Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Çin, Avrupa için kurtarıcı oldu"

Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle doğal gaz açığı endişesi yaşayan Avrupa, yüzünü Çin'e döndü. Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatçısı Çin, iç piyasadaki daralma nedeniyle kendisine fazla gelen LNG’leri Avrupa’ya satıyor. 
 
Japon Nikkei Asia gazetesinin haberine göre, 2022’nin ilk altı ayında Avrupa Birliği’nin LNG ithalatı yüzde 60 arttı.
 
Avrupa ülkelerinin satın aldığı LNG miktarı (53 milyon ton) Çin ve Japonya’nın ithalatını geride bırakırken, AB’nin doğal gaz depolarının yüzde 77 oranında dolmasını sağladı. Kasımda bu oranının yüzde 80’e çıkması bekleniyor. 
 
Çin ekonomisindeki düşüşün bu anlamda Avrupa için avantaj sağladığına dikkat çeken Japon gazetesi, bu ülkede ekonominin toparlanması halinde ise durumun değişebileceğini öngördü.
 
Çin GSYH’si bu yılın ilk yarısında yalnızca yüzde 2,5 büyüdü. Kentlerdeki karantina uygulamaları sanayi yakıtı ve kimyasallara talebi azaltırken, bununla birlikte ülkede doğal gaz talebi de geriledi. 
 
Hükümetin kömür üretimini artırma kararı ve Çin'in kendi doğal gaz çıkarma faaliyetlerine de hız vermesi de bunda etkili oldu. 
 
31.8.2022
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi