Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Koronavirüste hangi ilaçlar kullanılıyor?

Umutla aşı beklenirken, tüm dünyada "Koronavirüs karşı hangi ilaçlar etkili olabilir?" sorusuna cevap aranıyor. Moskova'daki Jadkeviç Şehir Klinik Hastanesi'nin başhekimi ve ünlü televizyon programcısı Aleksandr Myasnikov, COVİD-19 hastalarının tedavisinde kullanılacak ilaçlarla ilgili kendi Telegram kanalında bir bilgi notu yayınladı.

Myasnikov, henüz hastalığa karşı etkili bir ilacın bulunmadığı, ancak araştırmaların devam ettiği yönünde bir hatırlatma ile başladığı notta, koronavirüs enfeksiyonuna karşı kullanılabilecek 4 ilaç sıraladı.

Bunlardan ilki, virüs tedavisinde kullanılan Lopinavir/Ritonavir. Başkent Sağlık Departmanı'nı hafif şiddetli vakaların tedavisinde bu ilacın kullanılmasını öneriyor.

İkinci ilaç, sıtma tedavisinde kullanılan hidroksiklorohin (Plaquenil). Bu ilaç Çin'in koronavirüs vakalarında uyguladığı resmi tedavi prosedüründe yer alıyor. Ancak Myasnikov ilacın nasıl çalıştığı konusunda henüz elde yeterli veri bulunmadığına dikkat çekiyor.

Tavsiye edilen diğer ilaçlar İnterferon gamma ve esasen Ebola salgını için geliştirilen ve hala deneysel aşamada bulunan Remdesivir. İlaç COVİD-19 salgını için deneme amaçlı olarak çeşitli ülkelerin yanı sıra Çin'de de kullanılıyor.

Doktor Myasnikov, notun bilgi amaçlı olduğunu belirterek bir tedavi reçetesi olarak uygulanmaması gerektiği, tedavileri doktorların belirlediği yönünde uyarıda bulunuyor.

26.3.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi