Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Yıl sonu gelirken tablo değişti: Rusya'da şirketlerden maaşlara zam hazırlığı

Rusya'da kalifiye eleman bulma yarışına giren şirketler çareyi maaşları artırmakta buldu. Yapılan bir anket, çalışanlarının maaşlarına zam yapmaya hazırlanan şirket sayısının artışa geçtiğini, yıla zamsız girmeyi planlayan şirketlerin sayısında ise ciddi oranda düşüş olduğunu gösterdi. 

İnsan kaynakları portalı Rabota.ru'nun anketine katılan şirket temsilcilerinin yüzde 25'i yeni yılda maaşları yükseltmeyi planladıklarını, yüzde 35'i ise 2020'de zam yapmayı düşünmediklerini belirtti. 

Analistler, geçtiğimiz yılki ankette bu oranların sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 56 çıktığını hatırlatarak, zam yapmama niyetindeki şirketlerin sayısındaki keskin düşüşe dikkat çekti. Buna göre, şirketler nitelikli çalışanlarını kaybetmemek için kıyasıya bir mücadele vermeye hazır. Zira ülkede neredeyse bütün sektörlerde kalifiye uzman açığı var.

Öte yandan, Rabota.ru'nun Ağustos ayında gerçekleştirdiği anket, çalışanların yüzde 88'inin son 12 ayda zam almadığını göstermişti. Yeni ankete göre, çalışanların yüzde 36'sı 2020'de enflasyon oranında bile zam beklemiyor. Bu yıl maaşında artış bekleyen çalışanların oranı ise yüzde 19.

10.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi