Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

NATO-Rusya gerilimi: Sırada ne var?

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'nın "NATO'nun doğuya doğru genişlemeyeceğine dair garanti verin!" talebini yazılı olarak reddetti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Rusya'nın temel güvenlik kaygılarını gidermediğini söyledi, "Ancak diyalog sürecek" dedi.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dimitri Peskov de aynı şekilde, "Rusya’nın temel kaygılarının dikkate alınmadığını" ifade etti. Peskov, Rusya’nın yanıtını önümüzdeki günlerde ileteceğini söyledi. Sözcü Peskov, önceki gün Paris’te Normandiya Dörtlüsü’nün temasları konusundaysa, bu toplantıdan önemli sonuç çıkmasını zaten beklemediklerini ancak Minsk Anlaşması’nın hükümleri yorumlama şekli konusunda tarafların ortak bir bakış geliştirdiklerini, bunun da olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi.
 
Peki bundan sonra ne olacak? Kommersant gazetesi Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Vladimir Putin'e sunulmak üzere bir hareket planı hazırladığını yazdı.
 
Gazete olası gelişmeleri Rusya'nın önde gelen dış politika uzmanlarından Küresel Politikada Rusya dergisinin yayın yönetmeni Fyodor Lukyanov'a sordu. Lukyanov, ABD ve NATO'nun cevabının Rusya açısından tatmin edici olmdığını ve Rusya'nın daha önce dillendirdiği "askeri-teknik önlemlerin" önünü açtığını söyledi. 
 
Ancak Lukyanov, ABD'nin iletişim yollarını açık tutmayı sürdürdüğüne dikkat çekerek iki taraf arasında "tam kopuş" durumundan söz edilemeyeceğini belirtiyor.
 
Lukyanov'a göre bundan sonraki adımları öngörmek zor değil: "Gövde gösterisi olacak, ama kuvvet kullanılmayacak". Buna göre, dünya kamuoyu önümüzdeki günlerde bol bol yeni uçuşlara, tatbikatlara ve silah sistemi konuşlandırmalarına şahit olabilir.
 
Özetle Lukyanov krizin belirli bir doygunluğa ulaşacağı, ardından da gerilimi azaltma isteğinin ağır basacağı görüşünde. Bunu ise yeni denge biçimleri arayışı takip edecek.
 
Bu arada AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya karşı Kuzey Akım-2 projesinin iptali dahil 'her seçeneğin masada olduğu' tehdidinde bulundu.
 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, CNN International televizyonunda Christine Amanpour'a röportaj verdi.
 
Amanpour'un Rusya'nın 'Ukrayna'ya saldıracağı' iddialarını sorması üzerine von der Leyen, "Çok açık olmak istiyorum. Hiçbir şey masadan kalkmış değil. Her seçenek masada" yanıtını verdi.
 
Sputnik'in aktardığına göre, AB Komisyonu'nun, teknoloji, ekonomi ve finans alanlarındaki yaptırımları tasarlamaktan ve geliştirmekten sorumlu olduğunu kaydeden von der Leyen, "Biz de bunu yapıyoruz ve bu her şeyi içeriyor. Merdivenin en tepesindeki yaptırımlarla başlayacağız ve çok netiz ki; Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlığının Rusya için çok büyük sonuçları ve ağır bedelleri olacağı unutulmamalıdır" diye konuştu.
 
Von der Leyen, "2. Dünya Savaşı'ndan bu yana bu kadar kritik bir durumda hiç olmamıştık. Dolayısıyla her seçenek masada" ifadelerini kullandı.
 
AB'nin Moskova'nın en büyük ticaret ortağı ve en büyük yatırımcısı olduğunu dile getiren von der Leyen, "Dolayısıyla rakamlar, size güçlü bir kozumuz olduğunu ve Rusya için Ukrayna'ya saldırmasının çok acı verici olacağını söylüyor" iddisında bulundu.
 
28.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi