Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'dan Türkiye'ye 15 milyar $ iddiası

Bloomberg ajansı, Rusya’nın 20 milyar dolar civarında yatırım bedeli olan Akkuyu Nükleer Santral İçin Türkiye’ye geçen hafta 5 milyar dolara yakın para yolladığını iddia etti.
 
Bu meblağın gelecek hafta 15 milyar dolara çıkacağı belirtildi. Haberde, Rosatom’un Akkuyu Nuclear JSC adlı Türkiye merkezli müteahhit firmaya geçen hafta yaklaşık 5 milyar dolar gönderdiği belirtildi.
 
Ajansın haber kaynağı üst düzey Türk yetkililere dayanılarak, “Bu hafta ve gelecek hafta için de aynı meblağlarda iki dolar transferi daha planlandı” iddiasına yer verildi.
 
Rostaom ise finansman konularının özel olduğunu belirterek yorum yapmaktan kaçındı. Ajansa konuşan bir Türk yetkili, transferleri, "Putin'in, Erdoğan'ın Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı krizini çözmesi beklenen anlaşmadaki rolüne yönelik bir iyi niyet jesti" olarak nitelendirdi. İki lider 5 Ağustos'ta Soçi'de görüşecek.
 
Habere göre; Akkuyu NGS'nin inşaatını gerçekleştiren Rus Rasatom şirketi Türkiye'ye 15 milyar dolar para girişi yapacak. Böylelikle 20 milyar dolarlık projenin yüzde 75'ini karşılayacak para şimdiden yatırılacak.
 
Bu sıcak para ile vakti gelen çalışmaların ödemeleri ve 2 yıl içindeki ödemelerin tamamı yatırılabilecek.  Sabah'daki iddiaya göre, "Rus şirket, geçen hafta 15 milyar dolar ödemenin ilk kısmı olan 5 milyar doları yatırdı. Bir 5 milyar dolarlık ödeme de bu hafta yapılacak. Gelecek hafta da son kısım olan 5 milyar dolar gönderilecek."
 
30.7.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi