Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Dev proje: Rusya, Çin-Avrupa otoyoluna ilk yatırımcıyı buldu

Avrupa'yla Çin'in batısını birbirine bağlayacak Meridyen otobanına ilk yatırımcı bulundu. Business FM, Avrasya Kalkınma Bankası'nın 430 milyar rublelik (5,8 milyar dolar) projenin finansmanına katkıda bulunacağını yazdı.
 
Habere göre, ilgili mutabakat zaptı Avrasya Kongresi sırasında imzalandı. Bankanın sağlamayı taahhüt ettiği miktar 200 milyar rubleye yakın. Bu parayla yolun Rusya sınırları içinde kalan kısmının inşa edilmesinin planlandığı öğrenildi.
 
Yolun 2 bin kilometrelik Rusya kısmı Kazakistan sınırındaki Orenburg Vilayeti'nden Belarus sınırındaki Krasnaya Gorka noktasına kadar uzanacak.
 
Ancak haber portalı Rus devlet otoyol şirketi Avtodor'un da Meridyen'e çok yakın bir güzergahta bir yol yapmayı planladığını hatırlatıyor. Devlet projesi M-12 otobanı da Çin ile Avrupa'yı birbirine bağlama iddiasında.
 
Portalın görüşüne başvurduğu uzmanlar paralı olması planlanan Meridyen projesinin gerçekleşme ihtimaline şüpheyle bakıyor. Yüksek Ekonomi Okulu'ndan Mihail Blinkin, Rus devletinin projeye para yatırmayacağına dikkat çekti ve dünyada geçiş ücretleriyle finanse edilebilen bir yük taşımacılığı yolunun bulunmadığını görüşünü dile getirdi.
 
Resmi kaynaklar yol inşaatıyla ilgili istimlak çalışmalarının yüzde 80 oranında tamamlandığını aktarıyor. Ancak inşaatın ne zaman başlayacağı henüz belirsiz.
 
4.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi