Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Ukrayna: "Rusya'ya gaz borcumuzu ödedik"

Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz anlaşmazlığı ile ilgili son gelişme: Ukrayna devlet doğalgaz şirketi Naftogaz’ın, Rusya’ya olan borcunun 1,6 milyar dolarlık kısmını kapattığı bildirildi.

Ajansların bildirdiğine göre, Ukrayna Başbakanı Arseni Yatsenyuk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Naftogaz, Gazprom’a 1,67 milyar dolarlık borcunu ödedi. Bu borca biz girmedik, ama biz ödemek durumundayız. Borcu ödemediğiniz takdirde, kimse size kredi vermez ve masaya oturmaz” dedi.

Rusya’nın, sorunun derinleşmesi için Ukrayna’nın borcunu ödememesini umduğunu öne süren Yatsenyuk, “Dün son kuruşuna kadar borcumuzu ödedik ve ne kadar zorlansak da ödemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov ise yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın Rusya karşısında borcunu kapadığını söylemek doğru olmaz. Ukrayan Başbakanı Yatsenyuk’ün telaffuz ettiği rakam, Naftogaz’ın euro tahvillerini ifade ediyor” dedi.

Rusya’ya göre Ukrayna'nın Gazprom’a olan borcu 5 milyar doların üzerinde. Tarafların vardıkları son anlaşmaya göre, Ukrayna’nın yıl sonuna kadar borcun 3,1 milyar dolarlık kısmını ödemesi gerekiyor.

6.10.2014

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi