta bulunan bir TASS kaynağı, bölgede Ukraynalı sabotajcılarla çatışma başladığını söylemişti. Çatışmalarda siviller arasında ölü ve yaralılar olduğu bildiriliyor. (Lenta.ru)
 
14.24:  Bryansk Bölge Valisi  Aleksandr Bogomaz, Klimovski ilçesine bağlı Lyubeçane köyünde Ukraynalı sabotajcıların saldırısında yaralanan on yaşındaki bir çocuğun hayati tehlikesi olmadığını söyledi.  Vali, Ukrayna'dan bir sabotaj ve keşif grubunun (DRG) saldırısında bir araç sürücüsünün öldürüldüğünü de sözlerine ekledi. Bu arada M. Komsomolets gazetesi sosyal ağlarda Bryansk bölgesinden bir video yayınlandığını, videoda, iki silahlı kişinin bir idari binanın önünde durarak "Bi Rus Gönüllü Birlikleri'yiz, Rusya Federasyonu devlet sınırını geçtik. Sivillerle savaşmıyoruz, silahsızları öldürmüyoruz" dediklerini aktardı. 
 
14.21: Peskov, Putin'in bugün Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırmadığını, toplantının yarın yapılacağını duyurdu.
 
13.57: Vladimir Putin Bryansk'ta yaşananlar nedeniyle Stavropol Krayı'nda gerçekleştireceği ziyareti iptal etti. Kremlin sözcüsü Peskov olayı "terörist saldırı" olarak niteledi. Peskov saldırıyı gerçekleştirenlerin etkisiz hale getirilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.
 
Öte yandan Ukrayna başkanlık ofisi danışmanı Mihail Podolyak bir açıklama yaparak saldırıyla bir ilgilerinin olmadığını, olayın "Rusya'nın provokasyonu" olduğunu söyledi.
 
12.43: Rus-Ukraynalı ressamlar polemiği yeni örneklerle büyümeye devam ediyor. Son olarak Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Stedelijk Museum kullandığı materyallerde Kazimir Maleviç'i "Ukraynalı ressam" olarak tanıtmaya başladı. Meşhur Siyah Kare'nin ressamı müze tarafından daha önce "Rus ressam" olarak niteleniyordu. Maleviç Kiev'de doğmuştu. Konuyla ilgili geçen ay yayınladığımız haberi okumak için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.
 
12.35: Bryansk Valisi Aleksandr Bogomaz, Ukrayna sınırından giren bir sabotaj grubunun otomatik silahlar ve insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlediğini açıkladı. Bogomazov saldırı sırasında bir sivilin hayatını kaybettiğini, 10 yaşında bir çocuğun da yaralandığını söyledi. Russia Today sabotajcıların elinde rehineler bulunduğunu bildiriyor, ancak bu bilgi valilik tarafından doğrulanmadı. Valilik yetkilileri saldırganların sayısı ya da rehinler konusunda ellerinde bilgi olmadığını söyledi.
 
11.22: Rus milyarder Oleg Deripaska devlette çalışan memur ve güvenlik kuvvetleri mensuplarının sayısının en az yarı yarıya azaltılması, devlet kapilatizminden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Sibirya'da düzenlenen Krasnoyarsk Ekonomi Forumu'nda konuşan Deripaska ayrıca Rusya'daki krizin 2025 ortasına kadar devam etmesini beklediğini dile getirdi.
 
Deripaska devlet kapitalizminden çıkış olmadığını, trilyonlarca rublenin boşa harcandığını görerek dehşete düştüğünü söyledi. Milyarder iş insanı önümüzdeki yıl iş dünyasının bu paraları bulamayacağını ve Rusya'nın yabancı yatırımcılara ihtiyaç duyacağını sözlerine ekledi.
 
10.35: CNN Rusya'nın yaptırımları delmek için her ay 25 ile 35 arasında yeni petrol tankeri edindiğini ileri sürdü. Habere göre Rusya'nın bu amaçla kullandığı 600 adet "gölge tanker" var.
 
10.10: Rus bilişim şirketlerinin ihracat gelirleri yüzde 12 ile 17 arasında değişen oranlarda azaldı. Russoft'tan yapılan açıklama göre söz konusu düşüşte yaptırımların ve Rus bilişim şirketlerine yönelik diğer uluslararası sınırlamaların önemli etkisi oldu.
 
10.09: Yandex şirketler için "güvenli tarayıcı" çıkardığını duyurdu. Duyurusu yapılan uygulamanın mevcut Yandex tarayıcının "daha güvenli bir versiyonu" olduğu belirtiliyor. Yeni modifikasyon bireysel kullanıcılar tarafından indirilemeyecek.
 
09.39: Krasnodar gümrüğü Eysk limanında bir parti yasa dışı otomobil yedek parçası yakaladıklarını açıkladı. Yetkililer parçaların Tekirdağ limanından yola çıkan bir gemiyle geldiğini belirtiyor.
 
09.13: Moldova Başbakanı Dorin Recean ülkesinin enerji konusunda Rusya'ya bağımlılığının son bulduğunu söyledi. Recean "yenilenebilir enerjiye geçmek son derece hırslı bir plan geliştirdiklerini" belirtiyor.
 
08.43: Sberbank Kırım ve Sivastopol'daki mağazalar için POS hizmeti vermeye başladı. Şirket uzun süre yaptırım tehdidi nedeniyle yarımadada faaliyet göstermekten imtina etmiş, ancak ABD'nin yaptırım listesinde girdikten hemen sonra ocak ayında bölgede faaliyete başlayacağını açıklamıştı.
 
08.30: Rusya Stratejik Füze Kuvvetleri'nden General İgor Fazletdinov, ABD'nin Rusya'nın nükleer potansiyelini aşağı çekmek için çok boyutlu bir operasyona giriştiğini söyledi. RBC'nın haberine göre Moskova da "Amerikan saldırganlığına" yanıt olarak kendi operasyonunu başlattı. Gazete Rusya'nın planının nükleer silah kullanımını da dışarıda bırakmadığını yazıyor.
 
08.28: Batılı ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri'ne çağrıda bulunarak Rusya'ya elektronik ürün ihracatını durdurmasını istiyor. Financial Times'ın haberine göre Batı bu ülkeden Rusya'ya giden kritik önemdeki bazı elektronik ürünlerin askeri amaçlarla kullanıldığından endişeli.
 
08.27: Reuters ajansı ABD yönetiminin Çin'e uygulanacak olası yaptırımlara ortak arayışına girdiğini yazdı. Daha önce Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Çin'in Rusya'ya ölümcül silah tedarikine başlayabileceği yönünde istihbarat edindiklerini açıklamıştı. Batılı askeri uzmanlar Çin'in Rusya'ya top mermisi tedarik etmeye başlaması halinde çatışmanın uzayacağına kesin gözüyle bakıyor.
 
00.38: Rus Ural petrolünün fiyatının son bir yılda yarı yarıya düştüğü haberi ön plana çıkarken, M. Komsomolets gazetesi yaptırımlar ve sonrasında gelen zorunlu indirimlerle düşüşün kaçınılmaz olduğu değerlendirmesini yaptı. Rusya Maliye Bakanlığı'na göre, Şubat 2022'de bir varil Ural petrolünün fiyatı 90 doları geçerken, şu anda 50 dolardan fazla veren yok. Bakanlık verilerine göre, yıllık bazda, Ural petrolünün fiyatı 1,86 kat düştü: Şubat 2022’de 92,15 dolar olan ortalama fiyat, Brent'in 85 dolardan satıldığı dönemde 49,5 dolardan alıcı bulabildi.
 
Uzmanlara göre geçen yıl 5 Aralık'ta uygulanmaya başlanan Batı yaptırımları, Rus petrolü için 60 dolarlık tavan koyarak önemli bir darbe vurdu.  Rus ihracatçılar, satışlarını büyük indirim talep eden Çin ve Hindistan'a yönlendirmek zorunda kaldı. Daha önce Brent fiyatı ile Ural petrolü arasında fiyat farkı 2-3 doları geçmezken, gelinen noktada Asyalı alıcılara yapılan indirimler varil başına 25-30 doları buluyor.  Ancak bazı uzmanlar bahara birlikte fiyatlarda bir istikrar seviyesi olabileceği umudunu koruyor.
 
1 Mart Çarşamba
 
23.29: Ukrayna'nın 10 bölgesinde bu akşam saatlerinde hava saldırısı alarmı verildi.
 
23.26:  Wagner ordusunun kurucusu Yevgeni Prigojin, örgütte tek bir Sırp olmadığını, sonuncusunun iki ay önce kendilerini terk ettiğini söyledi. Prigojin, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić'in "Wagner tarafından işe alınan Sırbistan vatandaşlarını anavatanlarına döndüklerinde tutuklayacakları" açıklamasına bu sözle yanıt verdi.
 
23.25: Avrupa spot piyasalarında doğal gaz fiyatları yüzde 4,3 artarak 530 dolara çıktı. 
 
23.23: Avrupa Komisyonu yarın AB üye devletlerinin büyükelçilerine Avrupa'daki savunma-silah sanayi tesislerinin kapasitesinde önemli bir artış için üç aşamalı bir plan sunacak. Amaç, Ukrayna'ya daha fazla sevkiyat yapabilecek şekilde üretimi arttırmak. (Der Spiegel)
 
23.21: Askeri operasyonu eleştirerek Rusya vatandaşlığından çıkan Tinkoff Bank'ın kurucusu ve eski ortağı, Rus iş insanı Oleg Tinkov, yaptırımlar listesinden çıkarılması talebiyle İngiltere makamlarına başvurdu. (Bloomberg)
 
19.36: Rosstat'a göre, Rusya'da reel ücretler geçen yıl yüzde 1 düştü. Ocak ayında Rusya'da işsizlik yüzde 3,6 olarak gerçekleşti. Bu, tüm zamanların en düşük seviyesi. 
 
19.34: Rosstat Rusya'da haftalık yüzde 0,02 deflasyon kaydetti. Enflasyonun eksiye geçmesinin ana nedeni, şubat ayı başlarındaki yüksek zamların ardından meyve ve sebze fiyatlarında yaşanan yüzde 0,8'lik haftalık düşüş oldu. Yıllık bazda enflasyon 27 Şubat 2023 itibarıyla yüzde 11,08 olarak gerçekleşti. Yılbaşından bu yana ülkede tüketici fiyatları yüzde 1,28 arttı.
 
17.15: Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhaçev, Akkuyu nükleer santrali için nükleer yakıtın bu baharda Türkiye'ye teslim edileceğini doğruladı. Likhaçev "Rosatom'un tüm yükümlülükleri yürürlükte kalmaya devam ediyor. Bu baharda istasyona nükleer yakıt teslim edilecek. Bundan sonra Akkuyu NGS sahası nükleer enerji tesisi statüsü alacak. Bu, küresel nükleer endüstri için önemli bir olay olacak" dedi. Buna göre, üçüncü çeyrekte nükleer santralin ilk bloğunda genel inşaat ve montaj çalışmaları tamamlanacak ve devreye alma süreci başlayacak. Rosatom başkanı, "Ardından birkaç ay içinde, IAEA'nın gerekliliklerine uygun olarak, ekipmanı ve yakıtı doğrudan reaktörde test edeceğiz. Bu iddialı bir program, ancak buna kesinlikle bağlıyız" dedi.
 
16.55: Rusya'da Kremlin destekli düşünce platformu Valdai Kulübü'nün Orta Doğu konferansında değerlendirmelerde bulunan Maltepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal, "Erdoğan seçimleri kaybetse bile Türkiye'nin Rusya Federasyonu ile ilişkileri bozulmaz" dedi. Ünal, "Çünkü bu özel durumda her iki ülkenin de bölgedeki ulusal çıkarları liderin kişiliğine bağlı değil. 
Rusya ile Türkiye arasında ticaret ve büyük ölçekte ekonomik karşılıklı çıkarların yanında siyasi sorunlarda istişare mekanizmasının çalışması, ayrıca ortak savunma sanay üretimi gibi yararlı işbirlikleri var.  Bütün bunlar, Türkiye'de kim iktidara gelirse gelsin, Türk-Rus ilişkilerinin korunacağı bir durum yaratıyor” dedi. (Lenta.ru)
 
16.46: Rusya Maliye Bakanlığı'na göre, Ural petrolünün Şubat 2023'teki ortalama fiyatı varil başına 49,56 dolar oldu. Bu, Rus petrolünün Şubat 2022'deki 92,15 dolarlık ortalama fiyatından 1,9 kat ucuzladığı anlamına geliyor. Şu anda Brent perolünün fiyatı 84 doları üzerinde. (RBC)
 
16.35: Wagner'in başkanı Yevgeni Prigojin, on binlerce Ukraynalı savaşçısının Bahmut'daki (Artemovsk) kendilerine karşı şiddetli direniş göstermeye devam ettiğini söyledi. Prigojin, Ukrayna birliklerinin ilave birliklerinin şehre geldiğini, Ukrayna ordusunun tüm gücüyle çarpıştığını belirterek, "Çatışmalarda dökülen kan her geçen gün artıyor” dedi.
 
16.30: İsviçreli yayın kuruluşu RTS, isimleri açıklanmayan Rus ve Ukraynalı uzmanların Cenevre'de iki özel kuruluş aracılığıyla müzakereler yaptığını bildirdi. RTS'ye göre, görüşmeler Cenevre merkezli iki sivil toplum kuruluşu İnsani Diyalog Merkezi ve Güvenlik Politikası Merkezi (GCSP) aracılığında, İsviçre makamlarının mali desteği ile yapılıyor. GCSP Başkanı Thomas Greminger'e göre, her iki taraftan da devlet başkanlığına erişimi olan üst düzey uzmanlar görüşüyor. Bu uzmanların eski devlet görevlileri, politikacılar veya askerler olduğu, tartışmaların içeriğinin gizli tutulduğu belirtildi. 
 
16.28: Rusya, ABD'ye Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nı (Yeni START) askıya aldığına dair resmi bir nota verdi. 
 
16.25: M. Komsomolets gazetesine konuşan askeri uzman Andrey Klintseviç, "Rusya toprakları üzerinde uçan Ukrayna'nın insansız hava araçları yeni gerçekliğimiz olacak. Bu süreç devam edecek" değerlendirmesini yaptı. Bunun "kontrollü terör eyemi" denilen bir İngiliz stratejisi olduğunu söyleyen Rus uzman, "Ukrayna, Rusya'nın gittikçe daha derinlerine saldıracak. Amaçları halkı korkutmak” dedi.
 
14.38:  Moskova'daki Halkların Kardeşliği Üniversitesi'nde (RUDEN) açılan Ukrayna standıyla ilgili soruşturma başlatılmasına ilişkin görüşü sorulan Peskov, "Bu, savaş halinde olduğumuz nasyonalistleri destekleyen rejimin bayrağıdır" dedi.
 
14.34: Başkan Putin, Moskova Belediye Başkanı Sobyanin ile birlikte bugün Moskova Metrosu'nun Büyük Çember Hattı'nın açılışını yaptı. Putin törene video formatında katıldı. Putin konuşmasında, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Moskova ziyareti sırasında çember hattını Çin heyetine göstermeye çalışacağını söyledi. Böylece Şi'nin Moskova ziyaretinin sinyalini de verdi. Büyük Çember Hattı  üzerinde 31 istasyon bulunuyor. Hattın uzunluğu 70 km. 2011 yılında inşaatına başlanan hattın ilk bölümü 2018 yılında hizmete açıldı. Bugün dokuz istasyon daha hizmete girdi: Maryina Roşça, Rijskaya, Sokolniki, Tekstilşçiki, Peçatniki, Natinsky Zaton, Klenovy Bulvarı, Kaşirskaya ve Varşavskaya.
 
14.31: Rusya Savunma Bakanlığı, Kırım Cumhuriyeti'ne yönelik İHA saldırısı girişiminin Rusya ordusu tarafından önlendiğini açıkladı. Sözcü İgor Konaşenkov, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kiev rejiminin Kırım yarımadasındaki tesislere İHA'larla yoğun bir saldırı düzenleme girişiminin püskürtüldüğünü belirtti. Ukrayna'ya ait 6 İHA'nın hava savunma sistemleriyle vurulduğunu söyleyen Konaşenkov, 4 İHA'nın da elektronik harp araçlarıyla devre dışı bırakıldığının altını çizdi. Konaşenkov, olay sonucunda herhangi bir ölüm veya yıkım meydana gelmediğini bildirdi. (Sputnik)
 
12.42: Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Moskova'daki Halkların Kardeşliği Üniversitesi'nde (RUDEN) açılan Ukrayna standıyla ilgili soruşturma başlattı. Farklı ülkelerden gelen yabancı öğrencilerin de eğitim aldığı üniversitede her yıl ülke standlarının açıldığı etkinlikler düzenleniyor. Bu yılki etkinlikte Ukrayna bayrağı açılması bazı kesimlerin tepkisini çekmişti.
 
12.18: Yevgeni Prigojin ABD'li yetkililerin "Çinli şirketler Wagner'e uydu görüntüsü temin ediyor" iddialarına yanıt verdi. Prigojin Wagner'in bir buçuk yıldır yaklaşık 20 uyudusu bulunduğunu ve "dünyanın her köşesini gözlediğini" söyledi.
 
11.56: Ukrayna Başkanlık Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, dün Rusya'da çeşitli şehirlerde düşen dronların kendilerine ait olmadığını söyledi. Podolyak saldırıların "Rusya'nın kendi içindeki güçlerin işi" olduğunu iddia etti.
 
11.20: RBC gazetesi otomobil distribütörü Avilon'un Kaluga'daki Volkswagen fabrikasını almak için girişimde bulunduğunu yazıyor. Alman üretici Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği operasyondan sonra faaliyetini durdurmuştu. Daha önce bir başka distribütör Mercedes'in Moskova yakınlarındaki fabrikasını satın almaya karar vermişti.
 
11.17: FSB Moskova'ya 75 km mesafede düşen insansız hava aracında 1 kilo C4 patlayıcı ve 4 adet anti-tank bombası bulunduğunu açıkladı. İnsansız hava aracı Gazprom'a ait bir tesisin yakınlarına düşmüştü. 
 
10.58: Roskomnadzor 1 Marttan itibaren yabancı mesajlaşma uygulamaları Telegram, WhatsApp, Viber, Microsoft Teams, Skype for Business, Discord, Snapchat, Threema ve WeChat'in bankalarda kullanımına sınırlama getirileceğini açıkladı. Yeni çıkan bir yasa bankaların ödeme sistemlerini bu uygulamalarla entegre etmelerine yasak getiriyor.
 
09.53: Rusya'da sanayi PMI endeksi son bir ayda 52,6'dan 53,6'ya yükseldi. Kommersant endeks artış hızının son 6 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu yazıyor. S & P Global'ın hazırladığı endekste 50 üstü değer ekonomik etkinlikte artışa işaret ediyor.
 
09.25: Ukrayna birliklerinin Bahmut'tan çekilebileceği yönündeki sinyallere bir yenisi eklendi. Zelenskiy'nin ekonomi danışmanı Aleksandr Rodyanski Ukrayna ordusunun gerekli görmesi halinde Bahmut'u bırakabileceğini söyledi. Rodyanski kararın orduya ait olacağını belirtiyor.
 
09.02: BBC Rusça servisi Amerika Birleşik Devletleri'nde yayılan yeni bir komplo teorisiyle ilgili bir haber yaptı. Habere göre çok takipçili bazı hesaplar Ukrayna'da herhangi bir çatışma yaşanmadığı, basına yansıyan bütün görüntülerin mizansenden ibaret olduğu yönünde görüşleri yaygınlaştırmaya çalışıyor. Servis söz konusu hesaplar arasında Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasından sonra blokajını kaldırdığı bazı hesapların da bulunduğuna dikkat çekti.
 
08.50: Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin parlamentonun alt kanadı Devlet Duması'na çağrıda bulunarak özel askeri operasyona katılan gönüllüleri eleştirenlere 5 yıl hapis cezası verilmesini istedi. Parlamento sözcüsü Volodin ise daha sert bir ceza teklif etti: 15 yıl. Volodin yasanın Duma'ya sunulduğunu açıkladı.
 
08.46: Uluslararası Enerji Ajansı Rusya'nın petrol ve doğal gazdan elde ettiği gelirin ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 38 azaldığını açıkladı. Reuters'e bilgi veren ajans başkanı Fatih Birol 2022'de 30 milyar dolar olarak gerçekleşen gelirin bu yıl 18,5 milyar dolara gerilediğini söyledi.
 
08.31: Almanya'nın en büyük silah üreticisi Rheinmetall Ukrayna'ya Berlin'in savunmasında kullanılan hava savunma sistemlerinden tedarik edeceğini açıkladı. Skynex ve Skyranger sistemleri 4 km menzile sahip ve dakikada 1000 mermi atabiliyor. İki sistemin toplam fiyatı yaklaşık 200 milyon euro.
 
28 Şubat Salı
 
23.19: Ukraynalı yetkililerin, BM ve Türkiye'ye başvurarak tahıl anlaşmasını uzatmak için müzakerelerin başlaması çağrısında bulundukları haber veriliyor. Bir hafta önce Kiev, anlaşmayı en az bir yıl uzatacaklarını duyurmuştu. Tahıl anlaşmasının süresinin 18 Mart 2023'te sona eriyor. Şu ana kadar Rusya, anlaşmanın uzatılması konusunda resmi görüş beyan etmedi.
 
23.16: Elon Musk da sosyal medya paylaşımında şu Bahmut'un Rus birlikleri tarafından neredeyse tamamen kuşatılmış durumda olduğunu yazdu. Musk, Ukrayna ve Rus birliklerinin bölgedeki yerlerini yerini gösteren harita verilerini değerlendirirken, şehrin üç taraftan kordona alındığını belirtti.
 
23.14: Bloomberg ajansı, Bahmut'taki (Artemovsk) duruma ilişkin son haber analizinde, Batı'da bazılarının bu yerleşim biriminin özel stratejik önemini anayamadıklarını yazdı. Makalede, "Bahmut'un ele geçirilmesi, Rusya'nın, Putin tarafından Rusya'nın bir parçası ilan edilen Ukrayna'nın Donbass bölgesinin tamamını almasına yönelik kritik bir adım olacaktır" denildi.
 
23.11: ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Doğu Asya ve Pasifik İşleri Daniel Kritenbrink, Çinli Spacety Co şirketinin, Wagner özel ordusuna uydu görüntülerini sağladığını iddia etti.
 
23.04: Pentagon, Ukrayna'daki çatışmanın gidişatına ilişkin karamsar bir tablo çizdi. ABD Savunma Bakan Yardımcısı Colin Kahl, Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri çatışmanın iki ya da üç yıl daha sürebileceğini söyledi. Kahl ABD Kongresi'ndeki konuşmasında, “Çatışmanın gidişatına dair kesin bir şey  bilmiyoruz. Çatışma altı ay içinde veya belki iki veya üç yıl içinde sona erebilir" dedi. Aralık 2022'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun uzun sürebileceğini söylemişti.
 
23.02: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'nın Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'ndaki (START) katılımının askıya alınmasını öngören yasayı imzaladı.  Putin'in imzasıyla birlikte Avrupa Konseyi'nin uluslararası anlaşmaları, 16 Mart 2022'den itibaren Rusya'da yürürlükten kaldırılmış sayılıyor. Putin, Rusya'nın Avrupa Konseyi'nin uluslararası anlaşmalarından çekilmesini öngören yasa tasarısını 17 Ocak 2023'te parlamentonun alt kanadı Duma'ya sunmuştu. Rusya liderinin çekilmeyi önerdiği belgeler, Avrupa Konseyi Tüzüğü, Avrupa Konseyi'nin İmtiyaz ve Muafiyetlerine Müteallik Genel Anlaşma ve ona ek beş protokol, İnsan Hakları ve Ana Hürriyetlerin Korunmasına Dair Sözleşme ve ona ek on protokol, Terörizmin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi, Avrupa Sosyal Şartı, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı olarak belirtilmişti. (Sputnik)
 
18.04: Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, "2022 yılının makroekonomik sonuçları beklenenden daha iyi oldu" dedi. Mişustin, yaptırımlara rağmen ekonomik istikrarın güçlendiğini, iş dünyasının tedarik zincirlerini yeniden biçimlendirdiğini ve yeni dış pazarlar keşfetmeye başladığını söyledi.
 
17.57: ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "Rusya'yı destekleyen veya yaptırımları ihlal eden Çinli şirketlere ve bireylere yaptırımlar getirmekten çekinmeyeceğiz" dedi. Blinken, "Pekin Ukrayna ihtilafında Rusya'yı desteklerse, Çin yalnızca ABD ile değil, diğer ülkelerle de ilişkilerde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalır" diye ekledi.
 
17.56: Rusya Merkez Bankası 1 Mart için resmi döviz kurlarını açıkladı: ABD doları 74,89 ruble, euro 79,51 ruble, yuan 10,75 ruble.
 
17.55: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya'da yaptığı açıklamada, “Bu savaşın sona ermesinin de Rusya ile ilişkilerin normal dönmesini sağlayamayacağını anlamalıyız. Artık geriye dönmenin yolu yok" dedi.
 
17.48: Tayvan, ünlü Rus opera sanatçısı Anna Netrebko'nun 5 Mart'ta gerçekleştirmesi planlanan konserini iptal etti. Kararın gerekçesi olarak, "kamuoyu nezdinde artan endişeler" gösterilirken, Tayvan Merkezi Haber Ajansı Kültür Bakanlığı'na atıfta bulunarak, "halkın ve aktivistlerin yetkililere Netrebko'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e verdiği desteği hatırlatan protestolarının ardından iptal kararının alındığını" duyurdu.
 
16.27: Shot Telegram kanalının bir kaynağına göre Moskova yakınında düşen İHA, Ukraynalı Ukrjet firması tarafından üretilen UJ-22 Airborne modeliydi. İHA'nın menzili 800 km, hızı saatte 130–140 km, yük kapasitesi 20 kg. Haberde "Dronun yakıtı bitmiş, irtifa kaybederken ağaçlara takılmış, kanadı hasar görüp düşmüş olabilir" denildi. 
 
16.24: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın şu anki önceliğinin özel askeri harekatın hedeflerine ulaşmak olduğunu ve Kiev'in müzakere masasına oturmasının hukuki olarak mümkün olmadığını söyledi. Günlük basın toplantısı düzenleyen Peskov'a Kiev'le müzakere olasılığının ne kadar yüksek olduğu soruldu. Mevcut durumda Rusya'nın mutlak önceliğinin özel askeri harekatın hedeflerine ulaşmak olduğunu belirten Peskov, geçen yıl Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in aldığı karara atıfta bulunarak Ukrayna'da müzakereler konusunda bazı hukuki engeller bulunduğuna işaret etti. Kremlin Sözcüsü, "Açık konuşmak gerekirse, şu anda hiç kimse Ukrayna tarafından müzakereler konusunda bir sinyal geldiğini söyleyemez. Biz, Ukrayna tarafının müzakere yapmasının hukuki olarak mümkün olmadığını düşünüyoruz ve buna göre hareket ediyoruz" ifadelerini kullandı. Sahada bazı gerçeklikler bulunduğunu ve bunların artık Rusya'nın parçası olduğunu söyleyerek Rusya Federasyonu'na bağlanan yeni bölgeleri işaret eden Peskov, Moskova'nın bu bölgelerle ilgili asla hiçbir taviz veremeyeceğinin altını çizdi. (Sputnik)
 
16.20: Rusya'nın önde gelen İHA uzmanlarından Denis Fedutinov, RIA Novosti'ye verdiği demeçte, Moskova yakınlarındaki Kolomna yakınlarına düşen dronun muhtemelen Ukrayna'da üretilmiş bir UJ-22 Airborne kamikaze drone olduğunu açıkladı. (Arşiv fotoğrafı)
 
 
16.18: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, FSB mensuplarına seslendiği konuşmasında, "verilen görevleri yerine getirirken tam bir özveri ve mücadele ruhu beklediğini" söyledi.
 
15.48: Finlandiya'da Rusya sınırına duvar inşaatı başladı. Yerel YLE TV, sınıra ilk etapta 200 kilometrelik duvar inşaatına başlandığını duyurdu. Duvarın ilk üç kilometrelik bölümü bu yıl haziran ayında tamamlanacak. Finlandiya, Rusya ile 1340 kilometrelik sınıra sahip. 
 
15.47 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Güvenlik Servisi FSB'nin yıllık genel toplantısında yaptığı konuşmada, teşkilata Rusya-Ukrayna sınırını kontrol altında tutması ve Ukraynalı sabotaj gruplarının engellenmesi talimatını verdi.
 
14.46: SHOT Telegram kanalı ise, İHA'nın Moskova bölgesindeki Gazprom kompresör istasyonunun yakınına düştüğünü, maksimum 800 kilometre uçuş menzili ve 20 kilogram yüke sahip bir UJ-22 saldırı İHA'sı olduğunun varsayıldığını duyurdu. İnternetteki bilgilere göre bu Ukrayna'da UKRJET tarafında üretiliyor.
 
14.42: Rus basınına yansıyan ilk bilgilere göre Moskova yakınlarındaki Kolomna'da bir benzin kompresör istasyonunun 100 metre yakınına İHA  düştü.
 
14.32: Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov, başkentin banliyölerinden birine insansız hava aracı düştüğünü duyurdu. Vali Vorobyov, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, Moskova bölgesinde, Kolomna'nın Gubastovo köyü yakınlarında düşen İHA'nın hedefinin bir sivil altyapı tesisi olabileceğini söyledi. Vali, "Hedef muhtemelen bir sivil altyapı tesisiydi, ama bu gerçekleşmedi. Bölgede can kaybı veya yıkım yok” dedi. Gubatsovo köyü Moskova'ya 110 kilometre mesafede. Bölges Valisi, Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve diğer yetkili makamların soruşturma yürüttüğünü, vatandaşların güvenliğini tehdit eden bir durum olmadığını söyledi. (Fotoğraf: M. Komsomolets)
 
14.10: Moskova'daki bir mahkeme Rusya ordusunun üç askeri birimi hakkındaki materyalleri kaldırmayı reddettiği için Wikimedia'ya 2 milyon ruble para cezası verdi.
 
14.09: Fransa Sayıştay raporuna göre, Fransa'nın 2022'de Ukraynalı mülteciler için yaptığı harcama 634 milyon euro oldu.
 
14.05: Yandex.Music uygulaması öğlen saatlerinde çöktü. Rus ajanslarına göre, Moskova saatiyle 13.40 itibariyle 2 bin 36 şikayet kaydedildi. Şikayetlerin çoğu Moskova, St. Petersburg ve Novosibirsk'ten geldi.
 
14.02: Antalya'dan Samara'ya sefer yapması gereken Red Wings havayolunun uçağı, teknik arıza nedeniyle kalkamadı. Havayolu şirketi, WZ1362 Antalya-Samara uçuşunun yolcularından özür diledi, Moskova'dan yollanacak yedek uçakla seferin tamamlanacağına söz verdi. 
 
14.00: Rusya Savunma Bakanlığı, St.Petersburg üzerindeki hava sahasının Batı Askeri Bölgesi'ne bağlı hava savunma kuvvetlerinin talimi için kapatıldığını açıkladı. Açıklamaya göre, olası bir yabancı uçan objenin tesbiti, durdurulması için tatbikat yapıldı. Bu açıklama öncesinde Kremlin Sözcüsü Peskov hava sahasının neden kapatıldığına dair ayrıntı vermedi ama Devlet Başkanı Putin'in konuyla ilgili haberdar edildiğini belirtti. (Sputnik)
 
12.56: Kremlin Basın Sözcüsü Peskov, Ukrayna ile müzakere olasılığını değerlendirerek, Rusya Federasyonu'na dahil olan yeni bölgeler, bu amaçla yapılan anayasa değişikliğe ile ortaya çıkan yeni gerçekliklerden ve özel askeri operasyonun hedeflerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Günlük medya brifinginde konuşan Peskov, "Bazı gerçekler var. Yani Rusya'nın iç işi olmuş gerçekler. Bununla yeni Rusya topraklarını kast ediyorum. Rusya'da kimsenin göz ardı edemeyeceği ve Rusya tarafının asla vazgeçemeyeceği Rusya Federasyonu Anayasası var. Bunlar çok önemli bir gerçekler" dedi.
 
12.47: Çin'e resmi bir ziyaret gerçekleştiren Belarus lideri Lukaşenko Çin medyasına konuştu. Belta ajansının aktardığına göre Lukaşenko şu anda Ukrayna'daki çatışmayı durdurmak için en ideal zaman olduğunu, Rusya'nın ekonomisini askeri temelde yeniden yapılandırması halinde fırsatın kaçabileceğini söyledi.
 
12.44: Yandex, Rusya pazarından çekilen Booking ve Airbnb gibi hizmetlere alternatif bir otel ve uçak bileti rezervasyon uygulaması çıkardığını duyurdu. Puteşestviya (Seyahatler) adlı uygulamanın iOS ve Android versiyonları bulunuyor.
 
12.03: Haber ajanları beklendiği gibi saat 12.00 itibarıyla St. Petersburg Pulkovo Havalimanı'nda uçuşlara yeniden izin verildiğini duyurdu.
 
11.42: St. Petersburg'daki Pulkovo Havalimanı uçuşları geçici olarak durdurdu. RBC'nın aktardığına göre karar St. Petersburg hava sahasına giren insansız bir hava aracını tespit etmek amacıyla alındı. Gazete izinsiz girişleri önlemek amacıyla tasarlanan Kavyor (Halı) planının devrede olduğunu yazıyor. Kommersant havaalanında yolcu check-inlerinin sürdüğünü, ancak uçakların kalkışına izin verilmediğini bildiriyor. REN TV ise savaş uçaklarının havalandığını ve hava sahasını ihlal eden aracın arandığını aktardı. Havaalanı 12.00'a kadar kapalı kalacak.
 
Moskova'dan St. Petersburg'a giden uçakların geri döndüğü bildiriliyor. Yerel Fontanka haber portalı Rusya Savunma Bakanlığı'nın şehre 160-200 km mesafede bir insansız hava aracı tespit ettiğini ve Pulkovo yönetimini bilgilendirdiğini yazıyor. Şehrin farklı bölgelerinde sabah saatlerinden bu yana savaş uçağı sesleri işitiliyor.
 
10.37: Moskova, St. Petersburg, Belgorod ve Kırım'da yayın yapan televizyon kanallarında normal yayın akışının yerine hava saldırısı uyarısının yapıldığı bildiriliyor. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı telvizyonların serverlerlarının hacklendiğini, hava saldırısı uyarılarının gerçek olmadığını açıkladı. 
 
10.28: Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Belgorod vilayetinde insansız hava aracı bir apartman dairesinin penceresinden içeri daldı. Vali Valentin Demidov olayda kimsenin yaralanmadığını, bina sakinlerinin güvenli bir yere tahliye edildiğini açıkladı. İHA'ların menşei konusunda bir açıklama yapılmadı.
 
09.59: Rus tur operatörü Fun&Sun (eski Tui Rusya) mayıs tatillerinde Güney Kıbrıs'a Kuveyt üzerinden tur satışına başladı. Kuveytli Jazeera Airways'in uçaklarıyla gerçekleşecek seferler Kuveyt'te 3 saatlik bekleme süresiyle birlikte toplamda 11 saat sürecek.
 
09.54: Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko resmi bir ziyaret için Çin'e gitti. Belta ajansı ziyaretin "iki ülke arasında uzun yıllara yayılmış dostluk ve işbirliğini geliştirme sürecinin devamı" olduğunu yazdı.
 
09.46: Rusya'nın Karadeniz limanlarından Tuapse'de bir petrol depolama alanında yangın çıktı. Acil Durumlar Bakanlığı rezervuarların yangından etkilenmediğini açıkladı. Yerel 93.ru portalı gece saatlerinde bölgede iki patlama işitildiğini aktarıyor.  Depolama alanının Rosneft'e ait olduğu öğrenildi.
 
09.12: Moskova Borsası'nda dolar 10 günlük aradan sonra yeniden 74 rublenin altına geriledi. Euro da 78,6 rubleden işlem görüyor.
 
08.41: St. Petersburg'da Rosgvardiya binasını yakmaya çalışan bir kişi tutuklandı. RBC gazetesi, Aleksey Baranov adlı Petersburglunun Zanevski Bulvarı'ndaki Rosgvardiya binasını kundaklamak için ocak ayında girişimde bulunduğunu yyazıyor.
 
08.38: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov "Putin'in Rusya'nın amaçlarına tercihen barışçıl yollarla ulaşmasına yardımcı olacak her türlü temasa açık olduğunu" açıkladı. Peskov son dönemde Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Başkanı Macron'dan Putin'le temas kurmak için bir girişimin olmadığını söyledi.
 
08.34: Rusya Tur Endüstrisi Birliği yaz mevsiminde Türkiye'ye düzenlenecek havayolu seferlerinin sayısının en az 4 kat artması gerektiğini açıkladı. Birlikten yapılan açıklamada şu anda 200 civarında gerçekleşen haftalık sefer sayısının, talebe yetişmek için mayıs tailinde 300-400, yaz mevsiminde ise en az 850'ye çıkması gerektiği belirtildi. Birlik aksi takdirde fiyatların kaçınılmaz olarak yükseleceği uyarısında bulunuyor.
 
27 Şubat Pazartesi
 
23.28: Türk hazır giyim markalarından NetWork, Moskova'da iki mağaza açtı. Mağazalar Aviapark ve Metropolis alışveriş merkezlerinde bulunuyor.
 
23.02: Deutsche Bank analistlerinin raporunda, Ukrayna operasyonu öncesine kıyasla Rusya ekonomisinin petrol ve doğal gaz ihracatından elde ettiği gelirin günlük 500 milyon dolar azaldığı iddia edildi. Raporda, "Eskiden günlük 500-600 milyon dolar olan petrol geliri girişi, Rus Ural petrolünün yüzde 40'ı bulan oranlarda iskontolu satılmasıyla günde 300 milyon dolara düştü" denildi. Rusya Maliye Bakanlığı'na göre 2023'ün başında hazinenin petrol ve gaz gelirleri yıllık bazda yüzde 47, petrol dışı ve gaz dışı gelirler yüzde 28 düştü.
 
22.58: Macaristan merkezli "düşük maliyetli" havayolu şirketi Wizz Air, 14 Mart'tan itibaren Moldova'nın başkenti Kişinev'e tüm uçuşları durduracak. Kararı Ukrayna'daki durumla bağlantılı olarak "güvenlik kaygıları" ile gerekçelendirildi.
 
22.57:  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'in Kiev ziyareti sırasında yaptığı açıklamada "Yasadışı faaliyetlerde kullanılan küçük bir kısmı dışında, Rus varlıklarına el konulmasının önünde ciddi yasal engeller var" dedi. Yellen, "Rusya Ukrayna'ya tazminat ödemeli, müttefikler bunun nasıl yapılacağına dair seçenekleri tartışıyor" diye ekledi.
 
22.54: Belçika, Rusya'nın varlıklarının 58 milyar euroluk kısmını dondurdu. The Brussels Times'ın Belçika Maliye Bakanı Vincent Van Peteghem'e dayandırdığı haberine göre, bu tutar AB ülkelerindeki en büyük blokaj anlamına geliyor. 2022 sonu itibarıyla AB ülkeleri toplamda 68 milyar euroluk Rus varlığını dondurmuştu.
 
22.42: ABD Hazine Bakanı Yellen, Ukrayna’ya daha önce vaad edilen 9 milyar 900 milyon dolarlık ekonomik yardımın 1 milyar 250 milyon dolarlık ilk diliminin iletildiğini belirtti. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Yellen, görüştüğü Devlet Başkanı Zelenskiy ile, “2023’ün üçüncü çeyreğinin sonuna kadar sağlanacak toplam 9.9 milyar dolarlık bütçe yardımı paketinin 1.25 milyar dolarlık dilimi dahil” ekonomik yardımı değerlendirdiler. Yellen’in Zelenskiy ile görüşmesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Washington’un şu ana kadar Kiev’e 14 milyar dolarlık ekonomik yardım sağladığı kaydedilerek, “Önümüzdeki aylarda en az 8 milyar dolarlık ekonomik yardım daha tahsis edilecek” ifadesine yer verildi. (Sputnik)
 
18.36: Rusya Merkez Bankası tarafından belirlenen resmi dolar kuru, yarın için  75,43 ruble olarak açıklandı. Böylece Nisan 2022'den bu yana ilk kez 75 ruble aşıldı. 
 
18.34: Rusya Federasyonu böge yönetimi başkanları arasında ABD yaptırımları kapsamına girmeyen tek bir isim kaldı: Uzak doğudaki Yahudi Özerk Bölgesi valisi Rostislav Goldstein. 24 Şubat'ta ABD, Rus vatandaşlarına karşı yeni bir yaptırım paketi ilan etmiş, daha önce yaptırım uygulanmayan onlarca vali ve federal birim başkanı da listeye dahil edilmişti. (M. Komsomolets)
 
18.29: Başkan Putin, Amerikalı aktör Steven Seagal'e Dostluk Nişanı verdi. Devlet başkanının ilgili kararnamesi resmi yasal bilgi portalında yayınlandı. Belgede, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın ABD ve Japonya ile insani ilişkiler özel temsilcisi olan Seagal'ın uluslararası kültürel ve insani bağların-işbirliğinin gelişmesine büyük katkılarından dolayı Dostluk Nişanı ile ödüllendirildiği belirtildi.
 
18.25:  Arnavutluk'ta alıkonulan ve muhtemelen Rus ham petrolü yüklü olduğu belirtilen Liberya bandıralı bir tankerin Rus kaptanı tutuklandı, mürettebatın pasaportlarına el konuldu. (Kommersant)
 
18.24: Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Kanada yaptırımlarına yanıt hazırlandığını ve yakında açıklanacağını duyurdu.  
 
16.36: Almanya merkezli Kiel Dünya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü'ne göre, Ukrayna'ya askeri yardımlar 46,6 milyar doları buldu. Bu, ABD'nin Afganistan'daki savaş için yaptığı yıllık ortalama harcamayı aştı.
 
16.33:  Güney Kore'nin Rusya karşıtı ticari yaptırımları genişletti. Rusya Dışişleri Bakanlığı bu karardan dolayı derin hayal kırıklığına uğrandığı açıklamasını yaptı.  Seul yaptırım listesine 741 tür malı daha (makineler, rulmanlar, ısı değiştiriveleri - eşanjörleri vb) dahil ettiğini açıkladı.
 
16.32: Rusya'da otomobil üretimi 2022'de yüzde 60 düştü. Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Albert Karimov, geçen yıl ülkede toplam 620 bin araç üretildiğini söyledi.
 
16.28: Rusya'nın eski Federal Halk Sağlığı Dairesi Başkanı, Duma miletvekili doktor Gennadi Onişçenko, deprem sonrası Türkiye'de olası bir kolera salgını konusunda uyarıda bulundu. Rus doktor, büyük depremin ardından bulaşıcı hastalıkların yaşanması riskinin ana nedeninin, doktorların ve sağlık sisteminin üzerindeki artan iş yükü olduğunu söyledi.  (M. Komsomolets)
 
16.27: Rusya'nın uluslararası rezervleri son bir haftada 6,9 milyar dolar düşerek 582,1 milyar dolar oldu.
 
15.03: Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev yakınlarındaki Ukrayna ordusunun elektronik istihbarat merkezini vurduğunu bildirdi.
 
13.13: Peskov, Kremlin için Moldova'nın Transdinyester bölgesi ve çevresindeki durumun yakın ilgi konusu ve endişe kaynağı olduğunu söyledi. Peskov, "Durum çalkantılı ve dışarıdan kışkırtılıyor" dedi. Peskov "Kiev rejimindeki ve Avrupa ülkelerindeki muhaliflerimizinbölgede her türlü provokasyona muktedir olduğunu biliyoruz. Bunun farkındayız" diye konuştu.
 
13.11: Peskov, bu haberler Çin tarafından yalanlandığı için, Moskova'nın Pekin'den silah tedarik edilmesiyle ilgili iddialar hakkında yorum yapmanın bir anlamı olmadığını söyledi.
 
13.06: Kremlin Sözcüsü Peskov, şu anda Ukrayna müzakereleri için herhangi bir ön koşul olmadığını söyledi. Russia Today'in aktardığına göre Peskov,  "Şu anda tüm bu durumun barışçıl bir yönde gelişmesi için herhangi bir ön koşul görmüyoruz" dedi. Peskov, gazetecilere verdiği demeçte, "Özel askeri operasyon devam ederken, belirlenen hedeflere ulaşma yolunda ilerliyoruz" dedi.
 
13.04: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaklaşık 20 ülkenin BRICS ve Şanghay İşbirliği Örgütü'ne katılma isteğinde olduklarını söyledi. Lavrov bu ülkelerin hangileri olduğunu belirtmedi.
 
13.01: Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in Ukrayna’daki tahılın ülke limanlarından çıkarılmasına ilişkin yapılan tahıl anlaşması kapsamında Rus tarım ürünleri ile amonyomunun da dış pazarlara ulaştırılmasına dair garantiler verilmesi üzerinde çalıştığı açıklandı. Ukrayna ve Rusya tahılının dünya pazarlarına ulaştırılması için yapılan anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili sürdürülen görüşmelerine yakın olduğu belirtilen bir kaynak, Sputnik'e verdiği demeçte “(Rus tahılı ve amonyumunun dış pazarlara ulaştırılması önünde) hiçbir engel kalmaması konusunda batı ülkelerinden garanti alınmasını istiyoruz. Şu anda lojistik, sigorta ve ödeme konusunda engeller bulunuyor. Batı ülkelerinden çok net garantiler almak istiyoruz ve bunların resmi olarak duyurulmasını istiyoruz” dedi.
Kaynak, “Söz konusu garantilerin alınması Karadeniz tahıl girişiminin engelsiz çalışmasına tabii ki yardım edecektir” ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
12.38: Yandex programcı yetiştirmek için Rusya'nın yanı sıra ilk kez Kazakistan ve Sırbistan'da okul açtı. Eğitimler Akademiya Yandeksa tarafından online rejimde verilecek, pratik uygulamalar şirketin Moskova, Belgrad ve Alma Ata'daki ofislerinde gerçekleşecek.
 
12.10: Avrupaya petrol taşıyan Drujba hattının işletmecilerinden Transneft "ödeme yapılmadığı" gerekçesiyle Polonya'ya sevkiyatı durdurdu. Polonyalı petrol şirketi Orlen 25 Şubatta Rusya'dan petrol alımına son verdiğini açıklamıştı.
 
12.04: Kazakistan Rusya'daki ticari temsilciliğini kapattı. Temsilcilik 2009 yılında Moskova ve Kazan'da açılmıştı. Kazakistanlı yetkililer kararı "optimizasyon çalışmalarına" bağladı.
 
11.40: Rusya'nın Ulyanovsk şehrinde beş katlı bir apartmanda doğal gaz patlaması meydana geldi. TASS ajansı patlama sonucunda iki kişinin yaralandığını bildiriyor.
 
11.23: Odessa şehri yüksek voltaj hattının kapatılması nedeniyle neredeyse tamamen elektriksiz kaldı. Ukraynalı etkililer şehrin dün gece 14 kamikaze dronun hedefi olduğunu açıkladı.
 
10.35: Rusya'nın önde gelen siyaset bilimcilerinden Gleb Pavlovski 71 yaşında hayatını kaydetti. Pavlovski'nin kurduğu Etkili Politika Vakfı Vladimir Putin'in 2000 yılındaki seçim kampanyasını yönetmiş, ancak 2010'lardan itibaren muhalif bir pozisyon almıştı. Odessa doğumlu Pavlovski Ukrayna'ya düzenlenen özel askeri operasyona karşı çıkan isimler arasındaydı.
 
10.05: DNR yetkilileri Bahmut'taki çarpışmaların neredeyse şehir merkezine kadar ulaştığını açıkladı. Denis Pişulin'in danışmanı Kimakovski Wagner üyelerinin "neredeyse şehir merkezinde" çarpıştığını söyledi.
 
09.32: Rusya'nın Zaporojye'deki temsilcilerinden Vladmir Rogov RİA'ya verdiği söyleşide "tayin edici çarpışmanın" kendi bölgelerinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. Batılı askeri uzmanlar da Kırım'ın kara yolu bağlantısını kesmek için Ukrayna'nın Melitopol yönünde bir karşı taarruza geçeceğini tahmin ediyor.
 
09.28: Ukrayna'da dört bölgede hava saldırısı alarmı verildi: Poltava, Harkov, Dnyepropetrovsk ve Zaporojye. Kommersant bölgelerden henüz bir patlama haberi gelmediğini yazıyor.
 
08.54: Vladimir Zelenskiy Donbass'taki askeri operasyonların başında bulunan General Eduard Moskalev'i görevden aldı. Moskalev 2022 mart ayından beri bu görevi yürütüyordu. İlgili başkanlık kararnamesinde Moskalev'in neden görevden alındığı konusuna değinilmedi.
 
08.52: Rusya Ulaştırma Bakanlığı Çin'e düzenlenen uçak seferlerinin yüzde 60-70 oranında azalma olasılığı bulunduğunu açıkladı. Geçtiğimiz hafta havacılık sektörü temsilcileri Rus havayolu şirketlerinin kullandığı yabancı menşeili uçakların kayıt problemi nedeniyle Çin'in bu uçakları kabul etmediğini duyurmuştu.
 
08.46: Avrupa Komisyonu'nun diplomasiden sorumlu başkan yardımcısı Josep Borrell, Çin'in önerdiği planın "barış planı" sayılamayacağını söyledi. Borrell Çin dışişlerinin açıkladığı belgenin "kurbanla saldırganı aynı kefeye koyduğunu" belirtiyor.
 
08.44: Rusya Alışveriş Merkezleri Birliği ile Belaruslu Swed House Rusya genelinde 1000 m2 alana sahip 10 mağaza açmak için anlaşma imzaladı. Kommersant gazetesi Swed House'un IKEA benzeri ürünler sattığını yazıyor.
 
08.37: Amerikan gazetesi The Hill, Washington yönetiminin son 1 yılda Ukrayna'ya yardım için 75,5 milyar dolar para harcadığını hesapladı. Bu miktarın 29,3 milyar dolarlık kısmını askeri yardımlar oluşturuyor.
 
26 Şubat Pazar
 
21.39: Belarus Güvenlik Konseyi Devlet Sekreteri Volfoviç, ülkede OHAL uygulanması durumunda askeri örgütlerdeki kişi sayısının yaklaşık bir buçuk milyon olacağını belirtti. (Sputnik)
 
21.35: Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Donbass bölgesini "Rusya ve Rus dünyasının ileri karakolu" olarak nitelendirdi. Pazar günü Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde Donbass cumhuriyetlerinden gelen çocuklarla buluşan Kirill, Donbass'taki çatışmaları "Rusya'nın tarihi mirası için bir mücadele olarak" nitelendirdi. "Bu mücadele adil" diyen Patrik, "Genç neslin bunu anlaması çok önemli" diye ekledi.
 
21.31: Almanya'da ABD ordusunun kullandığı Ramstein hava üssü yakınlarında bir protesto gösterisi düzenlendi. Yaklaşık 2 bin 500 gösterici, hava üssünün kapatılmasını ve ABD ordusunun Alman topraklarından çekilmesini talep etti. Protestocular ayrıca Rusya ile Ukrayna arasında barış görüşmelerinin başlatılmasını istedi. Olaysız biten gösteride bazı protestocu Rusya ve Donetsk Halk Cumhuriyeti bayraklarını açtı. (M. Komsomolets)
 
21.28: Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov. söz verilen Amerikan Patriot uçaksavar füze sistemlerinin henüz Ukrayna ordusuna teslim edilmediğini söyledi.  
 
21.27: Alman basınına göre Volkswagen, arabalarının Çin'den Rusya'ya paralel ithalat yoluyla sevkiyle mücadele etmeye çalıştığını, bu tür ticareti gerçekleştirecek Çinli otomobil satıcılarını "kara listeye" alacağını duyurdu. 
 
21.26: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik danışmanı Jake Sullivan, CNN ile röportajında "Çin, Rusya'ya askeri yardım konusunda nihai bir karar vermedi" dedi.
 
21.25: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin'in Ukrayna için çözüm önerilerini eleştirdi. Scholz, "Bu belgede Rus birliklerinin Ukrayna topraklarından çekilmesine ilişkin bir madde bulunmuyor" dedi.
 
21.24: Rus yerel yetkililerin açıklamasına göre bugün Ukrayna ordusu Rusya'nın Kursk bölgesini birkaç kez bombaladı. Saldırıda can kaybı olmadı, ancak bazı köylerin elektriği kesildi.
 
21.23: CIA Başkanı William Burns, yalnızca Kiev'in savaş alanındaki başarılarının Ukrayna'daki çatışmayı çözme yolunda müzakere sürecini hızlandıracağını savundu.
 
21.22: Suudi Arabistan, insani yardım olarak Ukrayna'ya 410 milyon dolar tahsis etme kararını açıkladı.
 
13.43: Almanya Savunma Bakanı Pistorius, Ukrayna'nın Kırım'ı iade edip etmeyeceği konusundaki kararı Batı'nın değil kendisinin vereceğini söyledi. Pistorius, Çin'in Ukrayna barış planına ilişkin olarak da "Çin'i sözlerle değil, eylemlerle değerlendireceğiz" dedi.
 
13.41: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin ABD'ye F-16 savaş uçaklarını da içeren yeni bir silah ihtiyaç listesini yollamaya hazırlandığı bildirildi. (CNN)
 
13.40: Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başkan Yardımcısı Vadim Skibitsky, Kiev'in elinde Pekin'in Moskova'ya askeri yardım sağladığına ve özellikle silah yolladığına dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi.
 
10.55: Putin, Rossiya 1 TV kanalında yayınlanan "Moskova Kremlin Putin" programı için gazeteci Pavel Zarubin ile yaptığı röportajda, "Sonunda, çok kutuplu bir dünya, uluslararası arenada herkese  saygı, herkesin çıkarlarını gözetme mücadelesini savunan bir duruşun galip geleceğinden hiç şüphem yok" dedi .
 
10.48: Başkan Putin'e göre, Moskova Batılı ülkelerin Rusya'yı bölme planlarının kağıda döküldüğünü belirterek, "Bu planlara müdahale edilmeseydi Rus milleti gibi bir etnik grubun bugünkü haliyle hayatta kalıp kalamayacağını bile bilemezdik. Tek bir Rus halkı yerine Moskovalılar, Urallar vb. olurdu" dedi. Putin, "Bunların hepsi planlarda vardı, bu planlar kağıda da döküldü. Önce Sovyetler Birliği'nin, ardından Rusya'nın bölünmesi Batı'nın ortak hedefi olarak belirlendi" diye ekledi.
 
10.36: Başkan Putin, "Batı'nın tek bir amacı var: Eski SSCB'yi ve Rusya Federasyonu'nu dağıtmak, sonra Rusya'yı sözde medeni halklar ailesine kabul edebilirler. Ancak Batı önce Rusya'yı ayrı ayrı küçük parçalara ayırmaya, itip kakmaya ve kendi kontrolü altına almaya çalışıyor" dedi. Rossiya 1 TV kanalına konuşan Putin, bu senaryo karşısında Rusya'nın başarısının ve zaferinin ana koşulunun halkın birliği olduğunu söyledi. Putin, "Halkımızın birliği, bir mecaz ifade değil, bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Rusya halkı birleştiğinde, birlik olduğunda eşi benzeri yoktur. Bu birlik, tüm başarılarımızın ve tüm zaferlerimizin ana koşuludur" dedi.
 
09.47: Rusya'nın BM Daimi Temsilci Birinci Yardımcısı Polyanskiy, Batılı ülkelerin Ukrayna konusunda Genel Kurul kararı alırken diğer devletlere baskı uyguladığını söyledi. Rusya'yı kınayan ve Ukrayna topraklarından derhal çekilmesini talep eden karara 141 ülke lehte oy verdi, 7'si karşı çıktı, 32'si çekimser kaldı.
 
09.41: CIA Direktörü William Burns,  ABD'nin Çin'in Rusya'ya silah göndermeyi düşündüğünden emin olduğunu, ancak ellerindeki istihbarata göre Pekin'in henüz nihai bir karar vermediğini söyledi. Burns, "Öldürücü silahların fiilen teslimatına dair henüz kanıt görmüyoruz" dedi. Cuma günü Çin hükümetinin Rusya'ya insansız hava araçları ve mühimmat sağlamayı planladığını iddia etmişti. CIA başkanı, Beyaz Saray'ın böyle bir kararın olası sonuçları konusunda Çin'i uyardığını söyledi. Başkan Biden de iki gün önce benzer açıklamada bulunmuş, şu ana kadar silah yollandığına dair kanıt olmadığını, bu gerçekleşirse Çin açısından "sonuçları olacağını" söylemişti. Çin 12 maddelik bir barış planı açıklayarak derhal ateşkes önermiş, Ukrayna'ya silah sevkyatının ve tek taraflı yaptırımların sona erdirilmesi çağrısında bulunmuştu.
 
09.38: Kırım bölge yönetimi başkanı Sergey Aksyonov, Kahovka barajının Ukrayna ordusu tarafından havaya uçurulması halinde Kırım için bir tehdit oluşturmayacağını, gerekli önlemlerin alındığını söyledi.
 
09.37: Operasyonun 1. yıldönümü nedeniyle cumartesi günü dünyanın pek çok şehrinde Ukrayna'yı destekleyen organize mitingler gerçekleşti. Ukrayna bayrakları ve posterleri taşıyan binlefde kişi Brüksel, Paris, Berlin, Londra, Cenevre, Krakov ve diğer pek çok Avrupa şehrinde sokak gösterilerine katıldı. ABD'de Washington balta olmak üzere bir çok şehride Ukrayna yanlısı gösteriler düzenlendi.
 
09.36: Almanya’nın başkenti Berlin’de cumartesi günü binlerce kişi hükümetin Ukrayna’ya daha fazla silah vermesine karşı sokağa çıktı. Protestocular, Almanya’nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le müzakerelerin yolunu açarak gerilimi düşürmesini istedi. The Guardian’da yer alan habere göre, polis “Barış için Başkaldırı” isimli eyleme yaklaşık 13 bin kişinin katıldığını açıkladı. Eylemi organize edenler ise Berlin başta olmak üzere çeşitli şehirlerde toplam 50 bin kişinin sokağa çıktığını söyledi. (t24.com.tr)
 
09.31: Avrupa Birliği'nin Rusya'yı hedef alan 10'uncu yaptırım paketinin yeni detayları beli oldu. Yaptırım listesine 87 kişi ve 34 kuruluşu daha ekledi. Rusya'nın operasyonuyla ilgili sorumluluğu olduğu savunulan kişilere seyahat yasağı getirildi ve AB'deki  mal varlıkları donduruldu. Rusya Federasyonu parlamentosunun üst kanadı Federasyon  Konseyi'nin üyeleri ile 19 bakan yardımcısı, çok sayıda hükümet yetkilisi ile dört Duma milletvekili yaptırım listesine katıldı.Rusya'daki önde gelen TV kanalları ve medya gruplarının üst düzey yöneticileri ve bazı ünlü program sunucular da yaptırım listesine  dahi edildi.
 
25 Şubat Cumartesi
 
21.44: Avrupa Komisyonu, Rusya'ya yönelik 10'uncu yaptırım paketinin yürürlüğe girmesinin ardından, 2021 itibarıyla AB'nin Rusya'ya yaptığı ihracatın neredeyse yarısının yaptırım kapsamına girdiğini duyurdu. Son yaptırımların AB ülkelerinden Rusya'ya yapılan ihracatı toplam 11,4 milyar euro etkileyeceği, önceki yaptırımların ihracata etkisinin de 32,5 milyar euro olarak tahmin edildiği bildirildi. Böylece Avrupa Birliği toplamda Rusya'ya yaptığı ihracatın yüzde 49'unu yaptırım kapsamına almış oldu. Kısıtlamalar özellikle elektronik, özel araçlar, kamyon ve uçak motor parçaları, çift kullanımlı ürünler, inşaat sektörü ve yüksek teknolojili ürünleri etkiledi.
 
21.37: AB 10'uncu yaptırım paketinde Rusya'nın en büyük bazı bankalarını da hedef aldı. Tinkoff, Alfa-Bank, Rosbank ve FNB'ye yaptırım uygulanacak.
 
AB'nin yayınladığı yeni yaptırım listesine 34 şirket ve kuruluş girdi. Listede Tinkoff Bank, Alfa Bank, Rusya Ulusal Refah Fonu (NWF), Rusya Ulusal Reasürans Şirketi (RNRC - Merkez Bankası'nın yan kuruluşu), MIA "Segdnya Rssiya" (RIA Novosti, Sputnik ve bağlı diğer medya organları), medya grubu "Patriot" ("RIA FAN", "Nevskiye Novosti", Mütevelli Heyeti başkanı - PMC "Wagner"in kurucusu  Yevgeni Prigojin), Atomflot, GAZ otomotiv grubu da yer alıyor. 
 
Belgede, bu bankalara "ekonominin Rusya hükümetine önemli bir gelir kaynağı sağlayan sektörlerinde faaliyet gösterdikleri için" yaptırım uygulandığı belirtiliyor. Tinkoff ile ilgili değerlendirmede, bankanın hükümetle girişimciliği teşvik etmek için programlar uyguladığı ve müşterilerini "askeri seferberlik kapsamında desteklediği" de belirtiliyor.
 
19.45: RIA Novosti'ye konuşan bir kaynak, "Ukrayna ordusunun Bahmut'ta (Artemovsk) Wagner savaşçılarının ilerlemesini durdurabilmek için bir barajı havaya uçurduğunu" söyledi. Daha önce, Wagner komutanlarından biri, birliklerinin Artemovsk'un merkezine doğru ilerlediğini ve önlerinde iki kilometreden az bir mesafe kaldığını söylemişti. Şehir çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığı bildiriliyor.
 
19.29: ABD Ticaret Bakanlığı, son yaptırımları ile Rusya'ya ihracat yasağını genişletti. Değeri 300 doların üzerindeki akıllı telefonlar ve ev tipi kahve makineleri, yeni ABD ihracat kısıtlamaları kapsamına girecek. ABD yönetimi, Mart 2022'de ilk olarak lüks mallara ihracat kısıtlamaları getirmişti. Yasak sadece ABD menşeli mallarla ilgili olduğu için, paralel ithalat yoluyla aşılabileceği yorumu yapılıyor. 
 
RBC'nın haberine göre, kısıtlamalar 276 ürün kodunu etkileyecek: Bunlar arasında değeri 750 doların üzerindeki klimalar, 750 doların üzerindeki buzdolapları, bulaşık makineleri, 100 doların üzerindeki elektronik teraziler, 300 doların üzerindeki yazıcılar, ankastre elektrikli elektrikli süpürgeler, 100 doların üzerinde mikrodalga fırınlar, ev tipi kahve makineleri, elektrikli tost makineleri, 300 doların üzerinde akıllı telefonlar da var.
 
18.45: Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Rusya'nın nükleer enerji sektörüne ve ülkeye petrol-gaz arzına yönelik AB yaptırımlarını asla desteklemeyeceklerini söyledi.
 
18.44: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Cenevre'de Ukrayna konusunda müzakereler yürütüldüğü iddiasını doğrulamadı. Zaharova aynı zamanda İsviçre'nin tarafsızlık statüsünü kaybettiğini ve Rusya-Ukrayna ihtilafında arabuluculuk yapamayacağını vurguladı.
 
18.42: Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, "Belarus'un Rusya'ya dahil edilmesi" iddiasıyla sahte haberler üretildiğini, cumhuriyetin bağımsız bir devlet olmaya devam ettiğini vurguladı. Lukaşenko, "Bizi tekrar bölmek, ayırmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz" dedi.
 
18.37: Wagner ordusunun bir komutanı, Bahmut (Artemovsk) merkezine 1740 metre mesafede olduklarını, Ukrayna askerlerinin geri çekilmeye başladıklarını söyledi. (M. Komsomolets)
 
18.34: Hindistan'ın Bengaluru şehrindeki  G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları zirvesi, Ukrayna'daki duruma ilişkin ifadelerde anlaşma sağlanamadığı ve Rusya ile Çin'in itiraz etmesi nedeniyle "Rusya'nın Ukrayna'daki eylemlerini kınayan hususları dışarıda bırakarak" ortak mutabakat metni yayınlayabildiler.  
 
18.32: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği videokonferans sonrası Twitter'dan Türkçe olarak açıklamalarda bulundu. Maraş merkezli depremlerin sonrasında Fransız sivil güvenlik güçlerinin bölgeye gelerek arama kurtarma çalışmalarına katıldığını hatırlatan Macron, Fransa'nın bu kapsamda Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesine kurduğu sahra hastanesinde her gün 100 yaralının tedavi edildiğini söyledi. "Tamamen seferber ve dayanışma içerisinde kalmaya devam ettiğimizi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teyit ettim" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna'daki savaşın yıl dönümünde konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Macron "Ukrayna'nın kazanmasını sağlamak için desteğimizi daha da yoğunlaştırmalıyız. Saldırıdan vazgeçmesine yol açmak için de Rusya üzerindeki baskıyı artırmaya devam etmeliyiz" açıklamasını yaptı. 
 
18.31: Rusya, Polonyalı petrol şirketi PKN Orlen'e Drujba boru hattı üzerinden sağladığı petrol sevkiyatını durdurdu. Şirket duruma hazırlıklı olunduğunu, müşterilerin petrol tedarikinde herhangi bir sorun yaşamayacağını bildirdi. Rusya, Polonyalı petrol rafinerisi ve petrol perakendecisi PKN Orlen tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Drujba boru hattı üzerinden yaptığı petrol sevkiyatını durdurduğu bildirildi. Böyle bir duruma tamamıyla hazır olunduğu, rafineriye petrol tedarikinin başka ülkelerden deniz yoluyla sağlanmakta olduğu belirtildi. Polonyalı müşterilerin benzin ve dizel yakıt dahil olmak üzere Orlen'in ürünlerine erişim konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacakları vurgulandı. PKN Orlen, Drujba üzerinden petrol ihtiyacının yalnızca yüzde 10'unu tedarik ediyordu. (denizhaber.net)
 
12.02: Siyaset bilimci Sergey Markov, Wagner'im kurucusu Prigojin ile karşılıklı hakaret ve eleştirirle skandalın tarafı olan Yekaterinburg Valisi Kuyvaşyev'in görevden uzaklaştırılabileceğini söyledi. Markov, "Prigojin'in son zamanlarda radikal vatanseverler için önemli bir kişilik haline geldiğini, ancak Prigojin'i doğrudan desteklemek zor olduğu için ona saldıranlara saldırarak destek olunduğunu" savundu. 
 
12.00: ABD Hazine Bakanlığı, son yaptırım listesine alınan Rus şirketleri ile Rusya vatandaşlarının listesini açıkladı. 100'den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım uygulandı.  Credit Bank of Moscow , MTS-Bank ve Uralsib dahil olmak üzere bazı Rus finans kurumları da da yaptırımlar listesine dahil edildi. Ayrıntılar için tıklayın.
 
11.47: Rus birliklerinin Kremennaya yakınlarında Ukrayna ordusunun konvoyunun bir kısmını imha ettiği bildirildi. Lugansk Halk Cumhuriyeti (LHC) Halk Milisinden emekli Yarbay Andrey Maroçko, Sputnik’e demecinde Rus hava ve topçu birimlerinin Kremennaya bölgesine hareket eden Ukrayna Silahlı Kuvvetleri konvoyunun bir kısmını imha ettiğini söyledi. Maroçko, “Konvoydaki askeri silah ve teçhizatın sadece yüzde 70'i varış noktasına ulaşabildi. Konvoyun yaklaşık yüzde 30'u hava ve topçu birimlerimiz tarafından imha edildi” dedi. Maroçko ayrıca, Ukrayna ordusunun kayıpları telafi etmek için Kremennaya bölgesine ek birlikler sevk etmeye başladığını kaydetti. (Sputnik)
 
10.17: Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Moskova’nın Pekin'in barışçıl çözüm planını takdir ettiği ve Ukrayna kriziyle ilgili görüşlerini paylaştığı ifade edildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Pekin'in görüşlerini paylaşıyoruz. BM Şartı'na, insancıl hukuk da dahil olmak üzere uluslararası hukuk normlarına, güvenliğin bölünmezliği ve bir ülkenin güvenliğinin diğerinin güvenliğine zarar verecek şekilde güçlendirilmemesi gerektiği ilkelerine bağlıyız. Çinli meslektaşlarımız gibi biz de BM Güvenlik Konseyi'nin izin vermediği her türlü kısıtlayıcı tedbiri gayri meşru buluyoruz ve bunun haksız rekabetin ve ekonomik savaşın kaba bir aracı olduğunu düşünüyoruz."
 
Rusya'nın özel operasyonun hedeflerine siyasi ve diplomatik yollarla ulaşmaya açık olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Bu, Ukrayna'ya Batı silahları tedariki ve paralı asker akışının durdurulması, çatışmaların sona ermesi, Ukrayna'nın tarafsız statüye geri dönmesi, halkların kendi kaderini tayin hakkının uygulanmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni bölgesel realitenin tanınması, Ukrayna’nın militarizm ve Nazizmden arındırılması ve topraklarından kaynaklanan tüm tehditlerin ortadan kaldırılması anlamına geliyor” ifadeleri kullanıldı.Açıklamada ayrıca, Rusça konuşan nüfus ve ulusal azınlıkların ana dillerinde konuşma ve eğitim hakkı da dahil olmak üzere Ukrayna vatandaşlarının tüm temel haklarının güvence altına alınması gerektiği kaydedildi.
 
08.34: ABD Başkanı Joe Biden, F-16 savaş uçaklarını Ukrayna'ya vermeyi reddettiğini açıkladı. ABC televizyon kanalına verdiği demeçte Biden, “Savunma yetkililerimizin görüşüne göe şu anda F-16'yı sağlamak için mantıklı bir durum yok. Şu an için bu ihtimal dışı" dedi.  Washington'un Kiev'e gerçekten ihtiyacı olan her şeyi verdiğini belirten Biden, "Bunlar topçu, tank, hava savunması ve HIMARS'tır. ABD Rusya'yı yenmesi için, ne kadar sürerse sürsün Ukrayna'yı destekleyecek" diye konuştu. Biden ayrıca Ukrayna'nın "Kırım'ı hemen" geri alamayacağını belirterek, getiremeyebileceğini belirterek "Önce bir geçiş dönemi koşulları yaşanacağını düşünüyorum. Bu, birden olmaz" dedi.
 
08.30: Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, Çin'in açıkladığı barış planının "en az bir maddesine" katılmadıklarını söyledi. Ukrayinska Pravda gazetesinin aktardığına göre Kuleba, plandaki "tek taraflı yaptırımların reddi" hükmünü eleştirdi. Kuleba ayrıca, tüm barış girişimlerinin 23 Şubat'ta kabul edilen ve Rusya'yı kınayan BM Genel Kurulu kararıyla örtüşmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
08.27: Başkan Biden, Çin'in Ukrayna için önerdiği barış planının "Rusya dışında kimseye fayda sağlamayacağını" iddia etti. ABC televizyonuna konuşan Biden, "planın Putin tarafından memnuniyetle karşılandığının açıklanmasınn bunun kanıtı olduğunu" söyledi. Biden, Çin'in tekliflerini gözden geçirdiğini ve planda Moskova dışında "hiç kimse için" yararlı bir şey görmediğini savundu. Çin dün 12 maddelik barış planı açıklamıştı. Ayrıntılar.
 
08.23: Çatışmaların birinci yıl dönümünde konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy, "Eğer partnerlerimiz sözlerini tutar ve son tarihlere uyarsa, zafer kaçınılmaz olarak bizi beklemektedir" dedi. Zelenskiy, Ukrayna'nın Kırım'ı ele geçirmek için bir operasyon hazırlığında olduğunu da belirterek "Buna manevi olarak hazırız ve şimdi teknik olarak hazırlanıyoruz" diye konuştu.
 
08.15: Uzun müzakere ve tartışmaların ardından AB’nin 10'uncu Rusya yaptırım paketi üzerinde dün gece anlaşmaya varılırken, detayların bugün açıklanması beklenyor. Medyaya yansıyan ilk haberlere göre Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar hem sivil hem de askeri amaçla kullanılabilecek ürün ve teknolojilere ihracat kontrolleri ve Rusya'ya insansız hava aracı (İHA) gönderen ülkelere ek cezalar öngörüyor. Ayrıca İsveç yetkililerinin paylaşımına göre 10'uncu paket, "savaşı destekleyen, propaganda yayan veya Rusya’ya savaşta kullanılan İHA’ları teslim eden kişi ve kuruluşlara yönelik kısıtlayıcı tedbirler" içeriyor. Paketin Rusya'ya maliyetinin 11 milyar euroyu aşması öngörülüyor. Elektronik, özel araçlar, makine ve motor parçaları, kamyon ve jet motorları için yedek parçalar gibi ürünleri içeren paket, inşaat sektörünün Rusya ordusuna yönlendirilebileceği anten veya vinç gibi ürünleri de hedef alıyor. Üç gündür müzakere edilen paketin onaylanmasına, "yeterince ağır olmadığı" gerekçesiyle Polonya itiraz etmişti.
 
00.47: Son dakika haberine göre AB ülkeleri, Rusya'ya yönelik onuncu yaptırım paketi üzerinde anlaştı. İsveç'in AB daimi misyonu, gece yarısı anlaşma sağlandığını duyuran ilk resmi kanal oldu.  Pakette çift ​​kullanımlı mallar ve teknolojiler üzerindeki ihracat kısıtlamalarının sıkılaştırılması ilk sırada. Ayrıntılar bekleniyor.
 
24 Şubat Cuma
 
23.14: Zelenskiy'den sonra bu akşam Erdoğan Putin ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki yıkıcı depremlerin sonuçlarının ortadan kaldırılmasında Rusya’nın sağladığı yardımdan dolayı derin şükranlarını dile getirerek
Rus kurtarıcıların ve doktorların sergilediği yüksek profesyonelliği takdir etti. Vladimir Putin de doğal afetten etkilenen bölgelerindeki çalışmalarda, Türk tarafına gerekli tüm yardımı sağlamaya devam etmeye hazır olduklarını yineledi” ifadesine yer verildi.
 
Görüşmede enerji sektörü dahil Rusya-Türkiye işbirliğinin güncel konularının ele alındığı ifade edilen açıklamada, Rus enerji kaynakları sevkiyatının ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali yapımının pratik yönleri ayrıntılı biçimde değerlendirildi.
 
Açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı’nın geçtiğimiz günlerde Federasyon Meclisi’ne hitaben yaptığı konuşmada ortaya koyduğu temel değerlendirmeler bağlamında, Ukrayna etrafındaki duruma ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Ukrayna tahılının ve Rus tarım ürünleri ile gübrenin ihracatına ilişkin İstanbul anlaşmasının uygulanmasına da değinildi. Anlaşmanın, Rusya’dan en muhtaç ülkelere sevkiyatların önündeki engellerin kaldırılmasına ilişkin bölümünün vicdanen uygulanması gerektiği vurgulandı” dendi. İki lider, görüşmeleri sürdürme kararını aldı. (Sputnik)
 
21.56: Reuters'in haberine göre AB, Rusya'ya yönelik yaptırımlar konusunda üst üste üçüncü kez anlaşmaya varamadı. Polonya'nın bazı itirazları yüzünden anlaşma sağlanamadığı bildirildi. Brüksel, Ukrayna'daki askeri operasyonun yıldönümü olan bugün paketi duyurmayı hedefliyordu. Ancak diplomatlara göre, daha katı yaptırımlar konusunda ısrar eden Varşova'nın tutumu nedeniyle müzakereler şimdilik sonuca ulaşamadı.
 
21.44: Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun 1. yıldönümünde 30'dan fazla dünyaca ünlü isim, Kiev'e destek için bir video mesajı yayınladı. Ukrayna'ya "sonuna kadar destek" vaad eden açıklamaya  görüntülü mesajla katıanlar arasında Julia Roberts, Morgan Freeman, Michael Keaton, Matt Damon, Mark Hamill, imothy Snyder, Wes Anderson, Barbra Streisand, Pet Shop Boys da var.
 
21.30: Wagner özel ordusunun kurucusu Yevgeni Prigojin'le Sverdlovsk Valisi Yevgeni Kuyvaşev arasındaki gerginlik yeni bir aşamaya tırmandı. Kuyvaşev kendisini kötü yönetimle suçlayan Prigojin'in yemek şirketine atıfta bulunan Kuyvaşev "Siz köftenizi, makarnanızı pişirin, bölgeleri biz hallederiz," şeklinde konuştuktan sonra Prigojin'den daha ağır bir yanıt geldi. Prigojin sosyal medya hesabında, "Ülke zor bir durumda, çünkü senin gibi yerel yöneticiler var. 1941-1945 dönemindeki savaşta Stalin senin ve Beglov (St. Petersburg Valisi) gibileri kurşuna dizdi. Sanırım yakında yine buna geri döneceğiz. Halkın patlama noktasına geleceği, SENİ ve SENİN GİBİLERİ yabaların ağzında havaya kaldıracağı zamanın çok uzak olmadığına eminim" diye yazdı. Prigojin, doğrudan "sen" diye seslendiği Vali'ye, "Etrafın LGBT skandalları ve liberallerle dolu. Senin adını duyan seferber olmuş kişiler tükürüyor. Wagner'e Sverdlovsk hapishanesinden gelen herhangi bir savaşçı bölgeyi senden iyi yönetir" dedi.
 
 
20.55: Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy Çin'in önerdiği planın "barış planı" olarak görmediğini, çünkü dile getirilen teklifin somut eylem önermediğini söyledi. Zelenskiy bununla birlikte Çin Dışişleri'nin teklifinin kendi barış planıyla bazı ortak noktaları bulunduğunu kabul etti.
 
Akşam saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanlığı da Çin'in önerisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanlık sözcüsü Zaharova çatışmanın siyasi çözüme kavuşabilmesi için "sahadaki realitenin" tanınması, bir başka deyişle Rusya'nın kontrolündeki bölgelerin artık Rusya'nın parçası olduğunun kabul edilmesi gerektiğini söyledi.
 
17.33: St. Petersburg'da Tigran Haçikyan adında bir Özbekistan vatandaşı Nevski Bulvarı üstünde polislere silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda bir OMON mensubu karnından ağır yaralandı. Rosgvardiya'dan yapılan açıklamada 50 yaşındaki şüphelinin şehir merkezine iki silah, iki molotof kokteyli ve bir hoparlörle geldiği belirtiliyor. Haçikyan'ın saldırıdan önce Gostinıy Dvor metro istasyonunun önünde hoparlörden bir İkinci Dünya Savaşı şarkısı açtığı, polislerin üzerine doğru gelmesinden sonra ise silaha sarıldığı öğrenildi.
 
17.28: ABD Maliye, Ticaret ve Dışişleri bakanlıkları Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketini açıkladı. Paket 22 gerçek ve 83 tüzel kişiye yaptırım öngörüyor.
 
Yaptırım kapsamına alınan yeni bankalar: Moskovskiy Kreditniy Bank, Bank Urasib, MTS Bank, Bank Sankt-Peterburg, Bank Zenit, Lanta Bank, Metallinvestbank, SDM-Bank, Uralskiy Bank rekonstruktsii i razvitiya, Bank Levoberejniy.
 
Rusya'nın teknoloji parkı Skolkovo ve bağlı şirketlere de yaptırım uygulanacak.
 
10 Marttan itibaren Rusya'dan yapılacak aluminyum ve aluminyum ürünleri ithalatına yüzde 200 gümrük vergisi uygulanacak.
 
17.00: İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ülkesinin "servis ve bakım güçlüklerinden ötürü" Ukrayna'ya savaş uçağı göndermeyeceği, ancak Ukrayna ordusunun halihazırda kullandığı Mig-29 ve SU-24 gibi uçakları verecek 3. ülkelere kendi jetlerini temin edebileceklerini açıkladı.
 
16.51: Rusya'nın Ukrayna'ya karşı düzenlediği özel askeri operasyonun birinci yıl dönümünde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski telefonda görüştü.
 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede "Türkiye’de yaşanan depremler ve birinci yılını dolduran Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler" ele alındı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem dolayısıyla Türkiye ile dayanışma gösteren Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye teşekkür etti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "bir yılı dolduran Rusya-Ukrayna savaşında ateşkes ve müzakerelere dayalı çözümün inşası ve barışın şekillendirilmesi noktasında ellerinden gelen her türlü katkıyı temine hazır olduklarını" ifade etti. (T24)
 
16.47: Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD, NATO ve Ukrayna'ya "Transdinyester bölgesinde maceracı adımlar atmamaları" yönünde bir uyarıda bulundu. Moldova'nın doğusunda yer alan bölgede 1990'ların başından bu yana Rus askerleri bulunuyor.
 
15.50: Polonya hükümet sözcüsü Piotr Müller söz verdikleri Leopard 2 tankların bir bölümünü operasyonun yıldönümünde Ukrayna'ya gönderdiklerini açıkladı.
 
15.33: Ukrayna Başkanlık Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak Çin Dışişleri Bakanlığı'nın bu sabah açıkladığı barış planı teklifi ile ilgili konuştu. Podolyak 1991 sınırlarına dönülmeden barışın olanaksız olduğunu söyledi. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Ukrayna ve Rusya ayrı devletler haline gelmiş ve karşılıklı olarak birbirlerinin sınırlarını tanımıştı. 
 
14.45: Moskova Borsası'nda dolar 10 ay sonra ilk kez 76 rubleyi geçti. Euro da 80 rublenin üstünde işlem görüyor.
 
14.45: Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin'le Sverdlovsk Valisi Yevgeni Kuyvaşev arasındaki gerginlik sürüyor. Kuyvaşev Prigojin'e yönelik yaptığı son açıklamada "bölgelerin yönetimine ve kadro politikalarına burnunu sokmama" çağrısında bulundu. Prigojin'in yemek şirketi geçmişine atıfta bulunan Kuyvaşev "okul mutfaklarına yemek veren her iş adamı ülke yönetmeye kalkacak olursa işimiz var. Siz köftenizi, makarnanızı pişirin, bölgeleri biz hallederiz," şeklinde konuştu.
 
14.13: Polonya'nın AB Büyükelçisi Andrzej Marek Sadoś, Avrupa Birliği'nin G7 ülkeleriyle birlikte Rusya'dan elmas ithalatına ambargo koyma konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Sadoś onuncu yaptırım paketi üzerine görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
 
13.25: Çin Dışişleri Bakanlığı'nın sabah açıkladığı barış planı önerisine farklı tepkiler gelmeye devam ediyor. Polonya başkanı planın barışın yolunu açabileceğini söylerken von der Leyen planı inceleyeceklerini söyledi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Pekin'e güvenin düşük olduğunu açıkladı. Kiev yetkilileri ise planı kabul edilemez bulduklarını belirterek Rus askerleri ülkeden çekilmeden masaya oturmayacaklarını söyledi. Rusya'dan ise planla ilgili resmi bir açıklama henüz gelmedi.
 
13.22: Beyaz Saray G7 ülkeleriyle birlikte Rusya'ya uygulanması planlanan yeni yaptırımlarla ilgili ayrıntıları açıklamaya başladı. Yeni pakette Rusya'nın yanı sıra Avrupa, Asya ve Orta Doğu'da "Rusya'nın askeri operasyonuna destek veren" 200'ün üstüne şirket ve gerçek kişiye yaptırım uygulanacağı bildiriliyor. Beyaz Saray ayrıca Rusya'nın ihraç ettiği 100'ün üstünde metal ürünü, mineral ve kimyasal malzemeye uygulanan gümrük tarifelerini arttırma kararı aldı.
 
13.05: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'i 11-12 Temmuz tarihlerinde Vilnius'da düzenlenecek NATO zirvesine davet ettiğini açıkladı.
 
12.57: Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov karşı taarruza geçeceklerini, bu konuda hazırlıkları sürdürdüklerini söyledi. Reznikov "Ukrayna için zafer nedir? Cevap basit. 1991 sınırlarına dönmek ve Rusya kaynaklı tehlikeyi bertaraf etmek," şeklinde konuştu.
 
12.46: Bloomberg ajansı Rusya'nın yaptırımlardan kaçınmak için tankerleri Yunanistan yakınlarında açık denizde başka tankerlere boşalttığını ileri sürdü. Bölgedeki gemi ve tanker trafiği verilerine dayandırılan habere göre yıl başından bu yana Lakonikos açıklarında başka tankerlere boşaltılan petrol miktarı en az 23 milyon varil.
 
10.49: İngiltere 92 Rus şirketi ve Rusya vatandaşını daha yaptırım listesine aldı. Listede daha önce yaptırım açıklanan bazı isimlerin yakın akrabalarının yanı sıra Rosatom, Rosteh ve Almaz-antey gibi devlet şirketlerinin ve 4 Rus bankasının yöneticileri de var. Öte yandan Avustralya da Patrik Kirill ile Aleksandr Dugin'e yaptırım uygulayacağını açıkladı.
 
10.39: Alman Der Spiegel dergisi Çin'in Rusya'ya kamikaze dron vermeye hazırlandığını ileri sürdü. Derginin haberine göre Çinli insansız hava aracı üreticisi Xi'an Bingo Intelligent Aviation Technology nisan ayından önce Rusya'ya ZT-180 model araçlardan tedarik etme hazırlığında.
 
10.17: Bloomberg ABD'nin Rusya'ya karşı yaptırımlara katılmayan ve "her iki kampta da tutunmaya çalışan" ülke ve şirketlere baskıyı arttıracağını yazıyor. Ajans Washington yönetiminden temsilcilerin son birkaç haftadır bu amaçla Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne resmi ziyaretler gerçekleştirdiğini ve Çin'le bu konuda müzakerelerde bulunduğunu aktardı.
 
09.45: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği özel askeri operasyonun birinci yıl dönümünde 2023'ün Kiev için zaferin yılı olacağını söyledi. "24 Şubat'ta milyonlarcamız bir seçim yaptı" diyen Zelenskiy, "Biz beyaz bayrağı değil, mavi ve sarı bayrağı seçtik. Kaçmadık, yüzleşmeyi seçtik. Düşmanla yüzleştik. Direndik ve yüzleştik" ifadelerini kullandı. Zelenskiy, "Acı, yas, inanç ve birlik dolu bir yılı geride bıraktık. Yenilmezliğimiz birinci yılını doldurdu. Bu yılın ise zaferimizin yılı olacağını biliyoruz" yazdı. (T24)
 
09.41: Yevgeni Prigojin Wagner birliklerinin Bahmut yakınlarındaki Berhovka köyünü ele geçirdiğini açıkladı. Rus birlikleri birkaç aydır Bahmut'u kuşatma altına almaya çalışıyor.
 
09.40: Eski İngiltere başbakanı Boris Johnson NATO başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Şimdiki başkan Jens Stoltenberg'in görev süresi 30 Eylül 2023'te doluyor.
 
09.11: Kremlin yönetimi, özel askeri operasyonun 1. yıldönümünde Vladimir Putin'in ayrıca bir konuşma yapmayı planlamadığını açıkladı.
 
09.10: Bloomberg ajansı yaptırımlar nedeniyle Rusya'da faaliyet gösteren yabancı şirketlerin paralarını ülkeden çıkaramadığını yazıyor. Rusya Merkez Bankası verilerine dayandırılan habere göre Moskova'da sıkışıp kalan para miktarı 280 milyar ruble, yani yaklaşık 4 milyar dolar.
 
09.05: Çin Dışişleri Bakanlığı Ukrayna'daki çatışmanın sona ermesi için hazırladığı plan önerisini açıkladı. Açıklamada Birleşmiş Milletler tüzüğü ışığında bütün ülkelerin ulusal egemenleriğine saygı gösterilmesi, askeri çatışmaların sonra ermesi ve müzakerelerin yeniden başlatılması, ayrıca bu gelişmelere paralel olarak yaptırımların sonlandırılması çağrısında bulunuluyor. İlgili haberi okumak için tıklayın.
 
08.42: Joe Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jack Sullivan önümüzdeki birkaç ay için Ukrayna'nın ihtiyacının F-16 savaş uçakları olmadığını söyledi. Sullivan F-16'ları meselesini Ukrayna'nın uzun vadedeki savunması çerçevesinde ele alacaklarını belirtiyor.
 
Öte yandan CNN'in haberine göre ABD yönetimi bugün 2 milyar dolarlık yeni bir askeri yardım paketi açıklayacak. Pakette HIMARS, insansız hava aracı ve 155 mm kalibreli top mermilerinin yer alacağı bildiriliyor.
 
00.28: Başkan Putin'in emriyle Rusya'nın Ukrayna'ya "özel askeri operasyon" adı verilen harekatı başlatmasının üzerinden tam bir yıl geçti. 24 Şubat 2022'den beri dünyanın 1 numaralı gündem maddesi Ukrayna'daki çatışmalar. Tarafların müzakere masasını terk etmesinin ve karşılıklı taleplerinden geri adım atmamasının ardından, çatışmaların ne kadar süreceği, nasıl sonuçlanabileceği ve kalıcı bir barışa ulaşılıp ulaşılamayacağı hala tüm dünya için bir muamma.
 
Çatışmaların 1. yıldönümünde BM Genel Kurulu, Rusya'yı Ukrayna'dan askerlerini çekmeye çağıran bir kararı kabul etti. "Ukrayna'da kapsamlı, adil ve sürdürülebilir bir barış için ilkeler" başlıklı kararda, Rusya'ya "askerlerini Ukrayna topraklarından, uluslararası kabul görmüş sınırlarına uygun olarak geri çekmesi ve bu ülkenin altyapı tesislerine yönelik saldırıları durdurması çağrısı" yapıldı. Karar Türkiye dahil 141 ülke tarafından desteklenirken 32 ülke çekimser kaldı. Yedi ülke karşı çıktı: Rusya, Belarus, Kuzey Kore, Mali, Nikaragua, Suriye, Eritre.
 
00.21: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, son dönemde medyada geniş yer alan "barış planı" önerisleri dahil, Kiev'in Pekin yönetimini bir toplantı yapmaya davet ettiğini söyledi. Zelenskiy, böyle bir toplantının Ukrayna'nın çıkarına olacağını söyledi. Son günlerde Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Politbüro üyesi ve dış politikadan sorumlu isim Wang Yi, Pekin'in Rusya-Ukrayna ihtilafını çözmek için bir barış planı hazırladığını açıklamıştı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, Wang Yi'nin planın kilit noktalarını kendisiyle paylaştığını ancak hükümetin değerlendirmelerini daha sonra bildireceğini söyledi. Wi Yang'ın Moskova'da Putin ile görüşmesibin ardından, yakın zamanda ateşkes ve barış için Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in devreye gireceği, hatta Moskova'ya bir ziyarette bulunabileceği konuşuluyor. 
 
23 Şubat Perşembe
 
22.33: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Galuzin, müzakerelerin yeniden başlaması için Ukrayna ve Batı'nın silah bırakması gerektiğini söyledi. Rus basınına demeç veren Galuzin, Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmaları sona erdirmeye yönelik müzakerelerin yeniden başlaması için öne sürdüğü koşulu anlattı. Dışişleri Bakan Yardımcısı, "Eğer Batı ve Kiev mmüzakere masasına oturmak istiyorsa, her şeyden önce Rus kentlerini vurmaya son vermeli ve silah bırakmalı. Bunun ardından yeni jeopolitik gerçeklikler temelinde müzakere yapılabilir" dedi. (Sputnik)
 
22.32: Putin, petrol vergilerinin hesaplanması için, Brent petrol fiyatına kıyasla Urals marka Rus petrolüne uygulanan indirimlere kısıtlama getiren yasa tasarısını imzaladı. Ural marka petrolüne, önümüzdeki Nisan ayında Brent fiyatına göre varil başına indirim 34 dolar, Mayıs’ta 31 dolar, Haziran’da 28 dolar, Temmuz’dan itibaren de 25 dolar indirim uygulanacak. Vergiler de bu indirimler dikkate alınarak hesaplanacak.
 
19.13: Wall Street Journal'a göre Çin lideri Şi Cinping, önümüzdeki dönemde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir zirve için Moskova'yı ziyaret etmeye hazırlanıyor. Gazete Şi-Putin zirvesinin Çin'in bir yıllık savaşı sona erdirmede daha aktif bir rol oynama çabasının ve çok taraflı barışa yönelik ğlanın bir parçası olduğunu yazdı.
 
Öte yandan Sputnik'in haberine göre, Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in bugün veya yarın Ukrayna'daki çatışmayla ilgili bir açıklama yapacağını ve sözlerinin dinlenmemesi halinde ciddi sonuçları olacağını belirtti. Lukaşenko, "Eğer Çin, tutumunu bu şekilde, en üst yetkilinin, Şi Cinping'in ağzından duyurmaya karar vermişse, bunun ciddi sonuçları olacaktır. Çin Devlet Başkanı'nın mesajının 'muhatapları' tarafından duyulmaması halinde de, ciddi sonuçlar doğacaktır" dedi. Lukaşenko, bundan dolayı ilgili taraflara Şi'nin sözlerini ciddiye almalarını ve belirli adımları atmalarını tavsiye ederek, konuşmanın bölgede barışın tesisi adına ciddi bir mesaj içereceğinin altını çizdi. ABD Başkanı Joe Biden'ın Kiev ziyaretinden sonra Polonya'da yaptığının aksine Şi'nin konuşmasının cepheleşmeye yönelik olmayacağını düşündüğünü kaydeden Lukaşenko, Şi'nin yapacağı açıklamayı 'Çin'in tüm barış yanlısı politikasının tacı' olarak niteledi. 
 
16.04: Tek taraflı bağımsızlık ilan eden Dağlık Karabağ'ın lideri Arayik Harutyunyan, Rusya'yı terk ederek buraya yerleşem milyarder iş insanı, devlet bakanı Ruben Vardanyan'ın görevinden ayrılacağını duyurdu. Yerine Başsavcı Gürgen Nersisyan geçecek. Sputnik Armenia'ya göre Vardanyan'ın görevden alınması, 12 Aralık 2022'den beri kapalı olan Laçin koridorunun açılmasının koşullarından biriydi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Münih'teki bir panelde Bakü'nün Vardanyan ile diyalog yürütme niyetinde olmadığını bildirmişti. Aliyev, sadece Karabağ'da doğup tüm hayatı boyunca yaşamış Ermeni cemaatinin bir temsilcisi ile müzakere yürüttüleceğini söylemişti.  Vardanyan, Rusya Federasyonu vatandaşlığından vazgeçmişti.
 
15.57: Financial Times'ın haberine göre AB kurumları, Orta Asya ve Kafkaslar da dahil olmak üzere Rusya'ya komşu ülkelerin Moskova'ya satışlarındaki büyük artışı soruşturarak, AB'den ticaret yoluyla "yaptırımları delme" girişimlerini mercek altına aldı.  Avrupa ve ABD'den Ermenistan ve Kırgızistan'a yapılan ihracat geçen yıl Mayıs-Temmuz döneminde yüzde 80'den fazla artarken, aynı dönemde bu ülkelerin Rusya'ya olan ihracatları iki kattan fazla arttı.
 
AB'nin yeni atanan yaptırımlar elçisi David O'Sullivan, "AB'den Rusya'ya ticarette büyük bir düşüş ve diğer üçüncü ülkelerle, özellikle Rusya'ya yakın olanlarla ticarette olağandışı artışlar görüyoruz" dedi. O'Sullivan,  “masumiyet karinesi” nedeniyle, kuşkuu ülkeleri tek tek isimlendirmedi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın analizine göre, Ermenistan, Kırgızistan ve Türkiye, batıdan ithalatta keskin artışlar ve Rusya'ya ihracatta artışlar yaşayan ülkeler arasında yer alıyor. 
 
EBRD analizine göre, Moskova'nın bazı eski ticaret ortaklarını ikame eden Türkiye, geçen yılın Mayıs-Temmuz döneminde Rusya'ya yaptığı ihracatta 2017-19'a göre yüzde 97 artış kaydetti. Ancak yetkilier EBRD'nin verilerinin Türkiye'den Rusya'ya ticaretteki artışın yaptırıma tabi ürünlerle ilgili olduğunu göstermediğini söylediler.
 
Bir düşünce kuruluşu olan Silverado Policy Accelerator'a göre Çin, ülkeye artan miktarlarda yarı iletken sevkiyatı da dahil olmak üzere batı ihracatının bıraktığı boşluğu doldurmak için adım attı.
 
15.55:  Yellen, "Rusya ekonomisinin ABD yaptırımlarının ardından, başlangıçta beklenenden daha iyi durumda olduğunu" söyledi.
 
15.54: ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Hindistan'ın Bangalore kentinde düzenlediği basın toplantısında, "Washington, önümüzdeki aylarda Ukrayna'ya yaklaşık 10 milyar dolarlık ek ekonomik yardım sağlayacak" dedi.
 
15.53: Finlandiya, 13. askeri yardım paketi kapsamında Ukrayna'ya üç Leopard 2 tankı verecek.
 
15.50: İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, "Ukrayna'daki duruma ilişkin müzakerelerin Cenevre kentinde devam ettiğini" söyledi. Detay vermeyen bakan, müzakerelerin "en üst düzeyde" olmadığını bildirdi.
 
12.18: Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin Kırım Köprüsü'nde bütün şeritlerin zamanından önce açıldığını söyledi. Köprü 8 Ekimde  bombalı araçla düzenlenen saldırıdan sonra tadilata alınmıştı.
 
11.57: Belgorod valiliği bölgede Rus hava kuvvetlerine ait Su-25 model bir savaş uçağının düştüğünü açıkladı. TASS ajansı pilotun fırlatma koltuğunu kullanarak uçağı zamanında terk ettiğini aktarmıştı. Ancak Savunma Bakanlığı daha sonra pilotun hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
10.57: Wagner grubuyla Rusya Savunma Bakanlığı arasındaki "mühimmat vermiyorlar" tartışması yatışmışa benziyor. Wagner'in kurucusu Prigojin ilgili kağıtların imzalandığını ve grubun mühimmat almaya başladığını açıkladı.
 
10.18: Rusya Dışişleri Bakanlığı Rusya, Suriye ve Türkiye arasında koordinasyon için bir ekspertiz mekanizması kurulduğunu duyurdu. Mekanizma, tarafların bundan sonra gerçekleştireceği buluşmaları koordine edecek.
 
09.29: Magyar Nemzet gazetesine konuşan Macaristan Başbakanı Organ Avrupa'nın Ukrayna'daki çatışma yüzünden bağımsızlığını kaybettiğini söyledi. Orban Biden yönetiminin Brüksel'deki çıkarlarının Avrupa'nın çıkarlarına aykırı olduğunu belirtiyor. Macaristan başbakanı Rusya'ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Avrupa ekonomisinin zayıflamaya başladığını da söyledi.
 
09.02: Polonyalı yayın organı Wirtualna Polska, Polonya'dan en az 98 polisin Ukrayna'da gizli bir göreve katıldığını yazdı. Rus basınının dikkat çektiği habere göre polis birlikleri arasından seçilen gönüllüler Rusya'nın çekildiği bölgelerde mayın temizleme çalışmalarına katıldı. Ukrayna'nın geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği terörle mücadele birliği ATLAS'tan mayın temizleme konusunda yardım istediği, çağrıya yalnızca Polonya'nın olumlu yanıt verdiği bildiriliyor.
 
08.49: Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna birliklerinin Moldova'nın doğusunda fiilen Rusya'nın kontrolü altında bulunan Transdinyester'e saldırı gerçekleştirme hazırlığında olduğunu iddia etti. Bakanlık Ukraynalıların sahte bayrak tabir edilen türde mizansen bir saldırıyu bahane edeceğini açıkladı. 
 
Geçtiğimiz günlerde Moldova Devlet Başkanı Mayya Sandu, ülkede Rusya yanlısı unsurların anayasal düzeni değiştirmek için hazırlık içinde olduğunu söylemişti.
 
22 Şubat Çarşamba
 
23.05: Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, TVN-24'e demecinde, Varşova'nın kalan Sovyet model uçakları Kiev'e nakletmeye hazır olduğunu, ancak daha modern uçakların tedariki konusuna NATO ortaklarıyla karar verileceğini söyledi. Duda "Savaş uçaklarının Ukrayna'ya nakledilmesine karar verilirse, öncelikle Sovyet sonrası stoklardan kalan her şeyi, örneğin elimizde kalan MiG-29'ları kesinlikle vereceğiz" dedi.
 
23.00: Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin düzenlediği brifingde, Pekin'in Ukrayna'daki askeri operasyonda kullanılmak üzere Rusya'ya "öldürücü silahlar" göndermeyi düşünmediğini söyledi. CNN'n aktardığına göre "Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ve NATO'yu Pekin'in çatışmadaki potansiyel rolü hakkında yalanlar yaymakla suçlayarak, Moskova'ya ölümcül destek göndermeyi düşünmediğini söyledi."
 
22.49: Reuters'in haberine göre Biden, Zelenskiy'e ABD'nin kaynaklarının sonsuz olmadığını söyledi. Amerikan yönetimine yakın bir kaynağa atfedilen habere göre Biden, "kaynakların tükenmekte olduğunu" bildirdi.  Kaynak, "Herkes bu yaşananların öyle ya da böyle sona ermesi gerektiğini anlıyor. Ve hepimiz bunun bir an önce olmasını isteriz" dedi. Biden, Kiev ziyareti sırasında Ukrayna'ya 500 milyon dolarlık yeni silah yardım paketini açıklamıştı.
 
21.12: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Sergey Lavrov ile Çin Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Başkanı Wang Yi arasındaki görüşmede, Çin'in Ukrayna krizi için herhangi bir planının gündeme gelmediğini duyurdu.
 
20.46: ABD Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün Varşova'da Bükreş Dokuzlusu olarak anılan grubun (Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya) liderleriyle bir zirve yaptı. Daha sonra yayınlanan ortak açıklamada, "NATO'nun varlığı ve birine yapılan saldırıyı tümüne yapılmış sayan 5. Madde taahhüdü, Avrupa-Atlantik güvenliğinin belkemiğidir. Vahşetin ve savaş suçlarının sorumlusu olanlar hesap verecek. Rusya'ya yönelik uluslararası baskı kararlılıkla sürecek. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını aktif olarak kolaylaştıran Belarus dahil herkesi de ayrıca kınıyoruz" denildi. Ayrıca Kremlin’in politikaları karşısında en fazla risk altında olan ortaklar denilen Moldova, Gürcistan ve Bosna Hersek’i desteklemeye hazır olunduğu mesajı verildi. Biden da konuşmasında Doğu Avrupa ülkelerine hitaben, "NATO'nun doğu kanadı olarak ortak savunmamızın cephe hattını oluşturuyorsunuz" dedi.
 
Bükreş Dokuzlusu Polonya ve Romanya'nın girişimiyle Rusya'nın 2014 yılında Kırım Yarımadası'nı topraklarına katması üzerine kurulmuştu.  Euronews'in aktardığına göre Ukrayna'ya Rusya karşısında tam destek veren bu ülkeler arasında Macaristan bir istisna oluşturuyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iyi ilişkilere sahip olan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Varşova'daki toplantıya katılmadı. Macaristan'ı toplantıda Cumhurbaşkanı Katalin Novak temsil etti.
 
20.24: Başkan Biden, Moskova'nın START anlaşmasını askıya alma kararını "büyük bir hata" olarak nitelendirdi. Biden ayrıca, "Şu anda tehlikede olan sadece Ukrayna değil, özgürlüğün kendisi, özgürlük fikri tehlikede" dedi.
 
20.22: Rosstat verilerine göre, Ocak 2023'te Rusya'da sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 2,4 ve Aralık 2022'ye kıyasla yüzde 0,6 azaldı. 
 
20.19: Reuters'in haberine göre AB, Rusya'ya yönelik 10'uncu yaptırım paketi üzerinde anlaşamadı.  Brüksel'deki dört diplomatik kaynağa dayandırılan habere göre, yeni yaptırım paketinin görüşmeleri 23 Şubat'ta yarın devam edecek.  AB, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun başlamasının yıldönümü olan 24 Şubat'ta Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketini açıklamayı planlıyor. Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, yeni paketin bir parçası olarak AB'nin halihazırda kabul edilen kısıtlamalardaki "boşlukları kapatmayı" planladığını söyledi. Yaptırımlar aynı zamanda 11 milyar euroluk Rus ihracatını ve Alfa Bank dahil dört bankayı etkileyecek şekilde masada.
 
20.08: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’daki Lujniki stadyumunda düzenlenen mitingde, ülkesinin Ukrayna’da sürdürdüğü özel askeri operasyona ilişkin Rusya’nın tarihi topraklarında savaş verdiğini söyledi. Rusya İçişleri Bakanlığı'na göre miting-konsere 200 bin fazla kişi katıldı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Irina Volk, "Stadyumun içinde 90 bin kişi ve çevres,inde ise 112 binden fazla insan vardı" dedi.
 
Putin, Lujniki stadyumunda gerçekleştirilen mitingdeki konuşması sırasında, “Sizlerle esasında bir kutlama için bir araya geldik, fakat tam şu sırada tarihi sınırlarımız içinde, kendi insanlarımız için savaş verdiğimizi biliyorum, ülkemizin üst düzey askeri yöneticilerini biraz önce dinledim” dedi.
 
 
Sputnik'in aktardığına göre Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü özel askeri operasyona katılmış askerlerin de katıldığı miting, ülkede yarın kutlanacak Vatan Savunucuları Günü’nün öncesine denk geliyor. Rusya Devlet Başkanı, özel askeri operasyonda yer alan Rus askerlerle ilgili olarak, “(Tarihi topraklarımız için) kahramanca, cesaretle savaşıyorlar” ifadelerini kullandı.
 
Rusya Devlet Başkanı, miting sırasında sahnede bulunan, Ukrayna’daki operasyona katılmış Rus askerlere ilişkin, “Burada yanımda gördüğünüz insanlar, sahip olduğumuz en kutsal, en değerli şeyi - ailelerimizi ve vatanımızı - koruma kararını aldılar” dedi. “Vatan ve ailenin kalbimizde birbirinden farklı yok” diye ekleyen Putin, “Bugün çıkarlarımızı, insanlarımızı, kültürümüzü, dilimizi ve topraklarımızı korurken halkımızın tamamı vatan savunucusudur” değerlendirmesini yaptı.
 
20.05: Federasyon Konseyi, Rusya'nın START'a katılımının askıya alınmasına ilişkin yasayı oybirliğiyle onayladı.
 
17.56: ABD Başkanı Joe Biden Rusya'nın Yeni START anlaşmasını askıya almasını "büyük bir hata" sözleriyle niteledi. Vladimir Putin, 2010'da ABD ile imzaladıkları Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nı askıya aldıklarını duyurmuştu. İlgili kanun bugün parlamentonun alt ve üst kanatları tarafından da oybirliğiyle onaylandı.
 
17.15: Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Rusya Gazeteciler Birliği'nin üyeliğini askıya aldı. Haberi Rusya Gazeteciler Birliği Başkanı Vladimir Solovyov duyurdu. Daha sonra Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'ndan yapılan açıklamada karara gerekçe olarak Rusya Gazeteciler Birliği'nin Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporojye'de şube açması gösterildi.
 
16.10: Vladimir Putin Lujniki'de düzenlenen konser mitinge geldi. Mitingde konuşma yapan Putin "Anavatan ailemizdir. Burada ayakta duran insanlar en değerli şeyimizi savunmaya karar veriyor, yani ailemizi," ifadelerini kullandı.
 
15.15: Çinli devlet adamı Wang Yi ile Kremlin'de görüşen Vladimir Putin, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cingpin'i de Moskova'da ağırlamak istediklerini söyledi.
 
15.12: Reuters'in haberine göre Ukrayna tahıl anlaşmasının bir yıl daha uzatılmasını önerecek. Birleşmiş Milletler, Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasında geçtiğimiz yıl imzalanan anlaşmanın geçerlilik süresi mart ortasında doluyor. Reuters ilgili haberini Ukrayna Altyapı Bakanı Yuri Vaskov'un açıklamalarına dayandırdı. Vaskov anlaşmanın Nikolayev'deki limanları da kapsayacak şekilde genişletilmesini istediklerini söyledi. Tahıl anlaşması kasım ayında altı aylığına uzatılmıştı.
 
14.44: Vladimir Putin Kremlin'de Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Üyesi Wang Yi'yi ağırlıyor. Wang Yi görüşme sırasında "Rusya ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin ilişkileri üçüncü ülkelere yönelik değil, ama üçüncü ülkelerin baskısına da boyun eğmiyor," şeklinde konuştu. Wang Yi geçen hafta Münih'de düzenlenen Güvenlik Konferansı'na da katılmıştı.
 
14.41: Hollandalı bira üreticisi Heineken Rusya pazarından çekilme sürecini yılın ilk yarısında tamamlayacağını açıkladı. Şirket, çekilme kararı dolayısıyla 300 milyon euro zarar edeceğini hesaplıyor.
 
14.09: Uluslararası Satranç Federasyonu FİDE, Rusya Satranç Federasyonu'nun kıta değiştirme talebine olumlu yanıt verdi. Rusya Satranç Federasyonu bundan sonra Asya Federasyonu çatısı altında müsabaka edecek.
 
14.08: Rus hükümetine bazı istatistikleri açıklamama hakkı tanıyan yasa tasarısı parlamentonun alt kanadı Devlet Duması'nda kabul edildi.
 
13.48: Kremlin sözcüsü Peskov Wagner'in kurucusu Prigojin'in Savunma Bakanlığı'na yönelik suçlamaları konusunda gazetecilerin sorusunu yanıtladı. Prigojin bakanlığın Wagner'e mühimmat tedarikine engel olduğunu iddia etmişti. Sözcü Peskov gazetecilere "Sorununun muhatabı Savunma Bakanlığı" yanıtını verdi.
 
13.20: İsrail Ukrayna için hava saldırısı erken uyarı sistemi geliştirecek. BBC Rusça servisinin haberine göre İsrail'in 2022 sonbaharından beri üzerinde çalıştığı sistem üç ay içinde tamamlanarak kullanıma hazır hale gelecek. İsrail Rusya'nın tepkisinden çekindiği için Ukrayna'ya bugüne kadar sadece insani yardımda bulunmuştu.
 
13.00: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov Batının Rusya'nın  pozisyonuna kulak vermesi halinde NEW Start anlaşmasına geri döneceklerini söyledi. Peskov "Her şey batıya bağlı. Putin bizi rahatsız eden şeyin ne olduğunu net bir biçimde dile getirdi. NATO'nun çatışmaya dahil olduğunu görüyoruz. NATO yerel bir çatışmayı küresel hale getirmeye çalışıyor. Ne zaman ki endişelerimize dikkat vermeye hazır olurlar, o zaman durum değişir," şeklinde konuştu.
 
12.00: Duma, Rusya'nın Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması'na (New START) katılımının askıya alınmasını onayladı. 
 
11.50: Kremlin'e yakınlığı ile bilinen analist, Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov, Moldova'nın tek yanlı bağımsızlık ilan eden ve Rus barış güçlerinin konuşlandığı Transdinyester bölgesinin "bugün veya yarın" Ukrayna ve Romanya ordusu tarafından ele geçirilebileceğini iddia etti. Markov bunu ABD ve Ukrayna liderlerinin "özel askeri operasyonun yıldönümünde Putin'e bir darbe" olarak planlandığını savundu.
 
11.45: Rus basınına yansıyan son haberlere göre, Donetsk Halk Cumhuriyeti'nden gelen istihbarata göre, Washington Ukrayna'ya 12 HIMARS (yüksek hareketli topçu roket sistemi) daha teslim etti. Kiev'in ayrıca 150 km menzilli füzeler de teslim aldığı bildirildi. Teslimatın iki hafta önce gerçekleştiği kaydedildi. M. Komsomolets'in haberine göre, bir yetkili "Füzeler yeni, muhtemelen deneme aşamasında. Performans özellikleri son derece gizli tutuluyor" dedi. Cepheden son gelen haberlerde 150 km menzilli füzelerin Donetsk, Mariupol ve diğer Donbass şehirlerine karşı ateşlendiği iddia edilmişti.
 
11.10: CNN televizyonu, adı açıklanmayan ABD'li iki yetkiliye dayandırdığı haberde, Rusya'nın Sarmat kıtalararası balistik füzesini Biden'ın dün Kiev'e yaptığı ziyaret sırasında  test ettiğini duyurdu. Kaynaklardan biri "Moskova, Washington'u askeri kanallardan füze fırlatma konusunda önceden uyardı" dedi. Bir başka kaynak ise "fırlatmanın başarısız olduğunu" iddia etti.
 
11.05: Wagner paralı ordusunun kurucusu Yevgeni Prigojin, Rusya Savunma Bakanlığı'nın "Ukrayna'da askeri operasyona katılan gönüllülere yeterli cephane sağlandığı, aksi iddiaların gerçeği yanıtmadığı" açıklamasına sert tepki gösterdi. Progojin, "bakanlığın Rus halkını aldattığını" iddia etti. Telegram'dan bir ses kaydıyla açıklama yapan Prigojin, Wagner'in gerekli olan mühimmatın yüzde 80'ini alamadığını söyledikten sonra, "Savunma Bakanlığı'nın açıklaması Bahmut'ta bir başarı sergileyen savaşçılar karşısında suçlarını gizleme girişimi ve Wagner'e tükürmekten başka bir şey değil” dedi. Prigojin ayrıca, Bahmut yakınlarında Wagner dışında başka "gönüllü birim" olmadığını hatırlattı. 
 
10.55: Slovakya Dışişleri Bakanı Rastislav Kacher, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı doğrudan hedef alan mesajında, "Karpat peygamberi bunun bizim savaşımız olmadığını söyledi. 'Bu sadece iki Slav devleti arasındaki bir savaştır' dedi. Yalnız bırakılmalı, izole edilmeliydiler. Yani Rusların Ukraynalıları çabucak öldürmesine izin verin dedi" diye yazdıktan sonra Orban'a Rusça küfür etti. Macaristan Parlamentosunun Dışişleri Komitesi Başkanı Zsolt Nemeth, Kacher'e bir psikiyatriste görünmesini tavsiye etti.
 
10.22: Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Telegram kanalında Joe Biden'ın “Rusya işgalini durdurursa savaş hemen şimdi biter, Ukraynalılar kendilerini savunmayı bırakırsa bu Ukrayna'nın sonu olur” sözlerine yanıt verdi.  Medvedev "Rusya'nın özel operasyonunu durdurması halinde parçalanacağını ve ABD'nin Ukrayna'ya silah tedarikini durdurması halinde savaşın sona ereceğini" söyledi. Medvedev ayrıca Rusya'nın kendini savunmak için gerektiğinde nükleer dahi her silahı kullanabileceğini vurguladı. (Kommersant)
 
10.19: Gazprom, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya yollanan doğal gaz miktarının geçen yılın aynı seviyesine geri yükseldiğini açıkladı. Bu sabah  Gazprom'un Ukrayna üzerinden tedarik ettiği gazın hacmi yüzde 4,2 artarak 42,1 milyon metreküpe ulaştı. 
 
10.16: Rusya'nın bazı bölgelerinde bu sabah radyolarda bir hava saldırısı uyarısı ve füze saldırısı tehdidi duyuruldu. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı "bu asılsız alarmın nedeninin radyo istasyonları sunucularına yapılan bir bilgisayar korsanı saldırısı olduğunu" açıkladı. (RBC)
 
08.38: Vedomosti gazetesine göre, AliExpress, Rusya'da hala faal olan son büyük son büyük deposunun kira sözleşmesini iptal etmeyi düşünüyor. Moskova yakınlarındaki depo, Çehov lojistik kompleksinde bulunuyor. 
 
08.32: Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı (baş diplomat) Wang Yi, Avrupa ziyaretinin ardından dün geldiği Moskova'da ilk olarak Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Patruşev ile görüştü. Rusya, tarafların "her türlü sindirme girişimine direnme konusunda anlaştığını" duyurdu. Wang Yi'nin bugün Putin'le görüşmesi bekleniyor.
 
08.29: Rusya Devlet Duması ve Federasyon Konseyi, Rusya'nın Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması'na (New START) katılımının askıya alınmasını bugün oylayacak. Putin bu kararı dün açıklamıştı. Rusya'nın ABD ile Rusya arasında 2010 yılında imzalanan anlaşma, iki ülkenin konuşlandırabileceği uzun menzilli nükleer başlık ve nükleer silah taşıyabilecek füze sayısının sınırlandırılmasını öngörüyor. Anlaşmanın süresi 2021 yılında beş yıllığına uzatılmıştı.
 
08.23: Kremlin Sözcüsü Peskov, Putin'in 2024'te yeniden başkanlığa aday olma niyetini henüz açıklamadığını, ne zaman açıklayacağına dair bilgisi olmadığını söyledi. Putin dün Federal Meclis'e hitaben yaptığı konuşmada, 2024 seçimlerinin tamamen yasalara uygun olarak, tüm demokratik prosedürlere uygun olarak yapılacağını söyledi. 2020'de yapılan anayasa değişikliği nedeniyle Putin altı yıllığına yeniden başkan adayı olabiliyor. Seçilmesi halinde de 2000'deki seçimle başlayan başkanlık görevini 2030'a kadar uzatması mümkün.
 
08.18: Moskova'nın merkezindeki Mejdunarodnaya Ulitsa'da çıkan yangında en az yedi kişi hayatını kaybetti. Yangın, otel ve yurt olarak odaları kiralanan 16 katlı bir binaının otele dönüştürülen (MKM otel) kısmında, beşinci katta çıktı. Yangında ikisi çocuk yedi kişi öldü. Dokuz kişi yaralu olarak hastaneye kaldırıldı. Yanan binadan 200 kişi tahliye edildi. Görgü tanıkları bir kişinin lobideki eşyaları yaktığını, yangının nedeninin kundaklama olduğunu iddia etti. (K. Pravda)
 
08.11: The New York Times gazetesi, "tıkanmaya başlayan ekonomisini canlandırmak için desteğe ciddi bir şekilde ihtiyaç duyan Pekin'in Avrupa ile ilişkilerini geliştirmeye ve Moskova ile mesafesini korumaya çalıştığını" iddia etti. Gazete, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Wang Yi'nin, Avrupa'ya yaptığı turun bu amacı taşıdığını yazdı. NYT'nin görüştüğü analistler, Wang Yi'nin Moskova'yı doğrudan desteklemeyi reddettiğini ve "Çin'in krizin uzamasını ve tırmanmasını istemediğini" kaydettiğini hatırlıyor.
 
08.10: Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ÇKP Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi ile Rusya ve Ukrayna'ya silah tedariki konusunu ele aldıklarını, Wang Yi’nin kendisine Batılılar olarak neden Ukrayna silah tedarik ettiklerini sorduğunu söyledi. Borrell, “Wang Yi bana ‘sizler Ukrayna’yı silahlandırırken Çin'in Rusya'ya askeri teçhizat tedarik etmesi konusu sizi neden rahatsız ediyor’ diye sordu” ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
21 Şubat Salı
 
22.51: İtalya Başbakanı Meloni'nin Kiev ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Ukrayna'nın yenilgisinin diğer Avrupa ülkelerinin işgaline yol açacağını" iddia etti.
 
22.50: The Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin bu hafta uygulamaya koymayı planladığı yeni yaptırımların, yaklaşık 200 Rus şirketini ve kişiyi etkileyeceğini yazdı. 
 
22.48: Wagner özel ordusunun kurucusu Prigojin'in kendilerine mühimmat verilmediğinden şikayet etmesinin ardından Rusya Savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak, "Bahmut (Artemovsk) bölgesinde operasyona katılan gönüllülerin saldırı birimleri gerekli miktarda mühimmat alıyo. Bu birimler adına yapıldığı iddia edilen mühimmat eksikliğine ilişkin tüm ifadeler kesinlikle doğru değil" denildi. (Kommersant)
 
22.46: Başkan Putin, Rusya'nın Yeni START'ı askıya almasına ilişkin bir yasa tasarısını Devlet Dumasına sundu. Anlaşma "stratejik saldırı silahlarının daha da azaltılması ve sınırlandırılmasına yönelik tedbirler" konuluydu.
 
22.44: Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Dujarric, Rusya ve ABD’nin Yeni Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'nın (START) tam olarak uygulanmasına derhal devam etmeleri gerektiğini belirtti. Yeni START’ın askıya alınmasını Sputnik’e değerlendiren BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, “Bildiğimiz şey, dünyanın en güçlü iki nükleer devleti arasındaki üst düzey etkileşimin devam etmesinin hayati önem taşıdığı” dedi.
 
22.43: Çin'in en kıdemli diplomatı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü Vang Yi, Rusya ile stratejik ilişkileri sürdürmek için gerekli imkanlara sahip olduklarını söyledi. Rusya'yı ziyaret eden Vang, başkent Moskova'da Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev ile bir araya geldi. Vang, burada yaptığı konuşmada, ikili ilişkilerin Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in liderliğinde 'sağlam' olduğunu belirterek, "(Rusya ile) Stratejik ilişkilerimizi sürdürmek için gerekli imkanlara sahibiz." dedi. Yüksek düzeyde yapılan anlaşmalar doğrultusunda ikili ilişkileri sürdürmeye hazır olduklarını dile getiren Vang, dünyanın adil şekilde gelişmesine katkıda bulunmaya devam edeceklerini söyledi. (Sputnik)
 
18.21: Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın Kiev ziyareti öncesinde Rusya'dan güvenlik garantisi almadıklarını teyit etti. Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Amerikan tarafının Biden'ın ziyaretini yalnızca Rusya'ya bildirdiğini kaydetti ve “Buna yanıt vermediler, yalnızca bildirimin alındığını kabul ettiler. O kadar" dedi. Daha önce FSB başkanı Aleksandr Bortnikov da Rusya'nın Biden'a Ukrayna gezisi öncesinde güvenlik garantisi vermediğini söylemişti.
 
18.17: Moldova'nın yeni başbakanı Dorin Recean, Rusya'nın ayrılıkçı Transdinyester bölgesinde bulunan barış gücü askerlerini "Moldova topraklarında yasadışı olarak bulunan askerler" olarak niteledi ve geri çekilmelerini istedi. Rus birlikleri 1995'den beri bölgede. Kişinev yönetimi defalarca bu birliklerin geri çekilmesini talep etmişti. AGİT'in İstanbul toplantısında (1999) alınan karara uygun olarak Rusya, 2001 yılına kadar silahları ve tüm personeli PMR topraklarından çekmeyi taahhüt etmişti. (Kommersant)
 
18.15: Romanya resmi makamları, Rus Evi olarak da adlandırılan Bükreş'teki Rus Kültür ve Bilim Merkezi'nin çalışmalarını askıya aldı. Romanya Dışişleri Bakanlığı, bu kararı "Rus merkezi tarihsel gerçekleri çarpıtan eylemlere katıldığı için" aldıklarını duyurdu.
 
16.42: Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov, ABD Başkanı Joe Biden'ın Kiev ziyaret sırasında FSB olarak Biden'a güvenlik garantileri vermediklerini söyledi. Bortnikov, "ABD, Biden'ın Kiev ziyareti hakkında Rusya'yı diplomatik kanallar üzerinden gerçekten bilgilendirdi. Ancak ona güvenlik garantileri vermedik" dedi.
 
16.40: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya'nın Yeni START'taki katılımını askıya alma kararından dolayı üzüntü duyuyorum. Rusya'yı bu kararını yeniden gözden geçirmeye ve mevcut anlaşmaya uymaya davet ediyorum" dedi.  Stoltenberg, Putin'in kararıyla birlikte 'tüm silah kontrol mimarisinin' çöktüğünü savunarak "Silahların daha fazla, silah kontrolünün daha az olduğu bir durum, dünyayı daha tehlikeli bir yer yapar" dedi.  Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Putin'in kararının Soğuk Savaş sonrası kurulan uluslararası güvenlik sistemini çökerttiğini öne sürdü ve uluslararası güvenlik alanındaki yeni önlemler düşünülmesi gerektiğini savundu. Sputnik'in aktardığına göre ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, açıklamasında Moskova'nın kararının 'son derece talihsiz ve sorumsuzca' olduğunu ancak ABD'nin bu konuyu konuşmaya hazır olduğunu söyledi. Bölge ziyareti kapsamında Yunanistan'da bulunan Blinken, ABD'nin Atina Büyükelçiliği önünde basın mensuplarına verdiği demeçte "Dünyada ya da ilişkilerimizde olup bitenlerden bağımsız olarak Rusya ile stratejik silahların sınırlandırılması konusunu her zaman konuşmaya hazırız" dedi.
Blinken, "Rusya'nın New Start'a katılımını askıya aldığını duyurması son derece talihsiz ve sorumsuzca" iddiasında bulundu. Bakan, "Rusya'nın gerçekte ne yapacağını dikkatle izliyor olacağız. Elbette her halükarda kendi ülkemizin ve müttefiklerimizin güvenliği için uygun şekilde konumlandığımızdan emin olacağız" diye ekledi.
 
16.39: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Yeni Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'na (START) katılımı askıya almasını değerlendiren Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, ABD'nin bunu hak ettiğini vurguladı. Twitter'dan İngilizce bir mesaj paylaşan Medvedev, "ABD, Rusya karşıtı aptalca politikasından dolayı hak ettiğini, yani Yeni START'ın askıya alınmasını elde etti. Stratejik istikrar konusunda 'eski tas eski hamam' anlayışıyla hareket ederek Rusya'yla savaşamazsınız. Bunu hak ettiniz!" ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
 
 
14.05: Putin'in konuşmasında bir unsur öne çıktı: Rusya, stratejik saldırı silahları anlaşmasına katılımı askıya aldı. Putin, Federal Meclis'te Rusya'nın Stratejik Saldırı Silahları Anlaşması'na (START) katılımını askıya aldığını söyledi. Rus lider, Rusya'nın anlaşmadan çekilmediğini, yani anlaşmaları askıya aldığını kaydetti ve "ABD yeni teknolojileriyle nükleer denemeler  yaparsa biz de yaparız" dedi. Putin, aynı zamanda NATO'nun Rusya'dan START anlaşmasına geri dönmesini ve Batılı uzmanların Rus nükleer tesislerini ziyaret etmesine izin vermesini talep ettiğini, kendilerine bu hakkı vermediğini belirterek, "Ortada absürd bir tiyatro var" diye ekledi. Stratejik saldırı silahları anlaşmaları, Rusya ile ABD arasında stratejik nükleer cephaneliklerin karşılıklı olarak azaltılmasına ilişkin ikili anlaşmayı kapsıyor.
 
14.04:  Başkan Putin'in konuşmasının ardından, gözler Polonya başkentinde bu akşam Joe Biden'ın yapması beklenen konuşmaya çevrildi.  Varşova'dan bildiren BBC Kuzey Amerika editörü Sarah Smith, Beyaz Saray yetkililerine dayanarak, ABD başkanının Putin'in konuşmasını inceleyeceğini ve büyük olasılıkla bu akşam yapılacak olan konuşmasında bazı düzeltmeler yapacağını yazdı.
 
13.52: Putin'in 1,5 saati geçen konuşması sona erdi. Konuşmasının sonunda Rusya milli marşı okundu. Putin'den mesajlar:
 
- Rusya Yeni START anlaşmasından çekilmiyor, sadece katılımımızı askıya alıyoruz.
 
- Rusya ekonomisi, Batı’nın yaptırımları karşısında ayakta kaldı ve bu yaptırımlara karşı direniyor.
 
- Rusya’da devlet başkanlığı seçimleri, yasalara tamamıyla uygun olarak ve demokratik prosedürlere uyularak 2024 yılında düzenlenecek.
 
13.21:  Putin'in konuşması 1 saat 5 dakikayı doldurdu. Bazı başlıklar:
 
- SSCB’nin yıkılması, planlı ekonomiden vazgeçilmesi ve pazar ekonomisine geçişte yaşanan kaos ekonomiyi Batı'ya bağladı.
 
- Yetişkinlerin diledikleri gibi yaşama hakkı var. Kimse özel hayata müdahele etmiyor ve bizim de bunu yapmaya niyetimiz yok. Fakat dünya dinlerinin kutsal kitaplarına bakarsanız orada her şey yazıyor: Ailenin ne olduğu, ailenin erkekle kadının beraberliğinden oluştuğu belirtiliyor. Ancak Batı’da kutsal metinler de sorgulanır hâle geldi. Batı’daki elit kesimler akıllarını kaçırdı ve bunun artık tedavi edilebilir bir yanı yok.
 
- Batı’da yaptıklarına bakın: çocuk istismarı kabul görmeye başlıyor, rahipler eşcinsel evlilikleri onaylıyor. Anglikan Kilisesi, cinsiyetsiz bir tanrı düşüncesi değerlendiriyor. Onları bağışla Tanrım, ne yaptıklarını bilmiyorlar.
 
- Ukrayna’daki neo-Naziler, kendilerini kimlerin varisi olarak gördüklerini gizlemiyorlar, ekipmanlarının üstüne gamalı haçlar ve Nazi isimleri yerleştiriyorlar.
 
- Kiev'e Batı tarafından verilen silahların menzili ne kadar uzun olursa, tehdidi Rusya topraklarından o kadar uzaklaştırmamız gerekir.
 
- Biz Ukrayna halkı ile savaşmıyoruz, Ukrayna, Batılı efendilerin esiri oldu. On yıllar boyunca Ukrayna’nın sanayisini yerle bir ettiler. Bu koşullarda paranın askeri operasyonlara ayrılması kolay hâle geldi. İnsanları harcanacak birer metaya çevirdiler. Bunun sorumluluğu tamamıyla Batılı elit kesimler ve Kiev rejimine aittir.
 
- Batılı elitler Rusya'ya stratejik yenilgi yaşatarak bizi sonsuza dek bitirme hedefini gizlemiyor.
 
- Şubat 2022'de Donbass'a saldırmaya hazırlananlar daha sonra Kırım'a saldırmayı planlamıştı.
 
- Savaşı başlatan taraf Batı’ydı, bizse bu savaşı durdurmak için güç kullanıyoruz. Evimizi ve insanlarımızın canlarını koruyoruz, Batı’nın istediğiyse sınırsız hakimiyete sahip olmak.
 
- Batı şimdiye dek Ukrayna’ya askeri yardım olarak 150 milyar dolar harcadı, Ukrayna’ya para akışının azaldığını da gözlemlemiyoruz. Cini şişeden çıkaranın Batı olduğunu dünyada kimse unutmuş değil. (Sputnik)
 
 
12.43: Vladimir Putin konuşmasına başladı. Öne çıkan satır başları:
 
- Rusya açısından zorlu ve dönüm noktası olan bir zamanda, dünyada önemli değişikliklerin yaşandığı bir dönemde konuşmamı yapıyorum.
 
- Rusya, Donbass’ın sorunlarının barışçıl biçimde çözümlenmesi için mümkün olan her şeyi yaptı. Bununla beraber Kiev, Donbass’ın sorunlarını çözmedi, sürüncemede bırakıp oyaladı, siyasi cinayetler işledi ve inananlara kötü muamele etti.
 
- Batılı liderlerin vaatleri sahteliğe ve acımasız birer yalana dönüştü. Batı ülkeleri Ukrayna’nın radikal milliyetçi birliklerinin askerlerini eğitti, onlara silah tedarik etti. Kiev, özel askeri operasyonun başlamasından önce de Batı ile silah tedariki için görüşmeler yürütüyordu. 
 
- Rusya, Batı ile yapıcı bir diyalog içerisinde olmaya her zaman açık oldu ve yıllar boyunca ortak bir güvenlik sistemi oluşturulması üstünde çalışılmasını teklif etti. Batı ise bu sırada köle hâline gelmiş Ukrayna’yı ‘büyük savaşa’ hazırladı ve bugün de bunu yaptığını kabul ediyor.
 
- Şubat 2022'de Donbass'a saldırmaya hazırlananlar daha sonra Kırım'a saldırmayı planlamıştı.
 
- Savaşı başlatan taraf Batı’ydı, bizse bu savaşı durdurmak için güç kullanıyoruz. Evimizi ve insanlarımızın canlarını koruyoruz, Batı’nın istediğiyse sınırsız hakimiyete sahip olmak.
 
- Kiev'e Batı tarafından verilen silahların menzili ne kadar uzun olursa, tehdidi Rusya topraklarından o kadar uzaklaştırmamız gerekir.
 
- Batı’da yaptıklarına bakın: çocuk istismarı kabul görmeye başlıyor, rahipler eşcinsel evlilikleri onaylıyor. Anglikan Kilisesi, cinsiyetsiz bir tanrı düşüncesi değerlendiriyor. Onları bağışla Tanrım, ne yaptıklarını bilmiyorlar.
 
(Sputnik)