Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya şimdiden plan yaptı: Aşı bulunursa ilk önce kimlere vurulacak?

Rusya'da koronavirüs aşısının bulunması halinde öncelikle risk grubundaki vatandaşların aşılanması planlanıyor. Konuyla ilgili açıklama resmi tüketici ve halk sağlığı koruma kurumu Rospotrebnadzor'un başkanı Anna Popova'dan geldi. 

Sağlık Bakanı Mihail Muraşko önceki gün, koronavirüs aşısı ile ilgili ilk sonuçlara ve geniş ölçekli uygulama imkanına Temmuz sonunda kavuşabileceklerini açıklamıştı. Muraşko aşı denemelerinin plan dahilinde sürdüğünü de söylemişti.

Başbakan yardımcısı Tatyana Golikova da 20 Mayıs günü bir açıklama yaparak Rusya'da KOVİD-19'a karşı beş ilaçla ilgili araştırma yürütüldüğünü duyurmuştu. Golikova ilaçlardan bazılarının Rusya'da üretildiğini de sözlerine eklemişti.

Golikova, ülke genelinde yürütülen aşı araştırmalarının sayısını da 47 olarak verdi. Rus yetkililer bu araştırmalardan Ağustos ayında üretimine başlanacak bir aşı çıkmasını umuyor.

Rus biyoteknoloji firması Biokad da devlete bağlı araştırma merkezi Vektor'la ortak bir aşı çalışması yürütüyor. Şirket yetkilileri aşının Kasım-Aralık gibi hazır olmasını umduklarını açıkladı. Biokad'ın hedefi ayda 3 milyon doz aşı üretmek.

23.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi