Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rekor üstüne rekor: Ruslar 2021'de ne kadar kredi kullandı?

Geride bıraktığımız 2021 yılının sadece aralık ayında Rusya vatandaşları bankalardan toplam 1,38 trilyon ruble kredi çekti (18,5 milyar dolar). Frank AG'nin araştırmasını haber yapan RBC gazetesi bu tutarın yeni bir rekora karşılık geldiğini yazdı.
 
Çekilen kredi miktarı kasım ayına kıyasla yüzde 10, bir yıl öncesine kıyasla da yüzde 16,4 oranında artış gösterdi. 2021 yılının tamamında çekilen kredi miktarı da yüzde 33,5 oranında artarak 14,1 trilyon rubleye yükseldi (190 milyar dolar). Gazete bu tutarın da yeni bir rekor olduğunu not etmekte.
 
Aralık ayı itibarıyla krediler arasında en büyük pay ipoteğe ait. Bankalar yılın son ayında toplam 654 milyar ruble tutarında 193 bin yeni ipotek dağıttı. 12 ayda dağıtılan ipotek kredisi sayısı ise 1,9 milyon.
 
Aralık ayında bankaların onayladığı nakit kredisi sayısı da 2 milyona yakın.
 
RBC, ipoteğin yanı sıra otomobil kredilerinde de yeni bir rekora imza atıldığını aktardı. Aralık ayında 76 bin yeni otomobil kredisi dağıtılırken bir önceki aya kıyasla artış oranı yüzde 9,3 olarak hesaplandı.
 
Gazetenin görüşüne başvurduğu analistler, kredi piyasasının 2022'de bu tempoyu koruyamayacağı görüşünde. Moody's kredi uzmanı Olga Ulyanova, Merkez Bankası'nın piyasayı soğutma yönünde politika ürettiğine dikkat çekti.
 
13.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi