Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Putin iktidardaki güçler arasında"

Rusya’da Devlet Başkanı Putin’in 2024 yılında yeniden başkanlığa aday olmasına imkan tanıyan anayasa değişikliğiyle ilgili farklı yorumlar sürüyor. Nezavisimaya Gazeta’da yer alan “Putin neden 2024 yılında seçilme hakkına ihtiyaç duyuyor?” başlıklı yazıdan bazı bölümler şöyle:

“Putin henüz gerçekten gitmesini gerektirecek bir durumun içine düşmedi. 2008 yılında koltuğunu Medvedev’e bıraktı, ama reytingini koruyarak, dönme hakkını elinde bulundurdu. 

Devlet başkanı, en sadık ve özverili kişiler de dahil olmak üzere, elitlerin 2024'te nasıl hareket edeceğini bilmiyor. Başkan şimdi iktidardaki farklı güçlerin çatışmalarında arabulucu konumunda. Putin'in gerçekten ayrılacağını anlamış olsalardı, farklı etki gruplarının nasıl davranacağını kestirmek zor. 

Vladimir Putin tarihe ilgi duyduğunu defalarca belirtti. Rusya tarihi, bir liderin kişisel iktidarının kendi başına sistemi otomatik olarak yeniden kuran kurumlarda veya ideolojide sabit olmadığı gösteriyor. Liderin gitmesi halinde, sistem yeni temellerle, bazen eskilerinin tam bir revizyonu ile yeniden biçimlendiriliyor. 

Putin bunu daha önce hiç anlamadı. Bununla birlikte, 20 yıllık iktidardan sonra, geçiş dönemindeki siyasi öngörülebilirlik sorunu keskin şekilde ortaya çıktı gibi görünüyor.”

18.3.2020


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi