Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Başkan'ın bütün adamları

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yakın çevresinden bazı isimleri uzaklaştırırken, ‘A Takımı’na yeni kişileri ekledi.” RBK ajansının, Minchenko Consulting adlı danışmanlık şirketinin raporuna dayandırdığı haberde bu iddia ortaya atıldı.

Putin 19 yıl önce Kremlin'e çıktığından beri, ekonomiden güvenlik kurumlarına kadar tüm kilit makamlarda ağırlıklı olarak St. Petersburg yıllarından yakın arkadaşlarından oluşan bir ekiple ülkeyi yönettiği biliniyor. Dmitri Medvedev'den Aleksey Kudrin'e, İgor Seçin'den German Gref'e, devletçi "şahin"lerden liberal "güvercinler"e kadar farklı yelpazeden pek çok ismin ortak paydası St. Petersburg'dan gelmeleri ve Putin ile o yıllara uzanan "hukuklarının" olması.

Yıllar içinde Sergey İvanov'dan (eski Başbakan Yardımcısı)  Vladimir Yakunin'e (Demiryolları Başkanı),Boris Grızlov'a (eski Duma Başkanı) vitrinden çekilen isimler olsa da, yerlerini dolduran yeni yönetici elit için de aynı kriterler genellikle devam ediyor.

Son dönemde Putin'in ekibinde yeni değişikler olduğu haberleri Rusya basınınan yansıyor.


RBK’nın haberine göre, “Politbüro 2.0” adlı raporunda, Devlet Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev’in ve ünlü oligark Gennadiy Timçenko’nun Putin’in “A Takımı’na dahil olduğu, Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin’in ise Putin’in ekibinden çıkarıldığı iddia ediliyor.

Raporda Putin’in yakın çevresinden oluşan ve “Politbüro” olarak adlandırılan grup, Rusya’da "resmi olmayan en etkili siyasi oluşum" olarak nitelendiriliyor.

Putin’in son yıllarda “A Takımı”nda rotasyona gittiği belirtilen raporda, Putin’in ekibine geri dönen milyarder işadamı Timçenko’nun, başarılı altyapı projeleri sayesinde iktidarla giderek daha yakın ilişkiler geliştirdiği yorumu yapılıyor. 

Petrol devi Rosneft’in CEO’su İgor Seçin, oligark Arkadiy Rotenberg, devlet teknoloji kurumu Rosteh’in Başkanı Sergey Çemezov, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ve Başbakan Dmitri Medvedev de Putin’in “A takımı”ndaki isimler olarak gösterildi. 
 
Yine son haftalarda öne çıkan bir iddia ise, Medvedev'in yeniden Gazprom Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine döneceği, başbakanlık makamı içinse Sberbank CEO'su German Gref'in isminin öne çıktığı yolunda. Adı başbakanlıkla anılan bir diğer isim ise Moskova Belediye Başkanı Sobyanin.
 
10.6.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi