Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

Kremlin: "ABD'deki siyasi atmosfer, durumu tetikledi"

Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunda 866. gün. Son gelişmeler:
 
14 Temmuz Pazar
 
- Kremlin, Donald Trump'a yapılan suikast girişimini ABD'deki mevcut siyasi atmosferle ilişkilendirdi. Kremlin Sözcüsü Peskov, Trump'a yönelik saldırının mevcut ABD yönetimi tarafından yaratılan bir ortamın sonucu olduğunu belirtti. Peskov, saldırının Beyaz Saray tarafından organize edildiğini düşünmediklerini, ancak mevcut yönetimin siyasi mücadele sırasında oluşturduğu atmosferin bu durumu tetiklediğini vurguladı.

Peskov, ABD yönetiminin genellikle sorunları güç kullanarak çözme eğiliminde olduğunu, ekonomik yaptırımlar, siyasi baskılar ve askeri yöntemlerin bu yaklaşımın bir parçası olduğunu söyledi. Bu şiddet yöntemlerinin şimdi ABD içinde de kendini gösterdiğini ifade etti. Peskov, "Biz, Trump'a yönelik suikast girişiminin mevcut yönetim tarafından organize edildiğini düşünmüyoruz. Ancak bu yönetim tarafından yaratılan siyasi atmosfer, Trump etrafındaki atmosfer, bu durumu tetikledi" dedi.

Peskov, Rusya'nın her zaman siyasi mücadele sırasında her türlü şiddet eylemini kınadığını belirterek, mağdurlar ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Trump ile bu konuda bir görüşme yapma planının olmadığını ve bu olayın ABD'nin iç meselesi olduğunu söyledi.

- ABD Başkanı Joe Biden, suikast girişimini kabul edilemez olarak nitelendirdi ve Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Uzmanlar, bu olayın Trump'a bir "mağdur kahraman" imajı kazandıracağını ve kanlı yüzü ve havaya kalkmış yumruğuyla çekilen fotoğrafının kült bir simge haline geleceğini öngörüyorlar. Cumhuriyetçi Parti içinde ise bu olayın Kasım ayında yapılacak seçimlerde zaferi garanti altına alacağı düşünülüyor.

- Donald Trump'a yönelik suikast girişiminin arka planını irdeleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, ABD'de siyasi muhaliflere karşı nefretin körüklediğini hatırlatırken, “Bundan tam 2 ay önce ABD'de siyasi muhaliflere yönelik nefretin tam anlamıyla körüklendiğine dikkat çekmiş ve Amerikan geleneğindeki başkanlara ve başkan adaylarına yönelik suikast girişimleri ve suikastlardan örnekler vermiştim” ifadelerini kullandı. (Sputnik)

- ABD’de Cumhuriyetçi Partiden başkanlık için yarışan Trump’ın Pensilvanya'da bir mitingde kürsüden destekçilerine hitap ettiği sırada silahlı saldırıya uğramasının yankıları sürerken, Rusya’da ise Ukrayna Askeri İstihbarat Şefi Kirill Budanov’un ‘Putin’e yönelik başarısız suikast girişimi’ itirafı konuşuluyor. Resmi Telegram kanalında, Budanov’un ‘Putin’e suikast girişimi’ itiraflarını bir gün önce Trump’a düzenlenen başarısız suikast girişimiyle ilişkilendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Putin'e yönelik suikast girişiminin ABD parasıyla hazırlandığını söyledi.
Budanov’un bir gün önceki itirafına atıfta bulunan Zaharova, “Bu şahıs, Ukrayna istihbaratının Rusya Devlet Başkanına yönelik bir suikast girişimi hazırladığını açıkça itiraf etti. Yani bu suikast girişimi yine Amerikan parasıyla hazırlandı, bu para olmadan GRU, SBU ve genel olarak Kiev rejiminin kötü niyetleri girişime dönüşemezdi” diye yazdı.
 
- Donald Trump'ın Pensilvanya'da miting yaptığı sırada silahlı saldırı yaşandı. Eski ABD Başkanı'nın korumalar ile birlikte dışarı çıkarıldığı görülürken, kulağının kanlar içinde olduğu görüldü. New York Post'un kendi kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, suikast girişimi Thomas Matthew Crooks adlı 20 yaşındaki bir genç tarafından yapıldı.  Saldırgan, Trump'ın güvenliğinden sorumlu gizli servis keskin nişancıları tarafından vurularak öldürüldü. Crooks'un, Trump'ın durduğu sahneden yaklaşık 120 metre uzakta bulunan bir sanayi tesisi binanın çatısından ateş açtığı belirtilmişti.
 
 Trump, Pensilvanya'daki mitingi sırasında yaşanan silahlı saldırıya hızlı tepki veren Gizli Servis ve kolluk kuvvetlerine teşekkür etti, kulağından yaralandığını bildirdi.Trump, olay sırasında bir miting katılımcısının ve bir silahlı saldırı şüphelisinin öldüğünü doğruladı. Trump, "Sağ kulağımın üst kısmını delen kurşunla vuruldum. Bir şeylerin ters gittiğini hemen anladım. Bir ıslık sesi duydum, silah sesleri duydum ve hemen bir kurşunun cildi deldiğini hissettim. Ağır kanama vardı, sonra ne olduğunu anladım” Trump, Truth Social sosyal ağında diye yazdı 
 
FBI, eski ABD Başkanı'nın sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı fakat silahlı saldırgan henüz yakalanmadığını açıkladı. ABD Başkanı Joe Biden, daha sonra Trump'ı arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu. Mitingde bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus ordusunun İskender-M taktik füzeleriyle Harkov bölgesinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait askeri teçizatın bulunduğu treni vurduğu belirtildi. Açıklamada, “İskender-M operasyonel-taktik füze sistemi birimleri, Harkov bölgesinde yer alan Budı yerleşiminde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri 53. Mekanize Tugayına ait silah ve teçizatın bulunduğu treni 2 adet operasyonel-taktik füze ile vurdu” denildi. Saldırı sonucunda 120’den fazla Ukraynalı asker ve 3’ü Marder piyade savaş aracı olmak üzere yaklaşık 20 askeri teçhizatın imha edildiği vurgulandı. Verilen tahribatın kontrolünün Orlan-10 dronları tarafından yapıldığı kaydedildi. (Sputnik)
 
- Ukrayna'da Harkov bölge savcılığı, ön verilere göre, Rus birliklerinin Harkov bölgesindeki Budı köyünü iki İskender-M füzesiyle vurduğunu, saldırıda iki kişinin öldüğünü ve  23 kişinin yaralandığını bildirdi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus hava savunma sistemlerinin Belgorod bölgesi üzerinde Ukrayna’ya ait uçak tipi bir insansız hava aracını (İHA) imha ettiğini bildirdi.
 
13 Temmuz Cumartesi
 
-  Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko yaptığı açıklamada, Belarus-Ukrayna sınırındaki gerilimin ortadan kalktığını, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin birliklerini geri çektiğini belirtti. Lukaşenko, “Ukraynalılar daha önce sınırımıza naklettikleri silahlı kuvvetlerini ve ek birliklerini geri çekti ve genel olarak Belarus-Ukrayna sınır bölgesinden çekildi” dedi.
 
Belarus lideri, şu anda Ukrayna ile herhangi bir sorun olmadığını belirterek, “Ukrayna'da bize ne kadar yan gözle bakarlarsa baksınlar, bize ne kadar kötülük yaparlarsa yapsınlar, biz Ukraynalıların düşmanı değiliz. Bunu defalarca söyledim. Bunlar bizim insanlarımız. Tıpkı bizim gibi, Ruslar gibi Rusyalılar gibi bizim insanlarımız” diye konuştu.
 
Lukaşenko ayrıca, son gelişmelerin ‘bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu’ gösterdiğini vurguladı. Öte yandan Belta haber ajansı, Belarus liderinin güney sınırlarındaki askeri birliklerin kalıcı konuşlanma yerlerine çekilmesi emrini verdiğini aktardı. (Sputnik)
 
- Ukrayna Devlet İstihbarat Teşkilatı başkanı Kirill Budanov, Ukrayna yayın organı NV'ye verdiği röportajda, Vladimir Putin'e suikast girişiminde bulunduğunu söyledi. Budanov, Putin'e suikast girişimleri yapıldığını ancak hepsinin başarısız olduğunu söyledi. İddiaları yorumlayan Peskov, Rusya Devlet Başkanı'nın güvenliğinin "uygun seviyede" olduğunu açıkladı
 
- Rusya'da hükümet, ihracatçıların döviz kazançlarının zorunlu satışına ilişkin şartları yumuşatarak oranı yüzde 60'tan yüzde 40'a düşürdü. Bu, bir aydan kısa süre içinde yapılan ikinci indirim oldu. 20 Haziran'da oran, başlangıçtaki yüzde 80'den yüzde 60'a düşürülmüştü.
 
- Washington-Moskova hattında temaslar artıyor. Rusya Savunma Bakanı Andrey Belousov ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile son bir ayda ikinci kez telefon görüşmesi yaptı. Görüşme bu kez Rus tarafının inisiyatifiyle gerçekleşti. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rusya tarafının girişimiyle Rusya Savunma Bakanı Andrey Belousov ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Güvenlik tehditlerinin önlenmesi ve olası tırmanma riskinin azaltılması konusu görüşüldü” denildi. Öte yandan Pentagon, Austin'in Rus mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde, devam eden Ukrayna ihtilafı bağlamında iletişim hatlarını sürdürmenin önemini vurguladığını aktardı.
 
- Bild ve Spiegel, Almanya'nın Rusya'ya karşı olası bir savaş durumundaki operasyonel planını yayınladı. Alman Silahlı Kuvvetleri Genel Müfettişi Carsten Breuer'şn bir askeri okulda konuşurken verdiği bilgilere dayanan habere göre, NATO'nun doğu kanadındaki durum gerginleşirse birkaç ay içinde Hollanda, Belçika ve Almanya'dan 800 bin asker ve 200 bin parça teçhizatın nakledilmesi gerekecek. Kuzey Ren-Vestfalya'daki Oberhausen şehrinden Berlin çevre yoluna kadar uzanan A2 otoyolu, bu operasyonda kilit rol oynayacak. Hollanda, Belçika ve Almanya limanlarından üç ila altı ay içinde yapılacak sevkiyat yaklaşık 13 bin km uzunluğunda bir kuyruk oluşturacak. Haziran ayında Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya'nın 2029 yılına kadar olası bir savaşa hazırlanması gerektiğini söylemişti.
 
- Scholz, ABD'nin Almanya'ya füze teslimatını "savaşı önleme" tedbiri olarak nitelendirdi. Olaf Scholz, ülkenin güvenliği endişesiyle 2 bin 500 kilometreye kadar menzilli Amerikan füzelerinin konuşlandırılması planlarını açıkladı. Scholz, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile düzenlediği basın toplantısında, “Bu füzeler caydırıcı etkisinden dolayı güvenliği artırıyor" dedi.
 
- ABD Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, şu aşamada Washington'un "Ukrayna'nın Rusya topraklarının derinliklerine yapılan  saldırılar için ATACMS füzelerini kullanmasına izin vermediğini ancak bu kuralın her an değişebileceğini" söyledi. Singh, füzelerin Harkov bölgesinde kullanımına ilişkin yasapım kalktığını hatırlatarak, “Savaşın gidişatı, doğası değiştikçe politikalarımızı da buna göre revize ediyoruz. Bunu Harkov'da gördünüz ve diğer bölgelere de aynı uygulama yayılabilir” dedi. 
 
- Ukrayna devet başkanlığı ofisi başkanı Andriy Yermak, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya getirdikleri "Rusya topraklarına saldırılarda siaharın kullanımı ie igili kısıtlamaları" sürdürdüğünü söyledi. Yermak müttefiklerin bu yasağı kaldırabileceğini savunarak "İhtiyacımız olan sonucu alacağımızı düşünüyorum. Ortakların bu sorunu çözmeye yakın olduğunu düşünüyorum" dedi.
 
- Yapılan tamirat çalışmasının ardından test uçuşu yapan Sukhoi Superjet 100 uçağı, Moskova yakınlarınsa Kolomenskiy bölgesinde düştü. 16 Aralık 2014'ten bu yana yakaşık 10 yıldır hizmette olan uçakta bulunan üç pilot hayatını kaybetti. Kazanın ilk nedeninin motor arızası olduğu belirtildi. Uçak Gazprom Avia'ya aitti.
 
- Rusya'nın Rostov bölgesinde Tsimlyanski'de bir petrol deposunda yangın çıktı. Vali Vasily Golubev, saldırının nedeni olarak insansız hava araçlarının düzenlediği saldırıyı gösterdi. Petrol deposuna sabah saat 4 civarında saldırı düzenlendi. Rostov bölgesi son aylarda sıklıkla İHA saldırılarına maruz kalıyor.  Haziran ayında, Rostov bölgesindeki Azak'ta, AzovProduct işletmesinin topraklarındaki bir petrol deposunda çıkan yangını söndürmek üç günden fazla sürmüştü.
 
- Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Petr Pavel, Ukrayna'nın Çek girişimiyle Temmuz ve Ağustos aylarında 50 bin mermi alacağını söyledi. Eylül ayından yıl sonuna kadar aylık 80-100 bin mühimmat gönderilecek.
 
12 Temmuz Cuma
 
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Erdoğan şöyle konuştu:
 
"Ukrayna-Rusya savaşında ilk günden bu yana sürdürdüğümüz dengeli tavrımız zaten bütün liderlerce malum. Ukrayna gibi Rusya Federasyonu da bizim komşumuzdur. Güçlü bağlarımızın olduğu bir ülkedir. Her iki ülkeyle de çok boyutlu ilişkilerimiz mevcuttur. Savaşa rağmen bunların korunmasına da önem veriyoruz. Daha fazla kan dökülmeden diplomasiye dönülmesi ve müzakere zemini hazırlanması gerektiğine dikkat çektim. Bu doğrultuda İstanbul sürecini devam ettirmeye hazır olduğumuzu vurguladım."
 
"Biz, hem Rusya hem Ukrayna ile iletişim halindeyiz. Bunu yaparken de mümkün olduğunca adilane yaklaşmanın gayreti içerisindeyiz. Bu durum zaman zaman Rusya’yı da Ukrayna’yı da rahatsız edebiliyor. Ama biz diyoruz ki, “Her ikiniz hem bize komşusunuz, geçmişten bu yana aramızda ciddi münasebetlerimiz var. Örneğin Karadeniz Tahıl Koridorunda adil bir adım attık. Rusya’nın da Ukrayna’nın da taleplerini karşıladık. “Batı’ya bu tahıl koridorundan aldıklarınızdan verin ama bunun yanında Afrika’ya da verin, Türkiye olarak siz de alın.” dediler. Biz de bunu elimizden geldiğince yapmaya çalıştık. Şimdi diyoruz ki; tahıl koridorunu biz yeniden açalım. Şimdi bunun görüşmelerini hem Rusya hem Ukrayna’yla yapıyoruz. Henüz bu konuda bir netice alamadık. Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin’le son görüşmem bunun üzerindeydi. NATO Zirvesinde Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski ile yine bu konuları görüştük. Ukrayna tarafıyla da tahıl koridorunu çalıştırmak istiyoruz. Temenni ederim ki bu koridoru yeniden işletmeye başlarız." (Habertürk)
 
- Rusya'nın Belgorod vilayetinde bir asker, silah arkadaşlarına ateş açtıktan sonra bulunduğu üsten kaçtı. Kommersant'ın aktardığı resmi açıklamalara göre "olayda ölen ya da yaralanan sivil" bulunmuyor. Ateş açan askerin Çeboksarı şehrinden geldiği ve özel askeri operasyona katılmak için orduyla sözleşme imzaladığı bildirildi.
 
- Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, tahıl anlaşmasına geri dönüş seçeneğini dışarıda bırakmadıklarını söyledi.
 
- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, stratejik istikrar için Moskova ile Washington arasında bir diyalog kurulabilmesinin mevcut koşullarda imkansız olduğunu söyledi. Ryabkov sürecin Rusya'nın inisiyatifiyle gelişmediğini de ileri sürdü.
 
Ryabkov öte yandan Donald Trump'un Ukrayna ile ilgili barış planı konusunda bilgiye sahip olmadıklarını, ama kamuya açık sinyalleri dikkatle not ettiklerini söyledi.
 
- Moskova Bölgesi semalarında seyreden bir yolcu uçağının 3 kişilik mürettebatla test uçuşu yaptığı sırada düştüğü açıklandı. Rus yapımı Superjet-100 yolcu uçağı, test uçuşu gerçekleştirdiği sırada Moskova Bölgesi'nin Kolomenskoye mevkiinde düştü.
 
Acil durum birimlerinden Sputnik'e yapılan açıklamaya göre, ilk belirlemeler sonucunda uçakta bulunan 3 kişilik mürettebatın hayatını kaybettiği tespit edildi.
 
- Finlandiya güvenlikle ilgili durumun düzelmesi halinde Rusya sınırındaki geçiş kapılarını yeniden açacağını açıkladı.
 
Öte yandan parlamento bugün göçmenlerin Rusya sınırından ülkeye girmesine yasak getiren bir tasarıyı kabul etti.
 
- Roskomnadzor, Rusça yayın yapan en büyük fan fiction (hayran kurgusu) sitesi Ficbook'a erişimi engelledi. Ficbook Letonya sunucularında barınıyor.
 
-  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) katılmak istediğini bildiklerini, ama bir NATO üyesi olan Türkiye’nin temel konulardaki tutumuyla ilgili bazı çelişkilerin olduğunu belirterek, “Tartışılacak konular var” dedi. Peskov, gazetecilere açıklamasında, “Gerçekten de Türkiye’nin ŞİÖ’ye katılmak istediğini biliyoruz. NATO üyesi olarak Türkiye'nin temel yükümlülükleri ve pozisyonu ile ŞİÖ'nün temel belgelerinde yer alan dünya görüşü arasında bazı çelişkiler bulunuyor. Müzakere edilmesi gereken bazı konular var” şeklinde konuştu.
 
Sözcü, Türkiye’nin ŞİÖ’ye katılma tarihiyle ilgili bir soru üzerine, “Birçok ülke ŞİÖ ile ilgileniyor ve bu konu sürekli gündemde. Henüz kesin bir tarih yok” ifadesini kullandı.
 
Tahıl anlaşmasını yeni şartlarla devam ettirme olasılığı sorulan Peskov, “Kremlin hiçbir anlaşmayı dışlamıyor. Kremlin açık” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ŞİÖ ile alakalı sorulan soru üzerine "Gözlemci üye olarak değil, hedefimiz orada daimi üye olmaktır. Türkiye, artık Şangay Beşlisi'ne daimi üye olarak katılmalıdır" açıklamasında bulundu. (Sputnik)
 
- ABD başkan adayı Donald Trump, Ukrayna'daki çatışmanın hiç başlamaması gerektiğini söyledi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban'la Florida'da görüşen Trump, şimdiden çok fazla insanın hayatını kaybettiğini, bu nedenle bir an evvel barışın sağlanması gerektiğini dile getirdi.
 
- ABD Başkanı Joe Biden NATO zirvesi sırasında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i sahneye çağırırken “Bayanlar ve baylar karşınızda Başkan Putin” dedi.
 
Kürsüden ayrılmak üzereyken hatasını fark eden Biden, "Başkan Putin mi? Putin’i yenmeliyiz. Başkan Zelenskiy. Putin’i yenmeye çok odaklanmışım" ifadeleriyle durumu toparlamaya çalıştı. (Sputnik)
 
- The New York Times'a konuşan NATO yetkilileri, Ukrayna'nın Batıdan alacağı askeri yardıma rağmen en azından yıl sonuna kadar yeni bir karşı taarruz girişiminde bulunmasının beklenmediğini söyledi.
 
- Avustralya ve Portekiz, Ukrayna'ya yeni askeri yardımlar açıkladı. Kommersant gazetesi Portekiz'in 95 milyon euro, Avustralya'nın ise 170 milyon dolar yardım yapacağını yazıyor.
 
- Çin Dışişleri Sözcüsü Lin, ülkesinin NATO sonuç bildirgesinde Rusya-Ukrayna çatışmasının 'mutlak kolaylaştırıcısı' olarak nitelendirilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek Pekin'in bu bildirgeyi kesinlikle reddettiğini vurguladı. (Sputnik)
 
- RIA'nın haberine göre Brezilya, Vladimir Putin'i kasım ayında Rio'da düzenlenecek G20 toplantısına davet etmeye hazırlanıyor. Ajans Brezilya'nın Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin temelini oluşturan Roma statüsünü imzalayan ülkeler arasında bulunduğunu hatırlattı. Mahkeme Putin hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.
 
- Kazakistan'ın en zengin kadını Aydan Süleymanova'nın, Rusya vatandaşlığından çıktığı öğrenildi.
 
- ABD Başkanı Joe Biden NATO zirvesinden sonra önemli açıklamalarda bulundu. Joe Biden, Vladimir Putin'in kendisine telefon açıp konuşmaya hazır olduğunu beyan etmesi halinde kendilerinin de diyaloga hazır olacağını söyledi. Biden Putin'in mevcut çizgisinden vazgeçmediği sürece müzakerelere başlamanın olanaksız olduğunu dile getirdi. Devlet başkanı "Şimdilik konuşmak için geçerli bir sebep yok," ifadesini kullandı.
 
Ancak Biden aynı konuşmada Vladimir Putin için "kana susamış çılgın" nitelemesine de başvurmaktan geri durmadı.
 
Biden ayrıca Ukrayna'nın kendilerinden aldıkları silahlarla Rusya'nın derinliklerini vurmasına izin vermenin anlamsız olduğunu söyledi. Devlet başkanı "Zelenskiy'e Amerikan silahlarını sınıra yakın bölgelerde kullanması için izin verdik. Ama eğer Zelenskiy'nin elinde Moskova'yı, Kremlin'i vuracak araçlar olsa, bunun bir anlamı olur muydu? Olmazdı," ifadelerini kullandı.
 
- Washington'da düzenlenen NATO zirvesinde, 24 ülke "Ukrayna anlaşması adı verilen bir metne imza koydu. İmzacı ülkeler Ukrayna'ya vadedilen askeri yardımları koordineli bir biçimde gerçekleştirmeyi vadediyor. Deklarasyonda imzacı ülkelerin ayrıca Ukrayna ile ayrı ayrı güvenlik anlaşması imzaladığına dikkat çekildi.
 
Ukrayna anlaşmasını imzalayan ülkeler arasında Ukrayna'nın yanı sıra NATO üyesi olmayan Japonya da bulunuyor.
 
NATO üyesi oldukları halde aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 9 ülke anlaşmayı imzalamadı.
 
- Fransız lider Emmanuel Macron, NATO'nun Ukrayna'ya asker göndermesinin planlanmadığını açıkladı. Macron bununla birlikte ittifakın Ukrayna'yı askeri açıdan desteklemeyi sürdüreceğini söyledi.
 
- NATO zirvesi için ABD'de bulunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Florida'da Donald Trump'la bir görüşme gerçekleştirdi. Reuters ajansı görüşmede Ukrayna'da barış konusunun ele alındığını aktarıyor.
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Çin'in Belarus ile ortak askeri tatbikat gerçekleştirmesini eleştirdi. Stoltenberg tatbikatın Çin'in NATO sınırlarına doğru yaklaştığını gösterdiğini belirtiyor. Genel sekreter ayrıca Çin'in "Rusya'yı destekleyen otoriter rejimlerle işbirliği yaptığını" gösterdiğini söyledi.
 
- Avusturalya, Rusyalı bir çifti casusluk şüphesiyle gözaltına aldı. ABC, gözaltına alınan çiftin aynı zamanda Avustralya vatandaşlığı bulunduğunu bildiriyor. Eşlerden kadın olanın Avustralya ordusunda görev yaptığı ve bu esnada yetlililere haber vermeden Rusya'ya seyahat ettiği, hatta kocasından iş yeri hesabına erişmesini istediği iddia edildi.
 
- Japonya Savunma Bakanlığı'nın hazırladığı Beyaz Kitap adlı savunma raporu, geçen yıldan farklı olarak Rusya'nın Ukrayna'da askeri gücünü yitirdiği yönündeki tespite bu kez yer vermedi.
 
11 Temmuz Perşembe
 
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Newsweek dergisinin sorularını yanıtladı. Erdoğan, NATO ile Rusya arasında "doğrudan çatışma çıkması potansiyeline" yönelik soruya verdiği yanıtta, Türkiye'nin başlangıçtan itibaren bu savaşta taraf olmayacağını açıkladığını hatırlattı. Erdoğan, "Duruşumuz sadece barış yanlısıdır. Çözüm, daha fazla kan dökülmesi ve acı çekme değil, diyalog ile sağlanan kalıcı bir barıştır." dedi.
 
Durumun Ukrayna için yarardan çok zararın ortaya çıkmasına neden olduğu ve Türkiye'nin barışa yaklaşılması için her iki ülkeyle de diyaloğunun olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Antalya ve İstanbul'da tarafları bir araya getirerek sorunları çözmek için kritik bir diyalog yolunun oluşturulmasını kolaylaştırdık. Karadeniz Tahıl Girişimi ve oradan yaptığımız tahıl sevkiyatları, sadece ekonomik ve lojistik bir faaliyetten çok daha fazlasıydı. Bu savaşı sadece bir tarafın zaferi veya mağlubiyeti ile sınırlamanın çözüm olduğuna inanmıyoruz. Çözümün, diyalog ve diplomaside olduğuna inanıyoruz."
 
Erdoğan, akan kanın ve yerleşim yerlerinin tahrip edilmesinin kalıcı barışı getirmeyeceğini vurgulayarak "NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışma ihtimali kuşkusuz endişe vericidir. Bu sonuca yol açabilecek her türlü adımdan bilinçli olarak kaçınılmalıdır. Konuya çözüm odaklı bir yaklaşımla ve ölçülü bir şekilde yaklaşmanın uygun olduğunu düşünüyoruz." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye, Libya ve hatta Ukrayna'da belirli bir düzeyde olmak üzere çatışmaların karşıt taraflarında olmalarına rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yürüttüğü diplomasiye ilişkin" soruya şu yanıtı verdi:
 
"Bahsettiğiniz tüm bölgelerde ilke sahibi bir yaklaşımı savunuyoruz. Sorunlara gizli gündemlerden ve duygusal tepkilerden doğan prensiplerle değil, samimi ve gerçekçi yol haritalarıyla yaklaşıyoruz. Doğru ve yanlışın ne olduğunu sesli bir şekilde dile getirerek ilerliyoruz. Hassas süreçleri, sükûnetle yaklaşmadan ilerletmek imkânsızdır."
 
Türkiye'nin sorunlara önyargılara esir olmuş bir politikayla değil, çözümü vurgulayan bir bakış açısıyla yaklaştığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğal olarak Sayın Putin ile her konuda hemfikir değiliz. Ancak meseleleri kendi aramızda tartışabiliyor ve nasıl çözüleceğine dair ayrıntılara girebiliyoruz" ifadelerini kullandı.
 
- Vladimir Putin, Avusturyalı Silgan Holding'in varlıklarına kayyum atanmasını öngören kararnameyi imzaladı.
 
- FSB, Adıge Cumhuriyeti'ne bağlı Maykop şehrinde bir kiliseye düzenlenmesi planlanan terör saldırısının önlendiğini açıkladı. Olayla ilgili Orta Asya kökenli bir şahsın gözaltına alındığı bildiriliyor.
 
- Vladimir Putin'in, Ukrayna'da Rus ordusu saflarında savaşan bir Sırba Rusya vatandaşlığı verdiği açıklandı.  İlgili açıklama milletvekili Aleksandr Hinşteyn'den geldi.
 
- Rusya Aleksey Navalnıy'nın dul eşi Yuliya Navalnaya'yı terörist ve aşırılıkçı ilan etti. Dün de Navalnaya hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı.
 
- Yevgeniya Berkoviç'le birlikte tutuklanarak 6 yıl hapis cezasına çarptırılan dramaturg Svetlana Petriyçuk mahkemede son sözünde kendini "büyük bir absürdün kurbanı" olarak niteledi. İki kadın sanatçı sahneledikleri oyunla terörizmi akladıkları suçlamasından hüküm giymişti.
 
- Rusya Olimpiyat Komitesi, Paris olimpiyatlarına kabul edilmeyen 240'ın üzerinde atlete tazminat ödendiğini açıkladı. Atletlere ödenen toplam miktar 200 milyon rublenin üzerinde.
 
 
- Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, NATO'nun genişlemesini durdurmak için alınacak karşı önlemler konusunda düşünmeleri gerektiğini söyledi. Peskov Washington'da düzenlenen zirvenin bir kere daha ittifakın Rusya'yla karşı karşıya gelme arzusunda olduğunu gösterdiğini dile getiriyor.
 
İttifakın sınırlarının sürekli doğuya doğru genişlediğini söyleyen Peskov, Ukrayna'nın NATO'ya girmesinin Rusya'nın güvenliği açısından müsaade edemeyecekleri bir tehdit olduğunu belirtti. Peskov bu nedenle Batıyı durdurmak için karşı yönde önlemler geliştirmek zorunda olduklarını ifade ediyor.
 
- Belgorod Valisi Vyaçeslav Gladkov, insansız hava aracı saldırısı sonucunda Rjevka kötünde bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
- Rus dış istihbarat servisi SVR, Fransa'nın Ukrayna'ya 2 bin asker gönderme hazırlıklarını sürdürdüğünü ileri sürdü.
 
Öte yandan Rusya Soruşturma Komitesi, Ukrayna saflarında savaştıkları gerekçesiyle 700 yabancı hakkında soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Komite 422 kişi hakkında uluslararası yakalama kararı çıkardı.
 
- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin Almanya topraklarına uzun menzilli füze yerleştirme kararını yanıtsız bırakmayacaklarını söyledi. Ryabkov kararı "tırmanmanın halkalarından biri" olarak niteledi.
 
- Uluslararası Enerji Ajansı, Rusya'nın petrol ihracından elde ettiği gelirin haziranda 190 milyon dolar azaldığını açıkladı. Buna göre Rusya bu ihracattan geçen ay 10,97 milyar dolar gelir elde etti. Mayıs ayında bu miktar 11,02 milyar dolar olmuştu.
 
- Kazakistan depoziteri, ABD'nin depoziterlerle ilgili yaptırım kararından sonra Rus değerli kağıtlarının sahiplerinden bu kağıtları ülkeden çıkarmalarını istedi. Hukukçular çıkarılmayan kağıtların dondurulabileceği görüşünde.
 
- Moskova yakınlarındaki Himki'de bir depoda çıkan yangında 3 bin m2 alanın yandığı bildiriliyor. Kommersant gazetesi deponun çatısının da çöktüğünü aktardı.
 
 
- ABD'nin en sahipliği yaptığı NATO'nun 75. yıl zirvesinde üye ülkeler Ukrayna'ya 40 milyar doların üzerinde yardım yapmayı taahhüt ederken, zirvede 32 üye ülke Ukrayna'nın gelecekte NATO üyesi olması için "geri dönülemez bir yola girildiği" üzerinde uzlaştı, üyelik için bir tarih belirlenmedi. Washington'da yapılan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin sonuç bildirgesi yayımlandı. BBC'nin aktardığına göre NATO aynı zamanda Ukrayna'ya gelecek yıl için, ilk kez Amerikan F-16 savaş uçakları da dahil olmak üzere yaklaşık 43,3 milyar dolarlık askeri yardım sözü verdi.
 
- NATO ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı Washington’daki zirveden sonra yayımlanan ortak bildiride, NATO'nun Karadeniz ve Doğu Balkanlar'da genişlemeyi sürdüreceği belirtildi. Sputnik'in aktardığına göre ortak bildiride öne çıkan diğer başlıklar şöyle:
 
"NATO bölgede ‘barışı destekleme’ adına Ortadoğu ve Afrika'daki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor, bu amaçla Ürdün'ün başkenti Amman'da bir ofis açacak ve Iraklı yetkililerle çalışmaya devam edecek.
NATO, Karadeniz ve Doğu Balkanlar'da genişlemeyi sürdürmeyi planlıyor.
NATO, Polonya'daki yeni Aegis Ashore üssünün kullanımı da dahil olmak üzere hava ve füze savunma potansiyelini artıracak.
NATO, tüm dünya ülkelerinden Rusya'ya hiç bir şekilde destek vermemesini talep ediyor ve bunu yapan ülkeleri kınıyor.
NATO, Çin Halk Cumhuriyeti'ne stratejik riskleri azaltmak için diyalog kurma çağrısı yapıyor; ittifak üyeleri Pekin'le etkileşime açık.
NATO ülkeleri bir sonraki ittifak zirvesine kadar Rusya ile ilişkilere yönelik stratejik yaklaşımlara ilişkin tavsiyeler geliştirecek.
NATO, Asya-Pasifik bölgesindeki ülkelerle iş birliğini derinleştirecek
Terörizmle mücadele NATO'nun kollektif savunmasının önemli bir unsuru olmaya devam edecek.
NATO ‘hibrit tehditlere’ karşı koymaya devam edecek
Rusya'nın Belarus'la siyasi ve askeri entegrasyonunu derinleştirmesi, bölgesel istikrar ve NATO savunması açısından olumsuz sonuçlara yol açıyor."
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg "Ukrayna'ya desteğimiz bir hayırseverlik işi değil - bunu kendi güvenliğimiz için yapıyoruz" dedi.
 
- Zirvenin sonuç bildirgesinde ayrıca gelecek yılki zirvenin Haziran ayında Hollanda'nın Lahey kentinde, bir sonrakininse Türkiye'de yapacağı kaydedildi.
 
- Tüm üye ülkelerin kabul ettiği zirve sonuç bildirgesinde, Rusya'nın birliğin güvenliğine "en büyük ve doğrudan tehdit" olduğu vurgulandı.
 
- ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan yapımı F-16 savaş uçaklarının Danimarka ve Hollanda'dan Ukrayna'ya sevkiyat sürecinin başladığını ve uçakların "bu yaz kullanımda olacağını" açıkladı. Ukrayna savaşın başından bu yana gelişmiş savaş uçakları talep ediyordu. F-16'lar Kiev'in bu talebine verilen ilk olumlu yanıt olacak. Bunun yanında Ukrayna'ya hava savunma sistemleri de gönderilecek. Üye ülkeler ayrıca Ukrayna ordusunun eğitimi ve askeri yardımların koordinasyonu için özel bir birlik kurulmasında da uzlaştı.
 
- Zirvede Ukrayna'nın son aylarda "gerekli demokratik, ekonomik ve güvenlik reformları konusunda somut adımlar attığı" vurgulandı ancak resmi üyelik davetinin sadece "gerekli koşullar sağlandığında" gönderilebileceği belirtildi.
 
- Sonuç bildirgesinde "Ukrayna bu hayati adımları atarken, ülkeyi NATO üyeliği de dahil olmak üzere Avrupa-Atlantik entegrasyonu için girdiği geri döndürülemez yolda destekleyeceğiz" ifadesi kullanıldı.
 
- Ukrayna'ya Amerikan F-16 savaş uçaklarının gönderileceğinin açıklamasına beklendiği gibi Rusya'dan sert tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Tass haber ajansına yaptığı açıklamada "Bu Washington'ın savaş çetesinin başını çektiğinin kanıtı" dedi.
 
- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Galuzin, Rusya'nın Ukrayna ve müttefikleri tarafından hazırlanan ikinci uluslararası barış zirvesine katılmayacağını söyledi. Bakanlık, Rusya-Ukrayna çatışmasını çözmeye yönelik diğer girişimleri görmezden geldiği için zirvenin retoriğini "ültimatom ve çıkmaz sokak" olarak değerlendirdi. Galuzin, RIA'ya demecinde "Kiev rejiminin ve onun Batılı küratörlerinin, bu yılın Haziran ortasında İsviçre Bürgenstock'ta yapılan başarısız "barış zirvesi" için "kendilerini rehabilite etme" ve benzer bir etkinlik düzenlemeye çalışma niyetlerini biliyoruz" dedi. Rus diplomat, zirvenin kesin yerinin henüz belirlenmediğini ancak coğrafyanın önemli olmadığını, içeriğin daha önemli olduğunu vurguladı. RIA Novosti, diplomatik bir kaynağa dayandırarak, bir sonraki zirvenin Suudi Arabistan'da yapılabileceğini bildirdi. 
 
- Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, hava savunma güçlerinin Stupino bölgesinde Moskova'nın merkezine doğru uçan bir insansız hava aracının saldırısını püskürttüğünü söyledi. Sobyanin "İlk verilere göre, vurulan İHA'nın enkazın düştüğü yerde herhangi bir hasar veya can kaybı yaşanmadı" dedi. Stupino, Moskova'nın yaklaşık 80 km güneydoğusunda, Tula bölgesi sınırı yakınında bulunuyor.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Rusya ve Ukrayna arasında Karadeniz’de tahıl anlaşmasını yapabilen tek başarılı devlet adamı olduğunu" söyledi. Orban, NATO’nun 75. Yılı Anma Etkinliği kapsamında bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’a övgülerde bulundu. Orban, Kiev, Moskova ve Pekin'in ardından Washington’daki temaslarında da Erdoğan’la görüşerek bu misyonu sürdürdüğünü kaydetti, “Türkler, savaş sürecinde barışın sağlanması için vazgeçilmez bir aktör olduğunu kanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasında Karadeniz’de tahıl anlaşmasını yapabilen tek başarılı devlet adamı. Cumhurbaşkanından, yürüttüğümüz barış misyonuna destek vermesini istedim” dedi.
 
- Polonya, Ukrayna lideri Zelenskiy'nin "Ukrayna semalarındaki Rus füzelerini düşürmeleri içim yardımcı olma" talebini reddetti. Polonya Savunma Bakanı Wladyslaw Kosiniak-Kamysh, ülkesinin Kuzey Atlantik İttifakı NATO'nun tamamının izni olmadan Batı Ukrayna yönünde uçan Rus füzelerini düşürmeyeceğini beirterek, "Eğer Polonya toprakları üzerinde uçuş sökonusuysa ilgili başka prosedürler de var. O zaman karar bizim olur” dedi.
 
- Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Bakan Ararat Mirzoyan'ın ABD Başkanı Joe Biden'ın daveti üzerine Washington'daki 75. NATO Zirvesi'nde düzenlenen resepsiyona katıldığını bildirdi. Bakanlık, Ermeni bakanın NATO üyelerinden ve partner ülkelerden mevkidaşlarıyla görüştüğünü aktararak Mirzoyan'ın özellikle ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'la ikili meseleleri ve bölgesel gündemi ele aldığının altını çizdi. Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan daha önce ülkenin sadece Batı'da değil Asya'da da ortaklar edinerek ekonomi, siyaset ve güvenlik alanını çeşitlendirme yolunu izlediğini belirtmişti. (Sputnik)
 
10 Temmuz Çarşamba
 
- ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, ABD'nin 2026 yılından itibaren Almanya'da hipersonik silahlar da dahil olmak üzere uzun menzilli saldırı sistemleri konuşlandırmaya başlayacağı belirtildi. Açıklamada, "ABD, görev gücünün uzun menzilli atış kabiliyetinin kalıcı olarak konuşlandırılmasına yönelik plan kapsamında 2026 yılından itibaren aralıklı olarak Almanya'ya uzun menzilli silahlaryerleştirmeye başlayacak” ifadesine yer verildi. Geleneksel uzun menzilli ateş birimleri arasında SM-6, Tomahawk füzeleri ve geliştirilmekte olan hipersonik silahların yer alacağı kaydedildi. Ayrıca, ABD ve Almanya hükümetlerinin konuya ilişkin gerekli anlaşmaya vardığı vurgulandı.
 
Yeni silahların, Avrupa'daki mevcut kara tabanlı silahlara göre çok daha geniş bir menzile sahip olacağı ileri sürülüyor. Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin INF Antlaşması'ndan çekilmesinin ardından Rusya'nın orta ve kısa menzilli füze sistemlerinin geliştirilmesi ve üretimine başlama hakkına sahip olduğunu ve bu tür silahları üretmeye başlayacağını ifade etmişti. (Sputnik)
 
- İspanyol El Pais gazetesi, Vladimir Putin'le Şi Cingpin'in yıl sonundan önce Rusya ile Ukrayna arasında yeni barış görüşmelerinin başlamasını beklediğini yazdı. Gazete, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Ukrayna, Rusya ve Çin ziyaretlerinden dönüşte Avrupa Birliği liderlerine konuyla ilgili bir mektup yazdığını ileri sürüyor.
 
Daha önce Ukrayna gazetesi Yevropeyskaya Pravda da Orban'ın AB liderlerine bir mektup yazdığını iddia etmiş, ancak mektubun içeriği konusunda bilgi vermemişti.
 
- Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Ukrayna'ya 6 adet F-16 savaş uçağı vereceklerini duyurdu. VG gazetesine demeç veren Store, "Norveç, Ukrayna'ya 6 F-16 savaş uçağı gönderme kararı aldı" dedi. Store, F-16'ların sevkiyatına bu yıl içinde başlamayı planladıklarını da belirtti. (Sputnik)
 
- Belgorod'a düzenlenen topçu saldırısında bir kişi hayatını kaybederken yedi kişi de yaralandı. İlgili açıklama Vali Gladkov'dan geldi.
 
- The Wall Street Journal gazetesi Rus ordusunun ABD'nin tedarik ettiği GSM teknolojili Excalibur top mermileriyle GLSDB hassas güdüm bombalarına karşı etkili elektronik muharebe yöntemleri geliştirdiğini yazıyor. Gazete bu nedenle Ukrayna ordusunun bu tip mühimmatları kullanmaktan vazgeçtiğini aktardı.
 
- Avrupa Birliği Mahkemesi, Yevrohim'in eski başkanı Vladimir Raşevski'nin yaptırım listesinden çıkarılmasına hükmetti.
 
- Rus milletvekili Vitali Milonov, Türk dizilerinin Rusya'da gösteriminin yasaklanmasını istedi. Milonov dizilerin Türkiye'deki hayatı doğru yansıtmadığını ve Rus kadınlarını kandırdığını ileri sürdü. Milonov yeteneksiz olmakla suçladığı Türk aktörleri de "Nataşa yiyiciler" ve "kebap tüccarları" olarak niteledi.
 
- Bloomberg ajansı Vladimir Zelenskiy'nin NATO zirvesi sonuç bildirgesinde yer alacağı tahmin edilen "Ukrayna'nın üyelik yolunun 'geri döndürülemez' olduğu" yönündeki ifadeden memnun olmadığını yazdı. Habere göre Zelenskiy ittifaktan "resmi bir davet" bekliyor.
 
İfade ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan'la Ukrayna Başkanlık Ofisi'nin başı Yermak tarafından formüle edilmişti.
 
Ajans ayrıca Joe Biden'ın da, Ukrayna'nın yolsuzlukla mücadele konusunda önünde katedilmesi gereken uzun bir yol olduğunu dikkat çekerek başlangıçta bu ifadeye karşı çıktığını aktarıyor.
 
- Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Harkov yönündeki operasyonların Belgorod'un güvenliğini temin etmek için yapıldığını söyledi. Peskov bölgedeki amaçlarına ulaşabilmek için zamana ihtiyaçları olduğunu belirtiyor.
 
- FSB, Ukrayna gizli servislerinin Murmansk'ta demirli Amiral Kuznetsov uçak gemisine sabotaj girişiminde bulunduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada Ukrayna gizli servislerinin daha önce gemide görev yapmış 2000 doğumlu bir askerle temas kurduğu, ancak şahsın durumu güvenlik kuvvetlerine aktardığı bilgisi yer aldı.
 
Servis ayrıca Moskova'da 3 üst düzey subayı hedef alan bir saldırı girişiminin de önlendiğini bildiriyor.
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ittifaka üye ülkelerin Ukrayna için yeterince silah üretmediğini söyledi. The Wall Street Journal'ın haberinde NATO'ya üye ülkelerin tank ve mühimmat üretiminde Rusya'nın epey gerisinde kaldığı belirtiliyor.
 
- Vedomosti gazetesi Rusya Merkez Banaksı'nın bu sonbaharda Raiffeisenbank ve Rosbank'ı "sistem için önemli kredi kuruluşları" listesinden çıkarabileceğini yazdı. Gazeteye konuşan kaynaklar Avusturya bankasının Rusya'daki varlığını azaltmakta olduğuna dikkat çekiyor. Rosbank'ın ise T-bank ile birleşme sürecinde olması sebebiyle listeden çıkarılabileceği dile getirildi.
 
- Moskova'da 6 yıl hapis cezasına çarptırılan tiyatrocu Yevgeniya Berkoviç, kendini destekleyenlere teşekkür etti. Berkoviç, "Hayat sona ermedi. Hapishane mezar değil," ifadelerini kullandı. Terörizmi aklamak suçlamasından hüküm giyen Berkoviç kararı temyize taşıyacağını da söyledi.
 
- Tataristan'da düşen Cessna tipi uçakta üç kişi hayatını kaybetti.
 
 
- ABD Başkanı Joe Biden, NATO zirvesinde yaptığı konuşmada, Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmada "kaybettiğine" duyduğu güveni dile getirdi. Biden, müttefik devletlerin liderleriyle yaptığı konuşmada, "Hata yapmayın: Rusya, Ukrayna ihtilafında kaybediyor" dedi. Biden, "Kiev kaybederse tüm Avrupa tehdit altında olacak" diye ekledi.
 
 
- Washington'daki zirvede konuşan Biden, ABD, Almanya, Romanya, İtalya ve Hollanda'nın Ukrayna'ya beş ek hava savunma sistemi ekipmanı transfer ettiğini söyledi. Biden, "Önümüzdeki aylarda ABD ve ortaklarımız Ukrayna'ya düzinelerce ek taktik hava savunma sistemi daha göndermeyi planlıyor" diye ekledi.
 
Beyaz Saray'ın internet sitesinde yayınlanan ABD, Almanya, Romanya, İtalya ve Hollanda'nın ortak açıklamasında, Ukrayna'nın İtalya'dan ilave dört Patriot uçaksavar füze sistemi ve SAMP-T sistemi alacağı belirtildi. Müttefikler önümüzdeki aylarda Kiev'e NASAM, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS ve Gepard gibi hava savunma sistemlerini sağlamayı planlıyor.
 
Ayrıca açıklamaya göre ABD'li ortaklar, Ukrayna'nın hava savunmasını desteklemek için 1 milyar dolardan fazla yeni kaynak ayırma sözü verdi.
 
- ABD Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Al Gore'un, 1994 yılında Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile yaptığı toplantıda NATO'nun genişlemeden önce Moskova'ya danışacağı sözünü verdiği resmi kayıtlarla kanıtlandı. Bu , 16 Eylül 1994'te ABD Ulusal Güvenlik Arşivi'nde yayınlanan müzakerelerin bir metninde görülüyor.  Kommersant'ın aktardığına göre görüşme sırasında Gore, "Clinton'un eylül ayında size söylediği şey, NATO'nun eninde sonunda genişleyeceği, ancak sürecin kademeli ve açık olacağı ve sizinle dikkatle istişarelerde bulunacağımızdır" dedi. Konuşmanın içeriği o zamanlar Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Strobe Talbott tarafından kaydedildi. Al Gore ayrıca bu sürecin Rusya, ABD ve NATO arasındaki ortaklığın derinleşmesine paralel yürütülmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Yeltsin de “Evet, paralel olarak. Eş zamanlı olarak, eşzamanlı olarak” diye karşılık verdi.
 
- Başkan Zelensky, yeni hava savunma sistemlerini sağladıkları için ABD'ye ve diğer Batılı ortaklara teşekkür etti. Zelenskiy , X sosyal ağında "Washington'daki NATO zirvesindeki ilk çalışma gününe somut bir sonuçla başladım" diye yazdı .
 
- NATO zirvesine katılan Zelenskiy, pazartesi gecesi Kiev ve diğer şehirlere düzenlenen saldırılarda en az 43 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 200 kişinin de yaralandığını söyledi. Zelenskiy, Kiev'i NATO'dan "güçlü kararlar" beklediğini söyledi,“Putin daha ne kadar dayanabilir? Bu sorunun cevabı Washington'da. Sizin liderliğiniz, sizin eylemleriniz, sizin seçiminize bağlı" dedi.
 
- CNN'in haberine göre, Avrupa'daki ABD askeri üsleri, "Rusya destekli aktörlerin ABD birliklerine karşı sabotaj yapmayı düşündüğü" yönündeki haberler üzerine geçen hafta yüksek alarma geçirildi. Kaynaklar, son iki hafta içinde alınan istihbaratın ek güvenlik protokolleri gerektirecek kadar "endişe verici" olarak değerlendirildiğini söylediler. ABD Avrupa Komutanlığı (USEUCOM) sözcüsü Dan Day, CNN'e "Artan alarm seviyesinin herhangi bir somut tehditten değil, ABD kuvvetlerinin Avrupa'daki güvenliğini potansiyel olarak etkileyen faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığını" söyledi.
 
- Bloomberg ajansı dün akşam, "Suudi Arabistan, bu yılın başında G7'nin Rus varlıklarına el koyma kararı alması halinde Avrupa'daki bazı borçlanma senetlerini satma olasılığının sinyalini verdi, uyarı yaptı" haberini geçti. Haberi üzerine Suudi Maliye Bakanlığı bir açıklama yaparak iddiayı yalanladı. Açıklamada "G7 ve diğer ülkelerle ilişkilerimiz karşılıklı saygıya dayanıyor ve küresel kalkınmaya katkıda bulunan ve uluslararası finansal sistemin istikrarını güçlendiren tüm konularda diyaloğu sürdürüyoruz" denildi. Mayıs ayında Financial Times, adı açıklanmayan bir Avrupalı ​​yetkiliye atıfta bulunarak, Endonezya ve Suudi Arabistan'ın, Batı'da tutulan fonlarının güvenliğine ilişkin endişeler nedeniyle dondurulmuş Rus varlıklarına el konulmasını önlemek için Avrupa başkentlerinde lobi faaliyetlerini hızlandırdıklarını bildirmişti. (M. Komsomoltes)
 
- Macaristan Başbakanı Orban, Kiev'e yönelik füze saldırısını müzakerelere başlama ihtiyacının bir göstergesi olarak nitelendirdi. Orban, Facebook’tan yaptığı açıklamada Kiev'e yapılan trajik ve korkunç saldırının Macaristan'ın Ukrayna'daki çatışmanın daha da tırmanmasından duyduğu endişeyi haklı çıkardığını ve bu nedenle bir süre önce bir barış misyonu başlattığını anımsatarak, "Savaşın giderek artan acısı, dünya güçlerini savaş yanlısı politikalarından vazgeçmeye ve bunun yerine Rusya ile Ukrayna'yı ateşkese ve barış görüşmelerine yaklaştıracak barışçılpolitikalara sevk etmeli. Önümüzdeki aylarda bizi bekleyen benzeri görülmemiş boyutlardaki yıkımı ancak bu şekilde önleyebiliriz” dedi. (Sputnik)
 
- Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyolojik, Kimyasal ve Biyolojik Koruma Birliği Komutanı Korgeneral İgor Kirillov, Batı’nın Moskova’yı kimyasal silah kullanmakla suçlamaya hazırlandığını iddia etti.
 
- Rus maden şirketi GRK Chernogorskaya'nın Alman üst düzey yöneticisi Frank Rittner, Moscow City kulelerinden birindeki dairesinde ölü bulundu. Polis, ilk verilere göre Rittner'in kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi. Bir polis kaynağı RBC'ye "Görünürde bir yaralanma yok" dedi. Rittner, daha önce  PriceWaterCoopers (PwC) danışmanlık şirketinde üst düzey bir pozisyonda görev yapıyordu. Baza, üst düzey yöneticinin sabah işe gelmediğini, bunun da meslektaşları arasında endişeye yol açtığını yazdı.  Rittner'ın BDT ülkelerindeki madencilik şirketlerinde 15 yılı aşkın süredir çalıştığı belirtiliyor. 
 
9 Temmuz Salı
 
- Hindistan Başbakanı Narenda Modi, Vladimir Putin'le Moskova'da yaptığı görüşmenin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Kommersant'ın aktardığına göre Modi, ülkesinin Ukrayna'da barışın sağlanması için her türlü yardıma hazır olduğunu söyledi.
 
Başbakan ayrıca Putin'e hitaben "Dostunuz olarak size her zaman bizden sonraki nesillerin aydınlık bir geleceğe sahip olabilmesi için barışın şart olduğunu söyledim, bu yüzden biz savaşın bir çözüm olmadığını düşünüyoruz. Bombalar, füzeler ve tüfekler barış getiremez, bundan dolayı diyaloğa vurgu yapıyoruz, diyalog şart," ifadelerini kullandı.
 
Vladimir Putin Modi'nin sözlerine cevaben acil çözüm gerektiren meselelere dikkatinden dolayı kendisine teşekkür etti.
 
Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Modi'nin ziyaretinden sonra Ukrayna'da barışın tesis edilmesi için "yeni fikirler doğduğunu" söyledi. Peskov Modi'nin arabuluculuk teklifinde bulunmadığını da sözlerine ekledi.
 
- The New York Times gazetesi, Amerikalı yetkililerin Ukrayna'nın kaybettiği toprakları geri almasının mümkün olmadığı görüşünde olduğunu yazıyor. Gazeteye konuşan yetkililer buna rağmen Ukrayna'nın NATO'yla ve Avrupa Birliği'yle yakınlaşarak çatışmadan zaferle ayrılabileceğini dile getirdi.
 
- Bloomberg'in haberine göre Rusya'nın deniz yoluyla petrol ihracatı 2022'nin başından bu yana yüzde 37 düşüş kaydetti.
 
- Rusya Devlet Duması artan oranlı vergiye geçişi öngören tasarıyı ikinci okuma aşamasında kabul etti. Yasa üçüncü okumanın ardından parlamentonun üst kanadına gidecek.
 
- İsviçre'de hükümet, Ukrayna'daki durumu gerekçe göstererek genişlettiği Rusya yaptırım paketine 69 özel ve 47 tüzel kişiyi daha dahil etti.
 
Yeni listenin 24 Haziran'da AB tarafından kabul edilen 14. yaptırım paketine uygun olduğunu kaydeden Federal Konsey, RİA Novosti haber ajansı ile Rossiyskaya Gazete ve İzvestiya gazetelerinin, ayrıca Prag merkezli Voice of Europe haber sitesinin reklamlarının yasaklandığını bildirdi. AB yaptırımları, 3 Rus medya kuruluşunun yayın yapmasını tamamen yasaklamıştı. (Sputnik)
 
- Bulgaristan, gaz tedariğini kestiği gerekçesiyle Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nde Gazprom aleyhine 400 milyon euroluk tazminat davası açtı.
 
- Kaliningrad'daki Baltık Üniversitesi'nin rektörü Aleksandr Fyodorov zimmetine yüklü miktarda para geçirdiği iddiasıyla gözaltına alındı.
 
 
- Avrupa Birliği, Gürcistan'ın entegrasyon sürecini durdurdu. İlgili açıklama AB'nin Gürcistan elçisi Pavel Gerçinkski'den geldi. Gerçinski, Rusya tipi bir yabancı ajan yasası çıkaran Gürcistan hükümetinin mevcut söylemlerinin Batı ve Avrupa karşıtı olduğunu, bu nedenle entegrasyon sürecinin durdurulduğunu söyledi. Gürcistan'ın savunma ihtiyaçları için tahsis edilen 30 milyon euroluk yardımın da dondurulduğu bildiriliyor.
 
Aynı saatlerde bir açıklama yayınlayan Rusya Dış İstihbarat Servisi SVR, Amerika Birleşik Devletleri'nin ekim ayında yapılacak parlamento seçimlerini kullanarak Gürcistan'daki iktidarı değiştirmek niyetinde olduğunu ileri dürdü.
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, 9-11 Temmuz tarihleri arasında Washington'da düzenlenecek NATO zirvesini dikkatle takip edeceklerini söyledi.
 
- Rusya'nın Astrahan ve Volgograd şehirlerinde havalimanları yeniden çalışmaya başladı. Bölgeye düzenlenen insansız hava aracı saldırıları nedeniyle uçuşlar bir süreliğine askıya alınmıştı.
 
- Moskova'da MGU yurdunda yangın çıktı. 24 katlı bina tahliye edilirken olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Yetkililer yangının sadece bir odayı etkilediğini bildiriyor.
 
- Rusya'da en büyük 20 bankanın verdiği ipotek kredilerinin ortalama faizi yüzde 20'lik oranla zirveye çıktı.
 
 
- CNN'in üç ayrı kaynağa dayandırdığı haberine göre, Washington'da bugün başlayacak zirve sonrasında NATO üyelerinin imzalayacağı ortak bildirisinin ön taslak metninde, Ukrayna'nın ittifaka katılma yolunun "geri döndürülemez" olduğu belirtiliyor. Habere göre, Ukrayna'ya NATO üyeliği konusunda ne kadar güçlü garantiler verilmesi gerektiği sorusu, zirve öncesinde ittifakın 32 üyesi arasında önemli bir tartışma konusu haline geldi. CNN, taslak belgenin hâlâ değişebileceğini ancak böyle bir ifadenin varlığının Kiev ve Moskova için önemli bir sinyal olacağını yazıyor. Amerikalı bir yetkili, belgenin aynı zamanda Kiev'in demokratik reformlara yönelik çalışmalarının devam edeceğini teyit etmesi koşuluyla, Beyaz Saray'ın nihai bildiride "geri döndürülemez" kelimesinin kullanılmasını desteklediğini söyledi. Böyle bir bidirinin, Ukrayna'daki anlaşmazlıkları müzakereler yoluyla sona erdirme ihtimaline büyük darbe vuracağı yorumu yapılıyor. Rusya'nın şartlarının başında, Ukrayna'nın NATO üyeliği talebinden vazgeçmesi ve tarafsız statüde kalması. Pek çok uzman, eğer NATO'da Ukrayna güçlü güvencelere tarafsızlık statüsüne teşvik edilmeyip üyelik için "güçlü bir destek" verilirse bunun derin sonuçlar doğuracağı görüşünde.  NATO'nun 75'inci yılında liderler zirvesi ABD’nin başkenti Washington'da gerçekleştirilecek. 9-11 Temmuz'da yapılacak zirvede NATO üyeleri Ukrayna'ya NATO şemsiyesi altında silah yardımını da ele alacak.

- ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Kiev ve diğer şehirlere düzenlediği saldırılarda 36 kişinin öldüğünü, saldırılarının ardından Ukrayna'nın hava savunmasını güçlendirecek yeni tedbirler alınacağını duyurdu. Biden, Washington'daki NATO zirvesinde Zelenskiy ile yapacağı görüşmede ABD'nin Ukrayna'ya sarsılmaz desteğini yinelemeyi planladığını söyledi ve "Müttefiklerimizle birlikte, şehirlerini ve sivillerini Rus saldırılarından korumaya yardımcı olmak amacıyla Ukrayna'nın hava savunmasını güçlendirecek yeni önlemleri açıklayacağız" dedi.

- BM Güvenlik Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısını ve Kiev'deki bir çocuk hastanesinin de zarar görmesini görüşmek üzere yerel saatle bu sabah acilen toplanacak. Rusya'nın BM misyonunun başkan yardımcısı Dmitri Polyanskiy, sosyal ağlarda toplantının New York saatiyle sabah 10'da yapılacağını duyurdu. Avrupa'da bu saatlerde öğleden sonra olacak. Rusya şu anda Güvenlik Konseyi'ne başkanlık ediyor. Polyanskiy, “Batılılar, tahmin edilebileceği gibi, 'Kiev'deki bir çocuk hastanesine yapılan füze saldırısı' ile ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi'nin acil bir toplantısını talep etti. Meslektaşlarımızı, bu olayın Ukrayna ve Batı versiyonunu kesinlikle doğrulamayan gerçeklerle tanıştıralım” diye yazdı. 
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da bir çocuk hastanesinin de hasar gördüğü füze saldırılarıyla ilgili, “Yıkıma şehirdeki bir uçaksavar füze sistemi tarafından fırlatılan bir Ukrayna hava savunma füzesi neden oldu” açıklamasını yaptı. Bakanlık, Ukrayna’nın NATO Zirvesi öncesi “daha fazla finansman sağlamak” istediğini savundu. Bakanlığın resmi Telegram kanalı üzerinden yapılan açıklamada, “Kiev rejiminin, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından sivil tesislere karşı kasıtlı olarak gerçekleştirildiği iddia edilen füze saldırısına ilişkin açıklamaları yanlıştır” denildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın başkentindeki yıkıma “şehirdeki bir uçaksavar füze sistemi tarafından fırlatılan bir Ukrayna hava savunma füzesinin neden olduğunu” bildirerek, Kiev'den yayınlanan çok sayıda fotoğraf ve görüntünün bunu doğruladığını savundu.
 
- Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, ABD’li yetkililerin Kiev'deki hastanenin Ukrayna ordusuna ait füzeyle vurulduğu ve Kiev rejiminin bu olayı yeni silah sevkiyatları için kullanmaya çalıştığı konusunda susmayı tercih ettiğini belirtti. Antonov’un yazılı açıklamasında, “ABD, sivil altyapıyı vuran başlığın Ukrayna hava savunma füzesine ait olduğunu gizliyor. Kiev rejiminin kendi barbarca suçlarını küstahça Rusya Federasyonu’na yüklemesine ilk kez tanık olmuyoruz” ifadesine yer verildi. Kiev’de vurulan Ohmatdet hastanesiyle ilgili ABD’de başlatılan histeriyi, “Rusya karşıtı şiddetli propagandanın bir örneği” olarak niteleyen Rus diplomat, “Amerikan yetkililer ve uzmanlar, gerçekleri anlamadan, bu trajediyi arsızca ülkemiz aleyhine kullanıyor” diye kaydetti. (Sputnik)
 
- Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, dünkü füze saldırıları sonucu hayatını kaybedenler için 9 Temmuz'da bir günlük yas ilan etti. Kliçko, füze saldırısı sonucu son verilere göre Kiev'de 20 kişinin öldüğünü, 100'e yakın kişinin de yaralandığını bildirdi. 
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, pazartesi akşamı Moskova'da buluştu. İki lider başkent yakınlarındaki Novo-Ogarevo Rezidansı’nda çay içerek sohbet etti. Müzakereler yarın gerçekleşecek. Hindistan Ukrayna krizinde dengeli bir politikayla müzakere ve barış çağrısı yaparken, diğer yandan yaptırımara rağmen Rusya ile ticaretini rekor seviyeye yükseltti. Özellikle Rus ham petrolü için Hindistan son dönemde en büyük pazar haline geldi. İki ülke arasındaki ticaret hacmi, son on yılda 11 kat artarak 2023 yılı itibarıyla 65 milyar dolara ulaştı. 
 
- Rusya'da bir askeri mahkeme, tiyatro yönetmeni Yevgenia Berkoviç ve oyun yazarı Svetlana Petriyçuk'u, terörizmi alenen meşrulaştırmaktan suçlu bularak altı yıl hapis cezasına çarptırdı. TASS'ın haberine göre, mahkeme kararına göre mahkumlar 2025 yılında şartlı tahliyeye hak kazanacaklar. Davaya konu olan oyun, sosyal ağlarda radikal İslamcılarla tanışıp Suriye'ye giden kadınların hikayelerini anlatıyordu. 
Belgorod bölgesinin valisi, gece boyunca bölgede defalarca bombardıman yaşandığını bildirdi. 8 Temmuz akşamı ve gecesi Belgorod , Shebekinsky ve Grayvoronsky kent bölgelerine düzenlenen saldırılar sonucunda bir kişi öldü , altı kişi de yaralandı . Dokuz yerleşim biriminde yaşayanlar kısmen elektriksiz kaldı . Bölgede son 24 saatte 4 sivil hayatını kaybetti , 20 sivil de yaralandı.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı'nın bildirdiğine göre dün gece Rusya'nın beş bölgesine insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlendi. Bakanlığa göre, hava savunma güçleri Belgorod bölgesi topraklarında üç, Kursk bölgesi üzerinde yedi, Voronej bölgesi üzerinde iki, Rostov üzerinde 21, Astrahan bölgesi üzerinde beş İHA'yı imha etti.
 
- Rusya'nın Belgorod kentinde Ukrayna'nın füze saldırısında bir kişi öldü, iki kişiyi de yaralandı. Vali Vyaçeslav Gladkov durumun kontrol altında olduğunu söyledi.
 
- Rusya'nın Volgograd bölgesine yoğun dron saldırısı düzenlendi. Bölge yönetimi, bir İHA enkazının düşmesi sonucu Frolovo kentindeki bir trafo merkezi ve Kalaç-on-Don kentindeki bir petrol deposunun alev aldığını duyurdu. Trafo merkezinde çıkan yangın söndürüldü, acil servis ekipleri, petrol deposundaki yangının olduğu yerde çalışmalarını sürdürüyor.
 
- Vali Vasili Golubev, Rostov bölgesinde "birkaç düzine insansız hava aracının düşürüldüğünü" bildirdi. Saldırı sonucunda Rodionova-Nesvetaysky bölgesindeki bir elektrik trafo merkezi alev aldı.
 
- Rusya, Ukrayna'nın ATACMS füzelerinin de atıldığı HIMARS çoklu fırlatma roket sistemlerinin fırlatıcılarını imha etti. Rusya Savunma Bakanlığı'nın yayınladığı İHA görüntülerinde İskender füzeleri, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 23 Haziran'da Sevastopol'u vurmak için kullandığı ATACMS füzelerinin fırlatıldığı Amerikan M142 HIMARS çoklu fırlatma roket sistemlerinin fırlatıcılarını vurduğu görülüyor.
 
- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi stratejik iletişim koordinatörü John Kirby, ABD'nin Ukrayna'nın Rusya topraklarının derinliklerine yönelik saldırılarına ilişkin tutumunu değiştirmeyeceğini söyledi.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya ziyaretinin ardından Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Birliği liderlerine bir mektup gönderdi. Orban, Ukrayna'daki çatışmayı sona erdirmek için Vladimir Putin ile yaptığı görüşmelerin sonuçlarını özetledi. Orban, Putin'in Ukrayna'daki duruma ilişkin tutumunun Zelenskiy'nin yorumundan "önemli ölçüde farklı olduğunu" söyledi.
 
- Rus kömür şirketleri, nisan ayında Khasan-Rajin kara sınır kapısı üzerinden Kuzey Kore'nin Rajin limanına sevkiyatlara yeniden başladı. Kommersant'ın haberine göre, Nisan-Mayıs aylarında bu rota üzerinden 132 bin ton kömür sevk edildi.
 
- Rusya Bilimler Akademisi Ulusal Ekonomik Tahmin Enstitüsü’nün raporuna göre, Rusya’nın nüfusu 2050 yılına kadar 135 milyon ila 145 milyon arasında olacak. Rapor nüfusun şu anda her yıl 400 bin kişi azaldığına işaret ediyor. 
 
8 Temmuz Pazartesi
 
-  Başkan Zelenskiy, Kiev ve diğer şehirlerde füze saldırılarının ardından 27 kişinin öldüğünü, 100'den fazla kişinin de yaralandığını söyledi. Ukrayna kaynakları 22 can kaybının Kiev'de olduğunu bildirdi.  Özellikle Kiev, Dinyeper, Krivoy Rog, Pokrovsk, Slavyansk ve Kramatorsk'a saldırılar düzenlendiği belirtildi. Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Klitçko, "Kiev'de Okhmadet çocuk hastanesinin saldırıya uğradığı" açıklamasını yaptı. M. Komsomolets gazetesi Kiev'e yönelik saldırıyı "Rusya, Tu-22M3'ü kaçırmaya çalıştığı için Kiev'deki gizli sığınakları vurdu" başlığıyla duyurdu. K. Pravda gazetesi de gelişmeleri "Rus birlikleri en yıkıcı füze saldırılarından birini gerçekleştirdi: Ukrayna'nın askeri fabrikaları ve havaalanları büyük bir saldır düzenlendi. Rusya Savunma Bakanlığı "Rus Silahlı Kuvvetleri, savunma sanayi tesislerini ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri üslerini yüksek hassasiyetli silahlarla vurdu" açıklaması yaptı" diye verdi.
 
- Ukrayna lideri Vladmir Zelenskiy, Kiev'le Moskova arasında arabuluculuğu sadece ABD, Avrupa Birliği ya da Çin'in yapabileceğini söyledi. Zelenskiy ilgili açıklamayı Polonya Başbakanı Donald Tusk ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısı sırasında yaptı.
 
Zelenskiy Rusya'yı ateşkese "ancak Moskova'nın ekonomik açıdan bağlı olduğu, ya da ordusu Rus ordusunundan daha güçlü, ciddi ve kuvvetli ittifakların" teşvik edebileceğini ileri sürdü. Devlet başkanı şöyle konuştu:
 
"Dünyada bu tanıma uyan ülke çok mu? Değil. Öyle sanıyorum ki Amerika Birleşik Devletleri böyle bir ülke, Çin böyle bir ülke. Ve sanıyorum ki ülke olmasa da Avrupa Birliği de böyle."
 
- Zelenskiy Polonya'nın Ukrayna'yı hedef alan füzeleri Ukrayna gök yüzünde vurma konusunu değerlendirdiğini açıkladı. İki ülke bugün yeni bir güvenlik anlaşması imzaladı.
 
- Hindistan Başbakanı Narenda Modi'yi taşıyan uçak Moskova'daki Vnukovo-2 havalimanına iniş yaptı. Modi'yi havaalanında Başbakan Yardmıcısı Denis Manturov karşıladı.
 
- Rusya Donanma Komutanlığı görevine Amiral Vladimir Kasatonov'u getirdi.
 
- RBC'nın haberine göre Gazprombank bu yıl bitmeden Çin'de bir ofis açmayı planlıyor. Gazprombank yaptırıma maruz kalmayan ender Rus bankalarından bir tanesi.
 
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Vladimir Putin ve Vladimir Zelenskiy'nin ateşkes konusunda uzlaşıya varmadığını açıkladı. Orban 2 Temmuz'da Kiev'i, 5 Temmuz'da da Moskkova'yı ziyaret ederek iki liderle birer görüşme gerçekleştirmişti. Orban her iki liderin de ateşkes teklifine aynı cevabı verdiğini söyledi. Buna göre Putin ve Zelenskiy "düşmana avantaj sağlayacağı" gerekçesiyle ateşkesi reddediyor.
 
- Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko şehirde hava savunma sistemlerinin aktif hale geldiğini açıkladı. Şehrin altı farklı bölgesinde patlamalar yaşandığı, bazı noktalarda ise yangın çıktığı bildiriliyor. Basın havaalanı yakınlarında da patlamalar yaşandığını aktardı.
 
Ülkenin içişleri bakanlığı Kiev'de bir roketin isabet ettiği binada 10 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı ise bugün düzenlenen saldırıda askeri tesislerin hedef alındığını, sivil yapıların vurulduğu şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını, basına yansıyan görüntülerde görünen hasarın Ukrayna hava savunma sistemlerine ait roketlerin düşmesi sonucu gerçekleştiğini açıkladı. 
 
Öte yandan Rusya'nın Belgorod valiliği, bölgeye düzenlenen insansız hava aracı saldırısında üç kişinin yaralandığını açıkladı.
 
- Güney Kore yönetimi Rusya'ya "iki Kore arasında seçim yapmasını" teklif etti. Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Rusya'nın kendi çıkarları için iki Kore arasında makul bir seçim yapmak zorunda olduğunu söyledi. Reuters ajansına konuşan devlet başkanı ayrıca Moskova ile PyongYang arasındaki askeri işbirliğinin kendileri için tehdit meydana getirdiğini belirtiyor. Yoon Suk Yeol ayrıca konuyu NATO liderleriyle de görüşeceğini dile getirdi.
 
- Bloomberg ajansı Fransa seçimleriyle ilgili haberinde partilerin hükümet kurmakta zorlanabileceğini yazıyor. Parlamento seçimlerinde ilk sırayı 182 koltukla sol koalisyon Yeni Halk Cephesi almıştı. Macron'un desteklediği merkez blok 168, aşırı sağcı Ulusal Birlik 143 koltuk elde etti. Parlamento çoğunluğu için 289 milletvekili gerekiyor.
 
- Moskova'da Maç TV'nin bir kadın çalışanının 3 göçmenin tecavüzüne uğradığı bildirildi. Kanalın yöneticisi Tina Kandelaki olayı doğrularken, RBC gazetesi göçmenlerin Özbekistan vatandaşı olduğunu yazıyor. Haberde saldırganlardan en az birinin havaalanına giderken yakalandığı bilgisi yer aldı.
 
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Pekin'den Washington'a uçtu. Orban, Şi Cinping ile görüşmesinin ardından Pekin'den kakan uçağının fotoğrafının altına "Sonraki durak Washington" yazarak sosyal medyadan paylaştı. NATO zirvesi Salı günü ABD'nin başkentinde başlıyor.
 
- Çin lideri Şi Cinping, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, uluslararası toplumun Moskova ile Kiev arasında doğrudan diyalog ve müzakerelerin yeniden başlaması için koşullar yaratması ve taraflara yardımcı olması gerektiğini söyledi. Şi, "Ancak tüm büyük güçler negatif enerji yerine pozitif enerji gösterirse bu çatışmada erken bir ateşkes sağlanabilir" dedi.
 
Çin lideri, barış için şu anda asıl odak noktasının üç ilkeye uymak olduğunu ekledi:
 
"Çatışmanın yayılmasının ve savaşın tırmanmasının önlenmesi, her bölgede ateşkesin sağlanması ve ayrıca gerilimi mümkün olan en kısa sürede azaltmak."
 
Şi, Pekin ile Budapeşte arasındaki çabaların ana yönlerden örtüştüğünü kaydetti.
 
- Çin, Macaristan Başbakan Viktor Orban'ın "Ukrayna barış misyonunun" üçüncü durağı oldu. Ateşkes olasılığını görüştüğü Putin ve Zelenskiy ile herhangi bir anlaşmaya varamayan Orban, bu sabah Çin'e geldi. Ziyaretini X sayfasında duyuran Orban, "Barış Misyonu 3.0" yazıp Pekin'i etiketledi.
Ardından Çin devlet televizyonu, Devlet Başkanı Şi Jinping'in Orban ile bir araya geldiğini duyurdu. Görüşme, Diaoyutai Devlet Konutu'nda gerçekleştirdi. Orban 2 Temmuz'da Kiev'i 5 Temmuz'da Moskova'yı ziyaret etmişti.
 
- Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukrayna gizli servislerinin Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’ne ait Tu-22M3 bombardıman uçağını yurtdışına kaçırma operasyonunu hayata geçirme girişiminin engellendiğini duyurdu. FSB’nin açıklamasında, “Ukrayna özel servislerinin, Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’ne ait uzun menzilli stratejik bombardıman uçağı Tu-22M3’ü yurtdışına kaçırma operasyonuna yönelik yeni girişim engellendi. Bu operasyonun organizasyonu ve uygulanmasında NATO ülkelerinin özel servislerinin eli olduğu ortaya çıkarıldı” ifadesine yer verildi. Ukrayna istihbaratının, uçağı Ukrayna’ya kaçırma operasyonunu hayata geçirme amacıyla bir Rus askeri pilotu para ödülü ve İtalya vatandaşlığı karşılığında kendi saflarına çekmeye çalıştığı bildirdi. (Sputnik)
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, CBS'ye verdiği röportajda, Çin'in desteğinin Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunda önemli bir faktör olduğunu söyledi. Stoltenberg, "Ukrayna'daki çatışma Rusya, Çin, Kuzey Kore ve İran'ın ne kadar yakın bağlantılı olduğunu gösteriyor. Çin, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığının ana katalizörüdür. Şi ve Putin, hepsi NATO'nun ve ABD'nin Ukrayna'da başarısız olmasını istiyor" dedi. Stoltenberg'e göre "Rusya'nın Ukrayna'daki başarısı Şi'yi Asya'da cesaretlendirecek, ABD'nin Çin'le olan sorunlarını çözmek için NATO'ya ihtiyacı var, çünkü ABD'nin kendisi güçlü olmasına ve dünya GSYİH'sinin % 25'ini oluşturmasına rağmen, bloktaki müttefikleriyle birlikte halihazırda dünya ekonomik ve askeri gücünün % 50'sini oluşturuyor."
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, birliklerinin Donetsk bölgesindeki Çigari kasabasının kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.  Bakanlıktan yapılan açıklamada, bunun bmgede taktik durumu iyileştirdiği belirtildi.
 
- Hindistan Başbakanı Narendra Modi bugün Moskova'yı ziyaret edecek ve Putin ile görüşecek.
 
- İngiltere'nin yeni Savunma Bakanı John Healey, Ukraynalı mevkidaşı Rüstem Umerov ile Odessa'da bir araya geldi. Healey, bu göreve atanmasının üzerinden iki günden az bir süre geçtikten sonra Ukrayna'ya yardımı artırma sözü verdi. Healey, topçu silahları, çeyrek milyon mühimmat ve 100'e yakın Brimstone füzesinin yer aldığı yeni bir yardım paketini duyurdu.
 
- Papa Francis, popülist siyaseti kınadı ve demokrasinin "dünyanın pek çok yerinde iyi durumda olmadığını" söyledi. İtalya'da Trieste'ye yaptığı gezi sırasında yaptığı açıklamada Papa kutuplaşmayı ve partizanlığı kınayarak, "Modern dünyada demokrasinin iyi bir durumda olmadığı açık. İdeolojiler baştan çıkarıcıdır. Bazıları onları Hamelin'in Fareli Köyün Kavalcısı'na benzetiyor. Seni baştan çıkarıyorlar ama kendini inkar etmeye zorluyorlar” dedi.
 
7 Temmuz Pazar
 
- Macar haber portalı 444.hu Başbakan Viktor Orban'ın Ukrayna ve Rusya'nın ardından mekik diplomasisi için Çin'e gitmek üzere ükeden ayrıldığını duyurdu. Habere göre Orban Pekin'e 8 Temmuz Pazartesi günü “şafak vakti” ​​varacak. Orban'ın Ukrayna'da barış için başlattığı sürpriz girişim çerçevesinde Pekin'e gittiği belirtiliyor. Orban'ın bir sonraki durağının Ankara olabileceği de gelen haberler arasında. 
 
- Ukrayna devlet başkanlığı ofisi başkanı, Zelenskiy'nin danışmanı Mihail Podolyak, Ukrayna'nın, tahıl anlaşmasının onaylanması sırasında olduğu gibi, üçüncü ülkelerin temsilcileri aracılığıyla anlaşmazlığın barışçıl çözümüne yönelik önerilerini Rusya'ya iletmeye hazır olduğunu söyledi.  Podolyak ancak arabulucuların "biraz farklı davranması" ve görevlerini ciddiye alması gerektiğini söyledi. 
 
Podolyak “Bazı işleri yapma konusunda ciddi olan herhangi bir ülke kamuoyuna açıklanmaz ve önemsiz şeyler söylemez. 'Biz derhal ateşkesten yanayız' demeleri, ülkenin arabuluculuk misyonuna hazır olmadığı anlamına geliyor. Çünkü büyük savaşlarda bu tamamen farklı bir iştir” dedi.
 
Son olarak Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Kiev ve Moskova'ya yaptığı sürpriz ziyaretlerle arabulucu konumuna soyunmuştu.
 
- Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı da olan Orban'ın Kiev ve Moskova'ya yaptığı ziyaretlerin arından, barış girişimleri kapsamında pazartesi günü Türkiye'yi ziyaret edebileceği belirtildi. Orban'ın arabuluculuk konusunda Erdoğan ile de görüşmesi bekleniyor. İddia medyaya yansıdı. 
 
- Voronej Bölgesi Valisi Aleksandr Gusev, pazar gecesi hava savunma güçlerinin bölge üzerinde birkaç İHA'yı imha ettiğini, dronların düşen kalıntılarının patayıcı madde bulunan depolardan birinde yangına neden olduğunu duyurdu. Vali, bölgede yaşayanların olası bir tahliyesi için hazırlık yapıldığını söyedı. 
 
- Rusya’nın batısında yer alan Belgorod kentine yönelik insansız hava araçları (İHA) saldırılarında 6 özel konutun yıkıldığı bildirildi. Belgorod Valisi Vyaçeslav Gladkov, "Grayvoronskiy kentsel bölgesindeki Bezımeno yerleşimine yönelik İHA saldırılarında 6 özel konut tamamen yıkıldı” dedi.
 
- Kırım'da Aluşta yakınlarındaki bir gaz dağıtım merkesinde yangın çıktı. Yangın bin 500 m2 alanda kontrol altına alındı.14 yerleşim yerinin doğalgazı kesildi.
 
- Levada Centre'ın Rusya’da haziran ayından yaptığı araştırmaya göre, Rus katılımcıların yüzde 10'u bir nükleer saldırıyı "kesinlikle" destekliyor, diğer yüzde 24'ü ise bunu "büyük ölçüde" destekliyor.  Bu oran bir yıl öncesine göre 5 puan daha yüksek. Yüzde 31'lik bir kesim silah kullanımına "kesinlikle" karşı çıkarken, yüzde 21'lik bir kesim de "büyük ölçüde" karşı çıkıyor. 
 
- Welt am Sonntag gazetesi, Alman ve uluslararası araştırmacılardan elde edilen verilere dayanarak, Kuzey Akım (Nord Stream) ve Kuzey Akım 2 (Nord Stream 2) gaz boru hatlarının üç hattının bombalanmasının, Kırım'ın Rusya'nın bir parçası olmasından ve Rusya'nın Ukrayna'da özel operasyonunun başlamasından önce, 2014 yılında planlandığı iddiasını gündeme taşıdı.
 
- 9-11 Temmuz'da Washington'da yapılacak NATO zirvesi arifesinde Amerikan Politico gazetesine konuşan kaynaklar, ittifak içinde ABD Başkanı Joe Biden'ın Kasım seçimlerini kazanma ve ülkeyi genel olarak yönetme becerisi konusunda artan endişeler olduğunu söyledi. Gazetenin muhatapları, diplomatların ve NATO liderlerinin Biden'ın yeniden seçilmesini desteklediğini ancak bunun gerçekleşmeyeceğinden korktuklarını söylüyor. Avrupalı ​​bir NATO ülkesinden bir yetkili, ittifakın Biden'ın seçimi kazansa bile "dört yıl daha hayatta kalabileceğinden" şüphe duyduğunu söyledi. Başka bir AB yetkilisi, NATO'nun Biden'ın yeniden seçilmesini istediğini ancak görevdeki yetkilinin feci tartışma performansının "pek cesaret verici olmadığını" söyledi.
 
- Batı'dan Raiffeisen Bank'a Rusya baskısı yoğunlaşyor. Avrupa Merkez Bankası, Avusturya ve ABD makamları, Avusturya merkezli finans grubu Raiffeisen Bank International (RBI) üzerindeki baskıyı artırıyor. Reuters’in bildirdiğine göre, ABD Hazine Bakanlığı bakaya bir mektup göndererek Raiffeisen Bank’a uluslararası finansal sisteme erişimini kesebileceği uyarısında bulundu.
 
- Rus şarkıcı Shaman (Yaroslav Dronov), YouTube kanalının engellendiğini duyurdu. Shaman, Telegram kanalında, "YouTube kanalım engellendi çünkü ben RUSUM" diye yazdı.
 
6 Temmuz Cumartesi
 
- Macaristan Başbakanı Orban, Rusya Devlet Başkanı Putin'i "süper rasyonel, soğukkanlı, çok dikkatli ve dakik bir politikacı" olarak nitelendirdi. Weltwoche ile yaptığı röportajda Orban, “O yüzde 100'den de fazla rasyonel biri. Müzakere ettiğinde, kendi bakış açısını açıklamaya başladığında teklifte bulunuyor. O süper rasyonel bir insan" dedi .
 
Moskova ziyaretinin tamamen gizlilik içinde hazırlandığını söyleyen Orban, mekik diplomasisi için temaslarına devam edeceğinin sinyalini verdi, "Önümüzdeki hafta, aynı derecede beklenmedik birkaç görüşmem  olacak" dedi. Bir sonraki ziyaretin 8 Temmuz sabahı yapılması planlanıyor.
 
- Diğer yandan Orban, Newsweek için kaleme aldığı makalede NATO’nun bir barış projesi olarak başladığını, ancak bugünkü politikalarının ittifakın temel değerleriyle çeliştiğini kaydetti. Orban, “Dünya tarihinin en başarılı askeri ittifakının bir barış projesi olarak başladığını ve gelecekteki başarısının barışı koruma becerisine bağlı olduğunu hatırlamakta fayda var. Ancak bugün gündemde barış yerine savaş arzusu, savunma yerine saldırı söz konusu. Bunların hepsi NATO'nun temel değerlerine aykırı” ifadelerine yer verdi.  
 
- Estonya hükümeti, sosyal medya hesabından  Ukrayna'ya Mistral hava savunma füze sistemlerini gönderdiğini duyurdu. Mistral sistemi Fransa'da geliştirildi, helikopterleri ve uçakları imha etmek için tasarlandı. Mistral, altı kilometreye kadar menzile sahip ve alçaktan uçan uçaklara ve helikopterlere karşı kullanılabiliyor.
 
- Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Ralli partisinin parlamento grubunun lideri Marine Le Pen, CNN'e demecinde partisinin parlamento seçimlerini kazanması halinde Kiev'in Fransa tarafından sağlanan uzun menzilli silahları saldırı amaçlı kullanmasına izin vermeyeceğini söyledi. Le Pen, “Emmanuel Macron Ukrayna'ya asker göndermek istiyorsa ve başbakan buna karşı çıkıyorsa ordu Ukrayna'ya gitmeyecektir. Son söz başbakanındır" dedi.
 
-  Putin, İran'da oyların yüzde 53.7'sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olan Mesud Pezeşkiyan'ı tebrik etti. Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Pezeşkiyan'a telgraf gönderen Putin, "İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığına seçilmeniz dolayısıyla kalbi tebriklerimi lütfen kabul edin" dedi. Rusya-İran ilişkilerinin dostane ve iyi komşuluk niteliğinde olduğunu belirten Putin, "Moskova ve Tahran, uluslararası gündemdeki güncel sorunların çözümüne yönelik çabaları etkili bir şekilde koordine ediyor" ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
- Bu yılki Olimpiyatlara katılma izni alan 10 Rus güreşçi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Rus güreş takımının tüm üyelerinin Olimpiyatlara katılmasına izin vermemesi nedeniyle Paris'e gitmeyi reddettiklerini söyledi.
 
- ABD Başkanı Joe Biden, ABC News'e verdiği röportajda "Putin'i durduran kişinin kendisi olduğunu" söyledi. Amerikalı lider, gazeteci George Stephanopoulos'un "önümüzdeki dört yıl boyunca etkili bir şekilde çalışıp çalışamayacağı" sorusuna "NATO’yu bir araya getiren kişi benim. Kimse bu ittifakı genişletebileceğimi düşünmedi. Putin'i durduran kişi benim. Kimse bunun olabileceğini düşünmemişti. AUKUS ile Güney Pasifik Girişimi'ni geliştiren kişiyim. Ben sadece Avrupa'da değil, Avrupa dışında da 50 ülkeyi Ukrayna'ya yardım etmek için bir araya getiren adamım" dedi.
 
ABD'li gazeteci Biden'a ülkeyi bir dönem daha yönetmeye yetecek zihinsel ve fiziksel yeteneğe sahip olup olmadığını da sordu. Başkan, "Bunun doğru olduğunu düşünmeseydim aday olmazdım" diye yanıt verdi. Yarışa geri döndüğünü çünkü "ülkeyi tamamen yeni bir seviyeye taşımak için ne yapılması gerektiğini en iyi anlayanın kendisi olduğuna" inandığını söyleyen Biden, şu anda Trump'ı yenebilecek durumda olup olmadığı sorusuna "Evet, evet, evet" yanıtını verdi. Gazeteci, Biden'a, Donald Trump'ı yenemeyeceğine ikna olması halinde geri çekilip çekilmeyeceğini de sordu.  Biden, "Duruma bağlı... Yüce Tanrı bana bunu söylerse, yapabilirim" dedi.
 
- Rusya'nın Krasnodar bölgesinde üç noktaya dün gece Ukrayna tarafından dron saldırısı düzenlendi. Yeisk'te bir cep telefonu kulesi hasar gördü, Pavlovskaya ve Leningradskaya köylerinde petrol deposundaki yakıt tankları alev aldı. İlk bilgilere göre yaralanan olmadı.
 
- Rus basınına yansıyan haberere göre Moskova Borsası ABD yaptırımları nedeniyle Türk lirasıyla işlemlerde sorun yaşamaya başladı. Rus broker şirketleri cuma günü ABD doları, euro ve Hong Kong doları ile yapılan işlemlerin askıya alınmasının ardından borsada Türk lirasıyla ilgili sorunlar yaşandığını belirtirkem, en büyük banka dışı broker şirketi BCS, müşterilerinin döviz piyasasında lira ile işlemlerini geçici olarak durdurduğunu duyurdu. Bir şirket temsilcisi Vedomosti'ye, "Bu karar, borsanın tüm işlemlerin kaydedilmesinden sorumlu olan Ulusal Takas Merkezi'ne yönelik Amerikan yaptırımlarıyla ilgili" dedi. Finam şirketi de "Lira işlemlerinde zorluklar var" dedi. VTB ve TBank, RBC'ya lira cinsinden faaliyet göstermeye devam ettiklerini ve kısıtlama getirmeyi planlamadıklarını bildirdiler. Geçen yıl ayda 50 milyar ruble gibi rekor bir seviyeye ulaşan lira cinsinden işlem hacminin, günlük 20-30 milyon rubleye indiği beirtiliyor. 
 
- AB dönem başkanı Macaristan'ın Başbakanı Orban, Moskova’yı ziyaret ettiği için kendisini eleştiren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e sosyal medya platformu X’ten yanıt verdi. Orban, Ukrayna'ya barış getirme çabalarının ‘Brüksel bürokratlarının hezeyanı’ nedeniyle başarısız olduğunu belirterek, “Rusya-Ukrayna savaşında barışa giden yolun aranmasında herhangi bir sonuca yol açmayan Brüksel bürokratik saçmalığı tam da budur. Savaşı bitirmek istiyorsak bürokratik değil siyasi bir yaklaşıma ihtiyacımız var” ifadelerine yer verdi. Daha önce Borrell, AB Konseyi'nin Orban'a Avrupa Birliği (AB) adına Moskova'yı ziyaret etme yetkisi vermediğini, böyle bir ziyaretin ancak Rusya ile Macaristan arasındaki ikili ilişkiler çerçevesinde gerçekleşebileceğini belirtmişti. Orban ise, Macaristan'ın AB başkanlığının kendisine Ukrayna konusunda müzakere yetkisi vermediğini ancak tarafları müzakerelerle sonuçlanacak bir yola girmelerine teşvik edebileceğinin vurgulayarak, Macaristan'ın AB Konseyi başkanlığı yapacağı 6 aylık dönem boyunca Ukrayna'daki barış konusunun ana mesele olacağını ifade etmişti. (Sputnik)
 
- Slovakya Başbakanı Robert Fico, Kiev ve Moskova'yı ziyaret eden Macaristan Başbakanı Viktor Orban'a hayranlığını dile getirerek, Ukrayna'daki çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunmasının önemine dikkat çekti. Slovakya'da Aziz Kiril ve Metodiy Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Fico, “Kararlılık göstererek hem Kiev hem de Moskova'ya giden Macaristan Başbakanı'na hayranlığımı ifade etmek istiyorum. Sağlık durumum el verseydi ona katılmaktan memnuniyet duyardım. Barış görüşmelerine yönelik çabalar asla ‘fazla’ değildir" dedi. Fico, Mayıs ayı ortalarında kendisine yönelik suikast girişiminin ardından ilk kez halka açık bir etkinliğe katıldı. (Sputnik)
 
- Almanya üçüncü Patriot uçaksavar füze sistemini Ukrayna'ya devretti. Zelenskiy dün akşamki konuşmasında Batılı ortaklara hava savunma sistemlerinin tedarikine ilişkin anlaşmaları yerine getirdikleri için teşekkür etti. Ukrayna lideri, “Kendimize hava kalkanımızın gücünü iki katına çıkarma hedefş belirledik ve bugün bunun başlangıcı. Halihazırda Ukrayna'ya tesim edilen Patriot için Almanya'ya teşekkür ediyorum. Ayrıca hava savunmamızı, Patriotlarımızı güçlendirmeye yönelik bir adım daha attığı için ABD'ye de teşekkürler" dedi.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, İşçi Partisi'nin genel seçimi kazanmasının ardından yeni İngitere hükümetine başkanlık eden Keir Starmer ile yaptığı telefon görüşmesini anlattı. Zelenskiy, Starmer'ı zaferinden dolayı tebrik ettiğini söyledi. Zelenskiy, Telegram kanalında şunları yazdı: "Washington'daki NATO zirvesi ve diğer uluslararası etkinlikler öncesinde pozisyonlarımızı koordine ettik ve ikili işbirliğinin devamını, özellikle de Ukrayna ile İngiltere arasında benzeri görülmemiş bir 100 yıllık anlaşmanın hazırlanmasını tartıştık."
 
- Sırbistan Başbakan Yardımcısı Aleksandr Vulin yaptığı açıklamada, AB ve NATO'nun Kosova ve Metohija'daki Sırbistan sınırları konusunu tartıştığı bir dönemde, Avrupa Birliği'nin Ukrayna ile ilgili sınırların dokunulmazlığı ilkesi nedeniyle Sırbistan'dan Rusya'ya yaptırım uygulamasını talep edemeyeceğini söyledi.
 
- İran'da cumhurbaşkanlığı seçimini reformcu Mesut Pezeşkiyan kazandı. Pezeşikyan, ikinci turda muhafazakar rakibi Said Celili'yi yendi. 
 
5 Temmuz Cuma
 
- Orban, Kiev ve Moskova'daki görüşmelerin ardından "tarafların pozisyonarının birbirlerinden çok uzak olduklarını" söyledi. "Avrupa'nın barışa ihtyacı var" diyen Orban, her şeye rağmen tarafların pozisyonlarını birbirine yaklaştıracak temasların sürmesi gerektiğini vurguladı. 
 
- Putin, Orban ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Moskova'nın Ukrayna'daki çatışmanın kendi şartlarıyla tamamen sona ermesinden yana olduğunu söyledi. Putin'e göre barış için zorunlu şart, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Donetks Galk Cumhuriyeti, Lugansk Halk Cumhuriyeti, Zaporojye ve Herson bölgelerinden çekilmesi. Putin "Başka koşullar da var ama bunların hepsi olası ortak çalışma kapsamında oldukça detaylı değerlendirilecek bir konu” dedi. (Kommersant)
 
 
- Putin, Kiev'in Orban'ın önerdiği gibi Moskova ile barış görüşmelerine başlamak için ateşkes olasılığını düşünmek istemediğini, çünkü bu durumda sıkıyönetimin kaldırılması ve seçimlerin yapılması gerektiğini söyledi. Putin'e göre bu Kiev'in yararına değil çünkü Ukrayna liderliğinin yeniden seçilme şansı "sıfıra yakın". Rus lider, "Bugün Sayın Başbakan'dan (Orban) duyduklarımız da dahil olmak üzere gidişata baktığımızda, Kiev savaşı zaferle sonuçlandırma fikrinden vazgeçmeye hâlâ hazır değil" dedi.
 
- Macaristan Başbakanı Orban'la görüşmesinin ardından konuşan Putin, Kiev rejiminin silahlandırılmasına yönelik bir ateşkese veya araya karşı olduklarını, çatışmanın tümüyle ve nihai olarak sona ermesini istediklerini söyledi. Moskova'da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve AB dönem başkanı Macaristan'ın Başbakanı Viktor Orban, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Rusya lideri Putin, basın toplantısındaki konuşmasında, silahlı faaliyetlerin durması konusunda "Bu sadece Kiev rejiminin kayıpları telafi etmek, yeniden toparlanmak ve yeniden silahlanmak için kullanabileceği bir ateşkes ya da geçici ara olmamalı. Rusya, çatışmanın tamamen ve nihai olarak sonlandırılmasından yana" dedi.
 
Orban'ın anlattıklarına göre Kiev rejiminin 'zafere dek savaşa devam etme fikrinden hala vazgeçmediğini' anladıklarını kaydeden Putin, Ukrayna yönetiminin çatışmaların durmasını sıkıyönetim için bahaneleri kalmayacağı için de istemediğinin altını çizdi.
 
Rus lider, "Eğer sıkıyönetimin kaldırılması gerekirse, bu durum, zamanında yapılmayan devlet başkanlığı seçimlerinin de yapılması gerektiği anlamına gelecek. Oylarını ve meşruiyetini kaybeden Ukraynalı yöneticilerin böyle bir seçimi kazanma şansları sıfıra yakın" diye konuştu.
 
Haziran ortasında Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda Moskova'nın Ukrayna konusundaki barış planını sunduğunu anımsatan Putin, ortaya koyduğu barış inisiyatiflerinin silahlı faaliyetlerin sonlanmasına ve müzakerelerin başlamasına imkan sunacağını vurguladı.
 
Moskova'nın barış inisiyatiflerinin Ukrayna askerinin Rusya Federasyonu'na bağlanan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerinden çekilmesini öngördüğünü, bunun yanında farklı şartların da olduğunu kaydeden Putin, tüm bunların olası bir ortak çalışmada etraflıca ele alınacak hususlar olduğunu ifade etti.
 
Rusya'nın Ukrayna'da siyasi ve diplomatik çözümü tartışmaya her zaman olduğu gibi şimdi de açık olduğunu bir kez daha dile getiren Devlet Başkanı, ancak Kiev'in hamilerinin bu ülkeyi ve halkını Rusya ile çatışmanın kurbanı, koçbaşı olarak kullanmaya devam ettiğine dikkat çekti.
 
Putin, dönem başkanı Macaristan'ın lideri Orban'ın AB yönetiminden gelen tüm tepkilere rağmen Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyareti 'Rusya-AB diyaloğunu yeniden canlandırma ve diyaloğa ivme kazandırma' girişimi olarak gördüklerini söyledi. (Sputnik)
 
- NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Orban'ın Moskova'ya yapacağı ziyaret konusunda kendilerine  önceden bilgi verdiğini açıkladı. Stoltenberg, Orban'ın yaptığı görüşmenin Washington'da düzenlenecek NATO zirvesinde gündeme gelmesini umduğunu da söyledi. Stoltenberg de Orban'ın NATO'yu değil, kendi ülkesini temsilen Moskova'da bulunduğunu belirtiyor.
 
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da birkaç gün önce Kiev'i ziyaret eden Orban'ın Moskova'ya yapacağı ziyareti kendileriyle görüşmediğini açıkladı.
 
Rusya Başkan Yardımcısı Yuri Uşakov ise Orban'ın Putin'e Zelenskiy'den bir mesaj getirmediğini söyledi.
 
Son olarak Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Putin'le Orban arasındaki üç saatlik görüşmenin sona erdiğini açıkladı.
 
- Rusya Kültür Bakanlığı sinemacılara 30 Sovyet filmini yeniden çekmeleri teklifini götürdü. Bakanlık teklifin benzersiz olmadığını, dünyada da örnekleri bulunduğunu savundu.
 
- Tiyatrocılar Berkoviç ve Petriyçuk'un 6 yıl hapsi istendi. Bir yılı aşkın süredir tutuklu yargılanan iki kadın sanatçının sahneledikleri bir oyunda "terörizmi akladıkları" iddia ediliyor.
 
- İngiltere kralı III. Karl, Başbakan Rishi Sunak'ın istifasını kabul etti. Sunak'ın yerine seçimlerden zaferle çıkan İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer atandı.
 
- Rusya'da Şampiyonlar Ligi ve Avrupa kupaları yayını streaming servislerine taşınıyor. RBC gazetesi, maçları gösteren Maç TV kanalının UEFA ile yaptığı kontratın sona erdiğini yazdı.  Önümüzdeki sezondan itibaren maçlar Rusya'da ancak Okko servisi üzerinden izlenebilecek. 
 
 
 
-  Rusya lideri Vladimir Putin, salı günü Kiev'e giderek Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'le görüşen ve AB yönetiminin tepkilerine rağmen Moskova ziyaretini iptal etmeyen AB dönem başkanı Macaristan'ın Başbakanı Viktor Orban'la Moskova'da bir araya geldi. Putin'le yaptığı görüşmeyi 'özel' olarak niteleyen Orban, Macaristan'ın yakında her iki tarafla konuşabilen tek Avrupa ülkesi olarak kalacağının aşikar olduğunu belirtti. Orban, "Çatışmanın her iki tarafıyla da konuşabilen çok az sayıda ülke var" dedi. Putin, Orban'a Moskova'nın Ukrayna'da barışçıl çözüm için sunduğu önerilerin ayrıntılarını anlatacağını söyledi. Rus lider, Macaristan Başbakanı Orban'a hitaben "Ukrayna ile ilgili nüansları konuşmak için geldiniz, sizin ve AB’nin pozisyonu konusunda bilgi vereceğinizi umuyorum" dedi. (Sputnik)
 

- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, barış misyonu kapsamında Moskova'ya geldiğini, sosyal ağ X üzerinden duyurdu. Orban mesajında "Barış misyonu devam ediyor. İkinci durak Moskova” diye yazdı. Macaristan Başbakanı hafta başında Kiev'i ziyaret ederek Zelenskiy ie görüşmesinin ardından Putin ile masaya oturmak üzere Rusya'ya geldi. Macaristan 1 Temmuz'dan bu yana AB'ye başkanlık ediyor, ancak Orban bu sabah yaptığı açıklamada, bu statünün Budapeşte'ye Ukrayna konusunda barış müzakereleri için yetki vermediğini, ancak sonunda tarafları yola başlamaya teşvik edebileceğini söyledi. Orban, Putin'le en son geçen yıl ekim ayında Pekin'de görüşmüştü. AB ülkelerinin liderlerinin Moskova'ya en son uçtuğu tarih, Nisan 2022'de Avusturya Başbakanı Karl Nehammer'ın ziyaretiydi.

 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban Moskova'ya geldi. Tass ajansı Orban'ın uçağının Vnukovo'ya iniş yaptığını bildiriyor. Orban'ın Vladimir Putin'le bir araya gelmesi bekleniyor.
 
- Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği'nin Vladimir Putin'le temas kurmak seçeneğini dışarıda bıraktığını söyledi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Kiev'in ardından Moskova'ya da bir ziyaret düzenlemesi bekleniyordu. Borrell, bu ziyarette Orban'ın "hiçbir biçimde Avrupa Birliği'ni temsil etmediğini" söyledi.
 
- Dün gece insansız hava araçlarının hedefi olan Rostov vilayetinde 10 müstakil yapının yandığı bildiriliyor.
 
- Türkiye, Ukrayna'ya ihracatını rekor seviyede arttırken bu ülkeden yaptığı ithalatı azalttı. Ria ajansı mayıs ayında Türkiye'nin Ukrayna'ya ihracatının yüzde 21 arttığını yazıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi mayıs itibarıyla 504 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 
- Polonya İçişleri Bakanı Tomasz Siemoniak, Ukrayna'nın ülkede savaş hali sürerken NATO'nun bir parçası olamayacağını anladığını söyledi.
 
- FSB, Samara'daki bir savunma sanayi tesisinde terör eylemi girişiminin önlendiğini açıkladı. Servis terör eylemini düzenlemek niyetindeki Samaralının 2023 ortalarından beri "Ukraynalı terör örgütleriyle" iletişim halinde olduğunu bildiriyor.
 
- Kırgızistan Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi, ülkede bir darbe girişiminin engellediğini duyurdu.
 
- Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın gündemine oturan botulizm zehirlenmesi bir kurban daha aldı. Nijniy Novgorod Sağlık Bakanlığı 24 yaşındaki bir Nijniylinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Haziran ortasında patlayan botulizm salgınında 410 kişi hastanelik olmuş, bir kişi de hayatını kaybetmişti.
 
- Rus sinemacılar Konçalovski ve Mihalkov kardeşler, Rusya'nın Oscar komitesinin gereksiz hale geldiğini söyledi. Rusya 2022'den bu yana En İyi Yabancı Film Oscarı'na aday göstermiyor.
 
 
- Rusya'nın Krasnodar bölgesinde bir insansız hava aracının enkazı üç katlı bir binanın üzerine düştü. Vali Veniamin Kondratyev olayda ikisi çocuk olmak üzere 6 kişinin yaralandığını açıkladı.
 
Öte yandan Kursk vilayetinde bir müzik okulu roketlerin hedefi oldu. Vali Aleksey Smirnov saldırı nedeniyle binada hasar meydana geldiğini açıkladı.
 
Son olarak Rostov vilayeti üzerinde 10 insansız hava aracının hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü açıklandı. RBC gazetesi Don ırmağının sol kıyısında dron saldırıları ve düşen enkaz nedeniyle yangın çıktığını aktarıyor. İlgili açıklama Vali Vasili Golubev'den geldi. Vali Golubev saldırılarda Primorsko-Ahtarsk şehrinin hedef alındığını söyledi.
 
Rusya Savunma Bakanlığı ülkenin güneyinde düşürülen insansız hava aracı sayısının 50 olduğunu açıkladı.
 
- Geçtiğimiz aylarda yolsuzluk ithamıyla tutuklanan 58'inci ordu komutanı İvan Popov'un davasında bir başka general hakkındaki suçlamalar generalin ölümü nedeniyle düşürüldü. Kommersant gazetesi Popov'la aynı davada yargılanması istenen General Oleg Tsokov'un 2023'te özel askeri operasyon sırasında öldüğünü yazıyor.
 
- Reuters ajansı ABD ve Avusturya hükümetlerinin Rusya'da iş yapmaya devam eden Raiffeisenbank üzerindeki baskılarını arttırdığını bildiriyor. Habere göre iki hükümet son 4 ayda bankaya Rusya'daki faaliyetlerine son vermesi yönünde yaptıkları çağrıları iyice sertleştirmiş durumda. Ajansın kaynakları bankanın Deripaska'nın Avusturyalı inşaat şirketi Strabag'daki payını satın almaktan vazgeçmesinin ardında artan baskıların bulunduğunu dile getirdi.
 
- Rusya Merkez Bankası 5 Temmuz Cuma günü için resmi döviz kurlarını açıkladı. Dolar 88,12, euro 94,98 rubleden işlem görecek.
 
- İngiltere seçimlerini İşçi Partisi kazandı. Ada ülkesinde böylece 14 yıllık Muhafazakar Parti iktidarı sona erdi. Başbakan Rishi Sunak seçimden zaferle ayrılan İşçi Partisi'nin liderlerini tebrik etti. Başbakanlık koltuğuna İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer'in oturması bekleniyor. Starmer Ukrayna'ya olan aktif desteği sürdürme sözü vermişti.
 
İngiltere'nin mevcut savunma bakanı Grant Shapss ise yeniden milletvekili seçilemedi. Shapss'ın seçim bölgesinden parlamentoya İşçi Partisi'nin adayı Andrew Levine girdi.
 
4 Temmuz Perşembe
 
- FT: Orban, Zelensky ile görüşmelerin ardından Moskova'da Putin'le görüşecek
 
Financial Times'ın (FT) bir Macar ve iki Avrupalı ​​yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Macaristan Başbakanı Viktor Orban bugün (5 Temmuz cuma)  Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. Kremlin Sözcüsü Peskov, Vladimir Putin'in Cuma günü "yoğun bir program" planladığını söyleyerek, Macaristan Başbakanı'nın Moskova ziyaretiyle ilgili bilgileri ne doğruladı ne de yalanladı.
 
FT, Kiev'i ziyaret ederek Zelenskiy ile görüşen Viktor Orban'ın Moskova ile Kiev arasındaki müzakerelerde arabuluculuk yapmayı planladığını bildirdi. Gazeteye konuşan bir kaynak "Orban'ın stratejisinin her iki tarafı da dinlemek olduğunu düşünüyorum" dedi. 
 
Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, X hesabından Orban'ı uyararak "Macaristan'ın AB adına Rusya ile müzakere yapma yetkisinin olmadığını" yazdı. Michel, “Ukrayna olmadan Ukrayna ile ilgili hiçbir müzakere gerçekleştirilemez” dedi.
 
Macaristan, 1 Temmuz'da altı ay süreyle AB Konseyi başkanlığını devralmıştı. Ertesi gün, yani 2 Temmuz'da Viktor Orban Kiev'e gelmiş, Zelenskiy ile görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, Macaristan'ın AB Konseyi başkanlığının önümüzdeki altı ayı boyunca Ukrayna'da barış konusunun ana konu olacağını söyledi.
 
- Rusya lideri Putin, 2022 yılında İstanbul'da Ukrayna heyetiyle yapılan görüşmelerde varılan mutabakatların hala masada olduğunu ve olası bir müzakere sürecinin temelini oluşturabileceğini söyledi.
 
Kazakistan'ın başkenti Astana'da Şangay İşbirliği Örgütü Genişletilmiş Oturumu'nda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'yla müzakere olasılığına ve 2022'de İstanbul'da yapılan görüşmelere bir kez daha değindi.
 
Oturumda hazır bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a İstanbul'daki görüşmeler için yürüttüğü arabuluculuk faaliyetleri için teşekkür eden Putin, "Bu mutabakatlar hiçbir yere kaybolmadı, Ukrayna müzakere heyetinin başkanı tarafından paraf edildi. Demek oluyor ki Ukrayna'nın tamamen işine geliyordu. Bu mutabakatlar masada duruyor ve bu müzakerelerin devamının temelini teşkil edebilir" ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batının silah tedarikinde ağır kalması nedeniyle, yeni kurulan 14 müfrezenin yeterince silahlandırılamadığını söyledi. Zelenskiy karşı taarruzun gecikmesini silah tedarikinin yavaşlığına bağladı.
 
- Vladimir Zelenskiy, ülkesinin NATO'ya "Alman modeline" göre giriş olasılığını değerlendirdi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra doğu ve batı şeklinde ikiye bölünen Almanya'nın batıdaki bölümü 1955'te NATO üyesi olmuştu. Zelenskiy bu senaryonun tekrarlanması için somut bir plan görmek gerektiğini, ama son kararı halkın vereceğini söyledi. İki Almanya doğu blokunun çöküşünden sonra birleşmişti.
 
- The Wall Street Journal'ın düzenlediği bir ankette Donald Trump Joe Biden'a 6 puan fark attı. Trump yüzde 48'e ulaşırken, Biden yüzde 42'de kaldı.
 
- Apple, Rusya'dan erişilen App Store'da 4 VPN servisini sildi. Şirketin Roskomnadzor'un talebi üzerine erişimden kaldırdığı programlar Red Shield VPN, Le VPN, Proton VPN ve NordVPN olarak açıklandı.
 
- Bu yaz Paris'te düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'nda Rusya'dan 6 tenisçi mücadele verecek. Uluslararası Tenis Federasyonu'nun yayınladığı listede farklı ülkelerden 184 tenisçi bulunuyor. Rus sporcular tarafsız statüde yarışacak.
 
 
- Ukrayna lideri Zelenskiy'nin basın sözcüsü, devlet başkanının ABD'li gazeteci Tucker Carlson'a röportaj vereceği haberini yalanladı. Kommersant'ın aktardığına göre, yapılan açıklamada "Carlson'un FSB içindeki kaynaklarını daha dikkatli kontrol etmesinde yarar var. Ukrayna devlet başkanının bambaşka bir programı mevcut ve bu programda Carlson yok," ifadeleri kullanıldı.
 
Tucker Carlson önceki gün Vladimir Zelenskiy ile bir röportaj yapacağını açıklamıştı.
 
- Belgorod vilayetine düzenlenen bir insansız hava aracı saldırısında otomobillerde bulunan dört kişi yaralandı. Kursk vilayetine düzenlenen saldırıda da bir kadının yaralandığı bildiriliyor.
 
- Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan  ABD ile stratejik ortaklık kurmak istediklerini açıkladı. Paşinyan ABD Başkanı Joe Biden'a 4 Temmuz Bağımsızlık Günü vesilesiyle gönderdiği kutlama mesajında bu yönde ifadelere yer verdi.
 
- Astana'da düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü zirvesinde Belarus'un da birliğe katılması kararı çıktı. Belarus ilgili metnin devlet başkanları tarafından imzalanmasından sonra örgütün onuncu üyesi oldu.
 
- Moskova'da tutuklanan ve yabancı ajan ilan edilen Fransız araştırmacı yazar Laurent Vinatier'in varlıklarına haciz kondu. Vinatier Rus bilim insanları ve bürokratlar hakkında bilgi toplamakla suçlanıyor.
 
- Rusya'nın Türkiye'den portakal ithalatı mayıs ayında 14 kat azaldı. Ria ajansı narenciye alımının da iki kat gerilediğini bildiriyor.
 
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ABD başkanlığına geri dönmek için yarışan Donald Trump'ın artık savaşı sona erdirme planının ana hatlarını şimdi açıklaması gerektiğini söyledi. Bloomberg'e verdiği bir televizyon röportajında Zelenskiy, "Trump bu savaşı nasıl sonlandıracağını biliyorsa bunu bize bugün söylemeli.Ukrayna'nın bağımsızlığı için riskler varsa, devletimizi kaybedersek buna hazır olmak istiyoruz, bilmek istiyoruz" dedi.
 
- ABD Ukrayna'ya toplam 150 milyon dolar tutarında yeni bir askeri yardım paketi duyurdu. Bu, Kongre'nin yeni finansmanı onayladığı nisan ayından bu yana yedinci yardım paketi oldu.
 
- Zelensky, Dinyeper kentine Rusya'nın düzenlediği saldırıda en az beş kişinin öldüğünü söyledi. Bölgesel askeri idare başkanı Sergey Lysak, Dinyeper'e füzeler ve insansız hava araçlarıyla ateş açıldığını, bir alışveriş merkezinin vurulduğunu, yaralı sayısının 53 kişiye ulaştığını belirtti.
Rus askeri muhabirler ise saldırıda Yuzhmaş roketi ve uzay teknolojisi tesisinin hedef alındığıı yazdı.
 
- Bloomberg, Çinli ve Rus şirketlerinin, Rusya'nın Ukrayna'da kullanabileceği, İran Şahid 136'ya benzer bir insansız saldırı uçağı geliştirdiğini bildirdi. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Moskova'nın "hassas olanlar da dahil olmak üzere her alanda Çin ile işbirliği yaptığını" söyledi.
 
- Amerikalı gazeteci Tucker Carlson, Başkan Zelenskiy ile yakında röportaj yapacağını duyurdu. Şubat ayında Carlson, Rusya lideri Vladimir Putin ile röportaj yapmıştı. Carlson sosyal medya hesabında, "Zelenskiy ile bir röportaj aldık gibi görünüyor. Bunu iki yıl boyunca, özellikle de Putin'le yaptığımız röportajın ardından yoğun bir şekilde yapmaya çalıştık. Amaç, Amerikalılara, ülkelerinin dünyadaki konumunu tamamen değiştiren bir çatışma hakkında çok ihtiyaç duyulan bilgileri ulaştırmak. Bunun yakında gerçekleşmesini umuyoruz” diye yazdı.
 
- Kommersant'ın bildirdiği gibi, 83. Hava Saldırı Tugayı komutanı Artem Gorodilov, Ryazan şehrinde FSB tarafından gözaltına alındı. Şu anda ABD yaptırımları altında bulunan tugay komutanı büyük çapta dolandırıcılık iddiasıya sorgulanıyor.
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gazeteci Pavel Zarubin’e verdiği röportajda Macar mevkidaşı Peter Szijjarto'nun kendisine, Budapeşte'nin Kiev'in sadece Macarların değil, tüm ulusal azınlıkların haklarına saygı duyması gerektiği konusunda ısrarcı olduğuna dair güvence verdiğini söyledi. Lavrov, “Avrupa Birliği, Ukrayna ile katılım öncesi müzakerelere başlamayı kabul ettiğinde Macaristan, Ukrayna'nın ulusal azınlıklarla ilgili uluslararası sözleşmeler kapsamında gerekli olan tüm yükümlülükleri yerine getirmek zorunda olduğu konusunda ısrar etti. Ayrıca dün Macar bakanla telefonda konuştum. Bana, sadece Macar azınlığı değil, Ukrayna'da yaşayan tüm ulusal azınlıkları ilgilendiren bir formülasyonda ısrar ettiklerini söyledi” dedi. (Sputnik)
 
3 Temmuz Çarşamba
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya'nın Ukrayna'nın teslim olmasına yol açabilecek bir ateşkesi desteklemeyeceğini söyledi. Barış müzakere masasına oturmadan önce ateşkes fikri son olarak Macaristan Başbakanı Orban'ın Zelenskiy ile yaptığı görüşmede ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ile yaptığı görüşmede önerilmişti.
 
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana görüştüğü Başkan Vladimir Putin'e Ankara'nın barış için her türlü katkı sağlamaya hazır olduğunu ve Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında ateşkes anlaşmasının temelini atabileceğini söyledi. Erdoğan'a göre önce ateşkes üzerinde anlaşmak, ardından barış anlaşmasının görüşülmesi gerekiyor.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Astana Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere geldikleri Astana'da görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşmede konuşan Rus lider, "Dünya meselelerinde ki Rus-Çin etkileşimi uluslararası arenadaki temel istikrar unsurlardan biridir ve biz bu yönde etkileşimi güçlendirmeye devam ediyoruz. Bu yıl BRICS'in dönem başkanlığını yapıyoruz. Bu örgüt de ortak girişimlerimizle kurulmuştur ve bu yıl ekimde Kazan'da yapılacak zirveye meslektaşlarımızın ve sizin katılımınızı bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Şi ise yaptığı konuşmada, Çin ile Rusya'yı iki ülke ilişkilerini kararlılıkla korumaya çağırarak, istikrarsızlık ve değişimlerle dolu uluslararası durumların karşısında Rusya ile Çin’in uzun vadeli dostluk ve halka hizmet etme kararlılığına sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam etmesi gerektiğini aktardı. Şi, ayrıca tarafların kendi yasal haklarını ve çıkarlarını korumak için çaba göstermeleri gerektiğini vurguladı. (Sputnik)
 
- Rusya'nın Antalya Başkonsolosluğu Antalya'da meydana gelen otobüs kazasında yaralanan yedi Rus'un hastanelerde tedavi gördüğünü, birinin durumunun ağır olduğunu bildirdi. Başkonsolosluk, Manavgat köyü yakınlarında Alanya-Antalya karayolunun beton çitlerine çarpan otobüste 18 Rus ve 7 Belaruslu turistin bulunduğunu kaydetti.
 
- NATO ülkeleri Ukrayna'ya uzun süreli askeri yardım konusunda uzlaşmaya varamadı. DPA'ya konuşan kaynaklar ittifak üyelerinin sadece 2025 yılı için 40 milyar euroluk yardım üzerinde fikir birliğine vardığını belirtiyor.
 
- Çin Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Mao Nin Finlandiya Cumhurbaşkanı Alexander Stubb'un sözlerine yanıt verdi. Stubb Çin'in istemesi halinde Rusya'nın Ukrayna'daki operasyonu sonlandıracağını ileri sürmüştü. Temsilci Mao Nin Çin'le Rusya'nın iki büyük ve bağımsız devlet olduğunu söyledi. Temsilci ayrıca "Çin Ukrayna'daki krizin yaratıcısı ya da katılımcısı değildir," ifadesini kullandı.
 
- Handelsblatt, Avrupa Birliği'nin Gazprom'la yeni kontrat imzalayabileceğini yazıyor. Haberde Avusturya, Slovakya, Macaristan ve Çekya'nın Rus doğal gaz şirketiyle olan sözleşmelerinin 31 Aralıkta sona ereceğine dikkat çekildi.
 
- Rusya'da mahkeme Lipetskli din adamı İgor Aşeulov'un 3 oğlunu "Ukrayna ordusuna katılmaya çalışmak" suçundan 17'şer yıl hapis cezasına mahkum etti. Kardeşler kendilerine yönelik suçlamaları reddediyor. Aşeulov kardeşler 2023 temmuzunda Kursk bölgesinde sınırı geçmeye çalışırken gözaltına alınmıştı.
 
- Stoliçnaya votkasının sahibi Yuri Şefler "aşırılıkçı" ilan edildi. Tambov'da kapalı rejimde görülen mahkeme Şefler'in fabrikasına ve bazı hisselerine el konulmasına hükmetti.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi kapsamında bir araya geldi. Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Rus lider Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la sürekli irtibat halinde olduklarını ve dünyadaki durumla ilgili görüş alışverişi yaptıklarını belirtti.
 
Putin, dünyadaki tüm zorluluklara rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kademeli bir şekilde ilerlemeye devam ettiğinin altını çizdi.
 
Türkiye ile yürütülen stratejik projeleri planlı bir şekilde hayata geçirdiklerini belirten Putin, geçen yıl 6.7 milyon Rus turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve turizmde rekor kırıldığına dikkat çekti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Rusya ticaret hacmine değinerek "Hedefimiz, 100 milyar doları yakalamaktı, buna ulaşabileceğimize inanıyorum, böyle bir potansiyele de sahibiz" ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, Putin'i Türkiye'ye davet ederken Rus lider de Türkiye'ye muhakkak geleceğini söyledi. (Sputnik)
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Astana'da gerçekleşecek Putin-Erdoğan görüşmesinin uzun süreceğini açıkladı. Peskov görüşmede Putin'in Türkiye ziyaretinin yanı sıra Ukrayna'daki çatışma ve ekonomik işbirliği gibi konuların ele alınacağını söyledi.
 
Peskov şöyle konuştu:
 
"İkili görüşme yeterince uzun olacak. En az bir saat. Ve elbette orada karşılıklı çıkarları ilgilendiren bütün konular görüşülecek. Bunlar arasında ikili ilişkiler başta geliyor. Ama elbette Suriye ve Ukrayna meselelerini konuşmamaları imkansız."
 
Peskov ayrıca Putin'in Türkiye ziyaretinin güncelliğini koruduğunu ve iki devlet başkanının programının uygun olduğu bir dönemde ziyaretin gerçekleşeceğini dile getirdi.
 
Rus şirketlerin yaşadığı ödeme problemlerinin görüşmede gündeme gelip gelmeyeceği yönündeki soruya ise Peskov "Ticari-ekonomik ilişkilerle ilgili farklı konulara değinecekler" yanıtını verdi.
 
- Dmitri Peskov, Donald Trump'ın Ukrayna'da barışın sağlanması için Vladimir Putin'le bir görüşme yapacağı yönünde Politico dergisinde çıkan haberleri yalanladı. Dergi Trump'un NATO'nun doğuya doğru genişlememesi sözü vereceğini ileri sürmüştü.
 
- Novorossiysk Belediyesi dün gece şehre denizden düzenlenen saldırıda üç binanın hasar gördüğünü açıkladı. Belediye yetkilileri saldırının insansız deniz araçlarıyla düzenlendiğini belirtiyor.
 
- Rusya'ya bağlı Dağıstan'da müftülük nikab tabir edilen peçe türü örtülerin geçici olarak yasaklandığını duyurdu.
 
- FSB, geçtiğimiz günlerde Moskova'da gözaltına alınan ve yabancı ajan ilan edilen Fransız yazar Laurent Vinatier'yi Rusyalı bilim insanları ve bürokratlar hakkında bilgi toplamakla suçladı.
 
- Kommersant gazetesi Antalya'da Rusyalı ve Belaruslu turistleri taşıyan bir otobüsün kaza yaptığını yazıyor. Türk basınına dayandırılan habere göre olayda yaralananlar mevcut. Ancak kesin sayı bilinmiyor.
 
 
- Başkan Zelenskiy, Macaristan Başbakanı Orban'ı, "Ukrayna'nın barışı tesis etme çabalarına katılmaya çağırdığını" söyledi. Zelenskiy dün geceki video mesajında "Barışa, özellikle de adil, kalıcı ve dürüst bir barışa giden yol hakkında çok konuştuk. Hem Barış Zirvesi'ne katıldıkları için, hem de zirve sonundaki bildiriye destek verdikleri için kendisine teşekkür ettim. Güzel gelişmeler var, daha da olacak" dedi. 
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Kiev'de görüşen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Ateşkes teklifimi pek beğenmedi, bazı şüpheleri var. Ancak bu fikir üzerinde düşünüp düşünmelerini önerdim" dedi. Die Weltwoche'ye verdiği röportajda Orban, Zelenskiy'nin kendisine "geçmişte ateşkeslerle ilgili kötü deneyimler yaşadığını ve bu durumun Ukrayna'ya fayda sağlamadığını" söyediğini aktardı. Orban, "Dolayısıyla benim konumumu anladı, mümkün olanın sınırlarını açıkladı ve temasları nasıl devam ettirebileceğimizi göreceğiz" diye ekledi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, gece boyunca hava savunma güçlerinin 10 İHA ve 2 insansız teknenin etkisiz hale getirdiğini duyurdu. İHA'lardan biri Moskova bölgesinde, beşi Belgorod bölgesinde, dördü Bryansk bölgesinde düşürüldü. Savunma Bakanlığı, teknelerin Karadeniz'de imha edildiğini, Novorossiysk yönünde hareket ettiklerini bildirdi.
 
- ABD'nin Avrupa'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada, "Rusya'nın cepheyi genişletmeye çalışması halinde ABD'nin Ukrayna'nın daha geniş menzilde ateş açmasına izin vereceğini" söyledi.  Cumhuriyetçi Parti'den Kongre üyesi Thomas Kean şu anda Ukrayna ordusunun sınırdan yalnızca 100 km içerideki hedefleri vurabildiğini, bunun ATACMS füzelerinin 300 km'yi aşan menzilinden önemli ölçüde daha az olduğunu hatırlattı ve "Beyaz Saray'ın Ukrayna'nın saldırmasını engellediği Rus üslerinin sayısını" sordu. Bakan Yardımcısı James O'Brien “İlk başta (menzil) Rusya'nın Harkov yakınlarında saldırı gerçekleştirdiği bölgeydi. Eğer Rusya bu cepheyi genişletmeye çalışırsa, Ukrayna'nın daha uzak mesafelerdeki hedeflere ulaşmasına izin verilecek" dedi. (RBC)
 
- Üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Reuters'e verdiği demeçte, Kiev'in yaklaşan NATO zirvesinden hava savunma sistemlerinin tedariğine ilişkin "iyi haberler" alabieceğini söyledi. Zirve önümüzdeki hafta Washington'da gerçekleşecek. ABD'li yetkili “Ukraynalılar ek Patriot kompleksleri veya benzeri sistemler almak istiyor. Onlara iyi haberlerimiz olacağını düşünüyorum" dedi.
 
- Finlandiya Cumhurbaşkanı Alexander Stubb, Bloomberg'e verdiği röportajda Çin'in isterse Rusya-Ukrayna çatışmasını sonlandırabileceğini söyledi. Stubb, “Rusya artık Çin'e çok bağımlı. Başkan Şi Jinping'in bir telefon görüşmesi bu krizi çözecer. Eğer Şi Cinping barış müzakerelerini başlatma zamanının geldiğini söyleseydi, Rusya bunu yapmak zorunda kalırdı" dedi.
 
- Hapisteki Rus belgesel yönetmeni Vsevolod Korolev'in cezası revize edildi ve ordu hakkında kasıtlı olarak yanlış bilgi yayma suçundan dolayı daha önce verilen üç yıl yerine yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karar St. Petersburg Şehir Mahkemesi tarafından verildi. Cezanın önceki versiyonuna göre yönetmen iki hafta sonra  yani 17 Temmuz'da serbest bırakılacaktı .
 
- Rusya'nın Hindistan'a petrol ihracatı haziran ayında günde 1,6 milyon varil ile rekor seviyeye ulaştı. RBC, Kpler verilerine dayanarak, "Bu rakam, Haziran 2023'e göre yüzde 13, bir önceki rekorun kırıldığı bu yılın Mayıs ayına göre ise yüzde 2,2 arttı" diye yazdı. 
 
2 Temmuz Salı
 
- Ukrayna'da yayın yapan Zerkalo Nedeli'nin haberine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı IgorJovkva, Başkan Zelenskiy'nin Macaristan lideri Viktor Orban'ın önderdiği ateşkes planını teklifi kabul etmeyeceğini bildirdi. Jovkva, Macaristan'ın bu tür teklifleri öne süren ilk ülke olmadığını kaydederek, "Ukrayna Devlet Başkanı muhatabını dinledi, ancak yanıt olarak açık, anlaşılır ve iyi bilinen tutumunu belirtti. Ukrayna gerçekten barış istiyor ve bizim de bunun için bir yolumuz var; ilk barış zirvesini düzenledik ve ikincisine hazırlanıyoruz” dedi.
 
- Çin ve Rusya'nın, sınır aşırı terörizmle mücadele için ortak askeri tatbikat düzenlediği bildirildi. Çin ordu gazetesi PLA Daily'nin haberinde, iki ülke askerlerinin, 26 Haziran'da Çin'in Heyhı şehri ile Rusya'nın Blagoveşçensk şehirlerini ayıran Amur Nehri üzerindeki Heylongciang Köprüsü çevresinde terörle mücadele tatbikatı yürüttüğü belirtildi. Çin ve Rus askerlerinin, tatbikatta, "teröristlerin saldırı düzenleyerek sınırı geçmeye çalıştığı" senaryosu üzerine ortak talimler yaptığı ifade edilen haberde, teröristleri durdurmak ve ele geçirmek üzere havadan keşif, denizden müdahale ve karada pusu manevraları gerçekleştirdiği aktarıldı. (Sputnik)
 
- ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya 2,3 milyar dolar değerinde yeni bir askeri yardım paketi sağlamayı planladığını söyledi. Amerikalı bakana göre yeni pakette tanksavar silahları ve hava savunma sistemleri yer alacak.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban Kiev'de Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy'le bir görüşme gerçekleştirdi. Orban görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Zelenskiy'den Rusya'yla müzakerelere başlayabilmek için ateşkes fikri üzerinde düşünmesini rica ettiğini söyledi. Orban olası bir ateşkesin, müzakere sürecini hızlandıracağı görüşünde olduğunu da dile getirdi. Vladimir Zelenskiy ise görüşme sonrası  düzenlenen basın toplantısında ateşkes konusuna değinmedi.
 
- Ukroenergo basın servisi, Ukrayna'nın enerji krizi nedeniyle Macaristan, Slovakya ve Polonya'dan yardım istediğini duyurdu.
 
- Rusya Başkan Yardımcısı Yuri Uşakov, Vladimir Putin'in Astana'da düzenlenecek Şangay İşbirliği Örgütü zirvesi sırasında Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte bir dizi hassas konuda görüşme yapacağını söyledi. Uşakov görüşme sırasında Putin'in olası Türkiye ziyaretinin de ele alınacağını açıkladı. İki lider en son yüz yüze geçtiğimiz eylülde Soçi'de bir araya gelmişti.
 
- Sivastopol'a ATACMS füzeleriyle düzenlenen saldırı sırasında sahilde yaralanan çocukların hastaneden taburcu edildiği açıklandı.
 
- St. Petersburg'da mahkeme gazeteci Aleksandr Nevzorov ile eşi Lidiya Nevzorova'yı "aşırılıkçı örgüt" ilan etti. Ukrayna'da yaşayan Nevzorov daha önce de yabancı ajan ilan edilmişti.
 
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya'nın özel askeri operasyonunun başladığı 24 Şubat 2022'den sonra ilk kez resmi bir ziyaret için Kiev'e geldi. Orban'ın Ukrayna lideri Zelenskiy ile görüşeceği bildiriliyor.  Macaristan başbakanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmelerin konusu "barışın sağlanması olanakları" olacak.
 
Kommersant gazetesi Avrupa Birliği Konseyi'nde başkanlığın önceki gün Macaristan'a geçtiğini hatırlatıyor.
 
- The Wall Street Journal gazetesi, NATO ülkelerinin Ukrayna'ya yapılacak askeri yardımların koordinasyonundan sorumlu olacak üst düzey bir görevli atama hazırlığında olduğunu yazıyor. Gazetenin iddiasına göre ittifak Donald Trump'ın ABD başkanı seçilmesi olasılığına hazırlık yapıyor.
 
- Ukraynalı yetkililer yerli üreticilerden silah almak için kullanılmak üzere 10 milyar dolar kaynak aradıklarını açıkladı.
 
- Bloomberg ajansı Rus denizaltılarının son yıllarda en az iki kez İrlanda açıklarında operasyonlar düzenlediğini ileri sürüyor. Ajans İngiliz donanmasının Rus denizaltılara karşı ilave önlemler almak zorunda kaldığını yazdı.
 
- Moskova Basmannıy Mahkemesi, Ukrayna eski başbakanı Vladimir Groysman ile eski Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin hakkında gıyabında tutuklama kararı çıkardı.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Poltava bölgesindeki Mirgorod hava üssünde bulunan 7 savaş uçağının İskender-M füzeleriyle imha edildiği anın görüntülerini paylaştı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Rusya Silahlı Kuvvetleri İskender-M taktik füze birimleri, Ukrayna ordusunun Migorod hava üssündeki uçak parkına yönelik grup füze saldırısını gerçekleştirdi. Objektif kontrol, hava araçlarının yok edildiğini doğruladı” ifadesine yer verildi. Saldırı sonucu Ukrayna ordusuna ait ikisi onarım halinde olmak üzere 7 adet Su-27 çok maksatlı savaş uçağının hasar aldığı kaydedildi. (Sputnik)
 
 
 
- Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna'ya yapılan yardımın bir "hayırseverlik jesti" olarak görülmesi konusundaki tartışmalardan rahatsız olduğunu söyledi. Baerbock, "Aslında bu, kendi ulusal güvenliğimize, barış ve özgürlüğün savunulmasına yapılan bir yatırımdır" dedi. Konuşması Alman Federal Güvenlik Politikası Akademisi'nin (Bundesakademie für Sicherheitspolitik) YouTube kanalında yayınlanan Almanya Dışişleri Bakanı, Başkan Putin'in "Avrupa güvenliğini baltalamak istediğini" savundu.
 
- Hollanda Ukrayna'ya 24 F-16 savaş uçağı gönderme kararını resmen açıkladı. Hollanda Savunma Bakanı Kaisa Ollongren, Dış Ticaret Bakanlığı'ndan gerekli ihracat izni almasının ardından Ukrayna'ya 24 F-16 savaş uçaklarının gönderileceğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bu uçakların Ukrayna'ya verilmesi halimde dahi temas hattındaki durumun değişmeyeceğini, F-16'ların düşman silahı olarak değerlendirilip imha edileceğini vurguladı. Devlet Duması Savunma Komitesi Başkanı Andrey Kartapolov, F-16'ların muharebe operasyonlarında kullanılması halinde, onların ve üslendikleri hava sahalarının Rus Silahlı Kuvvetlerinin hedefi haline gelebileceği konusunda uyardı.
 
- Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Yuriy Popov, ABD liderliğindeki koalisyona MQ-9 Reaper silahlı insansız hava aracının (SİHA) Suriye hava sahasında Rus Hava-Uzay Kuvvetlerine ait bir An-30 uçağına tehlikeli bir şekilde yaklaştığını açıkladı. Popov, açıklamasının devamında, “30 Haziran günü, saat 09:23 ile 09:30 (TSİ) arasında, Humus vilayetinin el-Sukhneh bölgesi üzerinde, 6 bin 7 bin metre yükseklikte, Suriye hava sahasında rutin bir uçuş gerçekleştiren Rus Silahlı Kuvvetlerine ait bir Su-35 uçağı ile ‘koalisyonun’ MQ-9 ‘Reaper’ silahlı insansız hava aracı arasında bir kez daha tehlikeli bir yakınlaşma yaşanmıştır” ifadelerini kullandı. Popov'un değerlendirmesine göre yüksek profesyonellik sergileyen Rus pilot çarpışmayı önlemek için gerekli tedbirleri zamanında aldı. (Sputnik)
 
- Rusya Adalet Bakanlığı, Amerikan Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'ni (CSIS) Rusya'daki "istenmeyen" kuruluşlar listesine ekledi. CSIS, uluslararası ilişkiler ve savunma alanındaki en büyük Amerikan düşünce kuruluşlarından biri olarak biliniyor.
 
- Ukrayna'daki İsrail Büyükelçiliği, Ukrayna vatandaşlığına sahip olan ve Ukrayna'yı ziyaret etmeyi planlayan İsrail vatandaşlarını, ülkeye gelmeleri ve yerel yetkililer tarafından gözaltına alınmaları halinde büyükelçiliğin müdahale edemeyeceği ve İsrail'e dönüşlerini kolaylaştıramayacağı konusunda uyardı.
 
- Rusya’nın St. Petersburg kentinde etkili olan fırtınada 1 kişi hayatını kaybederken, inşaat alanındaki bir vinç devrildi. Saatteki rüzgar hızı 27 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle kentte ortalık savaş alanına dönerken, 1 kişi devrilen ağacın altında kalarak hayatını kaybetti. Fırtına nedeniyle çok sayıda binanın çatısı uçarken, Bolşevikov Bulvarı'ndaki inşaat alanında bulunan bir vinç devrildi. Pulkovo Havalimanı’nda uçuşlar askıya alındı. Kentteki su ve elektrik hatları da fırtına nedeniyle zarar görürken, birçok bölgede su ve elektrik kesintileri yaşandı. (Sputnik)
 
1 Temmuz Pazartesi
 
- Belgorod Valisi Gladkov bölgeye yeniden elektrik verildiğini duyurdu. İnsansız hava araçlarının hedefi olan bölgede 240 bin kişi bir süreliğine elektriksiz kalmıştı. Vali Gladkov sorunun Moskova saatiyle 21.00'de tamamen çözüleceğini söyledi.
 
- Wall Street Journal Ukrayna ordusunun yeni bir taarruz için yeterince kuvvete sahip olmadığını yazıyor. Gazete cephe çizgisinin 1100 km uzunluğunda olduğunu hatırlattı.
 
- Kremlin, Ukrayna'nın Belarus sınırına askeri yığınak yapmasından rahatsız olduklarını açıkladı. Sözcü Peskov Putin'in konuyu Şangay İşbirliği Örgütü'nün zirvesi sırasında Lukaşenko ile görüşeceğini söyledi.
 
- 23 Haziranda Dağıstan'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 22'ye yükseldi.
 
Öte yandan Dağıstan müftülüğü kadınların giydiği "nikab" tabir edilen örtüyü yasaklama kararı aldı. RBC gazetesi müftülüğün önümüzdeki günlerde konuyla ilgili bir fetva yayınlayacağını yazıyor.
 
- Finlandiya parlamentosu, ABD ile imzalanan Savunma İşbirliği Anlaşması'nı onayladı. Anlaşma, Amerikan ordusuna Finlandiya'daki 15 üsse erişim hakkı tanıyor ve Finlandiya topraklarında askeri teçhizat ile malzemelerin konuşlandırılmasının yanı sıra ABD uçak, gemi ve araçlarının serbest dolaşımına da izin veriyor. ABD ordusu mensupları ve kullandıkları tesisler de özel yasal korumalara da sahip olacak. (Sputnik)
 
- Rusya'da askeri mahkeme Kievli gazeteci Dmitri Gordon'u gıyabında 14 yıl hapse mahkum etti. Gordon daha önce de yabancı ajan ilan edilmişti.
 
- Rusya'da güvenlik kuvvetleri, üç gün önce Moskova'dan kaçırılıp Bryansk'a götürülen İtalyan vatandaşı iş insanını kurtardı. İş insanının rakipleri tarafından kaçırıldığı belirtiliyor.
 
- Rusya'nın Belgorod Vilayeti'nden sonra Kursk'ta da elektrik kesintisi uyarısı yapıldı. 
 
Belgorod'a düzenlenen insansız hava aracı saldırısından sonra şehirde elektrik kesintileri yaşanmaya başlamıştı.
 
Valilikten yapılan açıklamada kesintilere gerekçe olarak "teknolojik ihlaller" ve "dış müdahale" gösterildi.
 
Business FM şehirde trafik ışıklarının çalışmadığını yazıyor.
 
Kommersant gazetesi de Voronej'in bazı bölgelerinde kesintiler yaşandığını bildirdi.
 
- Ukrayna Devlet Güvenlik Servisi SBU, bir darbe girişiminin önlendiğini açıkladı. RBC'nın aktardığı habere göre hükümeti ve Rada'yı devirmek isteyen bir grubun üyeleri gözaltına alındı.
 
- Polonya, Ukraynalı uzun yol şoförlerinin ülkeye girişine ve ülkeden çıkışına sınırlama getirdi. Strana gazetesi kararın bazı şoförlerin seferberlikten kaçmak için kamyonlarını ve tırlarını bırakarak kayıplara karışmasından sonra alındığını yazıyor.
 
- Antalya Havalimanı'nda seferlerde aksamalar yaşandığı bildiriliyor. RBC gazetesi uçakların pistte ya da havada uzun süre beklemek zorunda kaldığını, havalimanının yoğun turist akınıyla baş etmekte zorlandığını yazdı.
 
- Fransa'da düzenlenen parlamento seçimlerinin ilk turunda Marine Le Pen'in partisi beklendiği gibi ilk sırayı aldı. Dış politika ve Rusya konusunda Macron'dan farklı bir çizgi izleyeceğinin sinyallerini veren le Pen'in partisi Ulusal Birlik oyların yüzde 33,4'üne sahip.
 
- Suikast girişimden yaralı kurtulan Slovakya Başbakanı Robert Fico tedavisinin tamamlanmasından sonra yeniden görevinin başına dönmeye hazırlanıyor.
 
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ABD'nin Philadelphia Inquirer gazetesine verdiği röportajda, Ukrayna ile Rusya arasında doğrudn değilse de, arabulucu ülkeler aracılığıyla  müzakerelerin tahıl koridoruna ilişkin anlaşmalarda olduğu gibi yürütülmesinin mümkün olduğunu söyledi.  Kiev'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile müzakere yapıp yapamayacağı sorusunu yanıtlayan Zelenskiy, “Ukrayna bir müzakere modeli bulunabilir. Şu veya bu krize çözüm hazırlayan temsilciler olursa ve ortaya çıkan belge Ukrayna'yı tatmin ediyorsa, Rusya Federasyonu temsilcileriyle ele alınabilir Şu ana kadar elimizde sadece bu model var” dedi. 
 
Zelenskiy, benzer bir modelin tahıl koridoru ile ilgili anlaşmalar imzalamak için kullanıldığını hatırlattı. Temmuz 2022'de Kiev ve Moskova, BM ve Türkiye ile ayrı ayrı anlaşmalar imzalayarak Ukrayna limanlarından tahıl ihracatına izin vermişti. Anlaşma yaklaşık bir yıl yürdü, ardından Rusya, Rus tarım ürünlerinin ihracatını kolaylaştıracak hükmün uygulanmadığını söyleyerek anlaşmadan çekildi.
 
Zelenskiy'e göre benzer bir model "toprak bütünlüğü, enerji ve seyrüsefer özgürlüğü" konularının çözümünde de kullanılabilir, “herhangi bir kıtadan” ülkelerin temsilcileri arabulucu olarak hareket edebilir. Zelenskiy, arabulucu ülkeleri tanımlarken, "Sadece Avrupa ve ABD değil, aynı zamanda Asya, Pasifik, Afrika ve Latin Amerika da dahil olmak üzere birçok kıtadaki ülkeler de olabilir" dedi.
 
- Zelenskiy, Rusya'nın geçtiğimiz hafta Ukrayna'ya 800'den fazla güdümlü bomba attığını iddia etti ve Batılı ülkelere, Rusya içindeki askeri hedeflere karşı silah kullanımına ilişkin kısıtlamaları daha da gevşetmeleri çağrısında bulundu. Patriotların saldırıları önemekte başarısız oduğunu söyleyen Zelenskiy, Batılı hükümetleri doğrudan eleştirmekten kaçındı ancak Ukrayna'nın bu bombaları taşıyan Rus savaş uçaklarını imha edecek silahlara acilen ihtiyacı olduğunu belirtti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, son bir gecede Bryansk, Kursk ve Belgorod bölgelerinde 36 Ukrayna insansız hava aracının imha edildiğini duyurdu.
 
- Rusya'nın Bryansk bölgesinde hava savunma sistemleri dün gece 18 insansız hava aracını düşürdü. Böylece Bryansk bölgesi üst üste dördüncü gecede İHA'ların saldırısına uğradı. Vali Aleksandr Bogomaz, Bryansk bölgesi üzerinde düşürülenlerden dokuzunun uçak tipi insansız hava aracı olduğunu duyurdu. Kursk bölgesinde de yedi Ukrayna İHA'sı vurulduğu bildirildi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Donetsk'teki Spirne ve Novooleksandrivka köylerinin kontrolünü ele geçirdiğini bidirdi. Batı basınına da yansıyan haberlerde son birkaç ay boyunca, Rus birliklerinin doğudaki Ukrayna savunmasını zorladığı, düzenli olarak köyleri ele geçiridiği, sayıca ve silah bakımından yetersiz olan Ukrayna birliklerinin Rusya'nın ilerleyişini durdurmakta zorlandığı vurgulanıyor. 
 
- NATO'nun yeni Genel Sekreteri Mark Rutte, Rusya karşısında Ukrayna'ya desteğin sürmesi gerektiğini söyleyerek, "Birlikte güçlüsünüzdür, yalnızken değil" dedi. 
 
- NATO'nun görevi devretmeye hazırlanan Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya'dan acil bir tehdit görmediğini" söyledi. Moskova'da nükleer doktrinde olası bir değişikliğe ilişkin tartışmaları yorumlayan Stoltenberg,  "Acil bir tehdit yok. NATO nükleer stratejisini revize etme ihtiyacını görmüyor” dedi. Stoltenberg ayrıca, Çin'in NATO'nun düşmanı olmadığını ancak "NATO'nun savunduğu değerlere, çıkarlara ve güvenliğe meydan okuduğunu" söyledi. NATO Genel Sekreterine göre ittifak Avustralya, Güney Kore ve Japonya ile ilişkileri güçlendirmeyi amaçlıyor.
 
- Rusya'da Ceza Kanunu'nun yeni bir maddesi bugün yürürlüğe girdi. Terörle mücadele koruması normlarının ihlal edilmesi nedeniyle yedi yıla kadar hapis cezası uygulanacak.  Değişikliklere göre, Ceza Kanununa 217. Maddede “Nesnelerin (bölgelerin) terörle mücadeleyle korunmasına ilişkin gerekliliklerin ihlali” eklendi. Failin bu suçlardan dolayı 180 gün içerisinde iki veya daha fazla kez idari veza alması halinde cezai yaptırım uygulanacak. Suçun bir milyon rubleden fazla zarara veya insan sağlığına ciddi zarar vermesi halinde ceza, 80 bin rubleye kadar veya hükümlünün altı aylık geliri tutarında adli para cezası olacak. Bu durumda da failin üç yıla kadar hapis cezası ve belirli görevlerden men edilmesiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Suç bir kişinin hayatına mal olursa hapis cezası beş yıla, birden fazla kişinin hayatına mal olursa yedi yıla çıkacak.
 
- Ukrayna'nın bir önceki Devlet Başkanı Petro Poroşenko'ya ait olan Roshen şekerleme fabrikasının Rusya'daki hisseleri devetleştirildi. Daha önce Poroşenko ve oğluna ait olan Lipetsk şehrindeki Roshen fabrikası mahkeme kararıyla Rus devletinin malı oldu. "Dünyanın en büyük şekerleme üreticilerinden biri" denilen şirket 2017'de Lipetsk'teki şekerleme fabrikasında siyasi ve ekonomik nedenlerden dolayı üretimi durdurma kararı almıştı. Lipetsk'teki varlıklara şirket tarafından 200 milyon dolar değer biçilmişti.
 
- Sberbank'ın online satış patformu Sbermarket yeniden yapılanma programıyla adını "Kuper" (Cooper) olarak değiştirdi. 
 
30 Haziran Pazar
 
- Belarus Savunma Bakanlığı Ukrayna sınırında gerilimin arttığını duyurdu. Belarus Genelkurmay Başkanı Pavel Muraveyko da, Ukrayna'nın Belarus sınırına özel kuvvetler konuşlandırdığını söyledi. Muraveyko, “Son haftalarda Ukrayna'dan sınırlarımıza yakın yerlerde şu ana kadar mesnetsiz ve bizim için hala anlaşılmaz olan faaliyetler gözlemliyoruz. Birliklerimizi hazırlamak zorunda kalıyoruz. Güney komşumuzun, birilerinin talimatlarına kanmasını ve Belarusluların dişlerini test etmeye çalışmasını istemeyiz” dedi. Belarus Savunma Bakanlığı yetkilileri de, Ukrayna'nın Belarus sınırlarına asker, silah ve askeri teçhizat taşıdığını iddia etti. Minsk tarafı, "Ukrayna'nın Jittomir bölgesinde Amerikan piyade savaş araçları, çoklu fırlatma roket sistemleri, ağır uzun menzilli toplar ve diğer ekipmanların konuşlandırılmış durumda olduğunu" iddia etti. Savunma Bakanlığı, bu gelişmelerin, sabotajcıların Ukrayna'dan Belarus topraklarına sızmasına yönelik hazırlıklar anlamına gelebileceğini savunuyor.
 
- Ukraynalı yetkililer, Zaporojye bölgesinin Volyanks şehir merkezini hedef alan saldırıda yedi sivilin öldüğünü ve 20 sivilin yaralandığını duyurdu. Kommersant'ın haberine göre bölge Kiev kontrolündeki kısmında yer alan Volnyansk şehrinde bombardıman sonucu kritik bir altyapı tesisi ve konut binaları hasar gördü. Rusya Savunma Bakanlığı bu bölgede herhangi bir saldırı bildirmedi.
 
- Kursk Bölgesi Vali Vekili Aleksey Smirnov, Ukrayna ordusunun Sudjanskiy bölgesinin Guevo köyüne düzenlediği saldırı sonucu 3 kişinin yaralandığını bildirdi.
 
- Zelenskiy, Ukrayna'nın Rusya ile savaşın nasıl sona ermesi gerektiğine dair "kapsamlı bir plan" hazırladığını söyledi.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa’nın giderek fazla müdahil olduğu Ukrayna’daki çatışmada hiçbir şey kazanmayacağını, ama kolayca her şey kaybedeceğini belirtti.  Orban, Magyar Nemzet gazetesi için kaleme aldığı yazıda, "bir balon içinde yaşayan Brüksel bürokrasisi geçen yıllarda birkaç hatalı siyasi karar" aldığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa, kazanacağı hiçbir şeyin olmadığı ama kolayca her şeyi kaybedebileceği bir savaşın içine her geçen gün daha fazla çekiliyor. Ancak her gün elde edilen deneyimler, savaş konusunda onlar için hiçbir şeyin çok maliyetli olmadığını gösteriyor. Brüksel’deki bürokratlar bu savaşı istiyor, kendi savaşları olarak görüyor ve Rusya’yı yenmek istiyor. Bu yüzden Avrupalı vergi mükellefleri Ukrayna’ya sürekli para gönderiyor" dedi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, özel askeri harekat bölgesinde ilerleyişi süren Rus ordusunun Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde Şumi köyünü kontrol altına aldığını duyurdu. (Sputnik)
 
- Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov, Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin'in Dağıstan'da meydana gelen terör saldırılarının "İslamcı teröristler" tarafından gerçekleştirildiği sözlerini ve "Rusya'da peçe takılmasının yasaklanması gerektiği" yorumuna ilişkin açıkama yaptı. Kadırov'a göre, bu tür açıklamalar "ülkedeki sosyo-politik durum açısından son derece kötü" sonuçlanabilir. Kadırov, sosyal medya mesajında, “Aleksandr Ivanoviç'e bu tür açıklamalarda son derece dikkatli olması gerektiğini söylemek isterim. Müslümanların terör eylemi yapmadığını ve yapmadığını defalarca söyledim ve bir kez daha vurguladım. Aynı zamanda, Aleksandr Bastrıkin'in artık İslam'ı terörle karşılaştırmayacağını gerçekten umuyorum” diye yazdı. (Kommersant)
 
- Rusya, Fransa'nın Paris kentinde yapılacak 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları'na, 17 judocudan yalnızca dördünün Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden yarışma izni alması nedeniyle herhangi bir katılımcı göndermeyecek.
 
- Rusya, Japonya'nın Almanya ve İspanya ile Hokkaido adasında ortak askeri tatbikat düzenleme planlarına itiraz etti ve Başbakan Fumio Kishida'yı ülkesini "tehlikeli bir tırmanışa doğru sürüklemekle" suçladı.
 
- Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala, Ukrayna ile ikili bir güvenlik anlaşmasına ilişkin müzakereleri tamamlayarak 9-11 Temmuz'da Washington'da yapılacak NATO zirvesi öncesinde imzalayacağını duyurdu.
 
- Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Belarus’a yönelik yeni yaptırım paketini kabul etti. Yeni paket, halihazırda Rusya’ya yönelik uygulanmakta olan bazı kısıtlamaları da içeriyor. AB Konseyi’nin açıklamasında, “Konsey bugün Belarus ekonomisine yönelik kısıtlayıcı tedbirleri kabul etti. <...> Bu kapsamlı tedbirler, halihazırda Rusya’ya yönelik uygulanmakta olan bir dizi kısıtlayıcı tedbiri genişletmeyi amaçlıyor” ifadesine yer verildi. Paket, Belarus’tan AB’ye altın, elmas, helyum, kömür, mineral ürünler ve ham petrol ithalatını yasaklıyor. Ayrıca çift kullanımlı mal ve teknolojilerin Belarus üzerinden transite de son veriliyor. Belarus’ta kayıtlı römork ve yarı römorklar da dahil karayoluyla mal taşımacılığı da yaptırım kapsamına dahil edildi. (Sputnik)
 
29 Haziran Cumartesi
 
- Rusya’nın batısındaki Kursk bölgesinde, Ukrayna’nın insansız hava aracıyla (İHA) düzenlediği saldırıda Gorodişe köyünde ikisi çocuk beş sivil yaşamını yitirdi. Kursk Vali Vekili Aleksey Smirnov, Telegram paylaşımında, geçen gece Ukrayna İHA’sının bölgenin Rılsk ilçesindeki Gorodişe köyünde bir eve saldırdığını bildirdi. İHA’nın ev üzerine bomba attığını belirten Smirnov, “Maalesef patlamada ikisi çocuk 5 kişi yaşamını yitirdi. İki kişi daha ağır yaralandı” ifadesini kullandı. (Sputnik)
 
- Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Kiev rejiminin İHA kullanarak Rusya Federasyonu topraklarındaki hedeflere yönelik terör saldırıları gerçekleştirme girişimlerine devam ettiğini belirtti. Görev başındaki Rus hava savunma sistemlerinin Kırım’da 2, Tver bölgesinde 2, Bryansk bölgesinde 1 ve Belgorod bölgesinde 1 İHA engelledi.
 
- Moskova yakınlarındaki Balaşiha'da bir yatakhane binasında çıkan yangında beş kişi öldü. SHOT haber kanalı, ölenlerin hepsinin Orta Asya'dan göçmenler olduğunu bildirdi. Habere göre, yurt odalarından birinde kısa devre sonucu yangın çıktı.
 
- Başkan Putin, Rusya’nın ABD'nin adımlarına yanıt vermesi ve orta ve kısa menzilli füze sistemlerinin üretimine başlaması gerektiğini belirtti. Rusya Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleriyle yaptığı toplantıda Putin, Rusya'nın orta ve kısa menzilli kara tabanlı füzeler üretmeye başlaması ve bunların konuşlandırılması konusunda ABD'nin eylemleriyle orantılı kararlar alması gerektiğini söyledi. Putin, “Her halükarda buna tepki vermemiz ve bundan sonra bu yönde ne yapmamız gerektiğine dair kararlar almamız gerekiyor. Görünüşe göre, bu saldırı sistemlerini üretmeye başlamamız ve daha sonra, fiili duruma göre, güvenliğimizi sağlamak için bunları nereye konuşlandıracağımıza karar vermemiz gerekiyor” dedi.
 
Sputnik'in haberine göre, birkaç yıl önce ABD’nin uydurma bahanelerle Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekildiğini söyleyen Rus lider, “Washington daha sonra bu tür sistemleri üreteceğini beyan etti, buna karşılık Moskova 2019’da, ABD bu füzeleri üretip dünyanın diğer bölgelerine gönderinceye kadar bu tür silahları üretip konuşlandırmayacağını açıkladı” diye konuştu.
 
- ABD Başkanı Joe Biden, selefi ve ana siyasi rakibi Donald Trump'tan farklı olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ‘karşı koymak’ niyetinde olduğunu belirterek, Rus lideri bir kez daha ‘diktatör’ olarak nitelendirdi. Biden, Kuzey Carolina'da düzenlenen mitingde, “Diğer adamın aksine biz Putin gibi diktatörlere karşı duracağız çünkü Amerika kimseye boyun eğmeyecek. Asla.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Biden, Trump ile canlı yayında gerçekleştirdiği tartışmadaki performansına Demokrat destekçilerinin ikircikli tepkisine rağmen, sonbaharda yapılacak başkanlık seçimlerinden adaylığını geri çekme niyetinde olmadığını da açıkça belirtti. (Sputnik)
 
- ABD'de Cumhuriyetçi başkan adayı Trump,  "Akıllı bir başkanın yönetimi altında Rusya, Çin ve Kuzey Kore ABD'nin düşmanı olmayacak" dedi.  Trump, Rusya, Çin ve Kuzey Kore liderlerinin dünya sahnesinde Joe Biden'dan çok daha etkili olduğunu savundu. Trump “Çin, Rusya, Kuzey Kore bir yandan bizim için düşman. Öte yandan, akıllı bir başkanımız olursa düşman olmayacaklar” dedi.
 
- Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ani Badalyan, Sputnik’e yaptığı açıklamada Ermenistan'ın Washington'daki NATO zirvesine katılma daveti aldığını ve kabul ettiğini söyledi. Badalyan, “Ermenistan Washington'da düzenlenecek zirveye katılacağını teyit etti, şu anda başka bir anlaşma yok" dedi.
 
- Uluslararası Para Fonu İcra Direktörleri Kurulu, Ukrayna ile Mart 2023'te onaylanan anlaşma uyarınca 2,2 milyar dolarlık kredi dilimin tahsisini onayladı. IMF programı kapsamındaki ödemelerin toplam hacmi yaklaşık 7,6 milyar dolar olacak.
 
 
 
28 Haziran Cuma
 
- Vladimir Putin özel askeri operasyona katılanlara aylık tazminat ödemesi yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı. Buna göre askerler her ay emekli maaşına denk miktarda ilave ödeme alacak.
 
- Avrupa Birliği, Rus demiryolu taşımacılığı operatörü Transkonteyner şirketini ve üst düzey iki yöneticisini yaptırım listesine dahil etti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı Donetsk'teki Rasdolovka köyünü ele geçirdiklerini duyurdu. Köy Liman, Slavyansk ve Kramatorsk'un hemen doğusunda bulunuyor.
 
- Başkanlık münazarasında sergilediği zayıf performans için eleştirilen ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekilmeyeceğini söyledi. Amerikan basını performansın ardından paniğe kapılan Demokrat partililerin yeni bir aday seçeneği üzerinde çalıştığını yazmıştı.
 
- Ukrayna Enerji Bakanlığı, İvano-Frankovkaya vilayetindeki Burştin  Termoelektrik Santrali'nin tamir ve tadil edilemeyecek kadar hasar gördüğünü açıkladı. Santral en son 27 Haziran günü füzelerin hedefi olmuştu.
 
- Moskova Borsası yaptırımlar nedeniyle askıda kalan dolar ve euroların konvertasyonunun tamamlandığını duyurdu.
 
- Gazprom hissedarları geçtiğimiz yıl için kâr payı ödenmemesini kararlaştırdı. Şirket 2023'te 629 milyar ruble zarar etmişti.
 
- Rusya Adalet Bakanlığı tarafından yabancı ajan ilan edilen yayıncı-tarihçi Tamara Edelman hakkında "nazizme itibar kazandırdığı" iddiasıyla soruşturma açıldı. RBC'nın aktardığına göre Moskova savcılığı Edelman'ın "Rusya Askeri Şan Günü'ne saygısızlık ettiğini" savunuyor.
 
- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev parlamentoyu feshederek erken seçim kararı aldı. Seçimler 1 Eylülde yapılacak.
 
 
- CNN izleyicilerinin yüzde 66'sı başkanlık münazarasından Donald Trump'ın zaferle ayrıldığı görüşünde. Amerikan basını Demokratların Biden'ın kötü performansından sonra telaşa kapıldığını ve hatta yeni bir aday seçeneği üzerinde durduğunu yazıyor.
 
- Bloomberg ajansı Rusya'nın yeni yaptırımlardan sonra sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı için ikinci bir "gölge tanker filosu" kurmakta olduğunu ileri sürdü. Ajans iddiasına kanıt olarak Dubai'de bazı tankerlerin az bilinen firmaların mülkiyetine geçmeye başlamasını ve bu gemilerin sigorta bilgilerin bulunmamasını gösterdi.
 
- Güney Kore Rusya ve Belarus'a ihraç edilmesi yasaklı ürünler listesine 243 kalem daha ekleneceğini duyurdu. Putin'in Kuzey Kore ziyaretinden sonra iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti.
 
- Rusya Federal İcra Daireleri Servisi FSSP, haczedilen 190 binin üzerinde malın Savunma Bakanlığı'na devredildiğini açıkladı.
 
- Rusya Soruşturma Komitesi, Moskova yakınlarındaki Fryazino'da yanan bilimsel araştırma enstitüsünün bulunduğu binanın sahibinin gözaltına alındığını açıkladı. Yangında 8 kişi hayatını kaybetmişti.
 
- Rus bankası VTB yaptırımlar nedeniyle bloke edilen varlıkların satışından 16 milyar ruble (188 milyon dolar) kâr elde etti.
 
- The Jerusalem Post'un haberine göre Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu için çıkardığı tutuklama kararını erteledi. Kararın İngilitere'nin amicus curiae (Mahkemenin dostu) açıklamasıyla yaptığı başvudan sonra alındığı bildiriliyor.
 
- Bolivya Savunma Bakanı Edmundo Novillo, geçtiğimiz günlerde önlenen darbe girişimin ardında Devlet Başkanı Luis Arce'nin Rusya'yı ziyaret etmesinin yattığını ileri sürdü. Novillo özellikle lityum madenleri konusunda Bolivya-Rusya yakınlaşmasının bazı ülkelerde alerjiye sebep olduğu iddiasında.
 
 
- Yeniden ABD başkanı olmak için rekabet eden Joe Biden ve Donald Trump kozlarını televizyon ekranlarında paylaştı. Mevcut başkan ve eski başkanı bir araya getiren "presidential debate", yani başkanlık münazarasında Ukrayna'daki çatışma da konuşuldu. 
 
Donald Trump, Rusya'nın "Ukrayna'nın tamamını ele geçirebileceğini" iddia etti. Trump ayrıca Ukrayna'nın bu çatışmadan galibiyetle çıkamayacağını savundu.
 
Eski başkan ayrıca Joe Biden'ın hem Ukrayna, hem de Rusya ile ilişkileri bozduğunu, çünkü "Ukrayna'nın bu savaşta kazanamadığını" ileri sürdü.
 
Trump başkan olması halinde çatışmayı 24 saat içinde sona erdireceği iddiasını dünkü münazarada da yineledi.
 
Öte yandan Donald Trump, Vladimir Putin'in geçtiğimiz hafta ateşkes için dillendirdiği şartların kabul edilemez olduğunu, ayrıca kendisi başkan olmuş olsaydı Rusya'nın bu operasyona girişemeyeceğini söyledi.
 
Biden ise Putin'in Sovyetler Birliği'ni yeniden kurmak istediğini ileri sürerek Rusya Devlet Başkanı'nı "savaş suçlusu" diye niteledi.
 
Biden ayrıca "Putin'in durdurulamaması halinde" Rusya'nın diğer Avrupa ülkelerine saldıracağını iddia etti.
 
- Rusya Savunma Bakanı Andrey Belousov   orduya Karadeniz üzerinde uçan ABD dronlarına karşı önlem alınması görevini verdi. Savunma Bakanlığı ABD'ye ait insansız hava araçlarının bölgedeki etkinliklerini arttırdıklarını açıkladı. Bakanlık "havada yaşanabilecek olay" olasılığının ve doğrudan doğruya karşı karşıya gelme riskinin arttığını dile getirerek Karadeniz üzerinde insansız hava aracı uçurulmasından doğabilecek olayların sorumluluğun çatışmaya gittikçe daha fazla dahil olan NATO ülkelerinde olduğunu savunuyor.
 
- Rusya'nın Tambov vilayetinde bir petrol terminalinde insansız hava aracı saldırısı sonrasında yangın çıktı. İlgili açıklama bölge valisi Maksim Yegorov'dan geldi. Kommersant gazetesi geçtiğimiz hafta bölgedeki bir başka terminalde de dron saldırısı nedeniyle yangın çıktığını hatırlatıyor.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı 5 bölgede 25 dronun hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü açıkladı. RBC bu bölgeleri Smolensk, Bryansk, Kursk, Voronej ve Rostov şeklinde sıralıyor.
 
- Avrupa Birliği ülkeleri 50 milyar dolarlık kredinin Ukrayna'ya nasıl tahsis edileceği konusunda uzlaşmaya varamadı. Avrupa Devlet ve Hükûmet Başkanları Konseyi Başkanı Charles Michel önümüzdeki haftalarda bir uzlaşıya varılacağından emin olduğunu söyledi.
 
Öte yandan Kommersant gazetesi AB'nin Rusya'ya karşı yeni bir yaptırım rejimi üzerinde çalıştığını yazıyor. Habere göre yeni yaptırım rejimi "sınır ötesi istikrarsızlaştırma eylemlerine bir cevap" niteliğinde olacak.
 
27 Haziran Perşembe
 
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis'le görüştü. Görüşmenin ardından basına konuşan Erdoğan Ukrayna'daki çatışmayla ilgili de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Ukrayna'daki yıkımın son bulması ve taraflar için adil çözüm diplomasi ile mümkün. Rusya'nın dışlandığı girişimlerin sonuç vermeyeceği görüşümüzü koruyoruz" şeklinde konuştu.
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus ordusunun Ukrayna Savaşı'nda bundan sonra "büyük bir ilerleme" yapma kabiliyetinin olmadığını ve Ukrayna silahlı kuvvetlerinin, gerek cephe hattında, gerekse cephe ardındaki hedeflere gerçekleştirdiği saldırılarla ağır kayıplar verdiğini iddia etti. Stoltenberg, AFP haber ajansına verdiği röportajda Rus ordusu ile ilgili olarak, "Bu bahar ve yaz aylarında yeniden bir saldırı başlatmayı denediler ancak şu ana kadar yalnızca marjinal kazanımlar elde edebildiler" ifadelerini kullandı.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, AB Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Brüksel'de AB ile güvenik anlaşması imzaladı. AB tarafından belgeye AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen imza attı. Anlaşma Ukrayna'ya askeri ekipman tedariki, personel eğitimi gibi savunma garantileri içeriyor.
 
- AB Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Brüksel'de gazetecilere açıklamalarda bulunan Zelenskiy, Kiev'in kayıpları nedeniyle çatışmayı uzatmak istemediğini duyurdu. Ukrayna’da barış konulu ikinci zirveye kadar çatışmaya yönelik bir ‘çözüm planı’ hazırlanması gerektiğine vurgu yapan Zelenskiy, “Fazla zamanımız yok çünkü savaş alanında çok sayıda yaralı ve ölü var. Dolayısıyla bu savaşın yıllarca sürmesini istemiyoruz” diye konuştu. Daha önce Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak, İsviçre'deki Ukrayna Zirvesi’nin ilk konferansının ardından bir çözüm planı hazırlanacağını ve bunun ikinci toplantıda Rusya'ya sunulmasının planlandığını söylemişti. (Sputnik)
 
- Kremlin sözcüsü Peskov, Kadırov'un "teröristlerin ailelerinden intikam alınması gerektiği" yönündeki sözlerini yorumladı. Peskov Kadırov'un teröristlerin işlediği suçlara katılan aile bireylerini kastettiğini söyledi. Sözcü ayrıca terörizmle mücadelenin "sert" olması gerektiğini savundu.
 
- Rusya Merkez Bankası yılın ikinci yarısında günde 8,4 milyar ruble değerinde (97 milyon dolar) döviz satmayı planlıyor. RBC gazetesi kurumun bütçe kuralı harici döviz satışını üçte bir oranında azaltacağını yazdı. Ocak-haziran arasında Merkez Bankası günde 11,8 milyar rublelik döviz satışı gerçekleştirmişti.
 
- Rusya Devlet Duması ile Soruşturma Komitesi arasında "hakaret" tartışması patlak verdi. Kommersant'ın haberine göre Soruşturma Komitesi Başkanı Bastrıkin'in Duma için "Gosudarstvennaya Duma" (Devlet Duması) yerine "Gosuarstvennaya Dura" (Devlet Aptalı) ifadesini kullanmasına Duma sözcüsü Volodin'den sert tepki geldi. Volodin Bastrikin'in bu sözlerde halkı aşağıladığını ileri sürdü. Bastrıkin Duma'yı göçmenlik kanunlarını sertleştiren düzenlemeleri çıkarmakta ağır kalmakla itham etmişti.
 
- Komi'de yaşanan tren kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 3'e yükseldi. Daha önce kayıp olduğu bildirilen 16 yaşındaki bir genç kızın bedeni enkazın altında bulundu.
 
- Rusya Adalet Bakanlığı, çocuk yapmaktan kaçınmayı savunan "childfree ideolojisinin" yasaklanmasını istedi.
 
- Gürcistan parlamentosu, "LGBT propagandasının" yasaklanmasını öngören yeni bir tasarıyı ilk okuma şemasına kabul etti. Tasarı "Aile değerleri ve çocukların korunması" başlığını taşıyor.
 
 
- Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin vatandaşlık aldıktan sonra Ukrayna'da düzenlenen özel askeri operasyona katılan yabancıların sayısını 10 bin olarak açıkladı.
 
Bastrıkin vatandaşlık aldığı halde askerlik görevinden kaçmaya çalışırken "yakalanan" yabancıların sayısını ise 30 bin olarak paylaşıyor.
 
Bastrıkin "Vatandaşlık alan ama askerlik kaydı yaptırmak istemeyen otuz binden fazla kişi yakaladık. Bunların on bin kadarı özel askeri operasyonuna gönderildi," ifadelerini kullandı.
 
- Fransa'da düzenlenecek parlamento seçimlerinden galibiyetle çıkması olası görülen Ulusal Birlik'in lideri Jordan Bardella Ukrayna'ya askeri yardımların devam etmesi için şartlarını açıkladı. Bardella, Rusya ile ilişkileri bozmaması şartıyla Ukrayna'ya yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.
 
- New York Times gazetesinin haberine göre, temmuz ayında düzenlenecek NATO zirvesinde Ukrayna'ya askeri yardımların ve eğitimlerin koordine edilmesinden sorumlu bir misyonun kurulması önerilecek. Ukrayna'nın ittifaka davet edilmesi ise beklenmiyor.
 
- Avrupa Birliği Ukraynalı sığınmacılara sağlanan desteklerin 2026 yılına kadar uzatılmasına karar verdi. Desteklerden yararlanan sığınmacı sayısı 4 milyonun üzerinde.
 
- Kırım'da bir kişi "vatana ihanet" suçlamasıyla yargılandığı davada 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
 
 
- Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya, AB'yi "Moskova'nın askeri tehditlerinden ve diğer zararlı eylemlerinden korumak için Rusya ve Belarus sınırı boyunca bir savunma hattı inşa etmeye" çağırdı. Reuters'in eriştiği sözkonusu ülke liderlerinin ortak mektubunda, "AB'nin Rusya ve Belarus ile olan dış sınırı boyunca bir savunma altyapı sisteminin inşası, AB'yi askeri ve hibrit tehditlerden korumaya yönelik acil ve acil ihtiyacı çözecektir" deniyor. Teklif bugün Brüksel'de yapılacak AB zirvesi açılışında tartışılacak. Bazı Avrupalı ​​diplomatlar, 700 km'lik sınır boyunca savunma hattı inşasının 2,5 milyar eurı maliyeti olacağını savunuyor. Bundan önce Yunanistan ve Polonya, Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen'e, AB'nin doğu sınırında İsrail Demir Kubbesi'ni örnek alan bir hava savunma sistemi oluşturma önerisinde bulunmuştu. Polonya da, Rusya ve Belarus sınırındaki savunma sığınakları, hendekler ve hendekler için 2,3 milyar euro harcama kararı almıştı. Baltık ülkeleri ayrıca ortak "Baltık Savunma Hattı" kapsamında 1 binden fazla beton sığınak inşa etmeyi, mayın ve ejderha dişi yerleştirmeyi, doğu sınırına dikenli tel döşemeyi planladı.
 
- Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin Rusya'nın üç bölgesine düzenlenen dron saldırısını püskürttüğünü bildirdi. Buna göre dün gece Tver bölgesinde dört, Moskova bölgesinde iki ve Belgorod bölgesinde bir İHA düşürüldü. Tver bölgesi en son Kasım 2023'te, Moskova bölgesi ise Mayıs 2024'ün sonunda bir İHA tarafından saldırıya uğradı. Sınırdaki Belgorod bölgesi ise hemen her gün dron saldırılarına ve bombardımana maruz kalıyor.
 
- Komi Cumhuriyeti'nde dün gece yolcu treninin vagonlarının raydan çıkması sonucu en az iki kişi hayatını kaybetti. 
 
- -AB'nin bugün Zelenskiy ile bir güvenlik anlaşması imzalaması bekleniyor. Reuters'in ulaştığı taslağa göre anlaşma, AB'nin Ukrayna'ya silah teslimatı, askeri eğitim, savunma sanayi işbirliği ve mayın temizleme dahil dokuz güvenlik ve savunma politikası alanında yardım etme taahhüdünü ortaya koyacak.
 
- Başkan Zelenskiy, Donetsk'in doğu cephe hattı bölgesini ziyaret ederek yeni müşterek kuvvetler komutanı Andriy Hnatov'u askerere tanıttı. Zelenskiy yayınlanan bir videoda, Hnatov'un ana görevlerinin "savaş devam ederken mümkün olduğunca çok sayıda savaşçının hayatını korumak" olduğunu söyledi. 
 
- Reuters'in haberine göre Rusya’nın petrol ve gaz satışlarından elde ettiği gelir geçen yılın haziran ayına kıyasla haziranda yıllık bazda yüzde 50 artacak. Geçen haziranda  529 milyar ruble olan gelir bu yıl 814 milyar ruble (9,4 milyar dolar) seviyesinde olacak.
 
- Ukrayna medyasında yer alan haberlere göre Perşembe gecesi Kiev'de patlamalar meydana geldi.
 
- Wall Street Journal Moskova muhabiri Evan Gershkovich, Rusya'da casusluk suçlamasıyla yargıç önüne çıkarıldı. Duruşmada sanık suçlamaları reddetti. Bir sonraki duruşma 13 Ağustos'ta görülecek.
 
- AB başkanlığı yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik "yaptırım rejimimizdeki en büyük boşluğu kapatmak için" Belarus'a yönelik de yeni yaptırımlar uygulanacağını duyurdu. Blok bu hafta, Rusya'ya yönelik 14'üncü yaptırım paketini kabul etti.
 
- ABD Adalet Bakanlığı, 22 yaşındaki Rusya vatandaşı Amin Stigal'i Ukrayna'daki ve ABD dahil müttefik ülkelerdeki bilgisayar sistemlerini ve verilerini hacklemek ve yok etmek için komplo kurmakla suçladığını ve nerede olduğuna dair bilgi verene 10 milyon dolar ödül vereceğini duyurdu.
 
- Başkan Vladimir Putin ordunun ihtiyaları için yerli gemi inşasının geliştirilmesi konusunun ele alındığı bir toplantı düzenledi. Putin bu yıl Rus filosuna 40'tan fazla yeni gemi katılacağını belirtti.
 
- Rusya Anayasa Mahkemesi Başkanı Valery Zorkin, mevcut Anayasanın idam cezasının geri getirilmesini mümkün kılmadığını söyledi.
 
- Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, BM üye ülkelerinin polis teşkilatları başkanlarının zirvesine katılmak üzere New York'a geldi .
 
26 Haziran Çarşamba
 
- Rusya Demiryolları'dan yapılan açıklamada, 511 sefer sayılı Vorkuta - Novorossiysk yolcu treninin 9 vagonunun Komi Cumhuriyeti topraklarında raydan çıktığı ve 40 kişinin yaralandığı belirtildi. Açıklamada, “26 Haziran'da Moskova saatiyle 18.12'de, Kuzey Demiryolunun (Komi Cumhuriyeti) İnta-1 - Ugolnıy bölümünde, 511 sefer sayılı Vorkuta - Novorossiysk yolcu treninin 9 vagonu raydan çıktı” denildi. İnta kent yönetiminin verdiği bilgiye göre, tren İnta istasyonundan ayrıldıktan kısa bir süre sonra raydan çıktı. Trende bulunan 232 yolcudan 40'ı yaralandı. Yaralılardan 7'sinin durumu ağır. (Sputnik)
 
- NATO’da görev süresi 1 Ekim'de sona erecek olan Jens Stoltenberg'in yerine Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin yeni genel sekreter olarak onaylanmasını değerlendiren Kremlin Sözcüsü Peskov, bu seçimin ittifakın genel çizgisinde herhangi bir değişime neden olmayacağını vurguladı.
 
Gazetecilerle düzenlediği günlük basın toplantısında konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin NATO'nun Genel Sekreterliğine atanmasıyla ilgili değerlendirmesine, “İttifakın şu anda Rusya için düşman niteliği taşıdığı’ ifadesiyle başlarken, sözlerine şu şekilde devam etti:
 
"Bu seçimin, Kuzey Atlantik ittifakının genel çizgisinde herhangi bir şeyi değiştirmesi olası değildir. Bu ittifak şu anda, ayrı ayrı Amerika Birleşik Devletleri'nin doğrudan liderliği altındaki üye ülkeleriyle birlikte Rusya Federasyonu'nu stratejik olarak yenilgiye uğratmak amacıyla çalışmaktadır. Şu anda bizim için düşman olan bir ittifaktır." (Sputnik)
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Gürcistan'la diplomatik ilişkileri yeniden geliştirmek için atılan adımları destekleyeceklerini söyledi.
 
Öte yandan Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan'ın Karabağ'la ilgili Rusya'ya yönelik suçlamalarına bakanlıktan yanıt geldi. Grigoryan Rusya'nın Karabağ'ı kendilerinden alıp Azerbaycan'a verdiğini ileri sürmüştü. Zaharova, Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan'ın "Rusya'yı suçlarken kendi halkını küçük düşürdüğünü" söyledi.
 
- Rusya, Avusturya'nın ulusal kamu yayıncısı ORF'in Moskova muhabiri Carola Schneider'in akreditasyonunu iptal etti. Schneider'den ülkeden ayrılması istendi. Rusya Dışişleri Bakanı, kararın Tass'ın Viyana muhabirinin Avusturya tarafından sınır dışı edilmesine cevaben alındığını açıkladı.
 
- Rus yetkililer Sivastopol'da ATACMS saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine 1 milyona ruble tazminat ödeneceğini açıkladı. Saldırıda plajda denize giren 4 kişi hayatını kaybetmişti.
 
Öte yandan Rus yetkililer şehrin güvenliği konusunda yeni önlemler almak için acil bir toplantı gerçekleştirdi.
 
- Rusya Soruşturma Komitesi, Ukrayna'nın faaliyetleri nedeniyle Rusya'nın kontrolünde bulunan topraklarda ve sınıra yakın şehirlerde yaşanan maddi kaybın 734 milyar rubleyi (8,4 milyar dolar) aştığını açıkladı.
 
- Finlandiyalı yetkililer ülkede Ukraynalı askerlere eğitim verildiğini ilk kez kabul etti.
 
- Gazprom İran'la doğal gaz tedariği için stratejik bir mutabakat imzalandığını duyurdu.
 
- Rus besteci Dmitri Kurlyandski, Rusya Tiyatro Birliği tarafından düzenlen Altın Maske Ödülleri'nde kendisine layık görülen ödülü Ukrayna'daki durumun yanı sıra tiyatrocular Berkoviç ve Petriyçuk'un bir yıldan uzun süredir tutuklu bulunmasını gerekçe göstererek reddetti.
 
- Financial Times gazetesi, NATO'nun Avrupa ordularının savaş olması halinde en fazla 300 bin askeri savaşa hazır hale getirebileceğini yazıyor. NATO belgelerine göre ise öngörülen sayısı 1,9 milyon.
 
Gazeteye konuşan uzmanlar NATO'nun askeri kapasitesinin personel kesintileri nedeniyle zarar gördüğü görüşünü dile getiriyor.
 
Habere göre Avrupalı diplomatlar Trump'ın yeniden başkan seçilmesi halinde ABD desteğinin eskisi kadar garanti olmaması nedeniyle endişe duyuyor.
 
FT'nin aktardığı verilere göre bazı NATO ordularının büyüklüğü şu şekilde:
 
Almanya - 181 bin asker;
 
İngiltere - 138 bin asker;
 
Fransa - 204 bin asker;
 
İtalya - 160 bin asker.
 
- NATO'nun yeni genel sekreteri Hollanda eski başbakanı Market Rutte olacak. Reuters ajansı Rutte'nin tüm üye ülkeler tarafından onaylandığını yazıyor. 
 
Haberde Rutte'nin adaylığına itiraz etmesi beklenen Macaristan ve Slovakya'nın ikna edildiği bilgisi yer aldı. Varılan anlaşmaya göre ittifakın diğer üyeleri bu iki ülkeyi Ukrayna'ya yardım yapmaya zorlamayacak, buna karşılık Macaristan ve Slovakya diğer ülkelerin yardımlarına bürokratik engel çıkarmama sözü veriyor.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy "insansız sistem kuvvetleri"  adında yeni bir askeri kuvvet kurulmasını öngören kararnameyi imzaladı. Yeni kuvvet insansız hava, deniz ve kara araçları alanında uzmanlaşacak.
 
- Reuters'in haberine göre Rusya'nın petrol ve doğal gaz ihracından elde ettiği gelirlerin haziran sonunda yüzde 50 artması bekleniyor. Tahmin edilen gelir miktarı 814 milyar ruble (9,3 milyar dolar).
 
- Rusya ile Kuzey Kore arasındaki 4 yıl önce durdurulan doğrudan tren seferleri, temmuz ayında yeniden başlıyor.
 
Temmuz ayında başlayacak seferlerin Vladivostok şehri ile Kuzey Kore'nin Rason Limanı arasında gerçekleştirileceği bildirildi. (Sputnik)
 
- Rusya Anayasa Mahkemesi Başkanı Zorkin, idam cezasının geri gelmesinin anayasal olarak mümkün olmadığını söyledi. RBC gazetesi Devlet Başkanı Putin'in de idam cezasının sorunların çözümüne yardımcı olmayacağı görüşünde olduğunu yazıyor.
 
- Moskova'da bir mahkeme 2018'de Kremlin'in restorasyonunu üstlenen iş insanının zimmetine para geçirme suçlamasıyla yargılandığı mahkemede 4 yıl hapis cezasına hükmetti. İş insanının iş için aldığı 89 milyon rublelik avansı amaç dışı kullandığı belirtiliyor.
 
 
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BRICS ülkelerinin ezici çoğunlukla, "son katılanların üyeliğini sindirmek amacıyla, yeni ülkelerin birliğe katılması konusuna ara verme kararı aldığını" duyurdu. Belarus Ulusal Meclisi Konseyi Üyesi Natalya Koçanova ile görüşmesi sırasında konuya değinen Lavrov, bundan böyle aday ülkelerin belirli bir süre "ortaklık statüsünde" örgütle ilişki yürütmelerinin öngörüldüğünü kaydetti. BRICS 2006'da Rusya, Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın katılımı ile kuruldu. 1 Ocak 2024'te Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE örgüte katıldı ve üye sayısı 10'a çıktı. Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Yuri Uşakov, aralarında Tayland ve Malezya'nın da bulunduğu 30'dan fazla ülkenin BRICS'e katılmak için başvuruda bulunduğunu söylemişti. Gözlemci ülke statüsündeki Türkiye'nin de BRICS'e üye olabilecek ülkeler arasında adı geçiyor.
 
- Rusya ile ABD arasında uzun bir aradan sonra üst düzey temas gerçekleşti. ABD askeri sözcüsü Patrick Ryder, Savunma Bakanı Lloyd Austin'in bugün Rusya Savunma Bakanı Andrey Belousov ile telefon bir görüşmesi yaptığını söyledi. Ryder, görüşmenin Amerikan tarafının inisiyatifiyle gerçekleştiğini söyledi. Sözcüye göre Austin, görüşme sırasında diğer konuların yanı sıra Ukrayna'daki çatışma bağlamında iletişim hatlarının öneminden bahsetti. Ryder aynı zamanda ABD'nin ne şimdi ne de gelecekte Ukrayna'ya Amerikan askeri göndermeyi planlamadığını vurguladı.
 
Rusya Savunma Bakanlığı, Belousov'un Austin'i ABD'nin Ukrayna'ya silah sağlamaya devam etmesinin tehlikeleri konusunda uyardığını söyledi.
 
Belousov, 14 Mayıs'ta Rusya Savunma Bakanı olarak atanmıştı. Bundan önceki bakan Sergey Şoygu, Austin'i en son Mart 2023'te aramıştı. Austin bugüne kadar Belousov ile iletişim kurmamıştı.
 
-  İstanbul'daki müzakerelerde Ukrayna heyetine başkanlık eden Ukrayna Ulusal Güvenlik, Savunma ve İstihbarat Komitesi üyesi David Arakhamia, Time'a verdiği demeçte, Batılı ülkeler, 2022'de Ukrayna ile Rusya arasında yapılan barış müzakereleri sırasında Kiev'e "geçici güvenlik garantilerini" kabul etmemesini telkin ettiği için anlaşma olmadığını söyledi. Habere göre İstanbul müzakerelerinde Rusya ve diğer ülkelerden gelecek güvenlik garantileri karşılığında Ukrayna, NATO ittifakına katılma planlarından vazgeçmeyi ve “kalıcı tarafsızlık” statüsünü kabul etmeyi kabul etmeye yakındı. Time, Kremlin'in de bu koşulları dikkate almaya istekli göründüğünü yazdı. Ancak Nisan 2022 sonunda barış süreci çökerken, Arakhamia'ya göre bunun nedenlerinden biri, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya kendi "net" güvenlik garantilerini verme konusundaki isteksizliği ve Moskova ile bu tür müzakerelerin durdurulması yönündeki tavsiyeleri oldu. Arakhamia, "Bize geçici güvenlik garantileriyle uğraşmamamızı tavsiye ettiler" dedi.
 
- Moskova’da düzenlenen 'Primakov Okumaları’ Uluslararası Forumu’nda konuşan Dışişleri Bakan Yardmcısı Sergey Ryabkov, “Bugün nükleer güçler de dahil olmak üzere doğrudan silahlı çatışma riskinin yüksek olduğu sonucuna vardık” dedi. Batı'da ‘Moskova'nın çıkarlarını savunmaya hazır olmasının’ hafife alındığına dikkat çeken Rus diplomat, “Mevcut durumun ne basit bir çözümü ne de basit çıkış yolları var. Rusya’nın kendisini savunma ve her durumda kendi çıkarlarını korumaya hazır olmasının Batılı düşmanlarımız tarafından hafife alındığı konusunda haklısınız. Bu hafife almanın trajik, ölümcül bir niteliğe sahip olabileceğini düşünmek bile istemiyorum” diye ekledi. (Sputnik)
 
- AB, Ukrayna ile üyelik müzakerelerini başlattı. Lüksemburg'daki toplantıya video bağlantısıyla konuşan Ukrayna Başbakanı Denis Şmıhal, görüşmelerin başlamasının tarihi bir dönüm noktası olduğunu söyledi, "Bizim için Avrupa Birliği, fiziki bir alandan çok daha fazlasını ifade ediyor. Değerleri ve ortak bir evi temsil ediyor” dedi.
 
- Dağıstan İçişleri Bakanlığı, Mahaçkale'de dün akşam silahlı çatışma çıktığı yalan haberi ile "şaka yapan" bir kişinin tutuklandığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre, gözaltına alınan bir adam 25 Haziran akşamı bankta oturan kızların yanından geçerken onlara evden çıkmamalarını, çünkü "tehlikeli bir zaman" olduğunu ve çatışma çıkacağını söyledi. Kızların polisi aramasıyla alarm verildi, ancak iddianın asılsız olduğu kısa süre sonra anlaşıldı.
 
- Donetsk bölgesinin doğusunda Ukrayna kontrolündeki bölgenin valisi Vadim Filaşkin, ilerleyen Rus kuvvetleri nedeniyle sivil halkın ön cephedeki birçok kasaba ve köyden tahliye edilmesini emretti. 
 
- Sırbistan Başbakanı Milos Vuceviç, Ukrayna'ya askeri malzeme gönderme risklerine rağmen Belgrad'ın Batı ülkelerine mühimmat satışının sınırlandırılmasına karşı çıktı. Vuceviç, "Şirketlerin mühimmatımızı İspanya'ya, Çek Cumhuriyeti'ne, ABD'ye satmasını engellemeyeceğiz. Çünkü ne yazık ki savaşın olduğu yerlerde de kullanılan silah ve mühimmat üretmemiz yasak ya da ahlaka aykırı değil" dedi. Sırp makamları Ukrayna veya Rusya'ya doğrudan silah sağlamıyor. Ancak Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Financial Times'a ülkesinin Batı ülkelerine silah tedarikini 800 milyon euro artırdığını, bunun bir kısmının üçüncü tarafların yardımıyla Ukrayna'ya ulaşabileceğini doğrulamıştı.
 
- Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala, NATO müttefiklerinin finansmanıyla mühimmat satın almaya yönelik Prag liderliğindeki girişim kapsamındaki ilk mühimmat sevkiyatının "bir süre önce" Ukrayna'ya ulaştığını söyledi. Çekler Mayıs ayında 50 bin ila 100 bin arasındaki top mermisinin haziran ayında tesim edileceğini söylemişti.
 
- Moskova yakınındaki Jukovski havaalanında en son 2021'de gerçekleştirilen Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı (MAKS) bu yıl da iptal edildi. Fuarın gelecek yıla kaldığı açıklandı.
 
25 Haziran Salı
 
- Dağıstan İçişleri Bakanlığı, sosyal medyada 'Mahaçkale merkezdeki Üniversite Meydanı yakınlarında çatışma çıktığına' dair haberlerin gerçeşi yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Mahaçkale'deki Üniversite Meydanı bölgesinin güvenlik güçleri tarafından kontrol edildiği, kamu düzeninin ihlal edildiğine dair herhangi bir ize ratlanmadığı belirtildi. Bugün akşam saatlerinde, sosyal medyada Mahaçkale merkezdeki Üniversite Meydanı yakınlarında Gadciyev ve Korkmasov caddelerinde çatışma çıktığına dair haberler yayılmıştı. (Sputnik)
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev’in kontrolündeki topraklarda esir olarak tutulan 90 Rus askerinin kurtarılarak Rusya’ya geri getirildiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, yapılan görüşmeler sonucunda Kiev’in kontrolündeki topraklarda esir olarak tutulan ve hayati tehlike altında olan 90 Rus askerinin kurtarılarak Rusya’ya geri getirildiği, karşılığında 90 Ukrayna askerinin teslim edildiği belirtildi.
 
- Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rusya'nın eski Savunma Bakanı Sergey Soygun ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov hakkında Ukrayna'daki durum nedeniyle tutuklama kararı çıkardı. Mahkeme daha önce de devlet başkanı Putin hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.
 
- Kremlin, Rus ordusunun Karadeniz üzerinde ABD'ye ait bir insansız hava aracı düşürdüğü iddiaları konusunda bir bilgi sahibi olunmadığını açıkladı. Rus hava kuvvetlerine yakınlığıyla bilinen Telegram kanalı Fighterbomber ABD'ye ait Global Hawk model bir dronun düşürüldüğünü iddia etmişti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'nin Polonya ve Romanya üzerinden Ukrayna'ya "kirli bomba" yapımında kullanılabilecek radyoaktif kimyasal maddeler tedarik ettiğini ileri sürdü.
 
- İngiltere, Rus elmas şirketi Alrosa'nın genel direktörü Aleksey Filippovski'yi yaptırım listesinden çıkardı. Filippovski listeye 22 Şubatta dahil edilmişti.
 
- DPA ajansı, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilciliği görevini yürüten İspanyol politikacı Josep Borrell'in yerini Estonya Başbakanı Kaja Kallas'ın alacağını ileri sürdü.
 
- Rusya, Avrupa Birliği'nin Rus haber ajansları ve gazetelerinin yayınını yasaklamasına cevaben 81 kuruluşa erişim yasağı getirdi. Yasak getirilen ajans ve gazeteler arasında Agence France-Presse (AFP), Politico, La Stampa, La Repubblica, El Pais, El Mundo ve Der Spiegel de var.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "siyasi motivasyonla Rusyalı gazetecilerin dışlanmaması gerektiği ve yayın yasaklarını yanıtsız bırakmayacakları konusunda Avrupa Birliği'ni defalarca uyardıkları" belirtiliyor.
 
Avrupa Birliği dün açıkladığı 14'üncü yaptırım paketiyle birlikte yaptırım listesinde yer alan Rusyalı kişi ve kurumlara yenileri eklemişti.
 
- ABD'de başkanlığa yeniden aday olan Donald Trump'ın danışmanları Ukrayna'daki çatışmanın sona ermesi için bir barış planı hazırladı. Trump'ın yeniden başkan seçilmesi halinde plan uygulamaya konacak. Reuters'in haberine göre plan Ukrayna'ya yapılan askeri yardımların devam etmesini, müzakere masasına oturma şartına bağlıyor. Ukrayna'nın bunu reddetmesi halinde ise askeri yardımların kesileceği belirtiliyor. Ajans, barış planının "mevcut cephe çizgisi" temelinde yürütülmesini de öngörüyor.
 
Haberle ilgili soruları yanıtlayan Kremlin sözcüsü Peskov ileri sürülecek bütün barış planlarının çatışma sahasındaki mevcut durumu dikkate alması gerektiğini söyledi.
 
- Rusya'nın Belgorod Valisi Gladkov bölgeye Ukrayna ordusu tarafından gece düzenlenen saldırıda bir kadının hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
- The Tribune's haberine göre Hindistan Başbakanı Narenda Modi, 8 Temmuzda Putin'le görüşmek için Moskova'ya gelmeyi planlıyor. Modi Rusya'yı en son 2019 yılında ziyaret etmişti. Başbakan, Putin'le de en son 2022'de Semerkand'da düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü zirvesinde görüşmüştü.
 
Rusya Başkan Yardımcısı Uşakov da gazetenin haberini doğruladı, ancak ziyaret tarihi konusunda bir açıklamada bulunmadı.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne üyelik sürecine engel olmayacaklarını söyledi. Orban "Bu süreçle hemfikir değiliz, ama engel de olmayacağız ve müzakerelerin başlamasını destekliyoruz," şeklinde konuştu.
 
- Rusya Soruşturma Komitesi, dün çıkan yangında 8 kişinin hayatını kaybettiği Moskova yakınlarındaki bilimsel araştırma şirketinin direktörünün ve yöneticilerinin evlerinde arama yaptı.
 
Öte yandan Acil Durumlar Bakanlığı binada çıkan yangının tamamen söndürüldüğünü açıkladı.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Moskova'nın barış önerilerinin gerçekten Ukrayna'daki çatışmayı durdurabilecek ve çözümü diplomatik bir yola taşıyabilecek kapasitede olduğunu" söyledi. Putin, eski Rusya Başbakanı Yevgeni Primakov anısına düzenenen "Primakov Okumaları" etkiliğinin katılımcılarını selamladığı mesajında, "Umarım, öne sürdüğümüz girişimin özüne bile girmek istemeyen birçok Batılı siyasetçinin aksine, forum katılımcıları bu girişimin değerlendirilmesine mantıklı ve rasyonel bir şekilde yaklaşacak ve önerilerin gerçekten çatışmanın durdurulması ve siyasi ve diplomatik çözüme geçilmesi olasılığını sağladığını görebileceklerdir" dedi.
 
Rus lider dış ilişkilerden sorunlu yardımcısı Yuri Uşakov tarafından okunan mesajında, “Biz, çatışmaları kelimenin tam anlamıyla derhal durdurmamıza izin verecek bir seçeneği masaya koyduk. Ama Batı bizi duymuyor ve son Ukraynalıya kadar savaşma niyetinde. Batı'nın kışkırttığı askeri çılgınlık da dinmiyor” diye ekledi.
 
14 Haziran'da, İsviçre konferansı arifesinde Putin barış girişimini açıklamıştı.Ateşkes ve müzakerelere geçiş koşulları arasında, Rusya'nın bir parçası olarak Donbass, Zaporojye ve Kherson bölgelerinin tanınması, Ukrayna birliklerinin bu bölgelerin tamamından çekilmesi, Ukrayna'nın nükleer silahsızlık statüsünün garanti edilmesi, ülkenin NATO'ya katılmayı reddetmesi ve Moskova'ya yönelik tüm yaptırımların kaldırılması sıralandı.
 
Bu öneriler Batı'da ve Kiev'de eleştirildi. Zelensky bu talepleri "ültimatom" olarak nitelendirdi.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı, Sivastopol'a düzenlenen füze saldırısıyla ilgili olarak ABD Büyükelçisi Lynn Tracy'yi Moskova'da bakanlığa çağırarak nota verdi. Büyükelçiye, "Washington'un eylemlerinin cezasız kalmayacağı" bildirildi, Rusya'nın, ABD'nin Kiev'in Rusya topraklarına yönelik saldırılarını teşvik etmesi nedeniyle misilleme tedbirleri alacağı vurgulandı.Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "ABD Kırım'daki terör saldırısında Kiev rejimiyle eşit sorumluluk taşıyor" denildi. (Kommersant)
 
- ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Charlie Dietz, "Ukrayna'nın saldırı hedeflerini kendisinin seçtiğini ve diğer askeri sorunları kendi başına çözdüğünü" söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı, Amerikan yapımı ATACMS füzeleri tarafından gerçekleştirilen Sivastopol saldırılarıın arkasında ABD'nin olduğunu duyurmuştu. 23 Haziran'da Sivastopol, beş Amerikan ATACMS füzesi tarafından saldırıya uğramış, hava savunma sistemleri dört füzeyi önlerken beşincisi aralarında iki yaşında bir çocuk ve dokuz yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu dört kişinin ölümüne yol açmıştı. 27'si çocuk 153 kişi yaralandı.
 
- Rusya'nın iddialarına yanıt olarak ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller de, "ABD'nin herhangi bir sivil kaybından üzüntü duyduğunu ve savaşın sorumlusunun Rusya olduğunu" savundu. Miller gazetecilere verdiği demeçte, "Ukrayna'ya, Ukrayna'nın bir parçası olan Kırım da dahil olmak üzere egemen topraklarını silahlı saldırıya karşı savunabilmesi için silah sağlıyoruz" dedi. 
 
- Rusya'nın Belgorod bölgesinde dün gece İHA saldırıları sonucu 4 kişi yaralandı. Şebekino'da işletmelerden birinin idari binası tamamen yandı.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı'nın raporuna göre, dün gece hava savunma sistemleri Belgorod bölgesi üzerinde 29 ve Voronej bölgesi üzerinde bir Ukrayna insansız hava aracını düşürdü.
 
- Avrupa diplomasisi başkanı Josep Borrell, AB'nin dondurulan Rus varlıklardan elde edilen gelirin Ukrayna'ya aktarılmasına yönelik yasal bir mekanizma üzerinde anlaştıkarını billdirdi. Temmuz ayında ilk transferi yapılacak. Borell, "Önümüzdeki ay 1,4 milyar euro, yıl sonuna kadar da ayrıca 1 milyar euro aktarılacak" dedi. Borrell'e göre hava savunma sistemleri ve mühimmat tedarikinin yanı sıra Ukrayna askeri endüstrisini desteklemek için kullanılacak.
 
- Macaristan daha önce sözkonusu fon transferini engellemişti ancak Avrupa Konseyi hukuk servisi, Budapeşte'nin yılın başında fonun oluşturulmasına ilişkin oylamada çekimser kalması nedeniyle ödemeleri durduramayacağını söyledi. AB yetkilileri, fondaki paranın Avrupalı ​​vergi mükelleflerinden gelmemesi nedeniyle Macaristan'ın vetosunun atlanabileceğini savunuyor.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Müşterek Kuvvetler Komutanı Korgeneral Yuriy Sodol'u görevden aldı. Pazartesi günü, Rusya'da terör örgütü ilan edilen Azov Ulusal Muhafız tugayının komutanı Bohdan Kroteviç, Telegram kanalında Ukrayna Devlet Soruşturma Bürosu'na "Ukraynaı askerleri öldüren bir general hakkında soruşturma başlatılması" çağrısında bulunan bir bildiri yayınlamıştı. Medya, Kroteviç'in paylaşımında adı geçmeyen generalin Yuriy Sodol olduğunu yazmıştı. 
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov Sputnik’e demecinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesi kapsamında görüşebilmesi için imkanların değerlendirildiğini doğruladı. Kremlin Sözcüsü, ilgili soruya, “Evet. Böyle bir imkan şu anda değerlendiriliyor” yanıtını verdi. Daha önce Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Erdoğan’ın Kazakistan’da Putin ile görüşmeyi planladığını söylemişti.
 
- Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile diyalogu sürdürmeye hazır olduğunu duyurdu.
 
- WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, Britanya'daki bir hapishaneden serbest bırakıldı . Avustralya'ya gitti. Gazeteci, ABD Başsavcılığı ile, tahliye karşılığında kısmen suçunu kabul ettiği bir anlaşma yaptı.
 
- Avrupa diplomasisi başkanı Josep Borrell, AB ülkelerinin Gürcistan ile siyasi temasları azaltmayı ve ülkeye sağlanan mali desteği gözden geçirmeyi değerlendireceğini söyledi. Borell, bu tartışmaları Yabancı Ajanlar Yasası ile ilişkilendirdi.
 
- Rusya’da vatandaşların yüzde 58’i tasarruflarını ruble olarak tutarken, Çin para birimi yuanda tutanların oranı yüzde 27’ye ulaştı.  SuperJob'un yaptığı ankete göre Rusların yüzde 30’u birikimlerini dolar olarak tutuyor. Euronun payı yüzde 24.
 
24 Haziran Pazartesi
 
- Moskova yakınlarında Fryazino'da bir binada çıkan yangında sekiz kişi hayatını kaybetti. Yangın, Zavodskoy proezd, 2 adresinde bulunan dokuz katlı bir binada çıktı. Bazı kişilerin yangından kurtulmak isterken binanın pencerelerinden atladıkları bildirildi. Bu binada daha önce Platan Araştırma Enstitüsü'nün bulunduğu belirtiliyor. 
 
- Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoli Antonov, Sivastopol'a düzenlenen ATACMS saldırısında ABD'li uzmanların da rol aldığını ileri sürdü. Antonov ABD'nin Karadeniz üzerinde neredeyse her gün dron uçurduğunu söyledi.
 
Ria ajansına konuşan Rus yetkililer Sivastopol'a düzenlenen saldırıyı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın gündemine taşıyacaklarını açıkladı.
 
Öte yandan basına bilgi veren Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko saldırıda yaralanan 14 kişinin durumunun ağır olduğunu söyledi.
 
- Ukrayna Başkanlık Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak Kırım'da "sivil hedef olmadığını" iddia etti. Kommersant'ın aktardığına göre Podolyak "Kırım'da plaj ya da turistik bölge olmadığını ve olamayacağını" söyledi. Başkanlık ofisi danışmanı "Kırım büyük bir askeri kamp ve depodur," ifadelerini kullandı.
 
- Avrupa Birliği yetkilileri Shaman adıyla bilinen şarkıcı Yaroslav Dronov, aktör İvan Ohlobıstin, şarkıcı Polina Gagarin, News Media'nın başkanı Aram Abrelyanov'un yanı sıra Artek kampı, devlet deniz taşımacılığı şirketi Sovkomflot ve havayolu şirketi Uralskiye Avialinii'yi yaptırım listesine alındığını duyurdu. Ramzan Kadırov'un annesi Aymani Kadırova ve YouTuber Vyaçeslav Manuçarov da yaptırım listesine dahil edilen isimler arasında. Kommersant bir dizi FSB ve ordu mensubunun da yaptırım kapsamına alındığını yazıyor.
 
- Dağıstan'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 20'ye yükseldi. Bölgenin sağlık bakanlığı hastanelerde tedavi gören yaralı sayısını 46 olarak açıkladı.
 
- Moskova yakınlarındaki Fryazino şehrinde bir bilimsel araştırma enstitüsünde yangın çıktı.
 
- Vedomosti'nin bildirdiğine göre Moskova Borsası bu sabah DDoS tabir edilen siber saldırıya maruz kaldı.
 
- Moskova'da mahkeme YUKOS'un eski sahibi Mihail Hodorkovski'ye ait 1,4 milyar rublenin devlete gelir olarak yazılmasına hükmetti. Hodorkovski Rusya Adalet Bakanlığı tarafından yabancı ajan ilan edilmişti.
 
 
- Rusya Soruşturma Komitesi dün Dağıstan'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısını 19 olarak açıkladı. Hayatını kaybedenlerin 15'i güvenlik kuvvetleri mensubu.
 
Saldırılar, silahlı kişilerin Moskova'da Crocus City'de bir rock konserine gelenlerin üzerine ateş açması sonucu yaklaşık 133 kişinin öldürülmesinden üç ay sonra gerçekleşti. 
 
- Sivastopol'a düzenlenen ATACMS saldırısında yaralanan 21 kişinin Moskova'ya getirileceği açıklandı. Şehirdeki hastanelerde tedavi gören yaralı sayısı ise 79.
 
- Kuzey Kore ve Vietnam'ı ziyaret eden Vladimir Putin, iki ülke liderine gösterdikleri misafirperverlikten ötürü teşekkür etti. Kommersant Putin'in Kim Jong Un ve Tô Lâm'a birer telgraf gönderdiğini yazıyor.
 
- Avrupa Birliği 14'üncü yaptırım paketinde Rus elmasına yönelik ithalat yasağına açıklık getirdi. İthalat yasağından önce Rusya'dan getirilen elmaslar yasağın kapsamı dışında tutulacak. Mücevherlerin ticari sergi ya da tamir amacıyla geçici olarak birliğe girişi ve çıkışı da serbest bırakıldı.
 
- Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Gürcistan hükümetinin mevcut siyasi rotayı sürdürmesi halinde Avrupa Birliği'nin bu ülkeye "kapıları kapatacağını" söyledi.
 
- Ipsos'un düzenlediği yeni bir anket Fransa'da düzenlenecek parlamento seçimlerini Marine Le Pen'in kazanacağını öngördü. Ankete göre Le Pen'in partisi yüzde 35,5 oy alacak. Le Pen ülke içinde Rusya'ya yakın olmakla itham edilmişti.
 
- Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nin başı Sergey Melikov, dünkü terör saldırıarında 15'ten fazla polis memuru ile çok sayıda sivilin militanları saldırılarının kurbanı olduğunu açıkladı. Telegram kanalında yayınlanan video mesajında, "Dağıstan'ın huzur ve sükunetini ellerinde silahla savunan 15'ten fazla polis memuru bugünkü terör saldırısının kurbanı oldu" diyen Melikov, saldırı sonucunda çok sayıda sivilin de öldüğünü sözlerine ekledi ancak sayı vermedi. Ölenler arasında  Derbent'teki Meryem Ana Şefaat Kilisesi Başpiskoposu Nikolai Kotelnikov da var.
 
- Sergey Melikov, dünkü operasyonlarda altı militanın ödürüdüğünü söyledi. Ulusal Terörle Mücadele Komitesi daha önce beş militanın etkisiz hale getirildiğini bildirmişti. Dağıstan başkanı, yetkililerin terör saldırılarının arkasında kimin olduğunu ve hangi hedefe ulaşmaya çalıştıklarını bildiklerini belirtti. Melikov, operasyonel muharebe faaliyetlerinin aktif aşaması tamamlanmış olmasına rağmen, operasyonel arama ve soruşturma tedbirlerinin "yurtdışı da dahil olmak üzere, hazırlanan bu uyuyan hücrelerdeki tüm katılımcılar tespit edilene kadar" gerçekleştirileceğini kaydetti. Melikovi, terörist saldırıyı Ukrayna'daki savaş da dahil olmak üzere tüm dünyada meydana gelen olaylarla ilişkilendirdi, “Savaşın evimize geldiğini anlamalıyız. Bunu daha önce de hissettik ama bugün doğrudan bu savaşla karşı karşıyayız” dedi.
 
- Dağıstan'da öldürülen altı teröristten üçünün, Sergokalinsky bölgesi yerel yöneticisi Magomed Omarov'un oğulları ve yeğenleri olduğu açıklandı. Haberin medyaya yansımasının ardından, Omarov üyesi olduğu iktidar partisi Birleşik Rusya'dan ihraç edildi. (Kommersant)
 
- Rus haber ajansı TASS, kolluk kuvvetlerine atıfta bulunarak, silahlı kişilerin "uluslararası bir terör örgütünün" üyeleri olduğunu bildirdi.
 
- Dağıstan'dan Devlet Duması milletvekili Abdulhakim Gacıyev, Rossiya-1 devlet TV kanalına demecinde, terör saldırısının arkasında Ukrayna ve NATO istihbarat servisleri olduğunu söyledi. Gacıyev "Saldırılar, Rus ordusunun Ukrayna'da elde ettiği başarılara bir karşılık" dedi.
 
- Dağıstan'da terör eylemlerinde hayatını kaybedenlerin anısında,  24, 25 ve 26 Haziran günleri yas günü ilan edildi.
 
- Sivastopol'a hafta sonunda Ukrayna'nın düzenlediği füze saldırısında yaralananların sayısı 151'e çıktı. Saldırılarda dört kişi öldü. Pentagon, olayın nedeninin Amerikan yapımı ATACMS füzeleri olduğu yönündeki bilgi hakkında Rusya'nın suçamalarına dair yorum yapmadı. 
 
- Rusya Savunma Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, Rus hava savunma sistemleri dün gece Rostov bölgesi üzerinde dört Ukrayna insansız hava aracını düşürdü. 
 
- Almanya Başbakanı Scholz, "Almanya'nın Ukrayna'ya verdiği destek nedeniyle iktidar koalisyonunun popülaritesi azalıyor" dedi. Scholz, "Ancak bu durumda başka alternatifin olmadığı düşüncesindeyiz. Ukrayna'ya destek önemli ve hayati" diye ekledi.
 
- Bank of China'nın Rusya'daki bankası, ABD'nin yaptırım listesindeki Rus bankalarıyla olan faaliyetlerini askıya alıyor. Haberi aktaran Kommersan, "Büyük Rus bankalarından Çin'e yapılan ödemeler daha karmaşık hale gelecek" diye yazdı.Banka diğer partnerlerle çalışmaya devam edecek. Uzmanlara göre Bank of China, ödeme trafiğinin önemli bir bölümünü oluşturuyor.
 
- Ukrayna'nın devet enerji operatörü Ukrenergo, Rusya'nın elektrik santrallerine yönelik artan saldırıları nedeniyle pazartesi gününden itibaren ülke çapında elektrik kesintilerinin uygulanacağını söyledi.
 
- Rus Avtodom'a devredilen Moskova yakınlarındaki eski Mercedes fabrikası, montaj anlaşması kapsamında Çin markası Chery'nin premium otomobillerini üretecek. Exeed'in VX modelinin seri montajı temmuz ayında başlayacak ve ilk parti ağustos ayında bayilere teslim edilecek. 
 
23 Haziran Pazar
 
- Rusya pazar günü Dağıstan cumhuriyetinde terör saldırılarına hedef oldu. Ulusal Terörle Mücadele Komitesi (NAC), Derbent'te terörle mücadele operasyonunun aktif aşamasının tamamlandığını bildirdi. İki militan öldürüldü. Dağıstan İçişleri Bakanlığı kaynakları ise RİA'ya Dağıstan'da en az altı militanın öldürüldüğünü söyledi.
 
Kommersant'ın haberine göre ise pazar akşamı Derbent ve Mahaçkale teröristlerin saldırısına uğradı ve güvenlik güçleriyle çatışma çıktı. Son resmi verilere göre 7 polis ve 2 sivil hayatını kaybetti , 25 kişi de yaralandı. İçişleri Bakanlığı'nın daha sonra bildirdiğine göre, Mahaçkale'de 13 polis memuru ve üç sivil olmak üzere 16 kişi de yaralı hastanelere kaldırıldı.
 
Tass'ın derlediğine göre, Derbent ve Mahaçkale'de iki Ortodoks kilisesi, bir sinagog ve bir trafik polisi karakolu saldırıya uğradı.
 
Dağıstan Kamu Gözlem Komisyonu başkanı Şamil Hadulaev, Derbent'te bir rahip ve Mahaçkale'de bir kilise muhafızının öldürüldüğünü söyledi. Militanların saldırısının ardından kilise ve sinagog yandı.
 
TASS'a göre Mahaçkale ve Derbent'teki militan saldırıları sonucu dokuz kişi öldü, bunların yedisi kolluk kuvvetleri.
 
Önceki gelişmeler:
 
- Rusya'nın Derbent ve Mahaçkale şehirlerinde eş zamanlı terör saldırıları düzenlendi. RBC gazetesi güvenlik kuvvetleriyle teröristler arasındaki çatışmaların devam ettiğini yazıyor. 
 
İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan habere göre Derbent'te bir kilise ve sinagoga kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi.
 
Kommersant gazetesi ise olayda ölenlerin ve yaralananların olduğunu bildiriyor. Saldırıdan sonra sinagogda yangın çıktığı da öğrenildi. Kiliseye düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerden birinin din adamı olduğu haberleri geliyor.
 
Gazete Derbent'te ise aralarında polis memurlarının da bulunduğu 6 kişinin hayatını kaybettiğini yazdı. Şehrin merkezinde elektrik kesintisi yaşandığı da öğrenildi.
 
- Bugün ATACMS füzeleriyle Sivastopol'a düzenlenen saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken yüze yakın kişi de yaralandı. Rusya Savunma Bakanlığı kaynakları şehri hedef alan 5 füzeden 4'ünün düşürüldüğünü bildiriyor. Bakanlık beşinci füzenin de vurulduğunu, ancak rotasından sapan füzenin şehrin üzerinde infilak ettiğini açıkladı. 
 
Vali Mihail Razvojayev saldırıda hayatını kaybedenlerden ikisinin çocuk olduğunu açıkladı. Razvojayev şarapnel parçalarının sahil bölgesinde düştüğünü belirtiyor.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, "Sivastopol'a yönelik saldırının sorumluluğunun öncelikle uzmanları ATACMS füzelerine uçuş görevleri yapan ABD'ye ait olduğunu" kaydetti. Açıklamada “Görevli hava savunma kuvvetleri tarafından füze saldırısının püskürtülmesi sırasında 4 adet Amerikan ATACMS füzesi ele geçirildi. Beşinci Amerikan füzesinin parçalanma savaş başlığının havada patlaması, Sivastopol'da siviller arasında çok sayıda can kaybına yol açtı" denildi, füzelerin parça tesirli savaş başlıkları ile donatıldığını da ekledi.
 
Savunma Bakanlığı, tüm ATACMS uçuş görevlerine Amerikalı uzmanlar tarafından ABD uydu keşif verilerine dayanarak girildiğini ve bu nedenle bu saldırının sorumluluğunun Kiev'e bu tür füzeleri sağlayan Washington'a ait olduğunu savundu. Bakanlık, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Sivastopol'da sivillere yönelik saldırısının cevapsız kalmayacağını vurguladı.
 
Rusya Savunma Bakanlığı, Batılı müttefiklerinden F-16 savaş uçakları almaya hazırlanan Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin uçuş ve teknik personelinin konuşlandığı eğitim yerine hassas füze saldırısı düzenlendiğini bildirdi. Rus ordusunun Ukrayna hava kuvvetlerinin uçuş ve teknik personelinin eğitim gördüğü yere saldırı düzenlediğini kaydeden Bakanlık, açıklamasında, “Bu sabah Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna hava kuvvetlerinin uçuş ve teknik personelinin eğitim yerine denizden fırlatılan uzun menzilli hassas silahlarla grup saldırısı gerçekleştirdi” ifadelerine yer verdi. Saldırılarda tüm hedeflere ulaşıldığı kaydedilirken, Ukrayna basınında çıkan haberlerde Kiev, Harkov ve Jitomir bölgelerinde patlamalar olduğu aktarılmıştı. (Sputnik)
 
- Bryansk Valisi Aleksandr Bogomaz, Telegram paylaşımında, dün gece Ukrayna ordusunun bölgeye büyük bir terör saldırısı gerçekleştirdiğine dikkat çekerken, “Geçtiğimiz gece boyunca 30 uçak tipi insansız hava aracı önlendi ve imha edildi" diye yazdı. Terör saldırıları sonrası hiçbir kayıp ve yıkımın olmadığına değinen Vali, Tüm saldırıların püskürtüldüğünü ekledi. (Sputnik)
 
- Rusya Savunma Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, 23 Haziran gecesi hava savunma güçleri Rusya'nın bölgeleri üzerinde 33 İHA'yı mha etti. Drone'ların çoğu Bryansk bölgesi üzerinde düşürüldü. Hava savunması ayrıca Smolensk, Tula ve Lipetsk bölgelerine yönelik saldırıları da püskürttü
 
- Başkanlık seçimlerinde Joe Biden’la yarışan eski ABD Başkanı Donald Trump, Philadelphia'da düzenlenen bir mitingde, seçimi kazanması halinde daha göreve başlamadan önce Ukrayna'daki çatışmayı sona erdireceğini söyledi. Biden’ın Ukrayna’nın geleceğinin NATO’da olduğunu söyleyerek hata yaptığına değinen Trump, ABD merkezli Times Now portalı haber tarafından YouTube'da yayınlanan konuşmasında, "Oval Ofis'e girmeden ve daha başkanlık seçimlerini kazanmadan önce Rusya ile Ukrayna arasındaki bu korkunç çatışmaya son vereceğim" sözünü verdi. Daha önce Trump defalarca, seçimi kazanması halinde Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmayı sadece 24 saat içinde çözebileceğini söylemişti.
 
- Ukrayna Devlet Sınır Muhafaza Servisi Sınır Kontrolü Dairesi Başkanı İgor Matviyçuk yaptığı açıklamada, her gün yüzden fazla askerlik çağındaki kişinin yasadışı yollarla Ukrayna devlet sınırını geçmeye ve Avrupa'ya girmeye çalıştığını belirtti. Matviyçuk, “Her gün yüzden fazla askerlik yaşındaki kişi Ukrayna'yı terk etmeye çalışıyor. Bunlar sadece batı ve güney sınırlarından hem kontrol noktaları hem de sınırın donanımsız kısımlarından yasadışı yollardan ülkeyi terk etmeye çalışanlar” ifadelerini kullandı.
 
- Rusya Federasyonu Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Taras Kobişçanov, Rusya’dan temmuz ayı için Türkiye’ye yaebin düştüğünü, bunun otelcileri fiyatları düşürmeye zorladığını açıkladı. Rus turizmci, "Türk otelleri haziran ayında turları iyi sattılar ama fiyatarı arttırınca Temmuz talebi çöktü. Şimdi temmuz fiyatarı hazirandan düşük ve bu normal bir tablo değil" dedi.
 
22 Haziran Cumartesi
 
- Financial Times'ın haberine göre, Sırbistan'dan üçüncü şahıslar aracılığıyla Ukrayna'ya ulaşan mühimmat ihracatının hacmi yaklaşık 800 milyon euroyu buldu. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, rakamın "yaklaşık rakamlara" karşılık geldiğini doğrulayarak sözkonusu miktarın iki veya üç yıl içinde satılan tutar olduğunu söyledi. Vuçiç, mühimmat satışını "iyi bir iş fırsatı ve Sırbistan'ın ekonomik toparlanmasının bir parçası" olduğunu savundu, çatışmada taraf olmadığını vurguladı. Sırbistan lideri, “Evet, mühimmatımızı ihraç ediyoruz. Bunları Ukrayna'ya ya da Rusya'ya ihraç edemeyiz... Ama Amerikalılarla, İspanyollarla, Çeklerle ve diğerleriyle birçok sözleşmemiz oldu. Sonuçta bu mühimmatle yaptıkları şey onların işi. Arkasını bilsem bile bu benim işim değil. Benim işim mühimmatımızı yasal olarak kullandığımızdan ve sattığımızdan emin olmak. Halkımı gözetmek zorundayım, hepsi bu. Söyleyebileceğim tek şey bu. Kiev'de ve Moskova'da arkadaşlarımız var. Bunlar bizim Slav kardeşlerimiz” diye ekledi. Sırbistan Maliye Bakanı Sinisa Mali de “Buna bir iş anlaşması olarak bakıyorum" dedi.
 
- Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Direktörü Sergey Narışkin, ABD’nin bazı ülkelerde kamu bilincini manipüle etmek için yapay zeka teknolojilerini kullanma planları yaptığını belirtti. Rossiya 24 televizyonuna konuşan Narışkin, ABD istihbarat servislerinin ‘dost’ olarak görmedikleri ülkelerde kamu bilincini manipüle etmek için yapay zeka teknolojileri kullanmanın hazırlıklarını yaptığını ve bunun tüm insanlık için ciddi bir sorun haline gelme tehlikesi taşıdığını söyledi. Narışkin, “ABD istihbarat servisleri ‘dost’ olarak görmedikleri ülkelerde kamu bilincini manipüle etmek için yapay zeka teknolojilerini bir araç olarak kullanmanın hazırlıklarını yapıyor. Bu, tüm insanlık için çok ciddi bir sorun haline gelebilir” dedi. (Sputnik)
 
- Her yıl Rusya'nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen 'Karlov Okumaları' bu kez 17-19 Haziran tarihleri arasında Moskova'da gerçekleştirildi. Andrey Karlov Vakfı tarafından organize edilen ve büyük ilgi gören Karlov Okumaları'na Türkiye başta olmak üzere Rusya'ya komşu ülkelerden lise öğrencilerinin katılımıyla yapılıyor. (Sputnik)
 
- Washington Post gazetesi, ABD'nin Rusya topraklarındaki Amerikan silahlarının kullanım derinliğini Rusya-Ukrayna sınırından 100 kilometre ile sınırladığını yazdı. Gazete, kaynak olarak İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan iki Ukraynalı yetkiliye atıfta bulundu. Perşembe günü Pentagon sözcüsü Charlie Dietz, "ABD'nin, Rus topraklarına misilleme yapmak için Kiev'e Amerikan silahları kullanmasına izin verdiğini" açıklamıştı. Dietz, bunun, ABD hava savunma sistemlerinin Rus hava sahasında bulunan ancak Ukrayna topraklarına saldırmayı planlayan Rus uçaklarını düşürmek için kullanılmasına izin verilmesini de içerdiğini ekledi. Dietz, "Bu bir coğrafya ya da silah kullanımının belirli bir yarıçapı meselesi değil, bu bir sağduyu meselesi. Eğer Rusya sınırın ötesinden Ukrayna'ya saldırırsa, Ukrayna da sınırın ötesinden kendisine saldıran hedeflere misilleme yapabilmelidir" demişti.  Ancak Washington Post kaynaklarına göre, bu 100 kilometrelik serbest saldırı bölgesine, savaş uçaklarının kalktığı önemli Rus hava üsleri girmiyor. Yani iddiaya göre Ukrayna, Rus askeri havaalanlarını vurmayacak.
 
- Polonya ordusunun dün gece Ukrayna'daki sınıra yakın bölgelerde yapılan hav saldırıları nedeniyle 'çok gergin gece geçirdği' bildirildi. RBC tarafından X'teki Polonya Silahlı Kuvvetlerinin Operasyon Komutanlığına atıfta bulunularak verilen habere göre, 21 Haziran'ı 22 Haziran'a bağlayan gece, Rusya'nın operasyonları sırasında Ukrayna'nın sınıra yakın bazı bölgeleri de saldırı altında kaldı. Bu nedenle Plonya'nın hava savunması için zor bir gece yaşandı Polonya ve müttefik savaş uçakları verilen alarmla havaandı. Sınır bölgelerine saldırı tehdidinin azalması üzerine iki saat sonra uçaklar üsse döndüler. Gece Ukrayna topraklarında iki kez hava saldırısı alarmı verildi. Harkov, Odessa ve Lvov bölgelerinde patlamalar kaydedildi.
 
- Ukrayna Enerji Bakanlığı, bu gece Rusya'nın füze saldırıları sonucunda Ukrayna'nın üç bölgesinin enerji altyapısının hasar gördüğünü bildirdi.
 
-  Moskova’da askeri üniversite mezunlarıyla bir araya gelen Putin, Rusya'nın Avrasya güvenlik sisteminin oluşturulması konusunu NATO ülkeleri de dahil olmak üzere diğer uluslararsı kuruluşlarla görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Putin, “Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığım toplantıda Avrasya'da eşit ve bölünmez güvenliğin oluşturulmasına yönelik çalışma vizyonumuzu ana hatlarıyla açıklamıştım. Bu önemli, hayati konuların hem Şanghay İşbirliği Örgütü, BDT, Avrasya Ekonomik Birliği ve BRICS üyeleri hem de Avrupa ve NATO ülkeleri de dahil olmak üzere diğer uluslararası kuruluşlarla kapsamlı görüşmesine hazırız” dedi. Putin, 14 Haziran'da Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı toplantıda Avrasya'da yeni bir güvenlik sistemi oluşturulması ve gelecekte, bölgedeki dış güçlerin askeri varlığına kademeli olarak son verilmesine doğru ilerlemek gerektiğini ifade etmişti. Rus lider, mevcut durumda Avrasya bölgesindeki dış güçlerin askeri varlığına son verilmesi tezinin gerçekçi görünmeyebileceğini, ancak güvenilir bir güvenlik sistemi inşa edilmesi halinde bu tür birliklere ihtiyaç kalmayacağını vurgulamıştı.
 
- ABD'deki Rusya Büyükelçisi Anatoli Antonov, ABD'nin Washigton ve New York'daki vize merkezini kapatma kararı aldığını söyledi. Antonov'a göre konsolosluk hizmetleri devam edecek. Ayrıca Rus diplomatların vergi ayrıcalıkları da kaldırıldı. Antnov “Amerikalılar bize vize merkezinin kapatılacağına dair bir bildirim gönderdiler. Ama diplomatlar çalışmaya devam edecek. Ruslara hukuki ve konsolosluk desteği sağlamak için tüm çabalarını harcayacak. Diplomatlarımızın vergi muafiyeti kartları da elinden alındı. Bunlar, diplomatlara Berhangi bir ülkede verilen, yerel hazineye vergi ödememenize izin veren statüydü" dedi.
 
- Çin devlet istatistik servisinden alınan verilere göre, Nisan-Mayıs 2024'te Çin, on beş yıl aradan sonra ilk kez Rusya'dan bir parti domuz eti ithal etti.
 
21 Haziran Cuma
 
- ABD Maliye Bakanlığı aralarında icra direktörü İgor Çekunov'un da bulunduğu 12 Kaspersky yöneticisini yaptırım listesine dahil etti. RBC gazetesi böylelikle şirketin üst düzey yönetim kademesinin neredeyse tamamen yaptırımlara maruz kaldığını yazıyor. ABD Kaspersky ürünlerinin satışına da 29 Eylülden itibaren geçerli olmak üzere yasak getirmişti.
 
- Rusya Savunma Bakanı Andrey Belousov, Vladimir Putin'e cephedeki durumla ilgili brifing verdi. Belousov  cephe çizgisi boyunca inisiyatifi ellerinde bulundurmaya devam ettiklerini söyledi.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, NATO'nun Ukrayna'da askeri misyon kuracağını, ancak ülkesinin misyonun çalışmalarına katılmayacağını açıkladı.
 
- Bild gazetesi Ukrayna ordusunun Harkov bölgesinde Almanya'dan tedarik edilen Panzerhaubitze 2000 obüslerini Rusya topraklarındaki hedefleri vurmak için kullanmaya başladığını yazdı. Haberi aktaran RBC gazetesi obüslerin menzilinin 40 km olduğunu yazıyor.
 
- Rostov Vilayeti'ne bağlı Azov'da bulunan petrol terminalinde 18 Haziran günü yaşanan insansız hava aracı saldırısı sonrasında başlayan yangın nihayet söndürüldü. Açıklama bölge valisi Vasili Golubev'den geldi.
 
- Avrupa Birliği'nin Rusya'ya karşı üzerinde uzlaşmaya vardığı 14'üncü yaptırım paketinde, charter şirketlerinin Rusya vatandaşları ve şirketlerinin çıkarları doğrultusunda hizmet vermesine yönelik bir yasağın bulunacağı bildiriliyor.
 
- Rusya'da halk sağlığından sorumlu devlet ajansı Rospotrebnadzor Herson'da patlayan kolera salgını nedeniyle Ukrayna sınırındaki bölgelerde sağlık denetimlerinin arttırılacağını açıkladı.
 
- Alman polisi biri Rusya, biri Ermenistan, biri de Ukrayna vatandaşı üç kişiyi Rusya adına casusluk yaptıkları şüphesiyle gözaltına aldığını duyurdu.
 
 
- Politico dergisi ABD'nin, Rus ordusuna karşı Rusya topraklarında düzenlenen saldırılarda Amerika'nın tedarik ettiği silahları kullanması için Ukrayna ordusuna izin verdiğini yazıyor. Beyaz Saray'a yakın kaynaklardan bilgi alan dergi ABD yönetimi tarafından verilen iznin sadece Harkov bölgesini kapsamadığını aktardı.
 
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da PBS'e verdiği söyleşide Ukrayna'nın "Rus birliklerinin Rusya sınırından Ukrayna sınırına geçtiği her noktada Amerikan silahlarını kullanabileceğini" söylemişti. Sullivan Rusya topraklarından düzenlenen saldırılara Ukrayna'nın cevap hakkı olduğunu savunuyor.
 
- Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Rusya'nın büyükelçisi Georgi Zinovyev'i bakanlığa çağırdı. Putin'in Kuzey Kore ziyaretinden sonra iki ülke arasındaki gerilim tırmanıyor. Güney Kore Ukrayna'ya askeri yardım yasağını gözden geçireceğini açıklamıştı. Büyükelçi Zinovyev bakanlıkta yapılan görüşmenin ardından "şantaj ve tehditlerin kabul edilemez" olduğunu söyledi.
 
Güney Koreli Yonhap ajansı Seul yönetiminin Ukrayna'ya hava savunma sistemlerinin yanı sıra 155 mm top mermisi tedarik edebileceğini yazıyor.
 
- Kommersant'ın haberine göre Çinli Wison New Energies şirketi, Novatek ile birlikte yürütülen Arktik SPG-2 doğal gaz projesinden çekildi. ABD Maliye Bakanlığı aralık ayında yaptırım listesine dahil etmişti.
 
- Rusya'nın Amur vilayetinde Robinson R-66 model helikopter yere çakıldı. Vedomosti gazetesi kazada 4 kişinin hayatını kaybettiğini yazıyor.
 
- Moskova'da mahkeme, Rusya'nın terörist örgüt olarak kabul edip yasakladığı "Özgür Rusya Lejyonu'nun" bayrağını bir balona bağlayıp uçurduğu iddiasıyla yargılanan Ukrayna vatandaşı Kristina Lyubaşenko'yu 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.
 
- Ermenistan Filistin devletini tanıdığını açıkladı.
 
- Rüşvet aldığı iddiasıyla yargılandığı mahkemede 8 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Kirov valisi Nikita Belıh cezasını çektikten sonra serbest kaldı. Avukatları Belıh'ın hapisaneden salıverildiğini açıkladı.
 
 
- Financial Times'ın haberine göre ABD, Patriot füze siparişleri tedariğini Ukrayna'ya öncelik vermek amacıyla diğer ülkelere tedariği durdurma kararı aldı. Buna göre Ukrayna'daki bataryalara yeterli miktarda füze sağlanana kadar diğer ülkelere tedarik yapılmayacak. İlgili açıklama Amerika Birleşik Devletleri Stratejik İletişimden Sorumlu Ulusal Güvenlik Koordinatörü John Kirby'den geldi.
 
Öte yandan Romanya, elindeki Patriot bataryasını Ukrayna'ya vereceğini duyurdu.
 
- Pentagon Ukrayna'ya ABD silahlarını kullanmak için verilen iznin Harkov bölgesiyle sınırlı olmadığını açıkladı. Sözcü Charlie Diets Ukrayna'nın ABD'den alınan hava savunma sistemleriyle Rusya hava sahasında bulunan uçakları da hedef alabileceğini söyledi.
 
- Japonya Rusya'dan 11 gerçek kişi ve 42 şirketi yaptırım listesine dahil etti. Listeye dahil edilen şirket ve kurumlar arasında arasında devlet elmas şirketi Alros, AO Tupolev ve Merkez Seçim Komitesi de var.
 
- Rusya'nın Krasnodar bölgesinde düzenlenen insansız hava aracı saldırısı neticesinde bir kişinin hayatını kaybettiği, dört kişinin de yaralandığı açıklandı. İlgili açıklama bölge valisinden geldi. Kommersant gazetesi Krasnodar'ın üst üste iki gündür yoğun İHA saldırısına maruz kaldığını yazıyor.
 
Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı gece boyunca farklı bölgelerde 100'ün üzerinde insansız hava aracının düşürüldüğünü açıkladı.
 
- Norveç, Finlandiya ve İsveç askeri nakliye koridoru oluşturmak için anlaşmaya vardı. Koridor üç ülkenin kuzey topraklarından geçecek.
 
- ABD ulusal güvenliği gerekçe göstererek 29 Eylülden itibaren Rus yazılım şirketi Kaspersky ürünlerinin satışına yasak getirdi. 20 Hazirandan itibaren de şirketin hesaplarına yapılacak her türlü para transferine yasak getirildi. Kaspersky'den yapılan açıklamada kararın siyasi olduğu yorumuna yer veriliyor. Şirket karara karşı hukuki yollara başvuracağını duyurdu.
 
- Letonya ülkede yaşayan bütün Rusya vatandaşlarının Letonca öğrenmesini zorunlu hale getirdi. Daimi oturum izniyle ülkede bulunan Rusyalılar izinlerinin uzatılması için Letonca sınavını geçmek zorunda kalacak. Letonya İçişleri Bakanlığı mayıs ayında 34 Rusya vatandaşından ülkeyi terk etmesini istemişti.
 
20 Haziran Perşembe
 
- Başkan Vladimir Putin, Vietnam ziyareti sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın nükleer doktrininde olası değişiklikleri düşündüğünü söyledi. Değişikliklerin Batı'da nükleer silah kullanımına ilişkin eşiğin düşürülmesiyle ilgili olduğunu söyleyen Putin "Şu anda bu nükleer doktrinde neyin ve nasıl değiştirilebileceğini düşündüğümüzü daha önce de söylemiştim. Bu, nükleer silahların kullanım eşiğinin düşürülmesiyle ilgili yeni unsurların ortaya çıkmasından kaynaklanıyor. Her halükarda, potansiyel düşmanın bunun üzerinde çalıştığını biliyoruz" dedi. Rus lider, özellikle “ultra düşük güçlü patlayıcı nükleer cihazların” geliştirilmesinin mevzu olduğunu hatırlatarak "Batı'daki uzman çevrelerde bu tür silahların kullanılabileceğine dair fikirlerin olduğunu ve bunda özellikle korkunç bir şey olmadığını biliyoruz. Buna dikkat etmeliyiz” diye ekledi. 
 
Putin ayrıca, Rusya'nın henüz "önleyici bir nükleer saldırı" başlatma yeteneğini sergilemeye ihtiyacı olmadığını, çünkü "düşman bir saldırı düzenlerse yok edilmesinin garanti olduğunu" söyledi.
 
- Güney Kore, Vladimir Putin'in Kuzey Kore ziyaretine tepki gösterdi. Kommersant'ın Kore basınında çıkan haberlerden aktardığına göre, Rusya ile Kuzey Kore arasında stratejik ortaklık anlaşmasını askeri bir ittifak olarak gören Seul yönetimi, Ukrayna'ya silah tedarik etmeme konusundaki politikalarını gözden geçirme hazırlığında.
 
- Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Yuri Uşakov, Putin'in Ukrayna'da ateşkes sağlanması için bir dizi şart ileri sürmesinden sonra Batılı ülkelerle herhangi bir temas yaşanmadığını söyledi. Life.ru'ya konuşan Uşakov, Batılı ülke temsilcilerinin kamuoyuna açıklamalar yapmakla yetindiğini ve Kremlin'le irtibata geçme girişiminde bulunmadığını dile getirdi.
 
- Fransız Le Soir'ın haberine göre Avrupa Birliği üzerinde uzlaşmaya varılan yeni yaptırım paketiyle birlikte Rusya'dan gelen sıvılaştırılmış doğal gazın Avrupa limanlarında başka gemilere boşaltılmasına yasak getirecek. Bu sayede Rusya'nın Kuzey Kutup Bölgesi'nde çıkardığı doğal gazın alıcılara ulaşmasının önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtiliyor.
 
- Rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklanan Timur İvanov, mahkeme sırasında mesleği sorulunca daha önce savunma bakan yardımcısı olduğunu, fakat artık bu mevkiyi işgal etmediğini söyledi.
 
- Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, artan oranlı vergiye geçilmesini öngören tasarıyı ilk okuma aşamasında kabul etti. Tasarı gelir seviyesine göre vergi oranının yüzde 13 ile 22 arasında değişmesini beraberinde getirecek. Aynı tasarı kurumlar vergisinin de yüzde 25'e çıkarılmasını öngörüyor.
 
 
- Kremlin, Vladimir Putin'in Vietnam ziyareti sırasında bu ülkeyle bir dizi anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Açıklamaya göre Rusya ile Vietnam birbirlerinin aleyhine üçüncü ülkelerle ittifaklara girilmemesini öngören yeni bir anlaşma imzaladı. RBC gazetesi konuyla ilgili haberinde iki ülke arasındaki ilişkiyi "stratejik ortaklık" olarak niteliyor.
 
Vladimir Putin, Vietnamlı mevkidaşı Tô Lâm'la yaptığı görüşmenin ardından Moskova ile Hanoi yönetimlerinin Asya-Pasifik bölgesinde kapalı askeri-siyasi blokların oluşturulmasına karşı çıktığını açıkladı.
 
Avustralya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri 2021'de AUKUS adında bir güvenlik paktı ilan etmişti.
 
- Vladimir Putin ayrıca Vietnam'la ticari ilişkilerde yerli para birimlerine geçilmesinin önemine değindi. Putin 2024'ün ilk çeyreğinde iki ülke arasındaki ticarette yerli para birimi kullanım oranının yüzde 60'a kadar yükseldiğine dikkat çekti.
 
- Avrupa Birliği'ne üye ülkeler Rusya'ya karşı hazırlanan 14'üncü yaptırım paketi üzerinde uzlaşmaya vardı. İlgili açıklama Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'den geldi.
 
Kommersant gazetesi yeni paketin Rusya'dan gelen sıvılaştırılmış doğal gazın Avrupa limanlarında yeniden yüklenmesinin yanı sıra Rus petrolünün nakliyesi gibi konuları düzenlediğini yazıyor.
 
Yeni yaptırım paketinde ayrıca 20 gerçek ve 22 tüzel kişinin hedef alınacağı bildiriliyor. Avrupa basını önceki gün Rus şarkıcı Polina Gagarina'nın da yaptırım listesine alınacağını yazmıştı.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı 2008'den bu yana dünya genelinde ABD'nin talebi doğrultusuda 70'in üzerinde Rusya vatandaşının tutuklandığını açıkladı.
 
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye gitti. Sputnik muhabirinin bildirdiğine göre Rus liderin uçağı dün gece  Hanoi havaalanına indi. Bu, Rus liderin Vietnam'a beşinci ziyareti. Putin, Kuzey Kore ziyaretini tamamlamasının ardından Pyongyang'dan Hanoi'ye hareket etti.
 
Rusya Devlet Başkanı Hanoi'de Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong, Devlet Başkanı To Lam, Başbakan Pham Minh Tinh ve Ulusal Meclis Başkanı Chan Than Man ile görüşmeler gerçekleştirecek. Görüşmelerde Rusya-Vietnam kapsamlı stratejik ortaklığının tüm konularının ele alınması planlanıyor.
 
- Vali Veniamin Kondratyev, Krasnodar bölgesindeki Slavyansk-on-Kuban'da bir evin Ukrayna saldırılarında hasar gördüğünü ve bir sizilin öldüğünü duyurudu.
 
- Rusya'nın Tambov bölgesi valisi Maksim Yegorov, Platonovskaya petrol deposunun topraklarında bir patlama meydana geldiğini ve ardından tankın alev aldığını söyledi. Patlamanın sebebinin bir dron saldırısı olduğu tahmin ediliyor.
 
- Ukrayna'nın dün geceki İHA sadırıları sırasında Adıge cumhuriyetinde bir petrol deposunda yangın çıktığı bildirildi. 400 m2 alana yayılan yangın söndürüldü.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı Adıge'de altı İHA'nın vurulduğunu duyurdu. Bakanlık ayrıca Bryansk ve Krasnodar bölgelerinde üçer, Rostov, Belgorod ve Oryol bölgelerinde ise birer İHA'nın etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
 
- Kiev çevresi dahil dün gece Ukrayna'nın çok sayıda şehrindeki bazı hedefler Rusya'nın hava saldırılarına hedef oldu. 
 
- ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Putin'in Kuzey Kore ziyaretinin Rusya'nın "çaresizlik içinde, Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırganlık savaşını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu şeyleri kendisine sağlayabilecek ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye ve güçlendirmeye" çalıştığını savundu. Blinken, "Kuzey Kore Rusya'ya önemli miktarda mühimmat ve Ukrayna'da kullanılmak üzere başka silahlar sağlıyor” dedi.
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ile Kuzey Kore arasında Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması'nın imzalanmasıyla ilgili yorumunda, bu tür eylemlerin Batı'yı "daha da fazla birleşmeye" itmesi gerektiğini söyledi.
 
- Rusya Federasyon Konseyi üyesi Senatör Dmitri Rogozin, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Zaporojye yönünde yeni, kapsamlı bir saldırı başkatabileceği konusunda uyardı. Rogozin, Ukrayna'nın "yeni bir büyük taarruza hazırlık yaptığını" savundu. Rogozin "Ukrayna Geelkurmay Başkanı Sırski, yaz aylarında savunmamızı kırmak ve Kırım ve Azak Denizi'ne ulaşmak için kesinlikle başka bir girişimde bulunacak" dedi. 
 
- Rusya’nın ithalatında dolar ve euronun payı tarihte ik kez yüzde 25'in altına inerek yüzde 22,9 oldu. Nisan ayı verierini yayınlayan RIA'ya göre, "dost olmayan ülke para birimlerinin" Rusya'nın ithalatındaki payı bir ayda yüzde 2,3 azaldı.
 
- Rosstat'a göre Rusya'da tüketici güveni eksi yüzde 6 olarak açıklandı. Bunun 2014’ten beri en yüksek seviye olduğu bildirildi.
 
18 Haziran Çarşamba
 
- Önceki gün Ukrayna'ya ait bir insansız hava aracının saldırısı nedeniyle yangın çıkan Azov'daki petrol deposundaki yangının hala sürdüğü, ikinci bir tankın tehlike arz ettiği ve durumun henüz istikrara kavuşmadığı bildirildi. Rostov bölgesi valisi Vasili Golubev, Telegram kanalından yapığı duyuruda,"Yangını hâlâ söndüremedik. 16:40'ta 2. tankın da basıncı boşaltıldı. Acil Durumlar Bakanlığı uzmanları yangını söndürmek için çalışmalarını sürdürüyor” diye yazdı. Azov'daki bir petrol deposunda, 18 Haziran'da İHA saldırısı sonucu petrol ürünleri içeren tankların alev aldığı bir yangın çıkmıştı. Yangının söndürülmesi için 208 kişi, 39 araç ve ekipman ile bir itfaiye treni seferber edildi. 
 
- Ukrayna Devlet Başkanlığı ofisi başkanı Andriy Yermak, Ukrayna barış müzakereleri için bir formül geliştirmek üzere bir sonraki uluslararası toplantıya bir Rus temsilcisini davet etmeye hazır olduklarını söyledi. (Bloomberg)
 
- Zelenskiy'nin danışmanı Podolyak, Kiev'in NATO'ya hemen katılmanın imkansızlığını kabul ettiğini, ancak çatışmaların sona ermesinden sonra ittifaka katılma daveti almayı beklediğini söyledi.
 
- Avrupa Komisyonu, Ukrayna'ya 15 milyar euronun üzerinde yardım sağlayan bir AB bütçe taslağı önerdi.  2025 yılı için toplam AB bütöesi 199,7 milyar euro olarak öngördülü. Komisyon yaptığı açıklamada, "Ukrayna Fonu kapsamında hibe şeklinde 4,3 milyar euro sağlanacağını ve buna 10,9 milyar euroluk da kredinin ekleneceğini" vurguladı.
 
- Rus hükümeti, özel operasyona katılan askeri personele verilen kredilerin faizlerinin silinmesi sırasında mali kuruluşların kaybedeceği gelirin yüzde 50'sinin devlet tarafından tazmin edilmesine yönelik prosedürü belirledi.
 
- Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Rusya'nın özel bir askeri operasyonun ihtiyaçlarına yönelik malzeme üretim hacmini artırmaya devam ettiğini, bu temponun hızının yavaşlatılmaması gerektiğini söyledi.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Rusya, "G7 ülkelerinin Rus varlıklarından elde edilen gelirlerden Ukrayna'ya 50 milyar dolar ayırma kararına yanıt olarak geniş bir olası karşı önlem silahına sahip" denildi.
 
-  Pyongyang'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile iki ülke arasında stratejik ortaklık konusunda bir anlaşma imzalamasının ardından Putin, tarafların, "anlaşmanın taraflarından birine yönelik saldırı durumunda karşılıklı yardım" konusunda anlaştıklarının söyledi. Vladimir Putin, Kim Jong-un ile görüşmesinin ardından Kuzey Kore'nin Ukrayna konusundaki tutumunun "gerçekten bağımsız, egemen bir rotanın" bir başka açık teyidi olduğunu kaydetti.
 
- Başkan Putin, Kuzey Kore ziyareti sırasında, Rusya topraklarındaki hedeflere yönelik saldırılar için Ukrayna'ya Batı silahlarının tedarik edilmesini "Batı ülkelerinin çeşitli uluslararası yükümlülükler çerçevesinde üstlendiği kısıtlamaların ağır bir ihlali" olarak nitelendirdi.
 
-  Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "ABD'nin Kiev'e transfer edeceği F-16 savaş uçakları Ukrayna'da konuşlanacak" denildi. Bu arada Ulusal Güvenlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jake Sullivan, "ABD'nin, Ukrayna'nın Sumy bölgesi sınırındaki Rusya Federasyonu topraklarında Rus birliklerine Amerikan silahlarıyla saldırmanın kabul edilebilir olduğunu düşündüğünü" söyledi.
 
- EUobserver gazetesi, taslak belgeye atıfta bulunarak, Avrupa Birliği'nin 14'üncü yaptırım paketi kapsamında Rusya'dan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarikine kısıtlamalar getirmeyi planladığını yazıyor. Buna ek olarak paket, helyum ihracatına ve çift kullanımlı teknolojilere erişime ilişkin kısıtlamalar, Ukrayna sanat eserlerinin ticaretinin yasaklanması ve 20 gerçek ve 22 tüzel kişiye yönelik yaptırımlar da içerecek.
 
- Die Weltwoche dergisi, İsviçre'nin Ukrayna'ya dolaylı silah tedarikine izin veren bir yasa tasarısı sunduğunu yazıyor.
 
-  Rusya ve Kuzey Kore, iki ülke liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen heyetler arası zirvenin ardından Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşmasını imzaladı. Belge, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un tarafından imzalandı.
 
- Rusya Devlet Başkanı Putin, resmi ziyaretle 2000 yılından beri ilk kez Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyan'a gitti. Putin iki günlük resmi ziyarete geldiği Kuzey Kore'de başkan Kim Jong-un tarafından havaalanında,  Il-96-300 uçağından inerken merdiven başında törene karşılandı. Kim Jong-un Putin'e sarılarak kucakladı ve öptü. Şeref kıtasının selamlayan liderler birkaç dakika hararetle sohbet ettikten sonra havaalanından Putin'in Aurus aracına binerek ayrıldı. Putin kendisi arabada sağ tarafa oturdu ve gülümseyerek Kim Jong-un'u yanına oturttu. Böylece liderler alışılmışın dışında, havaalanından tek araçla ayrıldı. Rusya ve Kuzey Kore heyetleri arasındaki müzakereler bu sabah Moskova saatiyle 06.30'da başladı. 
 
- Başkan Putin, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ile yaptığı görüşmelerde, Rusya'nın politikaları için "On yıllardır dayatılan hegemonik politikaya, ABD ve uydularının Rusya'ya yönelik emperyalist politikasına karşı mücadele" tanımını yaptı.
 
- Kim Jong-un, Pyongyang ile Moskova arasındaki ilişkilerin "yeni bir yüksek refah dönemine" girdiğini belirtti. Kuzey Kore lideri, Rusya'nın dünyada stratejik istikrar ve dengeyi korumadaki rolünü kaydetti ve Moskova'nın Ukrayna'daki çatışmadaki desteğini açıkladı. Kim Jong-un “Dünyadaki durum daha da karmaşıklaşıyor ve hızla değişiyor. Böyle bir durumda Rusya ile stratejik iletişimi daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
 
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, dün geceki video mesajında "Batılı ülkelerin Rusya sınır bölgelerindeki hedeflere saldırmak için Batı silahlarının kullanılmasına izin vermesi sayesinde Rus birliklerinin Harkov bölgesinin kuzeyindeki ilerleyişi yavaşladı" dedi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre Kuzey Filosuna bağlı nükleer denizaltı füze kruvazörleri Severodvinsk ve Orel, Barents Denizi'ndeki tatbikatta hedeflere yönelik seyir füzeleri fırlattı. Açıklamada, "Temsili bir düşmanın çıkarma gemilerinin müfrezesini simüle eden komplike bir hedef, yaklaşık 170 km mesafeden Kalibr ve Granit seyir füzeleri tarafından başarıyla vuruldu" denildi. Tatbikat alanı önceden sivil nakliye ve havacılık uçuşlarına kapatıldı.
 
- ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore’ye ziyaretinin NATO açısından küresel güvenliğin ve Asya ülkeleri ile ortaklığın önemini gösterdiğini söyledi.
Sputnik'in aktardığına göre Stoltenberg, “Bizim için bu ziyaret, güvenliğin bölgesel değil, küresel öneme sahip olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda gibi Hint-Pasifik’teki ortaklarımızla işbirliğini geliştirmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ‘NATO ülkelerinin nükleer başlıklarını alarma geçirmeyi tartıştıkları’ yönündeki açıklamasını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Rusya'nın NATO'dan gelen tehditler nedeniyle nükleer doktrinindeki bazı parametrelere açıklık getirebileceğini söyledi. Ryabkov, “Özel askeri operasyon sırasında kazanılan ve bu operasyonla bağlantılı olarak kolektif Batı'nın davranış modelinin analizi de dahil olmak üzere son dönemdeki deneyimler, hem askeri doktrinde hem de ‘Nükleer caydırıcılık alanındaki devlet politikasının temellerinde’ açıklanan durumlar için geçerli olan bazı parametrelerin açıklığa kavuşturulması gerektiğini gösteriyor” dedi.
 
- Ukrayna'nın Lviv (Lvov) bölgesi dün hava saldırısına hedef oldu. Bölge yönetimi başkanı Maksim Kozitskiy, gece bölgeyi hedef alan beş İHA'nın vurulduğunu söyledi. Bazı köylerde hasar meydana geldiği belirtildi.
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, görevinden ayrılan Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin İttifakın yeni başkanı olma ihtimali en yüksek aday olduğunu söyledi. NATO bu tür kararları oy birliğiyle aldığından adayın 32 müttefikin tamamının desteğine ihtiyacı var. Rutte yakın zamanda Macaristan ve Slovakya'dan destek aldı. Artık yalnızca başkanı Klaus Iohannis'in de aynı görev için yarıştığı Romanya, Rutte'nin adaylığına karşı çıkıyor. Medyaya göre, Macaristan'ın desteği, Rutte'nin Macaristan Başbakanı Orbán'a, eğer Macaristan NATO'nun Ukrayna'ya destek sağlama kararlarını engellemezse kendisinin buna fiziken katılmaya zornlanayacağına dair söz vermesiyle mümkün oldu.
 
-  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Başbakan Paşinyan'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kurban Bayramı'nı kutladığı; Erdoğan'ın da Başbakan Paşinyan’ı önümüzdeki Vardavar-Hz.İsa’nın Başkalaşımı Bayramı münasebetiyle tebrik ettiği belirtildi. Ankara'nın açıklamasında, "Görüşmede her iki lider, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin önkoşullar olmaksızın tamamen normalleştirilmesine dair siyasi iradelerini vurgulamışlardır. Bu bağlamda, liderler, iki ülkenin Özel Temsilcileri arasındaki görüşmelerin devamının önemine işaret etmiş ve şu ana kadar üzerinde uzlaşmaya varılan hususları teyit etmişlerdir. Liderler, ayrıca, Türkiye ve Ermenistan’ın üst düzey yetkilileri arasında devam eden diyaloğu memnuniyetle not etmişler; bölgedeki son gelişmeler ve uluslararası gündemi de ele almışlardır" denildi.
 
- Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Batılı ülkelere ‘çok geç olmadan’ Ukrayna krizinin çözümüne yönelik barış önerisini dikkate alma çağrısı yaptığını söyledi. Nebenzya, “Rusya'nın önerisi çatışmayı dondurmayı değil, reel olarak sona erdirmeyi amaçlıyor. Bu, tarihteki bu trajik sayfayı kapatmayı ve Rusya ile Ukrayna ve bir bütün olarak Avrupa arasındaki güven ve iyi komşuluk ilişkilerini adım adım yeniden tesis etmeyi mümkün kılacaktır. Ancak bunun için Batılı siyasi elitlerin düşünce tarzlarında köklü değişiklikler, Ukrayna projesini Rusya'ya karşı kullanmayı temelden reddetmeleri, NATO'nun saldırgan militarist politikaları reddetmesi, tüm üye devletlerin çıkarlarının dikkate alındığı küresel güvenlik kompleksine ilişkin kapsamlı diyaloğa geri dönüş gerekiyor. Krizin daha fazla tırmanmasını önlemenin tek yolu bu. Çok geç olmadan bu önerilerin dikkate alınması çağrısı yapıyoruz” dedi. (Sputnik)
 
- Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakan Vekili Taras Vysotsky, son iki yılda Ukrayna tarım sektörünün doğrudan kayıplarının 10 milyar dolardan fazla olduğunu söyledi.
 
- Rusya pazarından çıkmama kararı alan Fransız şirketi Leroy Merlin, yerel mağazalar için yeniden markalaşacak ve adını "Lemana Pro" olarak değiştirecek. Yeni ismin Fransızca Leader (pazar lideri), Maison (ev, mekan) ve Nature (doğa, çevresel ve sosyal sorumluluğa referans) kelimelerinin bileşenlerini içerdiği kaydedildi. "Pro" kısmı, inşaat ve ev tadilatı uzmanlarına odaklanma, proaktif bir yaklaşım ve müşteriler için tasarım çözümleri anlamına gelecek.
 
18 Haziran Salı
 
- Çin Dışişleri Bakanlığı NATO'ya savaşı sona erdirmek için "pratik bir şeyler yapmaya" çağırdı. AFP'nin haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lin Jian Salı günü düzenlediği brifingde NATO'ya "suçun üzerini örtmeyi bırakması" ve Rusya ile Ukrayna arasındaki "çatışmanın siyasi çözümü için pratik bir şeyler yapması" çağrısında bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "NATO'ya suçu başka yere atmayı, anlaşmazlık yaratmayı ve yangını körüklemeyi bırakmasını, Çin'e iftira atmak ve saldırmak yerine kendi kendini analiz etmesini tavsiye ediyoruz" dedi.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in önceki gün BBC'ye verdiği röportajda, Çin'in Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşa ilişkin politikasını değiştirmezse sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağı yönündeki açıklamasına yanıt vermişti. Stoltenberg, özellikle Çin'in "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı kullandığı füze ve silahları yaratmada kilit rol oynayan mikroelektronik gibi birçok teknolojiyi paylaştığını" savunmuştu.
 
- ABD yaptırımları nedeniyle Moskova Borsası'nda dolar ve döviz işemlerinin dudurulmasının ardından, tahminlerin aksine ruble güçlendi. Rusya Merkez Bankası resmi dolar ve euro döviz kurlarını 2'şer ruble düşürdü Merkez Bankası, 19 Haziran'da ABD doları için resmi döviz kurunu 87,03 ruble, euro için 93,29 ruble ve yuan için 11,79 ruble olarak belirledi.  Resmi dolar ve euro döviz kurlarını hesaplamak için Merkez Bankası artık mevcut iş gününde Moskova saatiyle 15:30 itibarıyla tezgah üstü döviz piyasasındaki işlemlere ilişkin banka raporlama verilerini kullanıyor. 
 
- AB'nin Yaptırımlardan Sorumlu Özel Elçisi David O'Sullivan, "Avrupa Birliği, yaptırımları aşarak Rusya'ya gidebilecek malların Kazakistan'a ithalatındaki önemli artıştan endişe duyuyor" dedi.
 
- İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Samp-T hava savunma sisteminin Ukrayna'ya yönelik dokuzuncu yardım paketine dahil edildiğini doğruladı.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin Belgorod bölgesi üzerinde iki İHA'yı imha ettiğini bildirdi.
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, "Kiev'in Vladimir Putin'in barış teklifini kabul etme fırsatına sahip olduğunu, aksi takdirde Rus saldırısının devam edeceğini" söyledi.
 
- Bugün Kuzey Kore gezisine başlayacak olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Kuzey Kore ile stratejik ortaklık anlaşması imzalama önerisini kabul etti. İlgili emir, yasal düzenlemelerin resmi yayınının web sitesinde yayınlandı. Anlaşmanın rezmi ziyaret sırasında imzalanarak ilan edilmesi bekleniyor.
 
- Hacker grubu RaHDit, Ukrayna'daki 1200'ün üzerinde insansız uçak operatörünün verilerini yayınladı.
 
- İtalyan Fatto Quotidiano gazetesinin haberine göre İtalya, yaklaşan dokuzuncu askeri yardım paketi kapsamında Ukrayna'ya uzun menzilli Storm Shadow füzeleri göndermeyi planlıyor.
 
-  ABD, iki ülke arasındaki silah tedarik anlaşmasına rağmen Patriot hava savunma sistemlerine yönelik füzelerin İsviçre'ye transferini erteliyor. Blick gazetesi, bunun nedeninin Washington'un öncelikli olarak bu füzeleri Kiev'e tedarik etme kararı olduğunu yazıyor.
 
- EUobserver'e göre Avrupa Birliği, 27 Haziran'daki AB zirvesinin başlangıcında Rusya'ya yönelik 14'üncü yaptırım paketi üzerinde anlaşmayı planlıyor. Blok ülkeleri, AB'de dönem başkanlığı Macaristan'a geçmeden önce yeni bir paket kabul etmek istiyor.
 
-  İngiliz Times gazetesi, Ukraynalı milletvekili Aleksandra Ustinova'ya atıfta bulunarak, ABD'nin Ukraynalıların F-16 uçaklarını uçurma eğitimini kasıtlı olarak ertelediğini ve bahaneler aradığını yazıyor. Yıl sonuna kadar sadece 20 pilot hazır olacak.
 
- Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky, ülkedeki orta ve yüksek öğretim kurumlarının öğrencilerine yönelik ilk birleşik silah eğitimine ilişkin yasayı imzaladı.
 
- Avrupa Komisyonu, Ukrayna'ya tahsis edilen fonları izlemek ve olası yolsuzluğu önlemek amacıyla bir denetim komisyonu oluşturdu. 
 
- Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, Batılı ülkelerin Rusya'nın Orta Doğu ve Ukrayna'daki etkisini azaltmak ve anlaşmazlıkları çözmek için Çin ile etkileşimi artırması gerektiğini söyledi.
 
- RIA Novosti ajansı, Rostov'un Azak bölgesindeki bir petrol deposuna Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait dört insansız hava aracı tarafından saldırı düzenlendiğini duyurdu.
 
- Rostov bölgesi Valisi Vasiliy Golubev, Azov (Azak) şehrine yönelik bir İHA saldırısı sonucunda petrol tankların alev aldığını, ilk verilere göre herhangi bir can kaybı olmadığını duyurdu. Vali hangi hedefe saldırıdığını açıklamadı.  Golubev, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, yangının diğer tesislere yayılma riski bulunmadığını ve bölge sakinleri için herhangi bir tehdit bulunmadığını söyledi. Kommersant, bölgede Azovski petrol rafinerisinin bulunduğunu yazdı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, yangının  5 bin metreküplük bir rezervuarı sardığını, 70'den faza itfaiyeci ie 21 yangın söndürme aracının duruma müdahale ettiğini açıkladı. Görgü tanıklarına dayanan Mash Telegram kanalı, en az beş patlama sesi duyulduğunu yazıyor. 
 
- Hürriyet yazarı Hande Fırat bugünkü yazısında, "Terör örgütü DEAŞ Horasan, Moskova’da konser salonuna yaptığı ilk saldırının ardından ikinci bir saldırı daha planlamıştı. Kalabalık bir alışveriş merkezine yapacaklardı. Türk istihbaratı bu ikinci büyük saldırıyı Moskova ile temasa geçerek önledi" dedi.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün başlayacak Kuzey Kore ziyareti öncesinde Nodong Sinmun (İşçi Gazetesi) için yazdığı bir makalede, Rusya'nın Kuzey Kore'nin Ukrayna'daki askeri operasyonuna verdiği desteği son derece takdir ettiğini ve Kuzey Kore'yi "bağımsızlık mücadelesinde" desteklediğini söyledi. Kremlin internet sitesinde yayınlananan makalede Putin, Kuzey Kore'yi "kolektif Batı'nın adalete ve egemenliğe karşılıklı saygıya dayalı çok kutuplu bir dünya düzeninin oluşumunu engelleme arzusuna karşı çıkma girişiminin destekçisi" olarak nitelendiriyor. Putin "Rusya, sinsi, tehlikeli ve saldırgan düşmana karşı mücadelesinde, bağımsızlık, kimlik ve kendi kalkınma yolunu seçme hakkı mücadelesinde Kuzey Kore'yi ve kahraman Kore halkını her zaman destekledi ve desteklemeye devam edecek. Uluslararası ilişkilerin daha demokratik ve istikrarlı hale getirilmesi için yakın iş birliğine de hazırız” diye konuştu.
 
- İsviçre'de düzenlenen Ukrayna zirvesi sonrasında Irak ve Ürdün'ün ardından Ruanda da bildiriye imza atanlar listesinden çıktığını duyurdu. İsviçre Dışişleri, bunun "yaşayan bir belge" olduğunu ve ülkelerin buna katılma ya da imzalarını iptal etme durumunun normal olduğunu duyurdu.  Başlangıçta 91 ülkeden 80'i tarafından desteklenen deklarasyondan, daha sonra Irak ve Ürdün imzalarını geri çekti. Hindistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Brezilya, BAE, Ermenistan, Tayland, Meksika gibi bazı ülkeler bildiriyi imzalamayı reddetti. Türkiye, Macaristan ve Sırbistan bildiriye destek verdi. Kremlin, bu ülkelerle ilişkilerin bozulmayacağına dair güvence verdi .
 
- İsviçre Dışişleri Bakanlığı, ikinci Ukrayna barış zirvesinin Suudi Arabistan'da yapılabileceğini bildirdi. 
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Batı'nın sorunu barışçıl bir şekilde çözmenin yollarını aramayı planlamaması yüzünden İsviçre'deki Ukrayna konferansının başarısız olduğunu söyledi. Zaharova "Bu zirveyi neredeyse evrensel ölçekte bir etkinlik olarak sunma girişimleri tam bir fiyaskoya dönüştü" dedi. 
 
- Rusya Başsavcılığı, resmi olarak  "istenmeyen örgüt" ilan edien yapıların faaliyetlerine katılan yabancıların Rusya'ya girişinin yasaklanması yönünde öneride bulundu. Başsavcılık, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve göç alanında düzenlemeye yeni ve kapsamlı bir yaklaşım getiren yasa tasarısının, istenmeyen örgütlerde çalışan yabancıların ülkeye girişini yasaklayan bir kuralla desteklenmesini önerdi. Şu anda Rusya, kendi topraklarında 166 yabancı ve uluslararası sivil toplum kuruluşunu istenmeyen örgüt olarak kabul etti. 
 
-  ABD Hazinesi Rusya'yla imzalanan 1992 tarihli Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nın (DTT) askıya alındığını bildirdi. Ağustos 2023'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD dahil 38 ülkeyle yapılan anlaşmanın çeşitli hükümlerini askıya alan bir kararname imzalamıştı.  ABD Hazinesi, askıya almanın 16 Ağustos 2024'te yürürlüğe gireceğini ve taraflar kararlarını değiştirene kadar yürürlükte kalacağını belirtti.
 
- Rusya’da devletin iç borçları artarken, borç faiz ödemeleri yılın ilk 3 ayında geöen yıla kıyasla 1,5 kata yakın arttı. Sayıştay raporuna göre, Ocak-Mart döneminde faziler için 519 milyar ruble harcandı. Bu son 11 yılın en yüksek seviyesi.
 
- Batılı markalar da dahil, giyim ve aksesuar distribütörü olan Jamilco, 1,5 yıl önce Moskova'da yeniden açtığı çok markalı Cyan mağazalarını kapattı ve Hollanda markası Scotch & Soda'nın Rusya'ya ürün tedarikini durdurdu.
 
17 Haziran Pazartesi
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Ukrayna'da istikrarlı bir barışın tesis edilebilmesi için Batılı ülkelerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine silah sağlamaya devam etmesi gerektiğini" söyledi. Washington'da katıldığı bir toplantıda konuşan Stoltenberg, "Uzun vadeli desteğimiz ne kadar güçlü olursa, Moskova bizden daha uzun süre dayanamayacağını o kadar çabuk anlayacak ve savaş o kadar çabuk sona erecek. Bu bir paradoks gibi görünebilir ama barışa giden yol Ukrayna için daha fazla silah anlamına geliyor" dedi. Stoltenberg ayrıca, "zamanı geldiğinde ülkenin gecikmeden katılabilmesi için" NATO'nun Ukrayna'yı ittifaka üyeliğe yönlendirmeye devam edeceğini de belirtti. Stoltenberg konuşmasında Çin'in Rusya'yı destekleme kararının sonuçlarıyla yüzleşmesi gerektiğini, çünkü ülkenin Batı ile iyi ilişkiler sürdürmeye çalıştığını da söyledi.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın Temmuz 2014’te Malezya Hava Yolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın 298 yolcu ve mürettebatı ile düşürülmesi nedeniyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) nezdinde yürütülen dava konusunda Avustralya ve Hollanda ile düştüğü ihtilafa katılımını sonlandırdığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya’nın 20141’te Malezya Hava Yolları’nda MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesi nedeniyle ICAO Konseyi nezdinde yürütülen dava konusunda Avustralya ve Hollanda ile düştüğü ihtilafa katılımını sonlandırdığı, ancak BM Güvenlik Konseyi’nin kararı çerçevesinde kazanın gerçek nedenlerinin açıklığa kavuşturulması hususuna açık kaldığı belirtildi. Açıklamada, “Bu saçmalığa katılımımızı sonlandırıyoruz" denild. (Sputnik)
 
- Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Jana Chernokhova, Ukraynalı askeri personelin eğitim aldığı Çek Cumhuriyeti'ndeki Libava eğitim sahasındaki patlamanın sabotaj olmadığını söyledi.
 
- Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian Pazartesi günü yaptığı açıklamada, G7 grubunun uluslararası toplumu temsil etmediğini ve giderek ABD ve Batılı ülkelerin küresel hegemonyasını sağlayan bir araca dönüştüğünü söyledi. G7'nin başlangıçtaki koordinasyon ve uluslararası ekonomik ortamı istikrara kavuşturma amacını çoktan terk ettiğini ve giderek ABD Batı'nın küresel hegemonyasını sağlamaya yönelik siyasi bir araca dönüştüğünü ifade eden Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin, dünya nüfusunun sadece yüzde 10'unu oluşturan ve ülkelerinin küresel ekonomideki payı sürekli azalan bu bloğun artık küresel toplumu temsil edemeyeceğini sözlerine ekledi. (Sputnik)
 
- Başkan Putin, Savunma bakanı birinci yardımcılığına Anna Tsivileva'yı atadı. Tsilieva, Rusya Enerji Bakanı Sergey Tsivilev'in karısı. Ayrıca Putin eski başbakan Mihail Fradkov'un oğlu Pavel Fradkov'u da savunma bakan yardımcılığına atadı. Daha önce Maliye Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Leonid Gornin de, savunma bakanının yeni birinci yardımcısı oldu .
 
Anna Tsivileva geçen yılın nisan ayında, "Anavatan Savunucuları" adlı, askeri operasyonuna katılanları desteklemek için kurulan devlet fonunun başkanıydı.
 
- Rusya Merkez Bankası, son yaptırımr sonrası Moskova Borsası'nda dolar ve euro satışının durdurulmasının ardından Rus doğalgazı alıcılarından gelen dövizleri satma yetkisine sahip bankaların bunu bunu "tezgah üstü piyasada" yapabieceğini duyurdu.
 
- Çek Cumhuriyeti'nde Ukrayna askerlerinin eğitim aldığı eğitim sahasında patlama oldu, 1 kişi öldü, 8 kişi yaralandı. Çek ordusundan yapılan açıklamaya göre, eğitim sahasındaki 7 askeri personel ve 1 sivil çalışan hastaneye kaldırıldı. Çek askeri sözcüsü AFP'ye yaralı askerlerin "yabancı olmadığını" söyledi. 
 
- Avrupa Birliği'nin (AB), Kırım ve Sivastopol'u ilhak ettiği gerekçesiyle Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımların süresinin uzatıldığı bildirildi. AB Konseyi, Moskova yönetimine yönelik AB'nin uygulamakta olduğu kısıtlayıcı tedbirlerin 23 Haziran 2025'e kadar uzatıldığını duyururken, karara göre, yaptırımlarla AB vatandaşları ve şirketlerinin Kırım ve Sivastopol bölgelerindeki faaliyetleri sınırlandırılıyor.
 
- Bloomberg, Ukraynalı yetkililerin 20 milyar doları aşan borcun yeniden yapılandırılması konusunda alacaklılarla anlaşamadıklarını yazdı. Financial Times'a göre Kiev, Ukrayna bütçesindeki askeri kalemleri finanse etmek için borçların silinmesini ve yabancı para cinsinden tahvillerden doğan alacağıni yüzde 60 oranında azaltlmasını önerdi. Buna karşılık borç verenler  sadece 22 fiyat indirimine razı oldu. Kiev ayrıca, ülkenin ödenmemiş tahvillerinin, vadesi 2040'a kadar olan ve faiz ödemeleri ilk 18 ayda yüzde 1'den kademeli olarak yüzde 6'ya çıkarılacak bir dizi yeni tahville değiştirilmesini önerdi.  Alacaklıların önerilen şartları reddetmesinin ardından Kiev, "daha fazla ilerleme sağlamak ve ilk fırsatta prensipte anlaşmaya varmak amacıyla" müzakerelere devam etme sözü verdi.
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, aralarında Tayland ve Vietnam’ın olduğu birkaç düzine ülkenin BRICS’e katılmak için hevesli olduğunu belirtti. Rusya’nın Vladivostok şehrinde düzenlenen “BRICS birliğinin yeni çok kutuplu dünya düzeninin inşasındaki rolü” başlıklı forumun genel kurul toplantısında konuşan Medvedev, “Diğer ülkeler de BRICS’e katılmaya hevesli. Halihazırda Tayland, Vietnam ve bölgemizden bir dizi başka ülke dahil düzinelerce ülke var” ifadesini kullandı. (Sputnik)
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, İsviçre'deki zirvede birçok ülkenin Rusya olmadan Ukrayna'yı tartışmanın anlamsızlığını dile getirdğni ve Kremlin'de bunun note edidiğini" söyledi. Peskov,  İsviçre'deki konferansın bildirisini imzalayan Macaristan, Sırbistan ve Türkiye'nin tutumunun Rusya ile ilişkilerini bozmayacağını da belirtti. Bu imzaların ilişkileri bozup bozmayacaı sorusuna Peskov “Hayır, bozulmaz. Bu ülkelerin aldığı tutumu elbette dikkate alacağız, bu bizim için önemli” dedi.
 
Bürgenstock'ta düzenlenen Rusya-Ukrayna çatışmasına ilişkin konferansa, davet edilen 160 delegasyondan 101'i katıldı. Bildirye imza koymayan ülkeler Ermenistan, Brezilya, Suudi Arabistan, Vatikan, Hindistan, Endonezya, Kolombiya, Libya, Meksika, BAE, Bahreyn, Tayland ve Güney Afrika olarak sıralandı. 
 
- Danimarka ve diğer bazı ülkeler, Baltık Denizi'nde Rus petrolü taşıyan "gölge" tankerlere karşı olası tedbirleri tartışıyor. (Reuters)
 
- Hint bankaları, ülkenin Finansal Hizmetler Departmanı'ndan (DFS), ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nin (OFAC) departman bünyesinde bir şubesi açmasını istedi. Bankalar böylece OFAC'ın bireysel yaptırımla hakkındaki tavsiyeleri hakkında bigi alarak riskleri en aza indirmeyi umuyor. (Kommersant) 
 
- İsviçre, hafta sonu Ukrayna'daki savaşın sona erdirilmesi için temel ilkelerin tartışılmasını amaçlayan ve 90'dan fazla ülkenin temsilcileriyle bazı uluslararası kuruluşların katıldığı bir zirveye ev sahipliği yaptı. BBC'nin aktardığına göre zirve kapsamında Türkiye de dahil 80 ülke ve dört uluslararası kuruluş Bürgenstock Bildirgesi'ni imzaladı. 16 ülke ve kuruluş çekimser kaldı. Bildirgede "savaşın yıkımından kesin olarak Rusya'nın sorumlu olduğu" vurgusu yapıldı Ancak aralarında Hindistan, Güney Afrika ve Suudi Arabistan'ın da bulunduğu ülkeler bildirgeyi imzalamadı. Rusya toplantıya davet edilmemişti.
 
Barış zirvesinin nihai bildirisi 80 ülke ve dört kuruluş tarafından desteklendi. Etkinliğe toplamda 92 ülke ve aralarında AGİT, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun da bulunduğu sekiz hükümetlerarası kuruluş katıldı.  12 ülke bildirgeyi imzalamadı. Anlaşmayı imzalamayan ülkeler arasında Hindistan, Endonezya, Güney Afrika, Suudi Arabistan var. Brezilya zirveye sadece bir gözlemci gönderdi, belgeyi imzalamayı reddetti. Çin, etkinliğe katılmamaya karar verdi. Bildiriyi imzalayanlar arasında ABD, Türkiye, İngiltere, Macaristan, Sırbistan da var.
 
- Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, pazar günü düzenlenen basın toplantısında, Rusya'nın ülkesinin tüm topraklarından çekilmesi halinde, "hemen yarın Moskova ile barış görüşmeleri yapabileceklerini" söyledi. Zelenskiy zirvenin geniş katılımlı olmasını "başarı" olarak değerlendirdi ve zirveden çıkacak anlaşmaların barış sürecinin bir parçası olacağını savundu. Zelenskiy'e göre Rusya'nın bir sonraki zirveye katılması "barışı istediği ve savaşı bitirmeye hazır olduğu" anlamına gelecek.
 
- İsviçre'deki toplantıda Zelenskiy'nin barış formülünün en az tartışmalı üç noktası üzerinde duruldu: Nükleer güvenlik, küresel pazarlara gıda ulaştırılması ve kaçırılan Ukraynalı çocukların ve mahkumların evlerine dönmesi. Bu konular bildirgede yer aldı.
 
- İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, "Geriye önemli bir soru kalıyor: Rusya bu sürece nasıl ve ne zaman dahil edilebilir?" dedi ve çözümün iki tarafı da içermesi gerektiğini söyledi.  Viola Amherd, düzenlediği basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kendisi hakkında tutuklama kararı çıkarmasına rağmen, İsviçre'de yapılması muhtemel bir sonraki Barış Zirvesi'ne katılabileceğini söyledi. İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis de “Bu organize edilebilir, kanunlarımıza göre bu mümkündür. Elbette bunu ICC (Uluslararası Ceza Mahkemesi) ile birlikte yapmalıyız. Ancak ev sahibi devlet bu konuda istisnalar yapabilir” dedi.
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz da toplantıyı önemli bir adım olarak nitelendirdi. Welt TV'ye yaptığı açıklamada Scholz, "Barış ve güvenlikle ilgili pek çok mesele tartışılacak ama en büyük meseleler değil. Plan zaten böyleydi" dedi.
 
- İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, Ukrayna'da barışın önünü açacak ikinci bir zirvenin bu yıl Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinden önce yapılabileceğini söyledi.
 
- Hollanda Başbakanı Mark Rutte, bu zirvenin barış sürecinin sadece başlangıcı olduğunu söyledi, "Hepimiz biliyoruz ki barışa giden yolun sadece başındayız, başlangıcındayız" dedi.
 
- Kanada, Ukrayna yardım fonuna 5 milyar dolar katkıda bulunma kararı aldı.
 
-  Zelenskiy, Çin'in Rusya üzerinde siyasi ve ekonomik nüfuza sahip olması nedeniyle "Ukrayna'ya yardım edebileceğini" söyledi. Zelenskiy, "Çin'den tek isteğimiz Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğimize saygı duymasıdır" dedi. Pekin'in Moskova üzerindeki etkisine dikkat çeken Zelensky, "Çin tarafından gelecek her türlü önerinin diyaloğumuzun bir parçası olmasını, ayrıca Ukrayna'nın Çin'in dostu olmasını istiyoruz" diye ekledi.
 
- Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı  Ivan Gavrilyuk, Amerikan topçu mermilerinin Ukrayna birliklerine ulaştığını ve Rus askeri operasyonlarının hızını yavaşlatmaya başladığını söyledi.
 
- Lipetsek Bölge Valisi Igor Artamonov gece boyunca dört insansız hava aracının etkisiz hale getirildiğini bildirildi. Rusya'nın Voronej bölgesinin valisi Aleksandr Gusev de, pazartesi sabahı erken saatlerde iki Ukrayna insansız hava aracının gece boyunca bölge üzerinde düşürüldüğünü duyurdu.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Zaharova, başta UNESCO olmak üzere ilgili uluslararası kuruluşlardan News.ru portalının savaş muhabiri Nikita Tsitsagi’nin Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DHC) öldürülmesini kınama çağrısı yaptı. Zaharova, “Gazetecilere yönelik saldırı ve cinayet vakalarına tepki vermek doğrudan sorumluluğu olan UNESCO Genel Müdürü başta olmak üzere, ilgili uluslararası kurum ve kuruluşlardan bu soğukkanlı suçu derhal ve kararlı bir şekilde kınamalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
ÖNCEKİ GELİŞMELER- ARŞİV: TIKLAYIN
 
AFP'nin aktardığına göre Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "[NATO'ya] suçu başka yere atmayı, anlaşmazlık yaratmayı ve yangını körüklemeyi bırakmasını […] Çin'e iftira atmak ve saldırmak yerine kendi kendini analiz etmesini tavsiye ediyoruz." dedi.
 
Çin, Kiev'in önerdiği "barış formülünü" tartışmak üzere Ukrayna'nın başlattığı hafta sonu İsviçre'de düzenlenen Barış Zirvesi'ne katılmadı. Rusya buna davet edilmedi.
 
16:18 . Ukrayna Cumhurbaşkanı Andriy Yermak'ın ofis başkanına atıfta bulunarak, Ukrayna barış müzakereleri için bir formül geliştirmek üzere bir sonraki uluslararası toplantıya bir Rus temsilcisini davet etmeye hazır - Bloomberg, Ukrayna Cumhurbaşkanı Andriy Yermak'ın ofisinin başkanına atıfta bulundu.

- Rusya Savunma Bakanlığı 5 bölgede 25 dronun hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü açıkladı. RBC bu bölgeleri Smolensk, Bryansk, Kursk, Voronej ve Rostov şeklinde sıralıyor.

Öte yandan Kursk vilayetinde bir müzik okulu roketlerin hedefi oldu. Vali Aleksey Smirnov saldırı nedeniyle binada hasar meydana geldiğini açıkladı.
 

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама