Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da koronavirüs ilacına onay çıktı

Rusya’da, koronavirüsün tedavisinde ve önlenmesinde etkili olduğu belirtilen “Leutragin” adlı ilaca patent verilmesi kararlaştırıldı. Federal Mediko-Biyoloji Ajansı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, ağır enfeksiyon geçiren hastalarda görülen “sitokin fırtınasının” ortadan kaldırılmasını veya azaltılmasını sağlamaya yönelik geliştirilen “Leutragin” adlı ilaca patent verildiği belirtildi. 

Rusya Patent Kurumunun (Rospatent) ilaca patent verilmesini kararlaşırdığı, resmi işlemlerin sürdüğü kaydedildi. 

Federal Mediko-Biyoloji Ajansı Başkanı Veronika Skvortsova, "Araştırma sırasında, Leitragin'in koronavirüs enfeksiyonu olan bir hastada şiddetli solunum ve genel sistemik bozuklukların gelişmesine yol açan proinflamatuar maddelerinin büyük bir salınımı olan "sitokin fırtınasını” önleyebileceği veya hafifletebileceği saptandı” açıklamasını yaptı.

Yaygın adı “Dalargin” olan ve önceden mide ülseri, akut pankreatit ve pankreas nekrozu tedavisinde kullanılan ilacın, Rus bilim insanları tarafından COVID-19'a karşı kullanılmak üzere yeniden geliştirildiği ve Leitragin olarak adlandırıldığı belirtildi. 

Tamamen yerli olan Leutragin’in Rusya’da üretimine başlanabileceği açıklandı.

6.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi