Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Türkiye-NATO, Stalin’in hatası"

Russia Today’in İngilizce kültürel haberlerler portalı Russia Beyond’da çıkan Boris Yegorov imzalı değerlendirme, Türkiye’nin NATO’ya katılımına giden süreci Rusya’nın gözünden ele alıyor. Yegorov’a göre, SSCB ve Rusya’nın Türkiye’yi Batı bloğuna kaptırmasının asıl suçlusu bizzat Stalin.
 
Yazar, İkinci Dünya Savaşı’nın sona erdiği günlerde Sovyetler Birliği’nin gücünün zirvesinde olduğunu hatırlatıyor. Yegorov’a göre, Stalin bu gücün verdiği sarhoşluğun etkisiyle Türkiye’ye Boğazlar başta olmak üzere bir dizi konuda siyasi baskıda bulunma hatasında bulundu.
 
Yegorov, Stalin’in Türkiye’yi hasım olarak görmesinin ardında, savaş sırasında Almanya ile birlikte hareket edebileceğine dair duyulan endişelerin de rol oynadığını belirtiyor.
 
Ancak Stalin’in hesap edemediği, siyasi baskı ve toprak iddiasının Türkiye’deki kamuoyunda ve siyasi elitlerde uyandıracağı olumsuz hissiyat oldu. Buna göre, Türk tarafı, Sovyetler Birliği döneminde hiçbir şeyin değişmediği düşüncesiyle, komünistlerin de çarlık döneminin düşmanca politikasını sürdürmeyi tercih ettiğini görerek kendini korumak ve yeni müttefik arayışına girdi.
 
Yazar, Sovyetler Birliği’nin bir sonraki lideri Nikita Kruşçev'in de 1957’de Stalin’in baskı politikasının bir hata olduğunu belirterek selefini suçladığını hatırlatıyor:
 
«Almanları yenmiştik. Zafer baş döndürücüydü. Türkler, yoldaşlar, dostlar. Hemen bir yazı yazalım da Çanakkale Boğazı’nı bize versinler. Kimse o kadar aptal değildir… Dost Türkiye’yi böylece kaybettik ve şimdi güneyimizde Amerikan üsleri var.»
 
16.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi