Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Sovyet özlemi bitmedi ama "Rusya kendine has yolda yürümeli" fikri baskın

Rusya'da araştırmalar, halkın "Sovyet nostaljisi"nin küllenmediğini ortaya koyuyor. Levada Center'ın anketine katılan her 4 kişiden 1'i Sovyet döneminin ülke tarihinin en güzel dönemi olduğunu düşünüyor. Aksi yönde düşünenlerin oranı ise yüzde 18. Ancak "Sovyetler Birliği'nin izlediği çizgiye dönmek istediğini" söyleyenlerin oranı aynı derece yüksek değil: yüzde 28.

Katılımcıların yüzde 58'lik bölümü ise "Rusya'nın izlediği kendine has yolu" desteklediğini belirtiyor. Rusya'nın Avrupa yolundan gitmesi gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 10.

Sovyetler Birliği'nin kendilerine neyi çağrıştırdığı sorusuna katılımcıların yüzde 16'si "gelecek kaygısı olmayışı" cevabını veriyor. Yüzde 15'lik bir kesim ise Sovyet dönemini "iyi bir hayat" ile özdeşleştiriyor. Katılımcıların yüzde 11'ine göre de Sovyet dönemi "çocukluk ve gençlik anıları" demek.

Sovyetler Birliği denince mal kıtlığı, uzun kuyruklar ve benzeri güçlükleri hatırlayanların oranı ise sadece yüzde 4. "Sovyetler Birliği demek demir perde, ekonomik durgunluk ve politik baskı demek" düşüncesini benimseyenlerin oranı yüzde 1.

Levada analistleri, Sovyet nostaljisinin ağırlıklı olarak yaşlı kuşakta yaygın olmasına rağmen, genç kuşakta da "eskiyi özleyen" çok sayıda insan olduğuna dikkat çekiyor.

Anketi yorumlayan Carnegie Center Moscow uzmanlarından Andrey Kolesnikov, insanların bugünün Rusyası'nda hüküm süren gelir adaletsizliği nedeniyle büyük bir hayal kırıklığı yaşadığı düşüncesinde. Üstelik Kolesnikov'a göre, bu hayal kırıklığı her geçen gün daha da büyüme eğiliminde.

26.3.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi