Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Yabancıya Türkiye'de aşı izni çıktı, Rusya'dan aşı turları bekleniyor

"Yabancı Uyruklu Kişilere Covid-19 Aşı Uygulaması" konusunda Sağlık Bakanlığı beklenen açıklamayı yaptı. Yabancılara aşı yaptırma izni çıktı. Aşı için ücret alınmayacak ancak "açı uygulaması" için bir bedel ödenecek.
 
Karar Rusya basınında geniş yankı yarattı. Şu ana kadar yabancı aşıları yaptırmak için Hırvatistan'dan Sırbistan'a kadar pek çok ülkeye giden Rusların artık Türkiye'yi tercih etmeleri bekleniyor. 
 
Saplık Bakanlığı'nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:
 
"Ülkemizde ikamet etmeyen ve oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere, talep etmeleri halinde COVID-19 aşısı uygulanıp uygulanmayacağı ve ücret alınıp alınmayacağı hakkında görüş talebinde bulunduğunuz ilgide kayıtlı yazınız incelenmiştir.
 
COVID-19 pandemisi nedeniyle ülkemizde alınan önlemler ve yaygın aşılama programları sayesinde vaka sayılarının kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Halk sağlığının korunması ve toplumsal bağışıklık açısından aşısız bireylerin toplum içerisinde bulunması ciddi risk oluşturmaktadır. Bu yüzden aşı talep eden kişilerin aşıya erişiminin sağlanması önem arz etmektedir. Bu nedenle ülkemizde ikamet etmeyen ve oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere;
 
-Aşı uygulanması esnasında sağlık kuruluşları tarafından Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi Ek-2A listesinde bulunan S100041 kodu altında uygulama ücreti alınacak olup ayrıca aşı bedeli alınmayacaktır.
 
-Sağlık İl Müdürlüklerinde görevli HSYS il yöneticileri tarafından yetki verilmiş kişilerin gözetiminde, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış sağlık kuruluşlarında yapılabilecektir.  Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
 
Prof. Dr. Ahmet TEKİN
Bakan a.
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü"
 
Bu arada Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Sağlık Bakanlığı’nın talep etmeleri halinde yabancılara Türkiye’deki hastanelerde ücret karşılığında aşı yapılabileceği açıklaması yaptığına dikkat çekerek, birçok kliniğin Rus turistlere bu hizmeti sunmaya hazır olduğunu duyurdu.
 
ATOR’un açıklamasında, “Türkiye Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Ahmet Tekin’in gönderdiği yazıya göre, kliniklerin yabancı turistlere ülkede kullanılmakta olan aşılarla ücret karşılığında aşı yapmasına resmi olarak izin verildi. Daha önce Türkiye’de Kovid-19 aşıları yalnızca oturum izni olan Ruslara yapılıyordu” ifadeleri kullanıldı.
 
Sputnik'in aktardığına göre, bazı devlet kliniklerinde halihazırda yabancıların aşılandığı bildirilen açıklamada şu ifadelere de yer verildi:
 
“Özel büyük sağlık kuruluşları da aşı için turist kabul etmeye hazır olduğunu bildiriyor. Aşı, randevusuz olarak, yalnızca pasaport ile yapılabiliyor.”
 
Açıklamaya göre turistler iki doz olarak uygulanan Pfizer/BionTech veya Çin’in Sinovac aşısını 400 TL (2.2 bin ruble) karşılığında yaptırabilecek.
 
Aşı olan turistlerin verileri E-nabız sistemine girilecek ve bu kişilere dijital aşı sertifikası verilecek. Bu sertifika Avrupa aşı sertifika sistemi ile uyumlu ve AB’de tanındığı için Rus turistler bu sertifika ile Avrupa’ya seyahat edebilecek.
 
Tur operatörlerine göre ise bu adımın ardından Türkiye, aşı turu piyasasında yüzde 20’lik bir yer kaplayabilir. Aşı turlarında en çok tercih edilen yer de İstanbul olacak. Türk şirketler Rus ortakları ile birlikte aşı olunacak yere transfer ve dönüş, refakat, tercüme hizmetlerinin ve gerektiği halde konaklamanın da olduğu paketler geliştiriyor. Sırbistan, Hırvatistan, Ermenistan ve diğer ülkelere aşı turu fırsatı sunan şirketlerden Türkiye’ye aşı turu da satın alınabilecek.
 
 
 
14.1.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi