Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da piyasa sahte dolar doldu

Rusya Merkez Bankası yılın ilk çeyreğinde 6 binin üstünde sahte döviz banknotu ele geçirildiğini açıkladı. Bu banknotların tamamına yakınının Amerikan doları olduğu bildiriliyor. Konuyu haberleştiren Business FM 2020 yılının tamamında ele geçen sahte banknot sayısının yalnızca 400 civarında olduğunu hatırlattı.
 
Peki söz konusu artışın kaynağı ne?
 
Yatırım şirketi Zolotoy Monetnıy Dom'dan Aleksey Vyazovski, genelde yakalanan kupürlerin Amerikan Merkez Bankası tarafından henüz yenilenmeyen 50 dolarlık banknotlar olduğuna dikkat çekiyor. Yüzlük banknotlar ise kısa bir süre önce yenilenmişti. 
 
Vyazovski'ye göre, sahte dolar miktarındaki artışın temel sebebi rubledeki değer kaybına paralel olarak dövize ilginin artıyor olması. Bankaların sunduğu kur fiyatlarından tatmin olmayanlar karaborsaya yönelince sahtecilerin kurbanı olabiliyor. Bu nedenle döviz alışverişini bankalar üzerinden yapmakta yarar var.
 
Öte yandan Merkez Bankası yetkilileri, sahte ruble sayısında üçte bir oranında düşüş gözlediklerini de açıkladı. Yakalanan kupür sayısı 10 binin altında. En çok sahtesi yapılan banknot ise yine 5 bin ruble.
 
30.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi