Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"NATO ve AB üyeliği artık farksız"

"Rusya, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne katılımı konusundaki tutumunu neden değiştirdi?" Gündemde bu soru var.  Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, cuma günkü açıklamasında Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne girişine artık kayıtsız olmadıkları sinyali vererek, "Kiev'in böyle bir arzusunun zararsızlığı ciddi şüpheler uyandırıyor” demiş, AB'nin "kurulduğu şekliyle yapıcı bir ekonomik platformdan, hırslarını Avrupa kıtasının çok ötesine taşıyan saldırgan, militan bir oyuncuya dönüştüğünü" söylemişti.
 
Rusya'nın BM Temsilci Yardımcısı Dmitri Polyanski de Moskova'nın Kiev'in Avrupa Birliği'ne katılımı konusundaki tutumunun değiştiğini ve Ukrayna'nın NATO'ya katılımı konusundaki tutumuna benzer hale geldiğini söyledi.
 
Polyanskii “İstanbul'daki Rusya-Ukrayna müzakereleri sırasında Avrupa Birliği konusunda çok endişeli değildik. Ancak AB Yüksek Temsilcisi Borrell'in 'Vu savaş savaş alanında kazanılmalıdır' açıklamasından ve Kiev'e silah tedarikinde AB'nin lider olması gerçeğinden sonra durum değişti" dedi.
 
Mart ayında, Dmitri Peskov, Kiev'in AB üyeliğine serinkanlı yaklaştıklarını ve konuyu NATO sorunuyla ilişkilendirmediklerini söylemişti.
 
Rus analist Fyodor Lukyanov, neredeyse tüm Avrupa ülkeleri Ukrayna'ya aktif olarak silah sağladığından, son iki ayda Rusya ve AB'nin fiilen "dolaylı bir savaş halinde olduğunu" söyledi. Lukyanov,
“Rusya'nın savaş alanında yenilmesi gerektiği görüşü ilk kez AB'de dile getirildi. Bundan sonra Rusya artık NATO ve Avrupa Birliği arasında bir fark görmemeye karar verdi ve Ukrayna'nın herhangi bir Avrupa ve Avrupa-Atlantik yapısına entegrasyonuna yönelik tutumu olumsuzlaştı" dedi.
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi