Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAZARLAR

Bugünü kutlayalım!


 
III. ncü yüzyılda, savaşan ordusu için Asker toplamaya çalışan Roma imparatoru II Claudius ülkesindeki  erkeklerin savaşmaya çok gönüllü olmamalarını,  onların evlenmiş olmalarına ve aile ocağını bırakıp asker ocağına gitmek istememelerine bağlamış.
O nedenle de  kendi  döneminde genç erkek ve kadınların evlenmelerini yasaklamıştır,
Ancak o dönemlerde Roma'da bir kilisede görev yapan Saint Valentine isimli bir Papaz, yardımcısı Saint Marius ile birlikte,  birbirini seven genç  çiftlerin nikahlarını gizlice kıymaya devam etmiş fakat  kısa bir süre sonra bu durum ımparator tarafından duyulunca yakalanıp mahkum edilmiştir,
Hücrede bulunduğu süre zarfında nikahını kıydığı pek çok insanın yanı sıra şehirde yaşayan genç insanlar da onu ziyarete gelmiştir,
Hapishane gardiyanının kızı da bu ziyaretçiler arasında yer almış ve genç papazın  ilgisini fazlasıyla çekmiştir.
Gardiyanın kızı Ailesinin rızası ile papazı hücresinde sık sık ziyaret edip saatlerce onunla sohbet ederek papazın gönlünü kazanmıştır.
Saint Valentine 14 şubat 269 yılında  kafası kesilerek ölüm cezası uygulanmadan önce sevdiği kıza "Love From Your  Valentine" yazılı küçük bir not yollamıştır.
Ve bu küçük not o günden beri sevgililerin birbirlerine her yıl 14 şubatta yolladıkları not olarak günümüze kadar gelmiştir.

Editörümüz bu siteyi kurarken acaba  St Valantine geleneğini mi düşündü de,  o dönemin gençlerinin çektikleri sıkıntılar gibi  Türkiye ve Rusya'nın da birbirini seven ancak bir türlü nikahlarını kıyacak bir papaz bulunamamasının sıkıntısını görüp de mi bu işe soyundu, onu kendisine sormalı...

Ancak hani bizde bir söz vardır," Nikahta keramet vardır" diye, işte o kerameti bugün çok daha  iyi anlıyoruz ki, Sevgili  editörümüz çok iyi bir iş yapıp bu siteyi kurmuş.
Türkiye'deki pek çok iş adamı ile karşılaştığımızda hayret ederek görüyorum ki, site umduğumdan daha çok ilgi ile takip ediliyormuş.

Bunu başta sitemizin kurucusu sevgili editörümüze borçluyuz. Gerek günlük Rusya haberlerindeki gazeteciliğinin de vermiş olduğu engin deneyim ile hızlı ve doğru habercilik,  gerekse olayları tahlildeki isabetli yorumları Türkiye'den bu bölgeye olan ilginin her geçen gün artmasına sebep olmuştur.

......
Sanıyorum St Valentine  biraz da halkın kiliseye olan ilginin eksilmemesi için böyle bir riski göze almış ve gizli nikahları kıymaya devam etmiştir.
Kiliselerin  de her kutsal  ibadet  yerleri gibi  yaşaması  biraz da  O yöre halkın gösterecekleri ilgiye bağlıdır.
ılginin en önemli kaynağı da   papazın  ibadet sırasında cemaate vereceği  vaazdır.
Doğru ve cemaatin ilgisini çeken konular  kiliseye gelenlerin sayısını  çoğaltır,
Evliliklerde o kilise  tercih edilir.
O nedenle,  aman sevgili editörüm dikkat et bıçak sırtında gidiyorsun, haberin ola..
...............

Ortadoks kiliselerinin sevdiğim bir tarafı vardır,
Herkesin  ziyaretine açıktır,
ıçeriye  girdiğinizde edeceğiniz dua ve tutacağınız niyete uygun olan ıkonanın önünde hazır bulunan hazinelere  kilise girişinden satın aldığın mumları yakarsınız.
Duanızı eder, huzur bulursunuz..
Kilisede mum yakıp dua etmek  için mutlaka o dinin bir mensubu olmanız da gerekmez, önemli olan gönlünüzden kopan bağışla satın aldığınız mumu inandığınız ıkonanın önünde yakarken kimseyi rahatsız etmeden sessizce sizin tanrınızla baş başa kalıp dua etmeniz ve ricanızı tanrıya iletmenizdir sizden beklenen..
O yakılan mumların aydınlattığı ikonalar ve varaklar Kiliseye ayrı bir ihtişam katar,  kilisede etrafta pek göze çarpmayan görevliler ise sadece sönüp bitmek üzere olan mumları temizleyip hazineleri yeni mumlar için temiz tutarlar,
ışte Türkrus.Com sitesi de bir ortadoks kilisesi  gibi sizin ziyaretlerinizi ve yakacağınız mumlarla ortalığın aydınlatılmasını bekliyor.
Sizler burasını ziyaret ettikçe, editörümüz vaazını vermeyi sürdürecek,  biz Saint Mariuslar da sönen mumları temizlemeğe devam edeceğiz.
Umarız www.TURKRUS.COM  sitesini de St. Valentine  gibi  hüzünlü bir son bulmadan   yıllarca sürdürebiliriz.

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi