Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

İnşaatta yeni düzen yolda: Rus işçi çalıştıran şirkete ihale önceliği

Rusya’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, inşaat sektöründe "yerelleşen" şirketlerin elini güçlendirmeye yönelik yeni bir destek paketini gündeme aldı.
 
Bakan Yardımcısı Vladislav Fedulov'un imzasını taşıyan öneride ABD'de Trump yönetimi tarafından çıkarılan "Buy American and Hire American" (Amerikan ürünü satın al, Amerikalı çalıştır) kararnamesine atıfta bulunuldu. Fedulov benzer bir uygulamanın Rusya'da da hayata geçirilmesi sayesinde istihdamın teşvik edileceği düşüncesinde.
 
Kommersant gazetesinin haberine göre, önlemler kapsamında, şirketlerinin yerel üretimi geliştirmeye yönelik satın alımlarının devlet tarafından sübvanse edilmesi teklif ediliyor. 
 
Yeni destek paketi ayrıca, inşaat projelerinde yabancı şirketler yerine yerel şirketlere öncelik verilmesini öngörüyor. 
 
Bakanlık, inşaat işlerinde daha çok Rusya vatandaşlarını çalıştıran yerel ve Avrasya ülkelerinden müteahhitlerin desteklenmesini teklif ediyor. 
 
Rusya’da inşaat malzemeleri fiyatlarındaki büyük artış ve iş gücü açığı nedeniyle yerel inşaat şirketlerine devlet desteği sağlanması konusu ilk kez geçen sene gündeme gelmişti.
 
Ulusal Altyapı Şirketleri Birliği Genel Müdürü Mariya Yarmalçuk, bu gidişatın sürmesi halinde inşaat sektörünün felakete sürüklenebileceği uyarısında bulundu.
 
Hükümetin sektörü desteklemeye yönelik yol haritasının olumlu bir adım olduğunu belirten Yarmalçuk, destek paketinin kısa süre içinde onaylanmasının beklendiğini söyledi.
 
Gazetenin haberinde bakanlık yetkililerinin Rusya'daki yol inşaat şirketlerinin başvurusu üzerine böyle bir öneride bulunma ihtiyacı duyduğuna dikkat çekildi. Buna göre, aralarında Arkadi Rotenberg ve Gennadi Timçenko gibi etkili iş insanlarına ait organizasyonların da bulunduğu 19 Rus yol yapım şirketi, sektörün son 5 yılda 137 milyar ruble zarar ettiğini belirterek bakanlığa başvuruda bulundu. Bu organizasyonlar inşaat ihalelerinde Rus şirketlere öncelik verilmesini istiyor.
 
Şirketler inşaat sektöründe artan maliyetlere de dikkat çekerek bu konuda da düzenleme yapılmasını istedi.
 
13.1.2022
 
 
 

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi