Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'nın siyasi artı-eksi hesabı

2019 Rusya açısından küresel açıdan "süper güç" ünvanını yeniden pekiştirme, dünya siyasetine Ortadoğu'dan Latin Aenrika'ya kadar damga vurma yılı oldu. Peki 2020'de olumlu ya da olmsuz, Rusya'nın pozisyonunu etkikeyebilecek faktörler neler?

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGİMO), Rusya'yı 2020 yılında farklı yönlerde etkilebilecek olası küresel gelişmeleri sıraladı. 

Enstitü raporunda yer alan bazı öngörüler şöyle: 

Rusya’nın çıkarına olması beklenen gelişmeler:

-ABD’nin dünyadaki potansiyel gücünün azalması. Türkiye ile ilişkileri dahil NATO içindeki kriz ve Batı dışındaki ülkelerin askeri güçlerindeki artış.

-Büyük Avrasya birliği için şartların oluşması; büyük devletlerin egemenliklerinin güçlenmesi; ABD-Çin rekabetinde üçüncü bir güce ihtiyaç duyulması.

-Küresel piyasada gıda ürünlerine talebin artması; orta vadede geleneksel yakıt türlerine (petrol, doğal gaz, kömür) olan  talebin sürecek olması; Avrasya’nın transit potansiyelinin artması.

-Sağ-liberal siyasi projenin yaşadığı kriz; sosyal muhafazakarlığa dair küresel trend; “güçlü lider” modeline olan talep; “yumuşak gücün” öneminin azalması.

Rusya’yı olumsuz etkileyebilecek olası gelişmeler:

-Önde gelen devletlerin askeri güç kullanımını artırma ihtimalleri; Kuzey Kore ve İran konularında çatışmanın şiddetlenmesi tehdidi; küresel terörist ağların daha aktif hale gelmeleri.

-NATO içindeki durumdan dolayı (Türkiye, Polonya ve diğer bazı ülkelerin politikaları) belirsizliğin artması; geleneksel ittifakların öneminin azalması, Ukrayna krizinin Rusya ve AB arasındaki diyaloğu engellemesi. 

-Küresel ekonomik kriz tehdidi; yaptırım baskısı ve siyasi gerginliğin yaptırmları engellemesi. 

-Rusya karşıtı Batılı güçlerden gelecek medya kampanyası. 

21.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi