Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Vergi müdürlüğünden başbakanlığa

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yeni siyasi sistem ve anayasa değişikliği teklfinin ardından Dmitri Medvedev istifa ederken,  Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin'i yeni başbakan adayı olarak Duma'ya sundu. Parlamentonun alt kanadı olan Duma'da bugün Mişustin'in adaylığının onaylanması bekleniyor. 

2008-2012 döneminde devlet başkanlığı, 2012'den beri de başbakanlık yapani Medvedev, dün Rus lideri ziyaretinde Putin'in talep ettiği reformların önünü açabilmek için tüm bakanlar birlikte istifa kararı aldığını söylemişti. Devlet Başkanı Putin, istifa eden Medvedev'in yeni hükümet yapısında Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olarak görevlendirileceğini açıkladı.


Mihail Mişutin ise, medyaya yansıyan haberlere göre, dün Kremlin'den aranıp davet edilene kadar başbakanlığa atanacağını kendisi bile bilmiyordu.

Moskova doğumlu, Moskova Devlet Teknoloji Üniversitesi STANKİN mezunu, mühendis olan 53 yaşındaki Mihail Mişustin, 1998'de vergi memuru olarak başladığı devlette, 2010 yılından bu yana Federal Vergi Dairesi Başkanı olarak görev yapıyor. 2004'te Tapu Kadastro Genel Müdürü olarak başarılı işlere ve reformlara imza atan Mişustin "görev adamı" olarak biliniyor.  

Daha önce devlet görevini bırakıp özel sektörde 2 yıl yatırım bankacılığı yapmış, ardından devlet görevine geri dönerek vergi idaresinin başında "rekor tahsilat" hedeflerine ulaşarak Putin'in gözüne girmişti. 

 

2018'de, üç çocuk babası Mişlustin kendisi için 18 milyon ruble, eşi içinse 48 milyon ruble yıllık gelir deklare etmişti.

"Vergi idaresinin başının başbakan olması Rusya'da iş ortamını kötüleştirebilir" yorumlar da gündeme gelirken, basında çıkan bazı yorumlarda ise "Bu öngörü yanlış. Mişustin, Sberbank Başkanı German Gref'e yakınlığı ile bilinen liberal bir isim" değerlendirmeleri göze çarpıyor.

Putin'in adları başbakanlık için geçen Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ve eski Maliye Bakanı, şimdi Sayıştay Başkanı Aleksy Kudrin'i seçmemesi, "ismi vitrine çıkmadan geri planda iddiasız ama çalışkan bürokrat başbakan"la çalışma arzusunun devamı olarak yorumlandı.

Putin Medvedev'den önce de ismi bilinmeyen Mihail Fradkov'u yine "teknokrat başbakan" olarak bu göreve getirmişti. Fradkov koltuğu Medvedev'e bıraktıktan sonra Rusya Dış İstihbarat Servisi başkanı olarak "A Takımı"ndan kalmaya devam ediyor. 15.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi