Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Kadirov'dan İnguş halkına: "Beni suçlamanız için 3 gün süre"

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nin lideri Ramzan Kadirov’un, sınır anlaşmazlığı yaşadıkları, federasyona bağlı bir diğer cumhuryet olan komşu İnguşetiya hakkında sarf ettiği sözler gündemde. Çeçen lider, gelen tepkiler üzerine İnguşetiya halkına seslenerek, kendisine isnat ettikleri suçları açıklamaları için “üç gün süre tanıdığını” söyledi.
 
Rusya Federasyonu’na bağlı İnguşetiya’da, “yasa dışı bölünmeye” yönelik provokasyon yapıldığını öne süren Kadirov önce bir mesaj atarak, “O provokatörlere sesleniyorum. Toprağınızı aldım, çünkü sizi insan ve erkek olarak görmüyorum. Kalan diğer köylerinizi de alacağım, çünkü eğer bunu yapmazsam sakinleşeceğiniz yok” dedi.
 
Daha sonra gelen tepkiler üzerine Instagram’da konuyla ilgili açıklama yapan Kadirov, “İnguşetiya halkından çok rica ediyorum. Eğer ben düşmansam, suç ve cezanın derecesini belirleyin. Ne yapmak istediğinizi söyleyin. Dövmek mi, sürgün etmek mi, öldürmek mi?” diye konuştu.
 
Çeçen lider, Rusya Federasyonu veya şeriat yasalarına göre suçunun belirlenmesini ve geleneklere göre cezasına karar verilmesini istediğini belirtti. 
 
Kadirov, İnguş halkının kendisine suçlamada bulunmaması halinde ise "namusunu lekelemeye çalışanlara bunu soracağını" söyledi. 
 
Kadirov, daha önce de birçok kez, Çeçenistan ve İnguşetiya’nın sınır bölgeleriyle ilgili provokasyon yapan bazı kişilerin iki halkın arasını açmaya çalıştıklarını öne sürmüştü.
 
Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği’nin ortadan kalkmasıyla 1991 yılında dağıldı. 1993 yılında İnguşetya’nın lideri Ruslan Auşev ve Çeçenistan’ın o dönemdeki lideri Cahar Dudayev, sınırlara dair hazırlanan belgeye imza attı. Ancak Çeçenistan'da iç savaşın bitmesinden sonra, yönetime gelen yeni Çeçen lider Ramazan Kadirov, eski yönetim tarafından imzalanan anlaşmaların geçersiz olduğu görüşünde ısrar etti. Bu nedenle Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov ve İnguşetya liderleri Yunus Bek Yevkurov, iki cumhuriyetin yeni sınırlarını belirleyen anlaşmayı 26 Eylül 2018'de imzaladı. İnguşetya parlamentosu, anlaşmayı 4 Ekim’de onayladı ve ancak bu kararı protesto eden gruplar İnguşetya'da sokaklarda gösteriler düzenledi. O dönemden beri de karşılıklı suçlamalar eksik olmadı.
 
13.1.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi