Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'dan bilişimci göçünde ikinci dalga geliyor

Bilişim sektörü, Ukrayna'ya düzenenlen askeri operasyondan sonra ülkeden ayrılmayı tercih eden bilişimcilerin (IT'ciler) en az iki üç katının seferberlik kararıyla birlikte Rusya'yı terk etmesini bekliyor. İlgili tahmin 27 Eylül günü bir konferansta konuşan Bilgisayar ve Bilişim Teknoloji İşletmeleri Birliği İcra Direktörü Nikolay Komlev'den geldi.
 
RBC'nın haberine göre, sektör temsilcileri ve Dijital Kalkınma Bakanlığı yetkilileri soruna çözüm arayışında.
 
Elektronik Ticareti Birliği'nin tahminine göre, "ilk dalgada" Rusya'dan ayrılan bilişimcilerin sayısı 50 ile 70 bin arasında. Nisan ayına rastlayan ikinci dalgada ise 70-100 bin kadar bilişimcinin daha ülkeden ayrıldığı tahmin ediliyor. Ancak Dijital Kalkınma Bakanlığı, ilk iki dalgada ülkeden ayrılan bilişimcilerin önemli bir bölümünün yaz aylarında geri döndüğü iddiasında.
 
RBC'ya konuşan sektör temsilcileri, Putin'in imzaladığı seferberlik kararnamesinin ucu açık niteliği nedeniyle bilişimcileri korkuttuğu kanısında. Dijital Kalkınma Bakanlığı bilişim uzmanlarının seferberlikten muaf tutulacağını açıklamış, ancak daha sonra muafiyet için "diplomalı olma" şartının arandığı ortaya çıkmıştı. Sektörde çalışan bilişimcilerin ise yalnızca yüzde 33'ünün alan diploması olduğu tahmin ediliyor.
 
29.9.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi