Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da şirket cirolarında 16 yıllık rekor: 2 trilyon dolara dayandı

2021 yılının ilk üç çeyreğinde büyük ve orta ölçekli şirketlerin cirosu 144 trilyon rubleye ulaştı (1,9 trilyon dolar). FinExpertiza'nın araştırmasını haber yapan İzvestiya gazetesi, toplam cironun bu yıl yüzde 33,5 arttığına dikkat çekerek son 16 yılın en yüksek artış oranının yakalandığını yazdı. 
 
Habere göre, biri hariç bütün federal bölgelerdeki şirketler cirolarını arttırmayı başarırken en başarılı sektörler hizmet, kültür, eğlence, konaklama ve yeme-içme oldu.
 
En yüksek ciro artışı yüzde 88,6 ile petrol ve doğal gaz zengini Nenets Özerk Bölgesi'nde. Kuzey başkenti St. Petersburg da yüzde 51'lik oranla üst sıralarda. Şehirdeki büyük ve orta ölçekli şirketlerin 9 aylık cirosu 9,81 trilyon ruble. Ciroların gerilediği tek bölge yüzde 9,4'lük düşüş oranıyla Volgograd.
 
Sektör bazında bakıldığında en yüksek ciro artışı yüzde 129'la hizmet iş kolunda. Sektörün toplam cirosu 151,4 milyar ruble. İkinci sırada yüzde 69,5'luk artış ve 315 milyar rublelik ciroyla kültür, spor ve eğlence var. Otelcilik sektörü de yüzde 68'lik artışa ve 624 milyar rublelik ciroya imza attı.
 
FinExpertiza analistleri, oranların etkileyici olduğunu, ancak nominal değerlerin artışında enflasyonun önemli rol oynadığını belirtiyor. 
 
Rosstat 29 Kasım günü yıllık enflasyonu yüzde 8,38 olarak açıklamıştı. Yetkililer Türkiye turlarındaki yüzde 55'lik fiyat artışının enflasyonun beklenenden fazla artmasına sebep olduğuna dikkat çekmişti.
 
9.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi