Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'yı kınayan tasarıya Rusya vetosu, Çin çekimser

Amerika Birleşik Devletleri ve Arnavutluk tarafından hazırlanan, "Rusya'nın Ukrayna'daki yasadışı referandumların hiçbir geçerliliğinin olmadığı ve tüm ülkelerin Moskova tarafından bölgenin sözde ilhakını tanımamaması gerektiği" ifadelerinin olduğu BM karar taslağı Rusya tarafından veto edildi.
 
Karar önerisine BM Güvenik Konseyi'nde 10 lehte oy çıkarken aralarında Çin, Hindistan, Brezilya ve Gabon'un bulunduğu dört ülke çekimser kaldı. 
 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden biri olan ve veto hakkına sahip olan Rusya ise kendi aleyhine sunulan öneriyi veto etti. 
 
ABD'nin BM Daimi Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield oylamadan önce yaptığı açıklamada, Rusya'nın veto etmesi halinde kararı Arnavutluk'la beraber, Moskova'nın veto gücünün bulunmadığı 193 üyeli Genel Kurul'a götüreceğini ve "dünyanın hala egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduğunu göstereceklerini" söyledi.
 
30.9.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi