Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

"Gazprom, Türk lirasındaki rekor değer kaybından kaygılı"

Türk lirasında yaşanan rekor değer kaybı, Rusya’da geniş yankı buldu. Haber gündemin ilk maddeleri arasıda yer alırken, liranın yılbaşından bu yana değer kaybının yüzde 40’ı bulduğuna vurgu yapılıyor. 
 
Bu arada Kommesant gazetesi, Türk lirasındaki eğer kaybının Gazprom için bir tehdit yarattığı yorumunu yaptı. Yazıda, son gelişmelerim Rusya'dan gaz ihraç eden Türkiye‘deki özel şirketlerin  ödeme yapma kabiliyetini tehdit ettiği, Gazprom'un devletin doğrudan garantsini veya ön ödeme isteyebileceği savunuldu.
 
Ayrıca Türkiye ile yıllık 8 milyar metreküplük sözleşmelerin 1 Ocak 2022’de sona ereceği, doğalgaz alımının yarısının Botaş'a, kalanının ise özel gaz ithalatçılara ait olduğu hatırlatıldı.
 
Kommersant, Gazprom’un, Türk şirketleriyle sürekli ödeme sorunu yaşadığını, 2019 yılında Türk gaz ithalatçılarının şirkete borcunun 1,7 milyar dolara ulaştığını vurguladı.
 
Tass haber ajansı, “Cumhurbaşkanı'nın devletin ekonomi politikasına müdahalesi nedeniyle TL düşmeye devam ediyor” yorumunu yaptı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faiz oranlarını enflasyonun nedeni olarak gösterdiği belirtilen haber analizde, “Erdoğan’a göre, enflasyonla mücadeleyi o daha iyi biliyor. Bu açıklamalar, Türkiye ekonomisinin doğrudan bağımlı olduğu uluslararası yatırımcıları ürkütüyor. Ülkeden sermaye çıkıyor” değerlendirmesinde bulunuldu.
 
Erdoğan’ın, “Faiz her kötülüğün hem anasıdır hem babasıdır” sözlerine dikkati çeken Rus ajansı, gelişmekte olan ülkeler içinde geçen ekim ayından itibaren TL’nin Brezilya Reali’nin ardından en fazla değer kaybeden ikinci para birimi olduğuna dikkat çekti. 
 
TL’deki rekor değer kaybının yarattığı risklere de işaret edilen yazıda, “TL’nin değer kaybı nedeniyle Türkiye yüksek fiyat artışları ve vatandaşların refah seviyesinde düşüşle karşı karşıya. Sermayenin serbest dolaşımının olduğu ülkede bankalar döviz kuru ile faizler arasında denge kuramaz. Analistler uzun süredir Türkiye’yi dış faktörler karşısında en hassas pazarlardan biri olarak görüyor. Yatırımcılar hem küresel ekonomik durumdan hem de yerel siyasi risklerden etkileniyor. Türkiye’de her ikisinde de her şey yolunda gitmiyor” değrlendirmeleri yapıldı. 
 
Rus ajansı, faiz artışına gidilmemesi halinde Türkiye’de enflasyonun yüzde 30’a çıkabileceği ve döviz piyasasında tam bir çöküş yaşanabileceği uyarılarının yapıldığına da işaret etti.
 
Forbes Rusya, "Türk lirası son üç yılın en kötü düşüşünü yaşadı” başlıklı haber analizde, "Erdoğan'ın Merkez Bankası’nı üç ay içinde üçüncü faiz indirimi için övmesinin ardından Türk lirası tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı. 13’ü de geçti” denildi.
 
Yazıda, "Erdoğan, ekonomistlerin faiz indiriminin zaten yüzde 20'ye yaklaşan enflasyonu hızlandırdığına dair uyarılarına rağmen, art arda üçüncü ay için faiz indiriminden memnun olduğunu söylüyor.  Erdoğan, Türkiye'nin daha yüksek faiz talep eden 'küresel finans cambazlarına' boyun eğmeyeceğine söz verdi” vurgusu yapıldı.
 
Görüşü alınan bir analist, liradaki düşüşü "Erdoğan'ın bahis savaşının kaçınılmaz bir sonucu” sayarken, “Liranın serbest düşüşü, ancak Türkiye'de bağımsız bir Merkez Bankasının bir işareti, müdahalesi ile durdurulabilir. Ancak bunun fazla ihtimali yok, çünkü ipler Erdoğan’da” dedi.
 
Eho Moskvı radyosu, haberi gün içi sürekli yenilerken “Lira değer kaybında rekor üstüne rekor kırıyor” vurgusu yaptı.
 
Haberlerde, muhalefetin acil erken seçim çağrısı yaptığı belirtildi.
 
K. Pravda’nın haberinde, “Türk lirası tarihinde bu kadar büyük düşüş görmemişti” dedi.
 
İzvestiya gazetesi de, uzman görüşlerini aktarırken, krizden çıkış için iktidara seçim baskısının artmakta olduğuna değindi.
 
Diğer yandan Rus rublesi de bu hafta son üç ayın en düşük düzeyini görürken, dolar 75 rubleyi gördü. Ukrayna çevresinde artan jeopolitik riskler yüzünden hem ruble değer kaybediyor, hem de Rusya borsası uzun bir aradan sonra düşüşte.
 
Bu arada sosyal medyada yapılan yorumlarda, liranın düşmesiyle Türkiye’de tatilin daha da ucuzladığı, yılbaşı turlarına talebin artacağı belirtildi.
 
24.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi