Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"AB kapıları Rusya vatandaşlarına yaz sonuna kadar kapalı kalacak"

Kovid-19 kısıtlamalarının hafifletilmesi ile birlikte daha önce 14 ülke vatandaşlarına seyahat izni veren Avrupa Birliği, hafta sonundaki lisye yenileme açıklaması öncesi  Rusya vatandaşlarına yine umut vermedi. Hollanda'nın Moskova Büyükelçiliği, Ruslara AB kapılarının ağustos sonuna kadar açılmayacağı açıklamasını yaptı.

Bunun, pandemi ile ilgili durumda bir değişiklik olmamasından kaynaklandığı ve Rusya'nın "kısa vadede" yasaklı ülkeler listesinden çıkarılma ihtimali olmadığı belirtildi.
 
Kovid-19 kısıtlamalarının hafifletilmesi ile birlikte daha önce 14 ülke vatandaşlarına seyahat izni veren Avrupa Birliği, dış sınırlarını açacağı ülke listesini temmuz ortasında güncelledi. Açıklanan listede Türkiye yer almıyor, durumun kötüleşmesi nedeniyle Sırbistan ve Karadağ'a da kapılar kapatıldı.

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları da Avrupa Birliği'ne mecbur olmadıkça seyahat edemeyecek.

Avrupa Birliği Konseyi tarafından güncellenen listede Cezayir, Avustralya, Gürcistan, Japonya, Kanada, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve bazı şartların yerine getirilmesi halinde Çin bulunuyor.

Sınır kontrolü her ülkenin kendi sorumluluğu altında. AB'nin tavsiyelerini şu ana kadar sadece Lüksemburg, Letonya ve Litvanya tam anlamıyla uyguladı. Almanya ise sınırlarını sadece 10 ülkeye açmıştı.

Birçok ülke için kısıtlamalar devam ederken Avrupa Birliği vatandaşları ve aile üyeleri bu durumdan muaf tutulacak.

Bunun yanı sıra Avrupa Birliği ülkelerinde uzun vadeli oturumu olanlar ve aile üyeleri listeden etkilenmeyecek.

Avrupa Birliği ülkelerinde çalışan veya birliğe girmesi gerekliliği bulunan kişiler de kısıtlamalara maruz kalmayacak.

Bu kişiler arasında sağlık personeli, sağlık araştırmacıları, tarım alanında çalışan mevsimlik işçiler, diplomatlar, uluslararası kurumların personeli ve davetlileri, askeri personel, insani yardım çalışanları, transit geçiş yapan yolcular, ailevi sebeplerden dolayı seyahat eden yolcular, denizciler, uluslararası korumaya ihtiyaç duyan kişiler, eğitim amacıyla seyahat eden üçüncü ülke vatandaşları ve yüksek vasıflı üçüncü ülke çalışanları bulunuyor.

Liste tavsiye niteliğinde

Avrupa Birliği Konseyi seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını talep etse de birçok ülke şu ana kadar bu önerilere uymadı. Birçok AB ülkesi durumu kontrol edememe kaygısıyla sınırlarını açmamayı tercih ediyor.

1 Temmuz'da Türkiye, ABD, Brezilya, Rusya, Hindistan ve İsrail vatandaşları da "güvenilir" ülke olarak ön plana çıkmadığı gerekçesi ile listeye girememişti.

Bağlayıcı olmayan listenin her iki haftada bir güncellenmesi bekleniyor.

30.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi