Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

"Döneri Kim Jong Il icat etti"

Kuzey Kore basını, döner kebabın ülkenin eski lideri Kim Jong Il tarafından icat edildiğini iddia etti. Rodong Sinmun gazetesi, başkent Pyongyang'da sokak yemeklerinde bir patlama olduğunu duyurduğu haberde, Rusya’da ve Asya’nın çoğu bölgesinde “şavurma” diye bilinen dönerin 2011 yılında Kim Jong İl tarafından  nasıl "icat edildiği” anlatılırken, “Büyük başkanımız, sıcak buğday ekmekleri arasında et dağıtılması için talimat verdi. Yanında yaz aylarında maden suyu, kışın sıcak çay servis ederlerse halkımızın daha mutlu  olacağına dair sözlerini dün gibi hatırlıyoruz” denildi.
 
Lenta.ru'nın aktardığı yazıda, babasından mirası devralan şimdiki Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un da “şavurma”nın üretiminden servisine kadar her aşamasına özel bir alaka gösterdiğini ve bunun için gerekli adımları attığı vurgulandı.
 
Haberi paylaşan İngiliz Independent gazetesi, Kuzey Kore usulü fast food dürümünün hem Meksika mutfağındaki burritoyu andırdığını, hem de dönere benzediğini yazdı.
 
Kuzey Kore’de pandemi döneminde gıda kıtlığının arttığı, ülkede büyük bir tesiste siyah kuğu yetiştirilmeye başlanarak halka gıda sağlanmaya çalışıldığı vurgulanmıştı.
 
Haberin videosu için tıklayın
 
6.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi