Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da doğal gaz üretimi 14 yılın en düşük seviyesinde

Rusya'nın, en büyük doğal gaz müşterisi Avrupa Birliği'ne sevkiyatı kısma kararı, ülkedeki üretimi son 14 yılın en düşük seviyesine düşürdü. Bloomberg ajansının haberine göre, temmuz sonu itibarıyla Gazprom'un üretimi 2008'den bu yana en dip noktaya indi.
 
Şirket verilerine dayandırılan haberde temmuz ayı üretiminin yüzde 36'lık düşüşle 24 milyar m3'e gerilediği bilgisi yer alıyor.
 
Avrupalı alıcıların çoğunun doğal gaz parasını ruble ile ödemeyi reddetmesi üzerine Yamal-Avrupa boru hattında sevkiyat durmuş ve Avrupa'ya tedarik edilen gaz miktarı nisanda yüzde 10, mayısta yüzde 14, haziranda da yüzde 30 düşmüştü.
 
Temmuz ayında ihraç edilen miktar 6,4 milyar m3. Gazrpom'un Sibirya'nın Gücü hattı üzerinden Çin'e sevk ettiği doğal gazın miktarı ise açıklanmadı. Şirket, sevkiyatın bu yıl yüzde 60 arttığı bilgisini paylaşmakla yetindi.
 
2020 verileri itibarıyla 9 trilyon dolarlık gaz rezervini işletme hakkını elinde bulunduran Gazprom'un, bazı doğalgaz kuyularını mühürlemeye başladığı bildiriliyor.
 
5.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi