Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya’ya 2021'de 102 bin yabancı işçi

Rusya hükümeti, önümüzdeki yıl için yaklaşık 102 bin yabancı işçi kotası belirledi. Kararnamede, "2021 için Rusya Federasyonu'na vize ile 101.871 işçi alınmasına izin verildiği” açıklandı.
 
En büyük, 31 bin 625 kota ile madencilik ve inşaat çalışanlar için ayrıldı. Yaklaşık 17 bin yabancı vasıflı işçi, büyük ve küçük sanayi kuruluşlarının projeleri için, 12 bin kişilik kota da metal işleme ve makine yapımı endüstrilerinde çalışmak için Rusya'ya gelebilecek.

İnşaat kotaları, Rusya'da çok sayıda büyük projeyi yürüten Türk müteahhitlik şirketleri için de büyük önem taşıyor.  
 
30 Eylül'de İçişleri Bakanlığı Rusya'da çalışan yabancıların sayısının yaklaşık 1.8 milyon kişi olduğunu duyurmuştu.  Bir yıl önce, bu sayı yüzde 22,5 daha fazla, 2,3 milyon idi.
 
Bunların büyük çoğunluğunu eski SSCB ülkelerinden gelen ve patent ile çalışanlar oluşturuyor. Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı'na göre bu yıl vize alarak çalışan diğer yabancı ülkelerin vatandaşlarının sayısı  36 bin kişi azaldı.
 
Federasyon Konseyi, Rusya'da yakın gelecekte göçmen işçi açığının daha da artacağını öngörüyor. Devlet Duması da, pandemi ve bölgesel yönetimlerin sistematik bir yaklaşımının olmaması nedeniyle bu sorunun özellikle bazı endüstrilerde akut hale geldiğini belirtiyor. 
 
Rosstat verilerine göre, Ekim-Ağustos 2020'de Rusya’ya yurt dışından net göçmen girişinin bir önceki yılki 166,7 bin kişiye göre 2,4 kat azalarak 69,1 bin kişiye düştüğü biliniyor.
 
İçişleri Bakanlığı verileri de göçmen sayısındaki azalmaya işaret ediyor. 
 
Rusya'daki şirketlerin yarısı, maliyetleri daha düşük olduğu için eski SSCB ülkelerinden yabancı vatandaşları işe alıyor.
 
Göçmen işçilerin çoğu, inşaat şantiyelerinde, konut ve toplumsal bakım hizmetlerinde ve diğer hizmet sektörlerinde çalışıyor.
 
RBC'nin görüştüğü uzmanlar, yeterli sayıda işçi bulunmadığını, özellikle Moskova’daki boş kadrolara diğer bölgelerden gelenlerin ancak ücret artılıyla çekilebileceğini vurguluyor.
 
Moskova Devlet Üniversitesi İktisat Fakültesi Nüfus Ekonomisi ve Demografi Laboratuvarı başkanı Olga Çudinovski, daha önce göçmenler tarafından doldurulan  düşük vasıflı işçi kadrolarında  sıkıntının salgın süresince devam edeceğini öngördü. 

25.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi