Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

NY Times: "Rusya ABD'nin dibine füze konuşlandırmayı planlıyor"

"Eğer, NATO ve ABD füze kompleksleri Ukrayna'ya gelirse, füzelerin Moskova'yı vurma süresi 7-10 dakikaya, hipersonik füze konuşlandırılırsa 5 dakikaya kadar düşecek. Bu, Rusya için en ciddi meydan okuma. Batılı meslektaşlarımızın bariz saldırgan tutumu devam ederse askeri ve teknik önlemler alacağız ve dostça olmayan adımlara karşı sert bir şekilde karşılık vereceğiz.” 
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Aralık’ta Rusya Savunma Bakanlığı Koordinasyon Kurulu toplantısında bu net açıklamalarla AND’yi uyarmıştı.
 
Ardından NATO’dan Ukrayna’yı da dahil edecek şekilde genişlemeyeceği konusunda yazılı garanti talep eden Rus liderin bu inisiyatifinin ardından geçen hafta Avrupa’da yapılan Rusya-ABD ve Rusya-NATO zirvelerinden sonuç çıkmayınca, Moskova’nın atacağı sonraki adım beklenmeye başladı.
 
Uzmanlar Başkan Putin’in en geç 4 Şubat’ta kış olimpiyatları açılış töreni için Çin’e gitmeden önce yeni bir açıklama yaparak, yaşanan krizin gidişatına ilişkin sinyal vermesini bekliyor. 
 
Bu gelişmeler yaşanırken, New York Times gazetesi geçen haftaki görüşmelerde Rus diplomatların, güvenlik garantilerine uyulmaması durumunda ABD kıyılarında “belirli bazı silah sistemlerini, açıklanmayan yerlere" yerleştirmeye hazır olduklarını ima ettiklerini manşetinden duyurdu.
 
Gazete bu iddiayı, “Rusya temsilcileri, Avrupa'da ABD ve NATO ile yapılan bir dizi istişarede, Batı'nın güvenlik garantisi taleplerini yerine getirememesi durumunda ülkenin ABD sınırlarına nükleer silah yerleştirebileceğini kabul etti” diye ifade etti.
 
Gazeteye göre, eğer bu gerçekleşirse, Rus füzelerinin ABD’deki hedeflere ulaşma süresini beş dakikaya inecek.
 
New York Times’ın haber analizinde, "Cenevre'deki müzakerelerde Rusya, Ukrayna'yı işgal etme planı olmadığında ısrar etti. Ancak Rus tarafı başka adımlar atabileceğini ima etti. Üst düzey bir Rus diplomat, "Moskova'nın bazı silah sistemlerini belirsiz yerlere yerleştirmeye hazır olduğunu" itiraf etti.” denildi.
 
Yazıda, Amerikan istihbaratının "Rusya'nın bazı yakın bölgelere yeni nükleer silahlar, taktik nükleer silahlar veya hipersonik füzeler konuşlandırma olasılığını düşünebileceği varsayımı” olduğu iddia edildi.
 
Aralık ayının sonunda Putin, NATO ülkelerinin güvenlik garantisi tekliflerini reddetmesi durumunda Rusya'nın tepkisinin "çok farklı" olabileceğini, bunun askeri uzmanların önerilerine bağlı olduğunu söylemişti.
 
13 Ocak'ta Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, RTVI ile yapılan bir röportaj, Rus birliklerinin Küba'da veya Venezuela'da konuşlandırılması ihtimaline dair bir soruya “bu ihtimalleri reddetmeyerek” karşılık verdi. Rus diplomata göre, Moskova durumun böyle bir gelişmesini istemese de, karar “Amerikalı meslektaşlarının eylemlerine” bağlı olacak. 
 
17.1.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi