Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAZARLAR

Kadına saygı palavrasına dair...

Aslında  toplumları  genellemek istemem ama Rusya?da yaşadıklarım ve  ne yazık ki Rus erkeklerinin kadınlarına karşı davranışlarında  şahit olduklarım  yüzünden  ister istemez bu  katagorizasyonu yapmak  zorunda kalıyorum.

Bakın  yaşadığım küçük bir olayı aktarayım;  Elena Bonderova mal aldığım fabrikadaki baş teknoloğdur,  geçen ay  onun çalıştığı fabrikaya gidip verdiğim siparişleri  yükleme öncesi kontrol etmek istediğimi söylediğimde  birlikte deponun yolunu tuttuk.  Soğuk ve bol karlı bir Şubat günüydü. Zaten bu yıl, söylenilenlere göre son 50 yılın en fazla karı yağmış bu bölgeye. Depoya girdiğimizde bir kenarda oturup sohbet eden  üç erkek işçi gördüm, bizim depoya girişimizle hiç kendilerinde toparlanma ihtiyacı hissetmeden  sohbetlerine aynen devam ettiler. Oysa Türkiye?de depoya bırakın  başteknisyeni, odaya bir kadın girdiğinde bile erkeler hemen toparlanmaya çalışırlar.

Neyse biz depodaki paletleri açıp malları kontrol ettik. Daha sonra paletleri  Elena ile birlikte tekrar ambalajlamaya kalktığımızda biraz zorluk yaşadık ama hemen yanımızda sohbete devam eden Rus erkeklerinin kıllarını kıpırdatmadan sohbete devam etmeleri canımı sıktı ve dayanamayıp ?Beyler ayıp olmuyor mu, burada bir yabancı ve bir kadın var, burada güç bela bir şeyler yapmaya çabalıyorlar, onlara yardım etmek  hiç sizin aklınıza gelmiyor mu?? dedim. Bir tanesi lütfen yerinden kalkıp yanımıza geldi ama yine elini işe uzatmadan hemen yanı başımızda bizi seyretmeye koyuldu.

Ofise dönüp, bu yaşadıklarımı  satış müdürümüz Yana ile paylaştım,   Yana güldü, ?Hala Rus erkeklerini tanıyamadın mı? Geçen gün bir fabrikaya gittim, arabadan inerken ellerim kollarım doluydu, ne indiğim taksi şoförü, ne de kapıdaki erkekler yardım elini uzatmadılar, arabanın kapısını bile ayağımla kapattım da taksi şoförü lütfedip yerinden kalkmadı, kapıdaki erkeklere de ellerimdeki ağı yükü gösterip laf attığımda sadece sırttılar? dedi.

Bundan birkaç yıl önce yine Kuzey  Rusya taraflarında küçük bir kasabadaki deri fabrikasını ziyarete gitmiştim, Büyükbaş sığır derisi işleniyordu fabrikada, yani her bir deri en az 20-25 kg ağırlığındaydı ve bu derileri tek tek kaldırıp bir kasnağa asıyorlardı.  Bir müddet sonra  o kasnakta  biriken derilerin de  elektrikli  vinç  ile dolaplara  yüklenmesi  gerekiyordu.  Ham hali ile 20-25 kg olan sığır derileri ıslanınca daha ağırlaşıyordu ve bu ağır derileri oradaki 2 orta yaşlı Rus kadını  sürükleyerek taşıyıp, benim bile tek başıma kaldırırken zorlanacağım  ağırlıktaki derileri tek başlarına o kasnaklara geçiriyorlardı. Ben de bu cefakar kadınların çalışmalarını izliyordum. Bir süre sonra kasnak doldu, sadece elektrikli düğmeye basarak malların  otomatik olarak dolaplara yollanması  gerekiyordu.  Kadınların hiçbir iş yapmadan dolu kasnakların başında beklediklerini görünce ?Niye malları yollamıyorsunuz??  diye sordum.

Aldığım cevap ? Ama o iş erkeklerin işi, şimdi bir erkek gelip bu düğmeye basıp, malları yollayacak? oldu!

Şu işe bakar mısınız? En ağır hamallık işini kadınlara bırakmışlar, ama bir düğmeye basma işi için erkek gerekliymiş,

işte ?buralardaki? yörelerde yaşanan ?kadına saygı?   palavrası!

9.3.2011

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi