Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Demografik çukur: Rusya'da genç çalışan sayısı yarım milyon azaldı

Rusya'da son bir yılda 30 yaş altı çalışan sayısı 460 bin kişi azaldı. RBC gazetesi Rosstat verilerine dayandırdığı haberde sayıdaki düşüşün nedenleri arasında demografik çukuru ve pandemiyi işaret etti. Rusya'da 1990'ların başında doğan çocuk sayısının az olması "demografik çukur" olarak tabir ediliyor.
 
Ülkedeki bütün yaş gruplarından çalışanların sayısı ise son  bir yılda 1,84 milyonluk artışla 72,3 milyona yükseldi. 30 yaş altındakiler dışında çalışan sayısının düşüş kaydettiği tek yaş grubu 70 üstü. Ancak bu gruptaki düşüş 24 bin kişiyle sınırlı.
 
Uzmanlar 30 yaş altı çalışan sayısının 2010'ların başından bu yana düşüşte olduğuna dikkat çekti. 2010'dan 2021'e kadar bu yaş grubundaki çalışanların sayısı 6 milyon kişi azaldı.
 
Genç istihdamındaki düşüşte etkili olan bir diğer faktör de pandemi. Özellikle hizmet sektöründe kapanmak zorunda kalan pek çok işletme 30 yaş altı çalışanları işsiz bıraktı.
 
2021'in üçüncü çeyreğinde 30 yaş altı çalışanların sayısının en fazla azaldığı bölge yüzde 13,2 ile Moskova oldu. Başkenti Komi, Kaluga, Vologda, Smolensk ve St. Petersburg takip ediyor.
 
14.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi