Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da inşaatçılar 'dokunulmaz' kaynağa gözünü dikti

Rusya'da inşaat şirketleri escrow hesaplarda biriken 3 trilyon rublelik kaynağın kademeli olarak erişime açılmasını istedi. Kommersant'ın haberine göre, bazı inşaat firmaları imardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Marat Husnillin ve İmar Bakanı İrek Fayzullin'e bu yönde yazılı başvuruda bulundu.
 
İnşaatçılar, projelerin tamamlanmasına paralel olarak hesaplardaki paranın kullanıma açılmasını istiyor. 
 
Rusya'nın 2018'de getirdiği escrow sistemine göre, şirketler, proje maliyetlerini bir nevi teminat niyetine escrow hesaplara yatırmak zorunda. Hesaplardaki para, ancak inşaatlar tamamlanıp hak sahiplerine teslim edilince serbest bırakılıyor. 4 yılda bu hesaplarda biriken para miktarı 3,1 trilyon ruble civarında (49 milyar dolar).
 
Escrow hesap sistemini başından itibaren destekleyen Nikolay Nikolayev gibi Duma milletvekilleri ise inşaat şirketlerinin talebine soğuk bakıyor. Buna göre, hesapların vaktinden önce açılması, hak sahiplerinin dolandırılmasının önünü açabilir.
 
İnşaatçılar ise yaptırımlar nedeniyle malzeme fiyatlarının arttığını, mevcut koşullar altında proje üretmekte zorlandıklarını dile getiriyor.
 
19.5.2022

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi