Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

VKS'li yabancılara sınırsız oturum

Rusya’da yaşayan "yüksek nitelikli uzman" statüsündeki yabancıların uzun süredir sabırsızlıkla bekledikleri "iyi haber" geldi. VKS’li yabancılara süresiz oturma izni için son yasal adımlar da atılıyor.
 
Rusya Federasyonu'nda en az iki yıl süreyle yüksek nitelikli uzman (VKS) statüsünde çalışan yabancılar daimi oturma izni için ilk yasal adım atıldı. Devlet Duması, VSK sahibi yabancılar için süresiz oturma izni (Vid na Jitelstvo) verilmesine ilişkin yasa tasarısını ilk oylamada kabul etti.
 
Rusya’daki sistemde tasarının Duma’da değişiklik önerileri dikkate alınarak iki kez daha oylanması, ardından Federasyon Konseyi’nden geçmesi gerekiyor. Son olarak Başkan Putin tarafından imzalanıp devlet resmi web sitesinde yayınlanarak yasa yürürlüğe girecek.  Medyadaki yorumlarda, en geç sonbaharda uygulamanın başlayacağı tahmin ediliyor. 
 
Yeni yasa sadece yüksek nitelikli uzmanlara (VKS) değil, Rusya'da çalışan aile mensuplarına da süresiz oturma izni sağlayacak.
 
En az iki yıldır VKS statüsüyle çalışan ve vergileri ödenen yabancılar, daimi oturma izni aldıktan sonra ayrıca çalışma izni  ya da iş vizesi almak zorunda olmayacak.
 
10.6.2022
 
 
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi