Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Emlakçılardan Türkiye uyarıları: "Dikkat!"

Rusya vatandaşlarının Türkiye’deki konutlara olan ilgisi pandemiye rağmen geçen sene de artmaya devam etti. Turk.Estate sitesinin verilerine göre, Ruslar 2020’nin ikinci yarısında Türkiye’de 4,6 milyar ruble (60,8 milyon dolar) tutarında gayrimenkul satın aldı. Bu rakam 2019’a göre iki kat fazla. Komsomolskaya Pravda gazetesi, Türkiye’de konut satın almayı planlayan Ruslara bazı uyarılarda bulundu. 

 
Türkiye’de Rusya vatandaşları taraından geçen sene satın alınan konutların ortalama fiyatı yaklaşık 40 bin dolar olarak kaydedildi. Gazeteye konuşan Rus emlak uzmanları, karantinanın Rusların Türkiye’deki konutlara olan ilgisini arttırdığına dikkat çekti.
 
Türkiye’de, Rusya konuşulan ülkelerin vatandaşı olan yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı belirtilen haberde, “Antalya’da bu sayı 100 bin. Herkes sanki Rusya vatandaşlarına konut satmak istiyor. Türkiye’de yabancıların konut kiraya vermesi yasaklandı. Cezası 250 bin TL. Konuştuğumuz emlakçıların tamamı, isimlerinin ve firmalarının adlarının gizli tutulmasını istedi” denildi. 
 
Haberde, Rusya’nın Kursk kentinden 2019’da iki küçük çocuğuyla birlikte Türkiye’ye taşınan Nataşa isimli birinin başından geçenlere yer verildi:
 
“Konut satış sözleşmesinde yıllık yüzde 29 ipotekli kredi faizi yazdılar. Neyse ki Türkçe biliyordu. Anlaşmayı feshetmeyi başarmaları mucizeydi. Kursk’tan giden bu iş kadını, onu nasıl böyle aldatmaya cüret edebildiklerini hala anlamadı.”
 
Türkiye’deki dairelerin “net metrekaresinin" Rusya’dakinden düşük olduğuna da dikkat çeken gazete, “Eğer size 100 metrekare bi daire öneriliyorsa bu aslında 70-75 metrekare demektir” uyarısına yer verdi.
 
Türkiye’de yıllardır yaşayan bir Rus emlakçı ise şunları söyledi:
 
“İnsanlar hem devlet hem de sosyal yasaları katı olan bir ülkeye geldiklerini anlamıyorlar. Ayrıca turizmi ve göç etmeyi karıştırıyorlar. Türkiye’ye daha önce onlarca kez gelmiş olsalar bile.
 
Birçok kişi 2000’lerin başında Türkiye’ye geldi ve ülkenin çok ucuz olduğunu gördü. Durum değişti. Ruble düştü, fiyatlar arttı... Pek çoğu, 50 bin euro’ya vılla satın almayı umuyor. Evet, bu rakama 100 metrekarelik üç odalı ev satın alınabilir. Ama denizden uzak eski bir Türk evi olur, bu evi kiraya vermek de mümkün değil. Yaşamak için de uygun olmaz, gerekli altyapıya sahip olmayacaktır.”
 
28.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi